And if it harms none, Do what you will

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Αποκάλυψη ή όχι ??

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Lady of The Wind
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Αποκάλυψη ή όχι ??   Κυρ Νοε 06, 2011 11:31 am

Πιστεύω ότι το παρακάτω πρόβλημα το αντιμετωπίζεται λιγο πολύ ολοι για αυτό πείτε τη γνώμη σας.....
οι περισσότεροι εδω μεσα ασκουν μαγεία ή εχουν επιλεξει μια διαφορετικη θρησκεία πχ παγανισμος ή wicca, το θέμα τώρα είναι τι γίνεται οταν θελουμε να το μοιραστούμε αυτό με κοντινα μας άτομα τα οποία πες δεν είναι και τόσο καλα ενημερωμενα και ανοιχτόμυαλα, τι κανουμε αν δεν θελουμε να μας επισκευονται μετα με σκόρδα και σταυρόυς.
Κάνω αυτό το post γιατί εχω δει απο προσωπικη εμπειρία πως είναι πολυ εύκολο να χάσεις φίλους αν τους ''αποκαλύψεις'' κάτι ή να μαθευτεί παρα περα και μετα να σε κοιτάνε με μισο μάτι, λες και έχεις σκοτώσει κανέναν...εσείς τι λέτε...σας έχει τύχει κάτι τετοιο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manren
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Καρκίνος Χοίρος
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποκάλυψη ή όχι ??   Κυρ Νοε 06, 2011 11:41 am

λαιδη το συγκεκριμμενο θεμα το συζηταγα με πολυ δικο μου ατομο πριν μερες κατα τρομερη συμπτωση ... το θεμα ειναι καθαρα δικης σου πλευρας ειτε το πιστευεις ειτε οχι .

το αν θα ξερει καποιος δικος σου φιλος την κρυφη σου πλευρα στην μαγεια γιατι παιδια κακα τα ψεμματα κρυφη επιστημη ειναι και για αυτο κατατασεται στον αποκρυφισμο ... στην δικη μου ζωη ευτυχως η δυστυχως τα ατομα που κανω στο τοπο διαμονης μου πολυ κοντινη παρεα δεν ξερουν την πραγματικη μου φυση και νομιζουν οτι η μαντεια που ριχνω οτι ειναι απλα κληρονομικο χαρισμα και τιποτα αλλο ... το θεμα ειναι βεβαια οτι εν μερει γινομαστε ψευτες προς τους αλλους καθως κραταμε μυστικο αλλα και παλι ο καθενας το βλεπει απο τη δικη του πλευρα ...

λαιδη υπαρχουν 2 δρομοι 1) το λες και τοτε πεφτουν οι μασκες αλλα μεσα σου εισαι λαυμενη και 2) το κρυβεις οπως ειναι η πραγματικη του φυση και παρακαλας να μην μαθευτει καθως δεν θα ξερεις πως θα αντιδρασουν αν και παλι βεβαια ετσι και φυγουν η σε χαρακτηρισουν καπως "περιεργα" αυτο δεν κανει βεβαια εσενα κακια αλλα αυτους
Lady of The Wind
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποκάλυψη ή όχι ??   Κυρ Νοε 06, 2011 12:22 pm

Βρε manren, ξερεις...όταν έχεις βρει καποιον/α που αγαπας πολυ δεν γινεται να το κρύψεις αυτό γιατί είναι και κομάτι του εαυτού σου και αν δε το αποκαλύψεις είναι σαν κάθε που έρχεσαι σε επαφη με αυτό το ατομα να λες ψεματα, να μιλας πισω απο ενα προσωπιο και μετα νιώθεις και ενοχές...τοτε τι κανεις...το λες και ξεσκας και τρως και το κεφαλι σου(στην περιπτωση μου)...
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/10/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποκάλυψη ή όχι ??   Κυρ Νοε 06, 2011 10:51 pm

Σε τέτοιες περιπτώσεις τα λες όλα. Αν το σεβαστεί καλώς, αν πάλι όχι τότε δεν υπήρξε έτοιμος. Οι άνθρωποι συνεχίζουμε να είμαστε πρόβατα και στις μέρες μας. Το ότι κάποιοι ανοίγουμε σιγά σιγά τα μάτια δε σημαίνει πως το κάνουν και οι γύρω μας. Όταν ξυπνήσουμε πλήρως τότε θα μπορούμε να ξυπνήσουμε κι άλλους.

Εγώ προσωπικά έχω χάσει επαφή με κάποια άτομα γιατί τους φάνηκα περίεργος. Δεν τους αδικώ, δεν ήταν έτοιμοι να αφήσουν το όνειρο. Όταν είναι να ξυπνήσει κάποιος πρέπει να μαστε σίγουροι πως κάνουμε το σωστό, καθώς ένα λάθος και το σοκ που θα υποστεί θα λειτουργήσει ως ναρκωτικό, και ο ύπνος του θα γίνει πιο βαθύς. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός πως οι δάσκαλοι αφυπνίζουν.

Μην κάνεις κάτι υποκινούμενη από εγωισμό.
<kostas>
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Τοξότης Βουβάλι
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποκάλυψη ή όχι ??   Δευ Νοε 07, 2011 7:18 am

Προσωπικα εγω φοβαμε να πω στους αλλους γ'αυτο το θεμα γιατι σκευτομε τι θα γινει μετα οπως να σε παραξηγησουν κ.α.Δυστιχος ομως δεν εχω με κανεναν κοντινο ανθρωπο-μαγο να συζηταω με αυτα.. Neutral
Lady of The Wind
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποκάλυψη ή όχι ??   Δευ Νοε 07, 2011 7:19 am

Ναι, πραγματι, στην εποχη μας οι περισσοτεροι πέρνουν πράγματα για δεδομένα, δεν τολμούν να εξετάσουν και την άλλη πλευρα και όπως είπες Epsilon, απλως ακολουθουν ο ενας τον αλλον σαν προβατα και οδηγουνται κατευθείαν στο γκρεμό.
Αλλα, προσωπικα πριν απο λίγο καιρό το πάθημα μου έγινε μάθημα και τώρα φοβάμαι να ανοίξω το στόμα μου...αλλά και παλι δεν γίνεται να κρατήσω το εαυτό μου κρυφό απο άτομα τα οποια αγαπω Sad
Ravenwolf
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Λέων Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποκάλυψη ή όχι ??   Δευ Νοε 07, 2011 9:06 am

Lady το θέμα είναι πολύ δύσκολο αλλά στο τέλος ο καθένας μόνος του θα πάρει την αποφάση του. Η δικιά μου άποψη είναι ότι δεν χρειαζεται να ξέρουν τι κάνεις. Μπορείς να πεις ότι ασχολήσε με θέματα εσωτερισμού ότι ψάχνεσαι σε φιλοσοφικά θέματα ,παραφυσικά αλλά δεν χρειάζεται να ξέρει κανείς τι κάνεις ακριβώς. Ακόμα οι άνθρωποι δεν δέχονται την μαγεία, τον διαλογισμό και το να ψάχνεσαι για τον εσωτερισμό το δέχονται. Εγώ προσωπικά αυτό κανω δεν μιλάω και αν μιλήσω θα πω ότι κάνω διαλογισμό, διαβάζω κανένα μυστήριο περιοδικό και μέχρι εκεί. Ούτε στην κοπέλα μου έχω πει ακριβώς τι κάνω που την εμπιστεύομαι πιο πολύ από τον καθένα ότι δεν πρόκειται να πει τίποτα γιατί βλέπω ότι δεν είναι έτοιμη να το δεχθεί. Ο λόγος που δεν λέω περισσότερα γιατί φοβάμαι τα αποτελέσματα. Αν κάποιος μάθαινε με τι ασχολούμαι και άρχιζε να δημιουργεί αρνητικότητα αυτό θα ήταν ένα εμπόδιο για μένα.
http://signofthedragon.blogspot.com
Lampan
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ταύρος Κόκκορας
Ημερομηνία εγγραφής : 22/05/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποκάλυψη ή όχι ??   Δευ Νοε 07, 2011 10:17 am

Ravenwolf έγραψε:
Lady το θέμα είναι πολύ δύσκολο αλλά στο τέλος ο καθένας μόνος του θα πάρει την αποφάση του. Η δικιά μου άποψη είναι ότι δεν χρειαζεται να ξέρουν τι κάνεις. Μπορείς να πεις ότι ασχολήσε με θέματα εσωτερισμού ότι ψάχνεσαι σε φιλοσοφικά θέματα ,παραφυσικά αλλά δεν χρειάζεται να ξέρει κανείς τι κάνεις ακριβώς. Ακόμα οι άνθρωποι δεν δέχονται την μαγεία, τον διαλογισμό και το να ψάχνεσαι για τον εσωτερισμό το δέχονται. Εγώ προσωπικά αυτό κανω δεν μιλάω και αν μιλήσω θα πω ότι κάνω διαλογισμό, διαβάζω κανένα μυστήριο περιοδικό και μέχρι εκεί. Ούτε στην κοπέλα μου έχω πει ακριβώς τι κάνω που την εμπιστεύομαι πιο πολύ από τον καθένα ότι δεν πρόκειται να πει τίποτα γιατί βλέπω ότι δεν είναι έτοιμη να το δεχθεί. Ο λόγος που δεν λέω περισσότερα γιατί φοβάμαι τα αποτελέσματα. Αν κάποιος μάθαινε με τι ασχολούμαι και άρχιζε να δημιουργεί αρνητικότητα αυτό θα ήταν ένα εμπόδιο για μένα.

Απολητα σωστος ο φιλος μας...

Εγω απο την αλλη το ειπα και παλια μονο ο αδερφος μου το ξερει και τελευτεα η μανα μου η οποια παραδοξος το πηρε φισιολογικα αν και ψαχνετε ακομα θεωρει τη μαγεια κατι δαιμονικο ομως πολλα ειναι τα πραγματα που εκανα και βοηθησαν οπως η σκονη για χρηματα αλλα παρεξηγησε το ρολο μου με παρακαλα συνεχως να της δωσω να "δεσει" καποια ατομα βεβαια αρνουμε να κανω κατι τετιο αν και εν μερη εχει καποια δικια και αυτη. Που θελω να καταληξω τωρα; Στο οτι οσοι ξερουν τι κανεις αλλοι θα σε στηριξουν(βλ. τον αδερφο μου) και αλλοι θα παρεξηγησουν τον ρολο σου(βλ. τη μανα μου) οπωτε για εμενα οσο λιγοτεροι το ξερουν τοσο το καλυτερο ετσι και αλλοι ανιδεοι(οχι οτι ειμαι σχετικος εγω απλα ξερω 2 πραγματα παραπανω απο τους ανιδεους) να μην μπαινουν σε πηρασμο και αποτελεσμα να κυνδηνεβουν απο νομιζοντας οτι η τεχνη ειναι κατι το οποιο θα παιξεις και ολα καλα....Και απο την αλλη η κοπελα μου να ανησηχει για καθε τι που κανω ήτε αυτο ονομαζετε τελετε προς τους θεους είτε ονομαζετε προστατευτηκος κύκλος αν με καταλαβενετε.....

Αυτα απο εμενα και αν θελετε να ξερετε μετανιωσα που το ειπα εστω και σε αυτα τα αγαπημενα μου προσωπα γιατι απο τη μια ο ενας ειναι ανιδεος και θελει να μπει στα βαθια και απο την αλλη ο αλλος ζει με το φοβο και τον τρομο μη δαιμονιστο(μαλιστα κυριοι)....

συμπερασματα δικα σας

αποψεις ελευθερες
Lady of The Wind
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποκάλυψη ή όχι ??   Δευ Νοε 07, 2011 1:33 pm

Θα συμφωνίσω με ολους...το θέμα είναι πολυ προσωπικό,ο καθενας είναι και μια διαφορετικη περισταση και εξαρτάται στο πως αντιδράει ο άλλος, ποσο ανοιχτόμυαλος είναι και πανω απο όλα η εμπιστοσύνη...αλλά παλι εγω σε αυτό το θέμα κολάω....απο τι μια όταν δεν εχεις πει τιποτα ολα είναι ωραία και καλα αλλα δεν εχεις πει ολη την αληθεια για τον εαυτό σου και απο την αλλην το λες και ξαλαφρωνεις και απο κει και περα είναι στη κριση του καθενος το πως θα το παρει...παντως είναι μεγαλη αποφαση και δίλλημα, γιατί δεν είναι και λιγο να πεις : '' Ασχολούμαι με το αποκρυφισμο και τη μαγεία''.... scratch , είναι δύσκολο και για αυτόν που θα το πει και για αυτόν που θα το ακούσει...
Witcher Shadow
Admin
Admin

Άντρας Τοξότης Τίγρης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποκάλυψη ή όχι ??   Δευ Νοε 07, 2011 4:18 pm

Ας εκφρασω και γω την αποψη μου πανω στο θεμα. Δυστυχως εχω παρει πολυ σκληρα μαθηματα πανω σε αυτο. Η πρωτη μου σοβαρη κοπελα (η οποια ηταν και αυτη που με βοηθησε να ελεγξω τις ικανοτητες μου και να τις διευρυνω), δυστυχως την "εχασα". Μαζι και τον τοτε κολλητο μου. Δεν κρυφτηκαμε μεταξυ μας. Απο την πρωτη στιγμη καταλαβαμε τι παιζει. Δεν ειναι ευκολο να πεις στην κοπελα σου ή στο αγορι σου (για τα κοριτσια), οτι εισαι μαγος/ισσα ή οτι ασχολεισαι με την Μαγεια. Οσο και αν την εμπιστευεσαι την σχεση σου, καποια στιγμη αν τυχει να χωρισεις, θα ειναι ενα ισχυρο οπλο για αυτη, και μια μεγαλη αδυναμια για σενα.

Μετα απο αυτο το γεγονος, αποφασισα και σχεσεις να μην κανω, αλλα και να κραταω χαμηλο προφιλ. Το μοναδικο καλο που εχει η καθημερινοτητα μου ειναι η δουλεια μου. Ερχεται κοσμος και μου ανοιγεται, λεγοντας μου ιστοριες και διαφορα προβληματα μεταφυσικα που τους απασχολουν. Ειναι η καλυτερη καλυψη μου, και ο πιο καλος τροπος να κανω τη δουλεια μου, χωρις να με παρουν ειδηση οτι ειμαι Μαγος.

Την πραγματικη μου φυση, την ξερουν τοσα ατομα οσα ειναι και τα δαχτυλα του ενος μονο χεριου. Και μιλαω για ατομα που δεν εξασκουν την Μαγεια. Δεν μπορει ακομα να πιστεψει ο κοσμος εκει εξω οτι υπαρχουν και αλλοι μαγοι. Οι πραγματικοι, οι οποιοι ειναι ανθρωποι καθημερινοι, με τα ιδια προβληματα και ... και ... και. Με εχουν προσβαλει πολλες φορες επειδη ειμαι διαφορετικος απο τους υπολοιπους. Δεν μπορουν να καταλαβουν αυτο που φοβουνται. Και εχουν πολλους λογους για να στηριξουν την φοβια τους αυτη. Χανουν ομως το προφανες. Οτι ειμαστε ανθρωποι. Πληγωνομαστε. Ποναμε. Λυπομαστε αλλα και χαιρομαστε.

Δεν χανω ακομα την ελπιδα μου στους ανθρωπους. Καποτε δεν κρυβονται οι πραγματικοι μαγοι πισω στις σκιες των Καλπικων.

Lady of The Wind
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποκάλυψη ή όχι ??   Τρι Νοε 08, 2011 7:04 am

Witcher, με συγκίνησες....αντε τωρα...
Στα αλήθεια θα ήθελα να μη χάνω και εγω την ελπιδα μου αλλα μολις βγαίνω εξω στον κοσμο και βλέπω την ωμή πραγματικότα.... Sad
Πες ότι κάποια στιγμη έχουμε αποκτήσει λιγη ελπιδα για τους ανθρώπους, αλλα οταν ανοίγουμε τα ματια μας βλέπουμε ποσο σκληροι και οπισθοδρομικοι είναι με αυτούς που τόλμησαν να διαφέρουν απο το σύνολο και αρνούνται κατηγορηματικα να τους δεχτούν σαν να μην είναι άνθρωποι και χρειάζονται διαφορετική μεταχείριση ...πως να αντέξει η ελπιδα μετά???
Feronia
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ημερομηνία εγγραφής : 12/08/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποκάλυψη ή όχι ??   Τρι Νοε 08, 2011 7:11 am

Lady of The Wind έγραψε:

Witcher, με συγκίνησες....αντε τωρα...
Στα αλήθεια θα ήθελα να μη χάνω και εγω την ελπιδα μου αλλα μολις βγαίνω εξω στον κοσμο και βλέπω την ωμή πραγματικότα.... Sad
Πες ότι κάποια στιγμη έχουμε αποκτήσει λιγη ελπιδα για τους ανθρώπους, αλλα οταν ανοίγουμε τα ματια μας βλέπουμε ποσο σκληροι και οπισθοδρομικοι είναι με αυτούς που τόλμησαν να διαφέρουν απο το σύνολο και αρνούνται κατηγορηματικα να τους δεχτούν σαν να μην είναι άνθρωποι και χρειάζονται διαφορετική μεταχείριση ...πως να αντέξει η ελπιδα μετά???

Γεια σου lady! Ηθελα να πω και γω την αποψη μου πανω σ'αυτο γιατι το εχω περασει κι εγω δυστυχως! Ειναι πολυ λυπηρο αυτο και θα συμφωνισω μαζι σου που οντως ο κοσμος εχει γινει πολυ κακος και σαπιος!! Ολοι εχουν μια παροπιδα παραμασχαλα και προχωρανε!!!Προσωπικα εγω δεν εχω φιλες! Οχι γι'αυτον το λογο αλλα τεσπα! Πριν τις "χασω" προσπαθησα να αναφερθω διακριτικα απ εξω απ εξω αλλα ειδα οτι αν το συνεχιζα θα "καιγομουν στη πυρα" οποτε κλειστηκα παλι στο καβουκι μου! Το μονο που εχω να σου πω καλη μου ειναι να ακουσεις την καρδια σου! Πιστευω αυτη ξερει καλυτερα! Smile
Lady of The Wind
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποκάλυψη ή όχι ??   Τρι Νοε 08, 2011 7:24 am

Feronia έγραψε:

Γεια σου lady! Ηθελα να πω και γω την αποψη μου πανω σ'αυτο γιατι το εχω περασει κι εγω δυστυχως! Ειναι πολυ λυπηρο αυτο και θα συμφωνισω μαζι σου που οντως ο κοσμος εχει γινει πολυ κακος και σαπιος!! Ολοι εχουν μια παροπιδα παραμασχαλα και προχωρανε!!!Προσωπικα εγω δεν εχω φιλες! Οχι γι'αυτον το λογο αλλα τεσπα! Πριν τις "χασω" προσπαθησα να αναφερθω διακριτικα απ εξω απ εξω αλλα ειδα οτι αν το συνεχιζα θα "καιγομουν στη πυρα" οποτε κλειστηκα παλι στο καβουκι μου! Το μονο που εχω να σου πω καλη μου ειναι να ακουσεις την καρδια σου! Πιστευω αυτη ξερει καλυτερα! Smile

Σε ευχαριστώ Feronia για τις συμβουλές. Μακάρι να μπορούσα να ακούσω την καρδία και μακαρι να μην φοβόμουνα οπως είπες και εσύ ότι θα επιστρέψουμε στην Εποχή της Πυράς.
Πάντα πιστευα ότι η ελπιδα πεθαίνει τελευταία, αλλά έχει περάσει αρκετός καιρός που έχω χασει την εμπιστοσύνη μου στους ανθρώπους και στα αισθήματα τους τα οποία οπως φαίνεται τα εχουν ξεχασει , μερικές φορες με πιανει και το παράπονο...
Feronia
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποκάλυψη ή όχι ??   Τρι Νοε 08, 2011 8:02 am

Σε καταλαβαινω κοπελα μου κι εμενα με πιανει το παραπονο! Δυστυχως η ευτυχως δεν ειμαστε ολοι ιδιοι! Αλλοι εχουν κλειστο μυαλο και αλλοι ανοιχτο! Νομιζω οτι οι ανθρωποι δεν αγαπανε και δε σεβονται πια! (αν ξεφευγω απο το θεμα πες μου) Δηλαδη αν για παραδειγμα εισαι με καποιον οχι απαραιτητα σχεση και του πεις αυτο το πραγμα τι θα αλλαξει; Θα τους κανουμε κακο; Θα σταματησουμε να τους αγαπαμε; Μηπως τελικα δε μετραει η ψυχη; Μηπως ολα ειναι στερεοτυπα; Τι να πω! Sad
Lady of The Wind
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποκάλυψη ή όχι ??   Τρι Νοε 08, 2011 8:46 am

Feronia έγραψε:
Σε καταλαβαινω κοπελα μου κι εμενα με πιανει το παραπονο! Δυστυχως η ευτυχως δεν ειμαστε ολοι ιδιοι! Αλλοι εχουν κλειστο μυαλο και αλλοι ανοιχτο! Νομιζω οτι οι ανθρωποι δεν αγαπανε και δε σεβονται πια! (αν ξεφευγω απο το θεμα πες μου) Δηλαδη αν για παραδειγμα εισαι με καποιον οχι απαραιτητα σχεση και του πεις αυτο το πραγμα τι θα αλλαξει; Θα τους κανουμε κακο; Θα σταματησουμε να τους αγαπαμε; Μηπως τελικα δε μετραει η ψυχη; Μηπως ολα ειναι στερεοτυπα; Τι να πω! Sad

(Μια χαρά μεσα στο θέμα είσαι)

Είναι ακριβώς έτσι.Δεν ξέρω αν αυτό που αλλάζει τους ανθωπους πανω σε αυτό το θέμα είναι ο φόβος ή η αποψη οτι ο ένας πρέπει να ειναι αντίγραφο του αλλου.Το κακο είναι πως οι περισσότεροι τρώνε μασημένη τροφή, ότι έχουν μαθει απο οικογένεια, σχολείο, κοινωνία κτλ για το τι είναι ''καλό'' και τι ''κακό'' δε το επεξεργάζονται...
Και με αυτό τον τροπο οδηγούμαστε σε προκαταλήψεις και στερεότυπα, μου έχει τυχει να πω σε μια ''φίλη'' μου για αυτό επειδή νομιζα οτι μπορούσα να την εμπιστευτώ και η πρώτη της αντίδραση ήταν να μου πει αν έχω παει να ζητήσω βοήθεια απο κανα παπα. confused
Μετά απο αυτό και αλλες τόσες παρόμοιες καταστάσεις πως να μην φοβάμαι ότι μολις ανοιξω το στομα μου θα χάσω και αυτούς τους λιγους ανθρώπους που έχουν μείνει κοντά μου ???
Feronia
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποκάλυψη ή όχι ??   Τετ Νοε 09, 2011 4:22 am

Πιστευω οτι ισως ειναι και τα χρονια μας ετσι. Μας εχουν κανει ολοι ειτε ειναι δασκαλοι,τα ΜΜΕ ολα να ειμαστε σαν προβατα στη σφαγη διχως γνωμη και επιλογη! Ειναι αυτο που λες οτι τρωνε μασημενη τροφη. Οταν πεις οτιδηποτε σε καποιον θα το πιστεψει κ δε θα κατσει να το ψαξει κ να βρει αν οντως ειναι αληθεια. Μια καλη μου φιλη ,μιας και αναφερθηκες στο θεμα της φιλιας ,η μονη που μου απεμεινε ειναι "κολλημενη" με την εκκλησια και κανει οτι την πει ο πνευματικος της! Δεν την εχω πει τιποτα εδω και 2 χρονια που κανουμε πιο συστηματικα παρεα. Ξερω ειναι κακο απο τη μια αλλα οταν βλεπω οτι δεν τα δεχεται δε μπορω να την πιεσω με το ζορι. Στεναχωριεμαι που την "κοροιδευω" και δεν ειμαι ξεκαθαρη απεναντι της αλλα δε γινεται! Το μονο που τις εχω πει ειναι οτι δε πιστευω με τον τροπο που πιστευει εκεινη.Ο μονος που μου εχει απομεινει ειναι αυτη και ο φιλος μου. Για να μη τα πολυλογω ειναι δικοπο μαχαιρι αυτη η κατασταση και λογικο ειναι να χασεις την εμπιστοσυνη σου απο τους ανθρωπους! Sad Sad Sad
manren
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Καρκίνος Χοίρος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποκάλυψη ή όχι ??   Τετ Νοε 09, 2011 6:52 am

πραγματικα καθομαι και διαβαζω ολα αυτα που γραφονται απο εσας εδω μεσα και χαιρομαι που εστω και ετσι οι κοποι μας γινονται ενα τερστιο δασος ...

αλλα στο θεμα μας οπως και ο αγαπητος αδερφος witcher ετσι και εγω εν ενεργεια εχασα (οχι φυσικα οπως αυτος) μια κοπελα που με ξερε εξ αρχης για το ποιος ημουν αλλα εφυγε και δεν γυρισε το κεφαλι ποτε ξανα πισω αλλα το θεμα δεν ειναι το τι χανουμε εμεις αλλα το τι εχουν χασει οι αλλοι καθως η ανθρωποτητα βρισκετε πλεον σε μια ψυχολογικη συγχιση και δεν βλεπει την επαγρυπνιση .... απο την μια δεχεται χαρτομαντεια αστρολογια και αλλα παρομοια αλλα απο την αλλη οταν βλεπει μια τρικουετρα στο λαιμο σου σε λεει σατανιστη και οχι φυσικα την επισημη εκλησια των σατανιστων αλλα τους αιρετικους ....

ειμαστε μαγοι και παντα θα ειμαστε ... παντα θα βοηθαμε παντα θα ειμαστε εκει και παντα θα δουλευουμε στις σκιες και ξερετε γιατι ? επειδη ακομα και στο μεσαιωνα δευτερα πρωι ερχοντουσαν σε εμας για βοηθεια αλλα τριτη πρωι μας εκαιγαν .... ποτε δεν θα ειναι ετοιμοι γιατι οπως ειπε και ενα μελος παραπανω (σορρυ δεν θυμαμαι ποιος) παντα θα μας κρινουν για αυτο που ξερουν και οχι για αυτο που θελουν να μαθουν γιατι ειτε το πιστευετε ειτε οχι υπαρχουν ατομα εκει εξω που παρολο που δεν ασχολουνται με την μαγεια καθολου την σεβονται επειδη ασχολειται ο φιλος τους και ο συναθρωπος τους ....

οσο για την δικη μου γνωμη για μενα σαν manren δεν προκειται οι φιλοι μου να μαθουν το ποιος πραγματικα ειμαι και οχι απο φοβο για μενα αλλα απο φοβο για αυτους επειδη δεν ξερουν τι εχω περασει και ποσο παιζω τη ζωη μου κορωνα γραμματα μερα με τη μερα ωρα με την ωρα και δεν θα καταλαβουν και δεν απαιτω απο αυτους να καταλαβουν .... be hiden be blesed and follow the path of the witch ... wisdom hapiness and clean heart ...
Lampan
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ταύρος Κόκκορας
Ημερομηνία εγγραφής : 22/05/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποκάλυψη ή όχι ??   Τετ Νοε 09, 2011 6:59 am

manren έγραψε:
πραγματικα καθομαι και διαβαζω ολα αυτα που γραφονται απο εσας εδω μεσα και χαιρομαι που εστω και ετσι οι κοποι μας γινονται ενα τερστιο δασος ...

αλλα στο θεμα μας οπως και ο αγαπητος αδερφος witcher ετσι και εγω εν ενεργεια εχασα (οχι φυσικα οπως αυτος) μια κοπελα που με ξερε εξ αρχης για το ποιος ημουν αλλα εφυγε και δεν γυρισε το κεφαλι ποτε ξανα πισω αλλα το θεμα δεν ειναι το τι χανουμε εμεις αλλα το τι εχουν χασει οι αλλοι καθως η ανθρωποτητα βρισκετε πλεον σε μια ψυχολογικη συγχιση και δεν βλεπει την επαγρυπνιση .... απο την μια δεχεται χαρτομαντεια αστρολογια και αλλα παρομοια αλλα απο την αλλη οταν βλεπει μια τρικουετρα στο λαιμο σου σε λεει σατανιστη και οχι φυσικα την επισημη εκλησια των σατανιστων αλλα τους αιρετικους ....

ειμαστε μαγοι και παντα θα ειμαστε ... παντα θα βοηθαμε παντα θα ειμαστε εκει και παντα θα δουλευουμε στις σκιες και ξερετε γιατι ? επειδη ακομα και στο μεσαιωνα δευτερα πρωι ερχοντουσαν σε εμας για βοηθεια αλλα τριτη πρωι μας εκαιγαν .... ποτε δεν θα ειναι ετοιμοι γιατι οπως ειπε και ενα μελος παραπανω (σορρυ δεν θυμαμαι ποιος) παντα θα μας κρινουν για αυτο που ξερουν και οχι για αυτο που θελουν να μαθουν γιατι ειτε το πιστευετε ειτε οχι υπαρχουν ατομα εκει εξω που παρολο που δεν ασχολουνται με την μαγεια καθολου την σεβονται επειδη ασχολειται ο φιλος τους και ο συναθρωπος τους ....

οσο για την δικη μου γνωμη για μενα σαν manren δεν προκειται οι φιλοι μου να μαθουν το ποιος πραγματικα ειμαι και οχι απο φοβο για μενα αλλα απο φοβο για αυτους επειδη δεν ξερουν τι εχω περασει και ποσο παιζω τη ζωη μου κορωνα γραμματα μερα με τη μερα ωρα με την ωρα και δεν θα καταλαβουν και δεν απαιτω απο αυτους να καταλαβουν .... be hiden be blesed and follow the path of the witch ... wisdom hapiness and clean heart ...

Ανατριχιασα.....θα παρω το τελευτεο που ειπες για την υπογραφη μου αν δεν σε πιραζει Smile
Lady of The Wind
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποκάλυψη ή όχι ??   Τετ Νοε 09, 2011 7:58 am

Δεν ξερω αν αυτό είναι καλό ή κακό αλλά ψιλοχαίρομαι που μαθαίνω πως δεν είμαι η μονη που τα έχει περάσει αυτά και νιώθει έτσι...

Πράγματι οι ανθρωποι χρησιμοποιούν τους μαγους και τις τέχνες τους οποτε τους βολεύει και μετα πολυ θα ήθελαν να μας αφανίσουν απο τον πλανήτη...τον λογο δεν έχω ''αξιωθεί''' να τον μάθω ακόμα...αλλά τι θα γίνει...θα χρειαστεί να συνεχίσουμε να κρυβόμαστε στις σκιες και να προσποιούμαστε, οπως και στον μεσαίωνα για να έχουμε ζωη και να μην...(ξερω και εγώ τι; ), οπως και να το κάνουμε υποτίθεται ότι έχουμε εξεληχθεί απο τότε, υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε?δεν ξερω.... No
Witcher Shadow
Admin
Admin

Άντρας Τοξότης Τίγρης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποκάλυψη ή όχι ??   Τετ Νοε 09, 2011 8:56 am

Οι εποχες που οι πραγματικοι μαγοι ειχαν εξουσια και τους σεβονταν περασε εδω και χχρονια. Με την ελευση και την εξαπλωση των Καλπικων Μαγων, που δεν υπολογιζουν τον Κανονα της Μαγειας (ή εστω της Γουικα), εκμεταλλευονται την Τεχνη με σκοπο να βγαλουν λεφτα και... και... και... , ο σεβασμος αυτος χαθηκε στη Ληθη. Με την βοηθεια της Εκκλησιας, οι εκπροσωποι της Μαγειας θυσιαστηκαν, βρηκαν τροπους να περασουν τις δυναμεις τους και τις γνωσεις τους σε επομενες γενιες με ποικιλους τροπους.

Κανενας δεν σκεφτηκε οτι διεπρατταν εκεινη την ωρα εγκλημα. Γιατι απλα με τις ευλογιες της εκκλησιας, οι Μαγοι ειναι οργανα του Σατανα και οτι ολη η Μαγεια ειναι διαβολικη. Δεν μπορεις να ορισεις κατι το οποιο δεν εχει ορισμο. Η Μαγεια δεν οριζεται στη Φυση. Ειναι Ουδετερη. Εξαιτιας των Πυρινων Χρονων, οι Μαγοι συνεχιζουν να κρυβονται. Ακομα και σημερα που δεν εχουμε τις θανατικες πλεον. Σε ορισμενες χωρες ακομα σκοτωνουν τους Μαγους χωρις δικες και αλλα παρομοια. Και πως να μην κρυβονται? Αφου ακομα και σημερα ή 8α σε φοβηθουν ή θα σε βρισουν ή θα σε ξεφτυλισουν ή θα βγαλουν τον χειροτερο εαυτο τους. Ειτε ειναι φιλοι ειτε δεν ειναι. Πρεπει να υπαρχει ενας απιστευτος δεσμος εμπιστοσυνης για να αποκαλυψεις σε καποιον το μυστικο σου.

Κατι φαινεται οτι ο κοσμος ξαναγυρναει στην Παλια Θρησκεια σιγα σιγα. Σε οποιο Ταγμα ας το πουμε και αν ανηκει. Με τα Σμυρναιικα μαγια και την κ. Μαρα να βγαζει στην επιφανεια την μαγεια της, αρκετος κοσμος ξεκινησε να μαθαινει τη μαγεια ξανα. Σε οσα σπιτια εχω παει, εχω παρατηρησει οτι υπαρχει μια Ντεστε. Ενας κρυσταλλος αχατη!

Δεν μπορουν να καταλαβουν οτι οι Μαγοι δεν εχουν ευνοια πανω σε καποια θεματα λογων των δυναμεων τους. Πεθαινουν, πληγωνονται. Απλα ειναι πιο αναπτυγμενοι απο τους αλλους. Δεν φταινε αυτοι που γεννηθηκαν ετσι. Ουτε αρρωστια ειναι ουτε καποιο σφαλμα της Φυσης. Δωρο ειναι. Θα μου πεις εδω τους ομοφυλοφιλοφυλους (αν το γραφω σωστα Razz ) τους κρινουν σαν αρρωστια. Ξεχνανε μπροστα στο διαφορετικο οτι εχουν να κανουν με ανθρωπους. Οπως πιο παλια με τους Μαυρους και τους Λευκους. Γι αυτο ολο και πιο πολυ υπαρχει μοναξια. Κρυψιμο. Ειμαστε σε μια μονιμη συγχυση και καχυποψια για τον διπλανο μας. Η διαφορα ειναι οτι οι μαγοι φαιρονται πιο σοφα και δεχονται τα παντα. Ειναι πολυ ευκολο να τους κανει ενας μαγος κακο. Αλλα δεν θα κερδισει κατι.

Οταν εχασα τα ατομα που αγαπησα πιο πολυ στη ζωη μου, πονεσα οπως ο καθε αλλος ανθρωπος. Δεν πονεσα λιγοτερο. Ουτε εκανα κατι παραξενο. Απλα πονεσα.

Oλοι ειμαστε διαφορετικα διαφορετικοι. Ειμαστε μοναδικοι, αλλα και ισχυροι ενωμενοι! Μαγοι και ανθρωποι ζουν κατω απο τον ιδιο ουρανο, αναπνεουν τον ιδιο αερα. Πονανε το ιδιο, αγαπανε το ιδιο. Δεν ειμαστε και τοσο παραξενιες της Φυσης.

SeS
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Ημερομηνία εγγραφής : 23/08/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποκάλυψη ή όχι ??   Δευ Νοε 14, 2011 7:10 am

Το μυστικο δεν λεγεται γι αυτο κ ειναι μυστικο....Το μυστικο Βρισκεται !!!

Δεν υπαρχουν ερωτησεις (μεσα μας) που δεν εχουν ειδη απαντηθει...ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ.-

Αν θελεις να μαθεις ποσο αξιοπιστος ειναι καποιος του λες ενα "μυστικο"..Μονο σε εναν ομως....και περιμενεις...αν ακουσεις απο καποιον αλλον το "μυστικο" σου...σημαινει πως δεν ειναι αξιοπιστος.
Πρεπει να λες σε καθε εναν απο 1 διαφορετικο μυστικο για να ελεγξεις το ποιος ειναι Τι...Αν πεις σε 2 ατομα το ιδιο μυστικο την αλλη μερα θα το ξερουν 11 κ εσυ δεν θα ξερεις Ομως Ποτε ποιος απο τους 2 το "μιλησε"...
manren
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Καρκίνος Χοίρος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποκάλυψη ή όχι ??   Σαβ Νοε 19, 2011 5:34 am

SeS έγραψε:
Το μυστικο δεν λεγεται γι αυτο κ ειναι μυστικο....Το μυστικο Βρισκεται !!!

Δεν υπαρχουν ερωτησεις (μεσα μας) που δεν εχουν ειδη απαντηθει...ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ.-

Αν θελεις να μαθεις ποσο αξιοπιστος ειναι καποιος του λες ενα "μυστικο"..Μονο σε εναν ομως....και περιμενεις...αν ακουσεις απο καποιον αλλον το "μυστικο" σου...σημαινει πως δεν ειναι αξιοπιστος.
Πρεπει να λες σε καθε εναν απο 1 διαφορετικο μυστικο για να ελεγξεις το ποιος ειναι Τι...Αν πεις σε 2 ατομα το ιδιο μυστικο την αλλη μερα θα το ξερουν 11 κ εσυ δεν θα ξερεις Ομως Ποτε ποιος απο τους 2 το "μιλησε"...

σε βρισκω φιλε μου απολυτα σωστο και γα αυτο οταν βλεπεις οτι μεσα σου πλεον δεν μπορεις να το κρατησεις το μυστικο τοτε απλα με το χερι στη καρδια το λες στο καταλληλο ανθρωπο και πιστεψε με μονο τοτε θα ποιασει αλλα καλο ειναι να μην ξεχναμε σε ποιο τομεα κατατασεται η τεχνη που εξασκουμε ... αποκρυφισμος -μυστικισμος
mysterygirl
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Κριός Τίγρης
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2011
Χιούμορ : υπερβολικο θα ελεγα!!

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποκάλυψη ή όχι ??   Τρι Ιουλ 17, 2012 7:29 am

πραγματι ειναι ενα θεμα που μας εχει απασχολησει ολους λιγο πολυ.κατα καποιον τροπο ανακουφιζομαι που δεν ειμαι η μονη με αυτο το προβλημα!δεν το εχω πει σε κανεναν ακομα..και δεν μιλαω για γνωστους και φιλους..αλλα για την ιδια μου την οικογενεια!!γι αυτο και για μενα ειναι παρα πολυ δυσκολο να βρω χωρο κ χρονο να εξασκηθω κλπ! Sad φοβαμαι πραγματικα πολυ να τους το πω.η μανα μου ειδικα θα αρχισει να λεει οτι καποιος με δαιμονισε και πως ειναι δυνατον το δικο της το παιδι να μπλε3ει με τετοια πραγματα κ τι κακο π μας βρηκε και οτι ειναι πραγματα του σατανα..οτι θα τρελαθω κλπ....φοβαμαι πολυ οτι δεν θα αντεξω πολυ ακομα να το κραταω μυστικο κ αν το μαθουν πριν τους το πω εγω η αντιδραση τους θα ειναι πολυ χειροτερη.δεν πιστευουν καθολου σε τετοια πραγματα και τα θεωρουν βλακειες και καμοια φορα τους ακουω να μιλανε για αλλες θρησκειεσ κ για μαγεια κ πραγματικα ολα αυτα π λενε ειναι γελοια!!ο κοσμος εχει πολυ λανθασμενη αποψη για τη μαγεια κ δεν θελει να μαθει την πραγματικοτητα.σαν να τους εχει βαλει παροπιδες η εκκλησια!!και παρ ολα αυτα δεν μπορω να πω οτι οι γονεις μου ειναι και ιδιαιτερα θρησκευουμενοι αλλα οπως και να χει θα τρελαθουν αμα το μαθουν.θα με κοιτανε σαν εξωγηινο κ φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να με αφησουν να 3αναασχοληθω με μαγεια..!!θα με παρακολουθουν 24 ωρες το 24!!και το χειροτερο...οτι και να τους πω δεν προκειται ποτεε να με καταλαβουν.. :'(( οι ανθρωποι δεν μπορουν με τιποτα να αποδεχτουν την διαφορετικοτητα..
Lady of The Wind
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποκάλυψη ή όχι ??   Τρι Ιουλ 17, 2012 8:12 am

mysterygirl έγραψε:
σαν να τους εχει βαλει παροπιδες η εκκλησια!!

Σωστά τα λες....όμως όχι "σαν"...Δυστυχώς για όλους μας και για την έκβαση των πραγμάτων στο μέλλον, τους έχουν βάλει πραγματικές παροπίδες, παροπίδες και τείχη τα οποία οδηγούν στις λανθασμένες αντιλήψεις, στη διαστρέβλωση της πραγματικότητας, στην υιοθέτηση απόλυτων θέσεων και στο φανατισμό. Λέγονται πνευματικές παροπίδες και είναι το χειρότερο είδος...
mysterygirl
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Κριός Τίγρης
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2011
Χιούμορ : υπερβολικο θα ελεγα!!

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αποκάλυψη ή όχι ??   Τρι Ιουλ 17, 2012 12:15 pm

ετσι ακριβως ειναι δυστηχως κ οχι μονο για το συγκεκριμενο θεμα.ο κοσμος δεν προκειται να αλλα3ει ετσι κι αλλιως..παντα θα κοιταει τον διαφορετικο με μισο ματι.

Αποκάλυψη ή όχι ??
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Triquetra :: ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ :: Καθημερινά Προβλήματα-
Μετάβαση σε: