And if it harms none, Do what you will

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Ελληνικά Θέματα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/10/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Ελληνικά Θέματα   Πεμ Φεβ 02, 2012 8:32 am

Με αφορμή την κρίση που περνά αυτός ο τόπος (η Ελλάδα), είπα να γράψω το παρακάτω άρθρο για να δώσω την οπτική μου, να κάνω γνωστή την άποψή μου για το πως οι ''γνώστες'' πρέπει να ενεργήσουν. Επαναλαμβάνω, πρόκειται απλώς για την άποψή μου.

Η κρίση δεν είναι δύο ή τριών ετών, είναι αιώνων. Η Ελλάδα που ποτέ δεν υπήρξε ουσιαστικό κράτος, πάει τώρα να σβήσει αυτό που είχε απομείνει στους πολίτες της, την υπερηφάνεια τους. Η κρίση δεν είναι τόσο οικονομική όσο ηθική. Βλέπω παιδιά να μιλούν για τους συνανθρώπους τους σα να μιλούν για κάτι ξένο, κάτι άγνωστο, και έτσι είναι γι' αυτούς, κάτι άγνωστο. Κανείς δεν έμαθε στους νεοέλληνες πως ο ανθρωπισμός είναι η βάση μιας ακμάζουσας και δεμένης κοινωνίας. Αντ' αυτού προτίμησαν οι πολιτικοί μας να στηρίξουν τον νεοελληνισμό σε κτήρια αρχαίων Ελλήνων, και έχουν το θράσος μερικοί να αυτοαποκαλούνται απόγονοι εκείνων των μεγάλων φυσιογνωμιών. Τι απόγονοι; χωρίς να γνωρίζουμε την παιδεία τους; την ιστορία τους; τα ήθη και τα έθιμά τους; Τι ακριβώς γνωρίζουμε από τους αρχαίους μας προγόνους και νιώθουμε τόσο υπερήφανοι; τίποτα... απολύτως τίποτα... Η γνώση υπάρχει ακόμη, με 5-10€ αγοράζεις αυτή την εποχή όποιο αρχαιοελληνικό βιβλίο θέλεις (σε μετάφραση ή σε αυτούσια μορφή). Ποιος το κάνει όμως;

Το γεγονός πως κανείς δεν ενδιαφέρεται πραγματικά για τις ρίζες του δε με λυπεί τόσο όσο η έλλειψη ηθικών αρχών. Η Ελλάδα ήταν από την αρχή της νεότερης ιστορίας της ένα υποχείριο των Άγγλων (και μετέπειτα των Αμερικανών), κι όποιος διαφωνεί ας μελετήσει λίγο τις κινήσεις του Κάνινγκ (απ΄τον οποίο πήρε το όνομά της η πλατεία Κάνιγκος), του τότε (την εποχή της επανάστασης) υπουργού εξωτερικών της Βρετανίας. Πάντα συνέφερε λοιπόν τις δυτικές δυνάμεις να μην αποκτήσει η Ελλάδα ουσιαστική δομή, καθώς μία δομή θα την έκανε ανεξάρτητη, και αυτό θα προκαλούσε προβλήματα στις εξωτερικές πολιτικές τους. Έτσι το κράτος υπήρξε πάντα λειτουργικό χάρη σε δάνεια, για τα οποία οι πολίτες δεν μάθαιναν (και δε μαθαίνουν) και πολλά. Όσοι γνώριζαν πέντε πράγματα έμεναν στην αφάνεια, μόνοι και περιθωριοποιημένοι.

Θεωρώ πως έτσι είναι και σήμερα. Λίγη σημασία έχει τι γνωρίζει ο καθένας απ' όσους ασχολούνται με το μυστικισμό. Το σπουδαίο είναι να μυηθούν στον αρχαιοελληνικό τρόπο σκέψης. Μέσω των αρχαίων ιστορικών και φιλοσόφων. Η ελληνική παιδεία κάνει τον Έλληνα, και αυτή που προσφέρεται σήμερα είναι στυγνή νεοελληνική εκπαίδευση, κι όχι παιδεία. Μελετώντας ο ίδιος έργα του Πλάτωνα δε πίστευα στα μάτια μου πόσο μπροστά ήταν από την εποχή του, και σκέφτομαι πως αν δεν βάλω βάσεις μέσω αυτών των φιλοσόφων, πάντα θα είμαι υποχείριο. Ποτέ δε θα μπορέσω να διδάξω στους άλλους πως να σκέφτονται, γιατί θα μου μάθουν πως η εκπαίδευση σε μία τέχνη είναι σημαντική για την αγορά, άρα αυτό πρέπει να κάνω για να πληρωθώ καλά.

Αν εμείς περάσαμε μία σάπια μαθησιακή περίοδο μέσα σ' ένα σύστημα κομμένο και ραμμένο στα μέτρα της αγοράς, τότε τι θα κάνουν τα παιδιά μας; πως θα τα στηρίξουμε; πως θα τους πούμε να κάνουν ό,τι λέει η καρδιά τους κι όχι ό,τι λέει το σύστημα και οι παροπιδοφόροι καθηγητές τους;

Η πρότασή μου είναι απλή, όσοι κατέχουμε κάποιο καλό επίπεδο στη νεοελληνική γλώσσα, έστω μισή ώρα κάθε μέρα ας διαβάζουμε έναν φιλόσοφο ή ιστορικό της επιλογής μας. Να είναι το κείμενο δικό του κι όχι σχολιασμοί πάνω σ' αυτό, ώστε να μπαίνουμε οι ίδιοι στη διαδικασία να σκεφτούμε, η μασημένη τροφή δε θα προσφέρει τίποτε. Ο στόχος είναι να κατανοήσουμε τον τρόπο σκέψης τους (ο οποίος είναι πραγματικά καινοτόμος ακόμη και για τα σημερινά δεδομένα), και να μοιραζόμαστε το περιεχόμενο. Μ αυτό τον τρόπο ακόμα και οι ηλίθιοι που πετούν πλαστικά στη θάλασσα μπορεί να καταλάβουν κάτι. Δεν είναι τίποτε σίγουρο, μόνο μία απόπειρα για ένα φαινόμενο ντόμινο. Να δώσουμε μία ευκαιρία στην παιδεία να μείνει ζωντανή, να μπει στις ζωές μας. Αφού μας τη στέρησαν στο σχολείο, ας την πλησιάσουμε οι ίδιοι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lady of The Wind
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελληνικά Θέματα   Παρ Φεβ 03, 2012 8:35 am

Συμφωνώ με αυτά που λες...
Πράγματι η αληθινή αρχαία ελληνική παιδεία έχει κατακρεουργηθεί στις μέρες μας από τους πάντες.
Οι περισσότεροι έχουν στερηθεί τη γνώση του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού και έχουν βυθιστεί μεσα σε έναν βούρκο άγνοιας καθώς έχουν εκπαιδευτεί να προσπερνούν και να παραμελούν το πλούτο που έχουμε κληρονομήσει.
Είναι θλιβερό και απελπιστικό να σκέφτεται κανείς τη σημερινή κατάσταση και τι μας οδήγησε σε αυτήν...
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελληνικά Θέματα   Τρι Φεβ 07, 2012 12:50 pm

Θλιβερό μα απαραίτητο. Μα το να γινόμαστε φυγόπονοι δε θα καταφέρουμε τίποτε. Οι σημερινοί νεοέλληνες είναι οι μισοί φυγόπονοι κι οι άλλοι μισοί ελαφροχέριδες, έτοιμοι ν' αρπάξουν από τα κρατικά κεφάλαια (δάνεια δηλαδή) είτε με τη μία, είτε μέσω μιας θέσης στο δημόσιο που θα πάρουν με βύσμα. Τώρα που έγινε στόχος η ελληνική μεσαία και μικρομεσαία τάξη και μειώνονται τα πάντα όσοι δεν πήραν θέση στο δημόσιο, λεν καλά να πάθουν. Τι λαός......

Οι λαοί που δεν γνωρίζουν την ιστορία τους, είναι καταδικασμένη να την ξαναζήσουν. Μόνο με μελέτη ιστορίας και φιλοσοφίας θα πάει μπροστά αυτός ο τόπος, για να ξέρει που πατά και που βρίσκεται, και κυρίως ποιος είναι.
Μαύρη Γατα
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Κριός Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2012
Χιούμορ : δηλητηριωδες

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελληνικά Θέματα   Κυρ Σεπ 16, 2012 2:48 am

Πολλες πολλες καλημερες σε ολους , πρωτοβροχι εδω σημερα και λατρευω και τη συννεφια!
Ναι... ειναι αληθεια πως κανενας δςν θελει να γνωρισουμε τις ριζες μας , μα αυτο πραγματικα εξαρταται μονο απο εμας τους ιδιους.
Ειμαι εξαιρετικα υπερηφανη που σε αυτη τη ζωη , καταλαβα τι συμβαινει γυρω μου και εστω και λιγο αργα στα 34 μου , αρχισα να ξαναβρισκω αυτα που για χρονια η μαμα μου βοουσε κι εγω αδιαφορουσα.....
Τωρα ξερω οτι μπορω να δωσω στα παιδια μου οχι γνωση μονο , αλλα και παιδεια με την Ελληνικη εννοια.
Επρεπε να χασω τον μπαμπα μου , να αμφισβητησω θρησκειες , τροπο σκεψης και ζωης , για να βρω το δρομο μου.
Το δρομο που γονιδιακα τοσα χρονια με καλουσε κι εγω δεν εβλεπα.
Μακαρι σε αυτο το φορουμ εκτος απο μαγικες πρακτικες και τροπους διαχειρισης ενεργειας , τα μελη, εμεις που ενεργα συμμετεχουμε, να μεταλαμπαδευσουμε ο ενας στον αλλο το χαμενο τροπο σκεψης , ιδεωδη και αξιες για ενα πραγματικο ΕΥ ΖΕΙΝ
Fiery_Wind
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Κριός Τίγρης
Ημερομηνία εγγραφής : 09/12/2011
Χιούμορ : Ατελείωτο

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελληνικά Θέματα   Κυρ Σεπ 16, 2012 6:52 am

Μαύρη Γατα έγραψε:
Πολλες πολλες καλημερες σε ολους , πρωτοβροχι εδω σημερα και λατρευω και τη συννεφια!
Ναι... ειναι αληθεια πως κανενας δςν θελει να γνωρισουμε τις ριζες μας , μα αυτο πραγματικα εξαρταται μονο απο εμας τους ιδιους.
Ειμαι εξαιρετικα υπερηφανη που σε αυτη τη ζωη , καταλαβα τι συμβαινει γυρω μου και εστω και λιγο αργα στα 34 μου , αρχισα να ξαναβρισκω αυτα που για χρονια η μαμα μου βοουσε κι εγω αδιαφορουσα.....
Τωρα ξερω οτι μπορω να δωσω στα παιδια μου οχι γνωση μονο , αλλα και παιδεια με την Ελληνικη εννοια.
Επρεπε να χασω τον μπαμπα μου , να αμφισβητησω θρησκειες , τροπο σκεψης και ζωης , για να βρω το δρομο μου.
Το δρομο που γονιδιακα τοσα χρονια με καλουσε κι εγω δεν εβλεπα.
Μακαρι σε αυτο το φορουμ εκτος απο μαγικες πρακτικες και τροπους διαχειρισης ενεργειας , τα μελη, εμεις που ενεργα συμμετεχουμε, να μεταλαμπαδευσουμε ο ενας στον αλλο το χαμενο τροπο σκεψης , ιδεωδη και αξιες για ενα πραγματικο ΕΥ ΖΕΙΝ
Και γτ δεν ξεκιναμε απο τωρα ? Wink
Sparrowhawk
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Αιγόκερως Χοίρος
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2013
Χιούμορ : Μεγάλο

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελληνικά Θέματα   Σαβ Ιαν 04, 2014 4:07 am

Ας ξεκινήσουμε!
power
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ζυγός Άλογο
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελληνικά Θέματα   Σαβ Ιαν 11, 2014 6:03 pm

εγω ξερω οτι ημαστε προορισμενη αν θελεται μας επλασε ετσι ο θεος ωστε να προσφερουμε γνωση και πολιτισμο και εξεληξη στην αθρωποτητα για αυτο και οι πολιτηκη μας ειναι ανθεληνες και αμμς πολεμουν απο μεσα και απο εξω
θα μπορουσα να γραψω σελιδες με πολλα παραδειγματα παραδειγματα αλλα δεν γραφω
ενα εχω να πω ολλη εσεις που λετε για τον αρχαιο ελληνα και πρεπη να τους μιασουμε κανετε λαθος και αυτη κανανε λαθη πολλα και φερθηκαν και τερατωδως σε καποιες πειρπτωσης
απλα παραδειγματα
1στην αρχαια ελλαδα ολλη σχεδον οι φιλοσοφη κυνηγηθηκαν και πολεμηθηκαν
2τη εγκληματα εκαναν οι πολιτησμενη αθηναιοι σε διαφορες πολης που λεειλατουσαν για ψαξτε το
3λετε για την παιδεια μα οσση ειναι αυτην την στηγμη 50-60-70 τη δηδαχρηκαν στα σχολεια ηθηκες να αγαπουν την πατριδα να ειναι τιμιοι που φτασανε την ελλαδα που τοτε υποτηθεται οι παιδεια ηταν και καλυτερη που ?
εγω ξερω ελληνας σημαινει φως και αυτος που μεταδιδη το φως
το καλυτερο σε καθε ελληνα και αθρωπο γενικα ειναι να σκεφταιτε μονος του χωρης επηρεασμους απο δογματα οπως προανεφερε παραπανω και οι γατα και μπραβο της και απεκτησε δικες της αποψης μονη της
ξερω οτι το κειμενο μου ισως μοιαζει ελειπες αλλα νομηζω και αυτα που εγραψα ειναι αρκετα χωρης πολλες λεπτομερειες
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελληνικά Θέματα   Κυρ Ιαν 19, 2014 8:06 am

Αρχικά θα σε παρακαλούσα να προσθέσεις την ημερομηνία γέννησής σου στο προφίλ σου. Είναι υποχρεωτικό. Έπειτα αν μπορείς να προσέξεις την ορθογραφία σου. Άντε εδώ κάνουμε μια προσπάθεια να διαβάσουμε το κείμενό σου. Μη περιμένεις τα ίδια και αλλού.

Ας περάσουμε στα ουσιαστικά. Από που κατάλαβες πως είσαι περιορισμένος; και από που κατάλαβε κάποιος το αντίθετο (ρωτώ για να προλάβω άλλες απαντήσεις); Πρέπει να κατανοούμε αυτό που λέμε, αλλιώς λέμε αρλούμπες. Και αν υπάρχει κατανόηση, υπάρχει και εξήγηση.

Γράψε αν θέλεις κάποια παραδείγματα μιας και το ανέφερες, για να γίνει λίγο πιο κατανοητό το θέμα.

Παράθεση :

Ο πόλεμος κατά των φιλοσοφικών σχολών, των μάγων και των ανθρώπων της γνώσης ήταν καθαρά πολιτικός. Ήθελαν η γνώση να κρατηθεί για λίγους, όπως και έγινε.

Παράθεση :
2τη εγκληματα εκαναν οι πολιτησμενη αθηναιοι σε διαφορες πολης που λεειλατουσαν για ψαξτε το

Τι σχέση έχουν τα εγκλήματα; Δεν σου είπε κανείς να διαβάσεις αποφθέγματα δολοφόνων.

Παράθεση :
3λετε για την παιδεια μα οσση ειναι αυτην την στηγμη 50-60-70 τη δηδαχρηκαν στα σχολεια ηθηκες να αγαπουν την πατριδα να ειναι τιμιοι που φτασανε την ελλαδα που τοτε υποτηθεται οι παιδεια ηταν και καλυτερη που ?

Εδώ δε καταλαβαίνω τι λες. Νομίζω πως μπέρδεψες μερικά θέματα σε μια μεγάλη πρόταση.

Παράθεση :
το καλυτερο σε καθε ελληνα και αθρωπο γενικα ειναι να σκεφταιτε μονος του χωρης επηρεασμους απο δογματα οπως προανεφερε παραπανω και οι γατα και μπραβο της και απεκτησε δικες της αποψης μονη της

Εκεί κάπως φτάνεις. Δεν πηδάς από το Α στο Ω. Έχεις 22 γράμματα ενδιάμεσα.
power
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ζυγός Άλογο

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελληνικά Θέματα   Κυρ Ιαν 19, 2014 12:18 pm

Epsilon έγραψε:
Αρχικά θα σε παρακαλούσα να προσθέσεις την ημερομηνία γέννησής σου στο προφίλ σου. Είναι υποχρεωτικό. Έπειτα αν μπορείς να προσέξεις την ορθογραφία σου. Άντε εδώ κάνουμε μια προσπάθεια να διαβάσουμε το κείμενό σου. Μη περιμένεις τα ίδια και αλλού.

Ας περάσουμε στα ουσιαστικά. Από που κατάλαβες πως είσαι περιορισμένος; και από που κατάλαβε κάποιος το αντίθετο (ρωτώ για να προλάβω άλλες απαντήσεις); Πρέπει να κατανοούμε αυτό που λέμε, αλλιώς λέμε αρλούμπες. Και αν υπάρχει κατανόηση, υπάρχει και εξήγηση.

Γράψε αν θέλεις κάποια παραδείγματα μιας και το ανέφερες, για να γίνει λίγο πιο κατανοητό το θέμα.

Παράθεση :

Ο πόλεμος κατά των φιλοσοφικών σχολών, των μάγων και των ανθρώπων της γνώσης ήταν καθαρά πολιτικός. Ήθελαν η γνώση να κρατηθεί για λίγους, όπως και έγινε.

Παράθεση :

Τι σχέση έχουν τα εγκλήματα; Δεν σου είπε κανείς να διαβάσεις αποφθέγματα δολοφόνων.

Παράθεση :

Εδώ δε καταλαβαίνω τι λες. Νομίζω πως μπέρδεψες μερικά θέματα σε μια μεγάλη πρόταση.

Παράθεση :

Εκεί κάπως φτάνεις. Δεν πηδάς από το Α στο Ω. Έχεις 22 γράμματα ενδιάμεσα.

Παράθεση :

δεν ειχαν οι αρχαιοι αθηναιοι ελληνηκη παιδεια

Παράθεση :

καποιος μητε ατομικα μητε εθνικα οσση και παιδεια και γνωσης να λαμβανη αν ειναι σκαρτος
θα ειναι σκαρτος
μητε οι δασκαλοι τους πουνε περι ηθηκης μητε οχι

Παράθεση :

να πραγματη αυτο σηνεβη αλλα οχι μονο στην αρχαια ελλαδα
αλλα να σου θημησω οτι κηνηγηθηκαν και απο τον κοσμο
να σου θημησω τον θανατο του πρωταγορα
τη διδασκε ο πρωταγορας τα βασικα
ελευθερια σκεψης πανε οτι οι πραγματηκοτητα ειναι οπως την αντιλαμβανομαστε
δεν θα πω αλλα παραδειγματα

δεν ειπα οτι εγω ειμαι περιορισμενος ειπα ημαστε φυλετικα σαν λαος
τωρα να πω περισοτερα θα πω αυτο που ειπε ο νιτσε
σας μισω γιατι ολλα στον κοσμο τα μαθαμε κατα 90 τα εκατο απο εσας

ελπιζω να εγινα κατανοητος οπως επησης να μην σε πηραζει οι ορθογραφια μου που ειναι χωρης οξειες

Πρωτογένεια
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Κριός Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2014

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελληνικά Θέματα   Τρι Ιαν 28, 2014 1:04 am

Ειναι φυσει και εργο αδυνατον ενας εκλεπτυσμενος εγκεφαλος να μην δημιουργησει εκ του χωρου των ιδεων επιστημη και τεχνες. Αδυνατον ομως!
Οι χαμηλης νοημοσυνης και απαιδευτοι ανθρωποι αφηνουν πισω τους πολεμο και καταστροφη.
Αν υποθεσουμε πως οι Αρχαιοι Ελληνες ηταν το δευτερο:ληστες, ανοοι, πολεμοχαρεις, μη σκεπτομενοι, ολα αυτα που εμειναν και καμαρωνουμε τωρα, οπως αγαλματα, ναοι, Επιστημες, ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, ΠΟΙΟΙ ΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ;
Μηπως αλλοι λαοι και μας τα εφεραν στην Ελλαδα να παιζουμε; Μηπως;...
Το λεω συχνα: Δεν ονοματιζεις κατι που δεν εχεις καν παρει μυρωδια οτι υπαρχει. Οι υπερπολιτισμενοι μη Ελληνες εχουν τις λεξεις: phylosophy, mathematics, chemistry, physics..........
Οταν κυνηγαγαν ο ενας τον αλλον πανω στα δεντρα μηπως παρηγαγαν και τεχνη; Εχτιζαν Παρθενωνες;
Διεφθαρμενοι παντα και παντου θα υπαρχουν. Το θεμα ειναι αναμεσα τους να υπαρχει και ενα μεγαλο ποσοστο Ένθεων Ανθρωπων, οδηγοι φωτεινοι του ΖΕΙΝ ΚΑΤΑ ΦΥΣΙΝ.  Eμεις οι Ελληνες εχουμε το γονιδιο, κοιμισμενο ή ξυπνιο, ετοιμο να παραγει εκ νεου γνωση, τετοια που θα μας φερει πιο κοντα στη Θέωση.
Ας μην καταπιανομαστε με εριδες και εργα μη Ελληνικα. Δεν ηταν Ελληνες το γονιδιο αυτοι που κυνηγησαν Σοφους. Μα και παλι κανενας παπυρος δεν καηκε σαν αιρετικος, καμια γνωση δεν αμφισβητηθηκε, κανεις δεν εφτυσε το Πυθαγορειο θεωρημα, κανενας δεν εσκισε το Οργανον του Αριστοτελη..
Μονο οταν οι Σοφοι πηγαν να παρουν την κουταλα απο τους οφιουχους, τοτε κυνηγηθηκαν.... Ψιλα γραμματα.

Υ.Γ:Συγχωρεστε με που δυσκολευομαι να τονισω.
Επιπλεον δεν ασχολουμαι με τη μαγεια.Οι αναζητησεις μου ειναι καθαρα φιλοσοφικες και υπαρχει απλετος χωρος συζητησης στο φορουμ!
Ευχαριστω που με δεχτηκατε.
power
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ζυγός Άλογο

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελληνικά Θέματα   Τρι Ιαν 28, 2014 12:00 pm

1 φιλε για να ξερουμε τη λεμε χωρης να θελο να κανω τον εξυπνο
αν καποιος ειναι πανεξυπνος μεγαλοφυεις δεν εχει καμια σχεση αν θα ειναι καλος οι κακος
2 αν καποιος ειναι απλος αθρωπος δεν σημαινει οτι θα καταπιανεται με πολεμους και θα ειναι κακος αθρωπος να ξερουμε τη λεμε
επησης πραγματη εδω αναφερης κατι που νομηζω ελεγε ο ηρακλητος τα αρχαια ελληνικα ειναι γλωσα συνδιασμος βαρβαρον και σοφων οποτε ναι μπορης να πεις και οι ελληνες ημαστε λαος ενα μερος βαρβαροι [απλοι αθρωποι] αλλα και ενα μεγαλο μερος θα ημαστε και πανεξυπνη πνευματωδης κ.τ.λ.
επησης τη αναφερης σωθηκανε καποια κειμενα μας και λες τα κηνηγησανε οι απλοι αθρωποι
απο ξερω εχει εξαφανηστη το 99 τα εκατο τον αρχαιον κειμενον μας και εσσει λες για αυτα που σωθηκανε μονο τα δευτερευονται ναι ετσι ακριβως οπως το λεω.ειναι δυτερευονται κειμενα
που πηγανε τα κειμενα τον πρωσοποκρατηκων φιλοσοφων [ποιοι τα εξαφανησαν ]
γιατι εξαφανηστηκαν τα κειμενα του επικουρου
του αντισθενη του διογενη οπως ανεφερα ποιο πανω κεινηγησανε να σκωτωσουν τον πρωταγορα
ποιοι εξαφανησαν τα βιβλια του
ο ηρακλητος ηταν εξαιρεση σαν πρωσοποκρατηκος φιλοσοφος και οχι μονο δεν κηνηγηθηκε αλλα αντιθετα ειχε και μεγαλη δοξα ποιος εξαφανησε το βιβλιο του ???
τη γνωσης ειχε
λες να χαιρομαστε για τον πυθαγορα τον πλατωνα και αλλον φιλοσοφων ναι να χαιρομαστε αλλα δεν πρεπη να ξεχναμε οτι υπηρχαν και αλλη φιλοσοφη ανωτερων αυτον και κειμενα που επρεπε να ειναι οι πολιτηστηκη μας κληρονομια εξαφανηστηκαν και μου λες για δευτερευοντες χωρης να θελο να μειωσω την πνευματηκοτητα τους
Πρωτογένεια
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Κριός Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελληνικά Θέματα   Τρι Ιαν 28, 2014 1:53 pm

Oσο κατανοησες οτι το Πρωτογένεια ειναι γυναικα, αλλο τοσο κι αυτα που γραφω. Γιατι εχεις τοσο θυμο;

Η Νο2 επισημανση σου δεν βγαζει νοημα.

Αυτα που παραθετεις ως λεγομενα του Μεγιστου Ηρακλειτου, αν και τον μελετω 11 χρονια δεν τα εχω ξαναδιαβασει. Για να ειμαστε λοιπον σωστοι, παρεθεσε πηγη, σελιδα και εκδοτικο οικο με τον σχολιαστη.

Τα κειμενα δεν καηκαν ή καταστραφηκαν ταυτοχρονα με την διωξη του φιλοσοφου, παρα αιωνες αργοτερα απο βαρβαρους. Παντως οχι Ελληνες. Ξερεις , αν ξερεις τι λεω. Ποιοι τα εξαφανησαν τα κειμενα; Ποιος εκαψε τη βιβλιοθηκη της Αλεξανδρειας; ...

Φυσικα και κυνηγηθηκε ο Ηρακλειτος. Μια και τα ξερεις πες μου απο ποιους, γιατι, που διεφυγε, γιατι δεν ειχε σημεια στιξης το βιβλιο του , που το αφιερωσε, σε ποιο ιερο ζητησε ασυλο, υπαρχουν ψευδεπιγραφες φρασεις του;
Το βιβλιο του δεν χαθηκε, το αναφερει Μεγας Ελλην σοφος που το αγορασε αντι ταλαντων στην κατω Ιταλια και επειρεαστηκαν και οι αποψεις του απο αυτο. Ποιος;
Ετοιμη τροφη δεν εχει. Διαβασμα, διαβασμα και παλι διαβασμα.

Και να μην ξεχναμε: ποιοι καρατομησαν αγαλματα; ποιοι καψαν βιβλια; ποιοι αλλοιωσαν το περιεχομενο οσων διεσωσαν;

Και τελικα τι θες να πεις με ολα αυτα; Οτι εμεις οι Ελληνες ειμαστε , ειμασταν και θα ειμαστε βαρβαροι;
power
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ζυγός Άλογο

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελληνικά Θέματα   Τρι Ιαν 28, 2014 4:23 pm

1 δεν εχω θυμο σηζητηση κανουμε και λεμε της αποψης μας εκτος αν νομηζης οτι μηλησα με θυμο που ανεφερα καπους αρχαιους δευτερευον
2με το δευτερο θελο να πω οτι αν καποιος μητε ειναι χαμηλης μεσης οι ανοτερης νοημοσηνης
δεν σημαινει οτι δεν ειναι ητε καλος ειτε κακος δεν εχει καμια σχεση οι νοημοσηνη και πνευματηκοτητα του με το αν ειναι καλος οι κακος
να το πω αλλιως αν ειναι βαρβαρος οι ελληνας δεν σημαινει αν ειναι καλοι οι κακη

οι αλλη σου απορια ποιοι εξαφανησαν τα κειμενα ποιοι κατεστρεψαν την βιβλιοθηκη της αλεξανδρειας
και τη σκοπο ειχαν δεν ξερω. ξερω και πιστευο καποιοι απο αρχααιοτατον χρονων καποιοι θελαν να εξαφανησουν καποια βιβλια γιατι????

τα βιβλια δεν εξαφανηστηκαν μονο απο την βιβλιοθηκη της αλεξανδρειας

που πηγαν τα βιβλια του αντησθενη
του διογενη

τα βιβλια του επικουρου
τον οποιον οι ελληνες οχι [βαρβαροι] κατα εσενα αθηναιοι οσοι δεν τον ξερανε λεγανε τοσα συκοφαντηκα πραγματα και τον πολεμουσαν
αυτα τα βιβλια απο τοτε σχεδον εξαφανηστηκαν
για να μην αναφερο για τον αριστοτελη που θελησαν να τον σκωτοσουν και αυτον

ο πλατωνας απο οτι ξερω εκαιγε και τα βιβλια του πρωταγορα γιατι ???
ο ηρακλητος δεν κηνηγηθηκε αντιθετα οπως ειπα πιο πανω δοξαστηκε και εγινε παντου γνωστος
οπως επησηςαν και δοξασμενος και αν και το βιβλιο κυκλοφορησε το διαβασε και ο σωκρατης εξαφανηστηκε γιατι??? ε[πμενος διαδωθηκε το βιβλιο του

και τη εμεινε απο το βιβλιο του καποιες παραγραφη και αυτες απο καπους αλλουν που τα αντεγραψαν

οι ουσια ειναι φιλε το πιστευης δεν το πιστευης οι αρχαιοι ελληνες φιλοσοφη [αληθηνη ελληνες και αθρωποι] πολεμηθηκαν

αυτο αποδηκνηει και το ρητο που λεει αλλο μωρφωση αλλο παιδεια

το αλλο που αναφερη αν εμεις οι ελληνες ημαστε και θα ημαστε βαβαροι
σου λεω αυτο σαν λαος αρχαιος και τωρινη εχουμε και χαρακτηρηστηκα βαρβαρον
μαλιστα μπορω να σου πω οτι στην αρχαιοτητα φερθηκαμε σε καποια ιστορικα γεγονοτα σαν τους μεγαλυτερους βαρβαρους

κοινος δεν διαφερουμε σε τιποτα αρχαιοι και συγχρονη ελληνες
ημαστε ιδιοι και βαρβαροι και ελληνες αν δεν το καταλαβες δεν μπορω να στο πω πιο απλα
επησης ξερω για την πρωτογενεια

και κατι ακομα που ακοσα σε μια εκπομπη δεν θυμαμαι. που ενας ελεγε οι αρχαιοι ελληνες σοφη
ταιριαζαν με τα ιερατια και την αρχαια θρησκεια καμια απολυτως σχεση το ακριβως αντιθετο
οι αρχαιοι ελληνες σοφη κηνηγηθηκαν και καταδικαστηκαν και απο τα ιερατια
το λεω γιατι αν δεν το πιστευης εισαι στο ερεβος..
οτι και οσσο εχεις διαβαση εισαι σε εντελως λαθοςκατευθηνση ψαξτο καλτερα αν δεν με πιστευης
 queen  queen  queen  queen  queen  queen  queen  queen  queen  queen 

Πρωτογένεια
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Κριός Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελληνικά Θέματα   Τετ Ιαν 29, 2014 1:26 am

Επιμενεις να παραθετεις λανθασμενες γνωσεις στο φορουμ και αυτο ειναι πολυ κακο για αυτους που το διαβαζουν. Παραποιημενες γνωσεις σχολικων βιβλιων με λιγο ρετους.
Παντως δεν συμπαθεις ιδιαιτερα τους Ελληνες αρχαιους και νεους. Δεν πειραζει δεν μπορει να αρεσουμε ολοι σε ολους . Να σαι καλα!!!

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Πρωτογένεια στις Τετ Ιαν 29, 2014 4:22 am, 1 φορά
power
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ζυγός Άλογο

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελληνικά Θέματα   Τετ Ιαν 29, 2014 1:44 am

Πρωτογένεια έγραψε:
Επιμενεις να παραθετεις λανθασμενες γνωσεις στο φορουμ και αυτο ειναι πολυ κακο για αυτους που το διαβαζουν. Παραποιημενες γνωσεις σχολικων βιβλιων με λιγο ρετους απο Ρεπουση.
Παντως δεν συμπαθεις ιδιαιτερα τους Ελληνες αρχαιους και νεους. Δεν πειραζει δεν μπορει να αρεσουμε ολοι σε ολους . Να σαι καλα!!!
και εσσει να σαι καλα. και να και να μπεις σε μονοπατια με οδηγο το φαναρη της γνωσης φιλε και οπως ο απολωνας οδηγουσε με τον αρμα του και κινουσε τον ηλιο ετσι και εσσει να εχεις φως φωτηνο πανω σου την αληθηνη γνωση και την μεγαλη
στην ποιηση δεν τα παω καλα
Πρωτογένεια
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Κριός Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελληνικά Θέματα   Τετ Ιαν 29, 2014 4:24 am

Και παλι να σαι καλα, και φυσικα δεν το λεω ειρωνικα, γιατι με μενα δεν μπορεις ποτε να σαι σιγουρος για τιποτα!!
Teo
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Λέων Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 15/04/2014
Χιούμορ : Πολύ συχνό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ελληνικά Θέματα   Παρ Απρ 25, 2014 6:00 pm

power έγραψε:
Πρωτογένεια έγραψε:
Επιμενεις να παραθετεις λανθασμενες γνωσεις στο φορουμ και αυτο ειναι πολυ κακο για αυτους που το διαβαζουν. Παραποιημενες γνωσεις σχολικων βιβλιων με λιγο ρετους απο Ρεπουση.
και εσσει να σαι καλα.  και να και να μπεις σε μονοπατια με οδηγο το φαναρη της γνωσης φιλε και οπως ο απολωνας οδηγουσε με τον αρμα του και κινουσε τον ηλιο ετσι και εσσει να εχεις φως φωτηνο πανω σου την αληθηνη γνωση και την μεγαλη
στην ποιηση δεν τα παω καλα

Αχχχ.... και να 'ταν μόνο η ποίηση...............  Rolling Eyes study 

Ελληνικά Θέματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Triquetra :: ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ :: Καθημερινότητα-
Μετάβαση σε: