And if it harms none, Do what you will

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

kainourios

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Hydromage
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Λέων Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 14/04/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: kainourios   Σαβ Απρ 14, 2012 8:22 am

kaluspera...!!mporei n me voithisei kapoios me ta prwta vimata..!??!dn kserw apo pou n ksekinhsw...!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/10/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: kainourios   Κυρ Απρ 15, 2012 4:21 am

Καλησπέρα Υδρομάγε! και καλώς όρισες στην παρέα μας. Σου δίνω μερικά links πιο κάτω από θέματα του φόρουμ για να διαβάσεις. Δε ξέρω σε τι επίπεδο είσαι ή τι γνώσεις έχεις συνεπώς δες τα και κρίνε ο ίδιος.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Σ' αυτή την ενότητα θα βρεις ορισμένες βασικές μαγικές και γενικότερα εσωτεριστικές έννοιες (όπως οι φάσεις της σελήνης, τα 7 τσάκρα κτλ).

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Πολύ βασικό κομμάτι για ηθική πρακτική και πρακτική ηθική (και στη μαγεία και στη ζωή).

Το πιο σημαντικό κομμάτι στη ζωή ενός πνευματικού ανθρώπου.

Αν χρειαστείς κάτι άλλο πες το, και σίγουρα κάποιο μέλος θα σε βοηθήσει. Καλή ανάγνωση και καλή αναζήτηση!
Hydromage
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Λέων Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: kainourios   Κυρ Απρ 15, 2012 8:05 am

euxaristw gia thn voitheia...!!!oso gia t epipedo m dn exw idea pou vriskomai,tha elega sta prwta vimata ews entelos arxarios(nipia)..!!exw diavasei ta vasika apo auta pou m eipes n dw..!!!h alhtheia einai oti exw polles apories..pisteuw oti ola einai h sugentrwsh pragma pou nomiz oti adinato n kanw teleutai k dn mporw n katalavw t giati...!!!apo fantasia pisteuw pws ksexilizw..an exeis n m protineis k n m peis kati parapanw tha t hthela para polu..!! Smile
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: kainourios   Κυρ Απρ 15, 2012 9:36 am

Αρχικά θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες, ακόμη κι αν κάνεις λάθη. Το φόρουμ έχει ένα μικρό πρόγραμμα διόρθωσης, το οποίο σου εμφανίζει μία κόκκινη γραμμή κάτω από όποια λέξη δεν είναι σωστή.

Συγκέντρωση και κίνητρα φεύγουν και έρχονται μέχρι να βρεις το δρόμο σου, συνεπώς μη σε απασχολεί αυτό, είναι φυσικό.

Η φαντασία είναι πολύ καλή κινητήριος δύναμη. Απλώς μην ταυτίζεσαι με τις φαντασίες σου. Άλλο εσύ, άλλο αυτές.

Για ότι απορία έχεις μπορείς να τοποθετηθείς [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.].

Μου λες πως διάβασες αρκετά απ όσα σου έδωσα. Η διαφορά της μηχανικής ζωής με τη ζωή ενός μυστικιστή είναι πως ο πρώτος αναζητά τη γνώση ενώ ο δεύτερος την εμπειρία. Συνεπώς ειδικά για τα θέματα του διαλογισμού, δεν αρκεί το διάβασμα, δεν αρκεί η μελέτη. Χρειάζεται βίωμα. Δες το θέμα για τον Osho στην ενότητα του διαλογισμού. Είναι καθοριστικό για κάθε αρχή, όπως επίσης και [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] το θέμα.
Hydromage
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Λέων Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: kainourios   Κυρ Απρ 15, 2012 9:51 am

Εχεις δικαιο για τα αγγλικα..!!ειναι κατι που πεδευομαι να απαλαχτω..!!εχω αρκετα παραδειγματα στη ζωη μου που με κανουν και ψαχνομαι με τον εαυτο και ενας παραπανω λογος που γραφτικα σε αυτη την ιστοσελιδα..!!!(οσο για τα ορθογραφικα να με συμπαθας,εχω δισλεξια και με κανει να αισθανομαι αβολα).Θα μπορουσα να σου αναφερω παραδειγματα που μπορουν να παρουν την υποσταση του ετυχε..!!Πιστευω οτι εχω ψαχτει αρκετα με τον εαυτο μου και τα εχουμε βρει ως ενα σημειο...χωρις να σημαινει αυτο οτι εχω σταματισει να ψαχνομαι ακομη..!!Οσο για την μη καλη συγκεντρωση που εχω,με απασχολει παρα πολυ,ξερω οτι εχω πολυ δυνατη σκεψη αλλα δεν υπαρχει επικεντρωση...!!Πραγμα που με νευριαζει αφανταστα..
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: kainourios   Κυρ Απρ 15, 2012 10:18 am

Διάφορες σημαντικές προσωπικότητες είχαν δυσλεξία (βλέπε Λεονάρντο ντα βίντσι, Αινστάιν κτλ), συνεπώς μη νιώθεις άβολα γι' αυτό!

Όσον αφορά τη σκέψη σου, δε χρειάζεται να νευριάζεις. Αυτό δε σε βοηθά σε τίποτα, ούτε ξεσπάς ούτε προοδεύεις. Αντίθετα είναι μία κατάσταση απελπιστικής στασιμότητας. Μη καταπιαστείς ακόμη με το μαγικό περιεχόμενο του φόρουμ. Δες καλύτερα πρώτα τα του εσωτερισμού.
Hydromage
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Λέων Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: kainourios   Κυρ Απρ 15, 2012 10:25 am

ok..!!Θα ξεκινήσω από εκεί και προχωράω στη συνέχεια..!!Με βοήθησες αρκετά..!! Smile Ευχαριστώ για την υπομονή σου..!! Smile
manren
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Καρκίνος Χοίρος
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: kainourios   Κυρ Απρ 15, 2012 4:56 pm

καλως ηρθες και απο μενα και θα σε παρακαλουσα να μικρυνεις την εικονα οσο για την δυσλεξια δεν ειναι αναγκη να ντρεπεσε για κατι ολοι ειμαστε το διο στα ματια της μητερας φυσης ..
Lady of The Wind
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: kainourios   Τρι Απρ 17, 2012 7:25 am

Καλησπέρα και από εμένα Hydromage ! Very Happy
Δεν νομίζω πως χρειάζεται να προστεθεί τίποτα άλλο, ο Epsilon ήταν κατατοπιστικότατος.
Όπως και να' χει ότι απορία έχεις να ρωτάς...μόνο έτσι μαθαίνεις και προχωράς παρακάτω....και καθόλου ντροπές !

kainourios
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Triquetra :: Μέλη-
Μετάβαση σε: