And if it harms none, Do what you will

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Ξύπνημα και εσωτερική ανάπτυξη

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/10/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Ξύπνημα και εσωτερική ανάπτυξη   Τρι Μαϊος 01, 2012 2:44 pm

Στο θέμα αυτό θα ποστάρω κάποια κείμενα που αφορούν στο ξύπνημα και στην εσωτερική ανάπτυξη. Είναι δικά μου και τα έχω δημοσιεύσει πρώτα σε μία ομάδα στο facebook, οπότε δεν κανένα θέμα copyright. Ελπίζω να έχετε όρεξη για κουβέντα γιατί ως θέμα έχει πολύ ζουμί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξύπνημα και εσωτερική ανάπτυξη   Τρι Μαϊος 01, 2012 2:47 pm

Η έννοια της ρομποτικής ζωής.

Ρομποτική ζωή είναι αυτή η οποία δεν έχει συνείδηση της ύπαρξής της. Είναι αυτή που υιοθετεί γνώσεις και συνήθεια από το περιβάλλον για να προχωρήσει παρασιτικά προς το θάνατο. Δεν ωφελεί ούτε ωφελείται ουσιαστικά, καθώς ό,τι κι αν κάνει το κάνει χωρίς να το αναγνωρίζει. Βρίσκεται σε βαθύ ύπνο.

Πως όμως αντιλαμβανόμαστε ότι κοιμόμαστε; πως ξυπνάμε; Για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει το άτομο να υποστεί ένα σοκ. Ένα σοκ που θα τον αγγίξει βαθιά, θα τον τρυπίσει. Η αίσθηση είναι περίεργη, σαν όλα να αποκτούν μορφή ξαφνικά, σαν να βλέπουμε το σώμα μας για πρώτη φορά, όλα μας μοιάζουν περίεργα. Τότε συνειδητοποιούμε πως ότι έχουμε ζήσει ως τώρα, δε το βιώσαμε πραγματικά.

Ας σκεφτούμε απλά και καθημερινά παραδείγματα. Ξυπνάμε το πρωί και τρώμε πρωινό. Από την ώρα που θα σηκωθούμε από το κρεβάτι μέχρι να τελειώσουμε το πρωινό μας, έχουμε κάνει πάνω από εκατό κινήσεις. Σηκωθήκαμε, τριψαμε τα μάτια μας, περπατήσαμε μερικα βηματα ως το μπάνιο, πλυθήκαμε, σκουπιστήκαμε, περπατήσαμε ως την κουζίνα, φτιάξαμε κάτι να φάμε, κάτι να πιούμε, πήραμε αυτό το πρωινό στο τραπέζι, καθήσαμε, χασμουρηθήκαμε κ.ο.κ.. Ποιες από αυτές τις κινήσεις τις αντιληφθήκαμε; Για ποια από αυτές τις κινήσεις δώσαμε οι ίδιοι εντολή; Για καμία... όλες έγιναν ασυνείδητα. Όλες μηχανικά. Αυτή είναι η ρομποτική ζωή, και συνεχίζεται όλη την ημέρα, και την επόμενη, ως το θάνατο.

Σε τι ωφελεί να αφήσουμε την ρομποτική ζωή; Γιατί να σπάμε το κεφάλι μας με τέτοια ζητήματα;
Το πρόβλημα με τη μηχανικότητα είναι πως δεν είναι αυθεντική. Κάθε μας κίνηση, σκέψη, πράξη κτλ είναι αποτέλεσμα επιρροών. Επιρροών που δεχτήκαμε και αποθηκεύσαμε στο υποσυνείδητό μας. Αυτό το λέμε με σύγχρονους όρους ''χαρακτήρα''. Ανάλογα με τις επιρροές μας, έχουμε και τον αντίστοιχο χαρακτήρα. Είμαστε μ' άλλα λόγια ανεμομαζέματα, που προσπαθούν να επιβιώσουν σε μια κοινωνία από τέτοιους μεταχειρισμένους χαρακτήρες. Και δεν είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς ότι αποτελείται από πολλά άτομα μέσα του. Αρκεί το βράδυ όταν ξαπλώσει, να παρατηρήσει τις σκέψεις του. Θα δείτε πως έχετε σχεδόν μαγνητοφωνημένες τις φωνές των γνωστών σας.

Αυτές οι φωνές κάνουν πάρτυ όλη μέρα μέσα μας. Αυτές οι φωνές μας κάνουν να αλλάζουμε απ' τη μια στιγμή στην άλλη. Σκεφθείτε πως είστε νευριασμένος (-η) και σχεδόν εκτός εαυτού. Κάποιος περνάει εκείνη τη στιγμή και βλέπει τη σκηνή. Γνωρίζει εσάς ή κάποιο μέρος σας; Και πως μπορείτε να αρνηθείτε πως δεν είστε πραγματικά έτσι, όταν πράγματι εσείς φερθήκατε με αυτόν τον τρόπο; Συνεπώς είναι βασικό να παραδεχτούμε πως η ξεχωριστή μας προσωπικότητα, δεν είναι και τόσο μοναδική... δεν είναι τόσο καλή και άγια. Είναι πολύ σημαντικό βήμα για την συνολική κατανόηση της μηχανικότητας.

Ένα άλλο χαρακτηριστικό της μηχανικότητας είναι η έλλειψη της αμφισβήτησης. Αμφισβητούμε τους εξωγήινους, τις θεωρίες συνομωσίας, την απιστία ενός φαινομενικά τέλειου συντρόφου κτλ και δεν αμφισβητούμε τα καθημερινά. Είναι αυτό που τρώω υγιεινό; είναι το αλκοόλ καλό ή κακό; από τι είναι φτιαγμένο ένα λαπτοπ; πως λειτουργεί; γιατί λειτουργεί έτσι; γιατί κάποια υλικά είναι πιο ανθεκτικά από άλλα; γιατί όταν πίνω κάθομαι έτσι ή αλλιώς; γιατί μου αρέσει αυτό; τι με έλκει; κτλ κτλ. Λαμβάνουμε τα πάντα έτοιμα, τα πάντα δίχως κριτική και παρατήρηση. Είμαστε μία κοινωνία χρηστών, που δεν αμφισβητεί ούτε το όνομά της. Δεν εξετάζει ούτε το σώμα της.

Η μη ρομποτική, συνειδητή ζωή χαρακτηρίζεται από διαύγεια. Δεν αφήνει κάτι ανεξερεύνητο. Ψάχνει τόσο μέσα της όσο και έξω από αυτή. Αυτή η εναλλαγή της δίνει ενέργεια και κίνητρα για να μείνει ξύπνια.
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξύπνημα και εσωτερική ανάπτυξη   Δευ Μαϊος 28, 2012 4:58 pm

Οι άλλοι φταίνε!

Αρκετές φορές στη ζωή μας τα πράγματα δεν ήρθαν βολικά. Υπολογίζαμε Α, μας βγήκε Β. Έπειτα, εφόσον μάθουμε τα μαντάτα, αρχίζει η περισυλλογή. Μπορεί να είναι ήρεμη, μπορεί και μες τα νεύρα. Τι δε πήγε καλά; γιατί απέτυχα; είμαι άτυχος! όλη η γκαντεμιά πάνω μου! κ.ο.κ. Πολύ σπάνια κοιτάμε τι έφταιξε από την μεριά μας, και είναι λογικό. Εμείς αυτό θέλαμε, κάναμε τα πάντα για να το πετύχουμε, σωστά;

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. ΠΟΤΕ δεν φταίνε οι υπόλοιποι. Όταν ποθούμε κάτι πραγματικά κινούμε Γη και Ουρανό για να γίνει. Μας απασχολεί μόνο αυτό, είμαστε παθιασμένοι μέχρι αηδίας. Πότε ήταν η τελευταία φορά που ήταν κάποιος έτσι παθιασμένος; τόσο προσυλωμένος; Σπάνιο να το βλέπεις... Συνεπώς όταν δεν προσπαθούμε αρκετά, είναι επιεικώς ηλίθιο να ρίχνουμε γύρω μας το φταίξιμο.

Ό,τι μας συμβαίνει είτε το προκαλούμε οι ίδιοι είτε το έλκουμε (αυτό το λένε ερευνητές της κβαντικής φυσικής, όχι κάποιος τσαρλατάνος). Οτιδήποτε μπορεί να επηρεάσει ένα συμβάν. Μια σκέψη, ένα συναίσθημα, η πίστη μας, οτιδήποτε! Μια απλή χειρονομία μπορεί σε βάθος χρόνου να αλλάξει τα πάντα. Τίποτε δε περιορίζεται στο φυσικό μας σώμα, όλα έχουν προεκτάσεις, όλα έχουν αντίκτυπο.

Ζώντας ως ρομπότ, ποθείς ως ρομπότ. Και είναι λογικό. Όταν όλη μας η ζωή είναι ένας σωρός από επιρροές, αποθηκευμένες μέσα μας, είναι δύσκολο να έχεις έναν συγκεκριμένο στόχο. Με επιρροές σκεπτόμαστε, και με αυτές αποφασίζουμε. Αυτές όμως εναλλάσονται στο νου μας. Μια είμαστε έτσι, μια αλλιώς. Πως να ποθούμε τότε το ίδιο πράγμα το ίδιο έντονα; και είναι πολύ καλό το κόλπο του εγκεφάλου να ρίχνει το φταίξιμο κάπου έξω. Έτσι ξεσπάει, και διατηρεί πρώτο ρόλο στην ζωή μας. Ω ναι, ο εγκέφαλος είναι πολύ πιο έξυπνος απ' όσο πιστεύουμε, πολύ ''καπάτσος''.

Το σημείο κλειδί λοιπόν είναι να γνωρίσουμε περισσότερο τον εαυτό μας. Να τον εξερευνήσουμε. Να συλλογιστούμε αν αυτό που ποθούσαμε και δεν έγινε, ήταν προτροπή κάποιου, συμβουλή, πρόταση κτλ. Απλώς προσπαθήστε να διακρίνετε κάποια φωνή μέσα στο κεφάλι σας. Αν δεν είναι η δική σας τότε αληθινά, δεν ήταν δική σας επιθυμία. Κι αν είναι έτσι, καλύτερα που δεν υπήρξε επιτυχία. Μπορεί να φαίνεται παράξενο, όμως καλύτερα να αποτύχεις παρά να θριαμβεύσεις σε δρόμο περπατημένο. Ο θρίαμβος σ' έναν τέτοιο δρόμο δε θα γεμίσει ποτέ την ύπαρξή μας. Δεν υπάρχει νόημα στο να ζεις τη ζωή κάποιου άλλου.

Τελικά ίσως και να φταίνε οι άλλοι, όμως οι άλλοι μέσα μας. Οι ηχογραφημένες συμβουλές των γονιών, οι παροτρύνσεις των φίλων, οι στίχοι των τραγουδιών. Όλοι όσοι μας ψυθιρίζουν τα δικά τους πιστεύω, τις δικές τους επιθυμίες.
Μαύρη Γατα
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Κριός Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2012
Χιούμορ : δηλητηριωδες

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ξύπνημα και εσωτερική ανάπτυξη   Δευ Σεπ 03, 2012 3:23 pm

Διαβαζοντας Ζεν στο παρελθον, εμαθα να κανω καθε κινηση μου απολαμβανοντας την και νιωθοντας καθε αντιδραση του σωματος μου.
Εμαθα να απολαμβανω ακομα και το μποτιλιαρισμα ακουγοντας μουσικη και παρατηρωντας συνειδητα τα παντα γυρω μου.
Εμαθα να περπαταω ηρεμα ή και με ζωντανια , να βιωνω ομως το καθε βημα μου.
Το μονο κακο που επισης εμαθα να κανω , χωρις να ειμαι ρομποτ , ειναι να εκφραζομαι χωρις να καταπιεζομαι, για να μην σκασω. Η υπεροψια παντα με εκανε εξαλλη για παραδειγμα, αλλα δεν μιλουσα.
Παλια ειχα αναγκη αποδοχης απο τους αλλους.Να ειμαι το καλο παιδι... Τωρα δεν με ενδιαφερει καθολου η γνωμη των αλλων.Λεω τις αληθειες μου, αποδεχομαι με ευχαριστηση τα λαθη μου, ζηταω ευκολα συγγνωμη αν στεναχωρεσω καποιον και το δουλευω συνεχεια. Βγηκα απο κλισε και στερεοτυπα.
Στο παρελθον, καποια χρονια εγκλεισμου και πιεσης λογω σπουδων , με εμαθαν να απολαμβανω το παραμικρο με μεγαλη ευχαριστηση.
Αυτο εξακολουθω να κανω και τωρα.

Ξύπνημα και εσωτερική ανάπτυξη
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Triquetra :: ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ :: Σωμα - Νους - Πνευμα-
Μετάβαση σε: