And if it harms none, Do what you will

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Συμβουλές στους ανήλικους μάγους

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Ravenwolf
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Λέων Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Συμβουλές στους ανήλικους μάγους   Τρι Ιουν 19, 2012 1:47 pm

Θα ήθελα πρώτα από όλα να ρωτήσω όλους εσάς κάτι. Έστω ότι δίνω σε κάποιον ο οποίος στην ζωή του δεν είχε καμία επαφή με την μουσική, του δώσω μια κιθάρα του δείξω πέντε συγχορδίες και του μάθω δυο τραγούδια που του αρέσουν θα τα παίξει με την πρώτη; Και αν τα παίξει αυτό τον κάνει κιθαρίστα; Έγινε αμέσως ο Frank Zappa, ο Steve Vai ή o Alexi Laiho Δηλαδή το αμέσως επόμενο πράγμα που θα μου ζητήσει είναι μια παρτιτούρα φλαμέγκο με δύσκολους δαχτυλισμούς; Δεν πρέπει πρώτα να του μάθω τις νότες , αρπίσματα, μελωδίες και σιγά αφού μάθει τα βασικά να προχωρήσει σε πιο δύσκολα.
Κάτι άλλο. Αν θέλουν να φτιάξουν έναν ουρανοξύστη 500 μέτρων τα θεμέλια του θα είναι τα ίδια με ενός σπιτιού του έχει μόνο έναν όροφο;
Την ερώτηση αυτή την κάνω με αφορμή αρκετές δημοσιεύσεις νέων στην Τέχνη ειδικότερα ανηλίκων εδώ και μισό χρόνο περίπου. Υπάρχουν δείγματα που τουλάχιστον σε μένα μοιάζουν ότι περιμένουν να κάνουν ξόρκια σαν τον Harry Potter, με μια κίνηση να εμφανίζονται πράγματα. Ή να βλέπεις να ψάχνουν πώς να κατασκευάσουν να εργαλεία τους, να ψάχνουν και να ρωτούν για ξόρκια, αντί να ρωτούν για πιο βασικές γνώσεις όπως τι είναι Μαγεία, ποιες μορφές υπάρχουν.
Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου είμαι 21 χρονών, μελετάω κανονικά εδώ και 2,5 περίπου χρόνια, με θεωρώ εντελώς αρχάριο και τα ξόρκια που έχω εκτελέσει μετριούνται στα δάχτυλα ενός χεριού.
Η κύρια συμβουλή μου είναι ξεκινήστε από τα βασικά. Μάθετε την πραγματική έννοια της μαγείας. Μην γοητεύεστε μόνο από το όνομα. Μάθετε. Μάγος δεν σημαίνει τίποτα άλλο από σοφός. Η μουσική όπως και η μαγεία είναι τέχνες. Δεν μαθαίνεις μια τέχνη από την μία μέρα στην άλλη. Θέλει χρόνια εκπαίδευσης. Ας πούμε ότι είστε τώρα στο πρώτο στάδιο του μαθητευόμενου μάγου. Και σε αυτό του στάδιο θέλει προσπάθεια
Είναι Καλοκαίρι! Τέρμα το σχολείο! Άρα ώρα για……………………………………………………..
διάβασμα!!! study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study study
Ναι καλά διαβάσατε! Στην ενότητα Βιβλία παρουσιάζονται βιβλία σχετικά με την μαγεία. Διαβάστε τον πλήρη οδηγό της μαγείας που υπάρχει και σε pdf διαβάστε το οδηγό της Wicca. Ψάξτε σε εκδόσεις που βγάζουν με μεταφυσικά θέματα και εσωτερισμού. Ψάξτε και ξένη βιβλιογραφία. Αντί να κάθεστε στον υπολογιστή άσκοπα παίζοντας με τις ώρες κάποιο παιχνίδι, καθίστε και ψάξτε. Διαβάστε γα διάφορα πράγματα άσχετα με την μαγεία, π.χ. Αστρονομία, γιατί ένας μάγος είναι σοφός και ξέρει από όλα.
Επίσης βασικό είναι να νοιώσετε την φύση. Βγείτε έξω δείτε πως λειτουργεί νιώστε την, νοιώστε τα στοιχεία. Νοιώστε μην κρίνετε. Η φύση είναι ο πρώτος δάσκαλος των μάγων, και ένας μάγος πρέπει να δουλεύει για το καλό της. Όλοι είμαστε ένα. Αν ακούσεις τι έχει να σου αυτό το κομμάτι σου (η Φύση) θα μπορείς να βελτιωθείς.
Μάθετε τους κανόνες. Ποιους πρέπει να τηρούμε ώστε να μην δημιουργούμε πρόβλημα. Και να θυμάστε ότι η Μαγεία θα πρέπει να είναι πάντα η τελευταία σας λύση. Μην εκτελείτε κάποιο ξόρκι αν δεν έχετε αποκλείσει όλους τους άλλους τρόπους. Είναι σαν τις πολεμικές τέχνες. Σκεφτείτε το γιατί πρέπει και θέλετε να το κάνετε. Δείτε τι θα συμβεί στο μέλλον και το κοντινό και το μακρινό. Αν κάνετε κάποιο ξόρκι και μετά από καιρό σκεφτείτε ότι αυτό δεν είναι σωστό και θέλετε να το αλλάξετε είναι μια προσβολή προς το Θείο που προσφέρθηκε να σας φέρει αυτό που ζητήσατε. Γι αυτό σκεφτείτε πριν πράξετε το ο,τιδήποτε.
Μια ακόμη συμβουλή είναι να μην καταπατάτε την ελεύθερη βούληση κάποιου. Μας την πρόσφερε ο Δημιουργός μας και την σέβεται ο ίδιος. Το ίδιο πρέπει να κάνουμε και εμείς. Όπως δεν θα θέλετε να σας «σκλαβώσουν» μην «σκλαβώνετε» και εσείς.
Για αρχή δηλαδή μελετήστε βιβλία, τον κόσμο και βρείτε τεχνικές για να διαλογιστείτε, να μπορείτε να συγκεντρώσετε το μυαλό σας σε μια σκέψη και να μπορείτε να οραματιστείτε. Με αυτά τα εφόδια θα μπορείτε να προχωρήσετε πιο εύκολα. Αλλά να ξέρετε η αληθινή μαγεία δεν μοιάζει με αυτή του Potter. Εδώ θέλει προσπάθεια για να καταφέρεις πράγματα.
Ελπίζω να κάλυψα αρκετό κομμάτι του τι χρειάζεται ένας μαθητευόμενος μάγος. Ελπίζω οι πιο έμπειροι να συμπληρώσουν ό,τι άλλο πρέπει να γνωρίζουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://signofthedragon.blogspot.com
mysterygirl
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Κριός Τίγρης
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2011
Χιούμορ : υπερβολικο θα ελεγα!!

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές στους ανήλικους μάγους   Τετ Ιουλ 25, 2012 1:40 am

τα λες πολυ ωραια ravenwolf..και πραγματι ισχυουν ολα αυτα που λες!!πεφτουμε στα βαθια χωρις να 3ερουμε κολυμπι.νομιζω πως ολοι 4εκιναμε νομιζοντας οτι με μια μερα προσπαθεια θα τα καταφερουμε...ή οτιμε ενα 3ορκι μπορουμε να κανουμε τα παντα.....στην πορεια ομως καταλαβαινουμε ορισμενα πραγματα.......και θελει οντως πολυ διαβασμα..θελει να το ψα3ειςς πολυυυυ,να ασχοληθεις πολυ καιρο...........
το μπλε ματι
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Τοξότης Τίγρης
Ημερομηνία εγγραφής : 01/08/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές στους ανήλικους μάγους   Πεμ Αυγ 02, 2012 6:32 am

γεια σας παιδεια...Ravenwolf πολυ ωραιο το κειμενο σου επιτρεψε μου ομως να προσθεσω κατι!!! Smile Smile Smile

Με τον ορο μαγεια ενοουμε καθε τι υπερφυσικο το οποιο γινετε(χωρις να ενοω οτι δεν υπαρχει βεβαια). Απο παλια πολλοι ανθρωποι για καποιους λογους πηγαινουν σε ειδικους μαγους ή ασκουν μονοι τους την μαγεια...ειτε καλη ειτε κακη....οταν λοιπον οι ανθρωποι ασκουν μαγεια σε καποιον. Οταν καποιος ειναι μαγεμενος απο λευκη μαγεια ειναι για τυχη,υγεια, για να μασ ερωτευτει και πολλα αλλα που ειναι πραγματα καλα. Οταν ομως καποιος ειναι μαγεμενος με μαυρη μαγεια και του συνβαινουν διαφορα ατυχηματα και αλλα ασχημα πραγματα, και εκεινος δεν ξερει να τα λυσει παει σε παπα....οποτε η εκκλησια που μας διαβαζει ευχες η που πανα να λυσουνε μαγεια η εκκλησια τα βλεπει ως κατι κακο και σαν αμαρτια...!

Υ.Γ
1)συγνωμη που σε συμπληρωσα δεν θελω να ενοειθει οτι αυτα που ειπες εσυ ειναι λα8ος
2) συγνωμη για τα ορ8ογραφικα Embarassed
<kostas>
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Τοξότης Βουβάλι
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές στους ανήλικους μάγους   Πεμ Αυγ 02, 2012 1:41 pm

Όντως για να είσαι μάγος θέλει πολύ δουλειά πρέπει να διαβάζουμε βιβλία για να πέρνουμαι ιδέες κ.α θέλει πειθαρχία και προπόνηση .Προσωπικά απογοητεύομαι συνέχεια αλλά συνεχίζω και προσπαθώ γιατί πιστεύω πως θα τα καταφέρω!!.Επίσης πρέπει να διαλογιζόμαστε ,οραματιζόμαστε και να προσπαθήσουμε να ελέγξουμε την ενεργεία μας ,να μπορέσουμε να ηρεμήσουμε τον εαυτό μας και να ελέγξουμε τις σκέψεις μας όλα αυτά είναι η αρχή. Smile
το μπλε ματι
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Τοξότης Τίγρης
Ημερομηνία εγγραφής : 01/08/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές στους ανήλικους μάγους   Πεμ Αυγ 02, 2012 2:15 pm

κωστα μην ανχωνεσε....καθε λαθος και καθε αποτυχια σου χρησιμοποιησε το ως σκαλοπατι για να ανεβεις πιο ψηλα...!!! Very Happy
giwrgosreaper
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ημερομηνία εγγραφής : 24/09/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές στους ανήλικους μάγους   Δευ Σεπ 24, 2012 5:23 am

Παιδια ομως εγω που ειμαι ανηλικος και θελω να μαθω απο μαγεια να ασχολιθω αρκετα απο που πρεπει να ξεκινισω και που να τελιωσω;; δεν ξερω τιποτα απο μαγεια αλλα με ενδιαφερει πραγματικα να μαθω... η αδερφη μου εχει 1 βιβλιο που μιλαει για τον πασιγνωστο μαγο τον Μερλιν εκεινο το βιβλιο το εχω διαβασει 2-3 φορες εκεινο το βιβλιο με εμπνευσε να γινω και εγω μαγος αλλα πρεπει απο καπου να ξεκινισω και δεν ξερω απο που για αρχη διαβαζω αυτο εδω το φορουμ πυστευω ειναι καλο να το διαβασω γιατι εχετε γραψει τοσα πολλα εδω μεσα που νομιζω οτι ειμαι σε βιβλιοθηκη και σας ευχαριστω γιαυτο που κανετε, με το να γραφετε τις γνωσεις σας με βοηθατε πολυ και οχι μονο εμενα τον οποιοδηποτε.
αλλα εχω και καποιες ερωτησεις σχετικα με τους μαγους που μπορω να τις γραψω;;;

Συγνωμη για τα ορθογραφικα δεν μου αρεσει το σχολειο και ετσι δεν εμαθα ορθογραφια :Ρ

Ευχαριστω την ομαδα του φορουμ και ολους εσας που πυστευω οτι θα με βοηθησετε.
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/10/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές στους ανήλικους μάγους   Δευ Σεπ 24, 2012 10:38 am

Φίλε giwrgosreaper για οποιαδήποτε απορία μπορείς να ανοίξεις θέμα εδώ.
MaryLoveDean
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Υδροχόος Χοίρος
Ημερομηνία εγγραφής : 22/10/2012
Χιούμορ : Αρκετό παρά πολύ!!!

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές στους ανήλικους μάγους   Δευ Οκτ 22, 2012 4:32 pm

Ωραια καλα τα λες... Αλλα εγω ειμαι νεο μελλος εδω και θελω να μαθω δηλαδη να μου πεις με ποιο βιβλιο να αρχισω ετσι οστε να μπω στο σωστο δρομο...
manren
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Καρκίνος Χοίρος
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές στους ανήλικους μάγους   Τρι Οκτ 23, 2012 6:33 am

marylovedean υπαρχουν πολλα θεμματα που χουμε προτεινει βιβλια αν και απο προσωπικη μου εμπειρια σου προτεινω για αρχη το πρακτικο οδηγο μαγειας και επεισης πρακτικος οδηγος γουικα ..

αληθεια ερωτηση κρισεως και αποκρισεως το ονομα σου ενοει οτι η mary αγαπα τον dean winchester tongue ?
MaryLoveDean
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Υδροχόος Χοίρος
Ημερομηνία εγγραφής : 22/10/2012
Χιούμορ : Αρκετό παρά πολύ!!!

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές στους ανήλικους μάγους   Τετ Οκτ 24, 2012 4:30 am

manren
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!!!
Χαχαχα ναι πράγματι mary αγαπά dean winchester....
Έχω ένα κώλυμα με το supernatural!!!
Razz
manren
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Καρκίνος Χοίρος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές στους ανήλικους μάγους   Πεμ Οκτ 25, 2012 11:27 am

πραγματικα ο συγκεκριμενος ρολος του jensen ackles ειναι καταπληκτικος !! αγαπαμε dean Very Happy
jimangel2001
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Κριός Ποντικός
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2013
Χιούμορ : μμμ...αρκετο

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές στους ανήλικους μάγους   Παρ Ιουλ 12, 2013 12:58 am

που μπορω να βρω τον πρακτικο οδηγό μαγείας και wicca;
Questioner
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Δίδυμος Τίγρης
Ημερομηνία εγγραφής : 12/06/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές στους ανήλικους μάγους   Κυρ Ιουλ 14, 2013 2:47 am

Πολύ εύστοχος! Με υπομονή κι επιμονή... Πρώτα η θεωρεία και μετά η πράξη.
Alexsewer
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ημερομηνία εγγραφής : 05/08/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές στους ανήλικους μάγους   Δευ Αυγ 05, 2013 10:49 am

Γειά σας είμαι καινούργιος εδώ!! με την μαγεία έχω γνωριστεί απο πολύ μικρός έιμαι 14 χρονών και άρχισα να ασχολούμαι από τα 8 ή τα 10 δεν θυμάμαι μπορεί και ποιο μικρός είχα επιρεαστεί από ταινίες και τέτοια!! Έχω δοκιμάσει όλου του είδους όπως να ζητήσω δύναμη και στήριξη απο τον θεό,να διαλογιστώ κ.α αλλά τίποτα! ακόμα και με μαύρη μαγεία προσπάθησα αλλά όχι πολύ καθώς φοβόμουν τους δαίμονες!! Σπάνια κατάφερνα και έκανα μαγεία όπως μια μέρα κατάφερα να κουνήσω δεξιά και αριστερά ένα καλώδιο!! Τις τελευταίες μέρες πρόσπάθησα πάλι να βρώ το είδος μου!!Γη δεν ήμουν νερό ούτε προσπάθησα σήμερα με την φωτιά αλλά κατάφερα να μετακινήσω την φλόγα όπου πήγαινε το χέρι μου και το μυαλό μου!! Σήμερα έμαθα ότι τελικά είμαι του αέρα! Τελικά η μετακίνηση της φλόγας ήταν εξαιτίας του αέρα!Πριν κάποιες μέρες είχα πάει διακοπές παίζαμε με την αδερφή μου τάβλι και ότι έλεγα ότι θα βγούν τα ζάρια έβγαινει π.χ ότι θα έιναι 12 ήταν 12!! δεν ξέρω σε τι οφείλεται αυτό!! Προσπαθώ εδώ και μέρες να ενεργοποιήσω τα τσάκρα μου πράγμα που είναι το σημαντικότερο στην μαγεία να βρεις την ενέργεια που έχεις μέσα σου!! Το βράδυ μια μέρα μετά απο μια μέρα <<προπόνησης>> ένιωθα πως μέσα μου κυλάει πολύ ενέργεια και δεν μπορούσα να την ελέγξω καλά και λοιπόν εκεί που πήγα να ανοίξω το φωτιστικό μου το ανοίγω μετά το ποιάνω και ξαφνικά κλείνει.Είχα δώσει τόση ενέργεια που κατάφερα με κάποιο τρόπο να εκπέμπω αντίθετη ενέργεια με αυτή της λάμπα σαν να δημιουργώ μια πολύ μικρή έκρηξη!! Τέλος πάντων σήμερα αφού έμαθα για το είδος της μαγείας μου πήγα στο δωμάτιο της μάνας μου όπου πάνω στο κρεβάτι υπήρχε ένα πανί και προσπάθησα να συγκεντρωθώ σε αυτό και ξαφνικά άρχισα να νιώθω να εκπέμπουν ενέργεια οι άκρες τον δαχτύλων μου συγκεντρώθηκα για 1 λεπτό στο πανί στόχος μου να μετακινηθεί αλλά δεν έγινε τίποτα και μετά σκέφτηκα ότι αυτή είναι μόνο η αρχή!! Απο σήμερα θα προσπαθήσω να συγκεντρωθώ με διαλογισμό να ενεργοποιήσω τα τσάκρα μου για να καταφέρω να διαχειριστώ τον άνεμο!! Σχεδιάζω να φτιάξω και το δικό μου ραβδί και επειδή δεν έχω πασχαλιά θα αγοράσω θα φυτέψω και θα μεγαλώσω μόνος μου μία και θα κάνω υπομονή και να καταφέρω να συνδεθώ μαζί της ώστε να με αφήσει να πάρω ένα κλαδί της για το νέο μου ραβδί!! Γιατί πιστεύω ότι δεν είναι ούτε ο σατανάς(μαύρη μαγεία) αλλά ούτε ο θεός οι άγγελοι(άσπρη μαγεία) εκείνοι που θα μας δώσουν μαγεία αλλά το ίδιο μας το πνεύμα και η εμμονή μας για κάτι η σκέψη μας αυτή είναι η άσπρη μαγεία!!Γιατί κάτω απο τα ανθρώπινα κόκαλα και όργανα κ.λ.π βρίσκεται κάτι υπέροχο!! Και δεν πιστεύω ότι την μαγεία μας θα την ενεργοποιήσουν τα γράμματα κι τα βιβλία μόνο η εμμονή μας και η πίστη μας!! Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!
Ainimed
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Δίδυμος Μαϊμου
Ημερομηνία εγγραφής : 22/09/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές στους ανήλικους μάγους   Κυρ Σεπ 22, 2013 7:25 pm

Ravenwolf έγραψε:

Φίλε τα λες πολύ καλα!!! Τώρα είμαι και εγώ στην ηλικία σου ( 21)! Το θέμα περι μαγείας ξεκίνησα να το ψάχνω περίπου απο τα 16-17 μετά απο διάφορα περιστατικα σχετικα κάτι ονειρα που ειχα!! Απο εκεινη την στιγμη δεν κανω τιποτα αλλο απο το να διαβαζω και να μαθαινω!! Δεν εχω επιειρησει να κανω κανενα ξορκι (δεν υπολογιζω ενεργειακες ασπίδες κτλ) γιατι πιστευω οτι δεν έχει παρουσιαστεί ακομη η ανάγκη!! Προς το παρόν μαθαινω ακομη!! Και το ιδιο πρέπει να κάνουν όλοι πιστεύω!!
iwishtobewizzard
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Καρκίνος Βουβάλι
Ημερομηνία εγγραφής : 17/04/2014

ΔημοσίευσηΘέμα: μαγεια   Πεμ Απρ 17, 2014 5:41 pm

καλησπερα θελω πολυ να γινω ο λεγομενος μαγος.εχω αρχισει τελευταια διαβαζω πολυ σχετικα με αυτο.διαβασα σχετικα με το ραβδι και τα ζωδια κ.λπ.θελω να με βοηθησετε να κανω μια νεα αρχη.ειμαι 17 χρονων.εχω διαβασει οτι το ραβδι απο κουφοξυλια ειναι το ισχυροτερο.αν ξερετε πως το βαφτιζουν και τι προυποθεσεις χρειαζεται για να το χειριστεις.ευχαριστω
Witcher Shadow
Admin
Admin

Άντρας Τοξότης Τίγρης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές στους ανήλικους μάγους   Κυρ Απρ 20, 2014 6:29 pm

Θες να γινεις μαγος... και μαλιστα λεγομενος μαγος. Πανω σε αυτο και μονο η διαισθηση μου καπως τσιναει. Σαν να μην εισαι και τοσο σιγουρος... Κανενα ραβδι δεν ειναι πανισχυρο/ισχυρο. Ολα τα ραβδια εχουν το σκοπο τους και την δυναμη τους. Αλλα αυτος που το κραταει εχει την απολυτη δυναμη. Η αληθεια ειναι οτι γελασα οταν ακουσα συγκεκριμενα για το ραβδι Κουφοξυλιας... και αυτο γιατι αναφερετε πολυ εντονα στο τελευταιο βιβλιο του Χαρυ Ποτερ.

Σε πληροφορω φιλε μου πως δεν ισχυει κατι τετοιο. Αν δεν εχεις την δυναμη να ενωθεις μαζι του και να λειτουργησει σαν προεκταση της μαγειας σου, παραμενει ενα απλο ραβδι κουφοξυλιας. Ακομα και αν το "βαφτισεις". Και αυτο ισχυει για ολα τα ραβδια. Εσυ εισαι η "μπαταρια" του.

Το ραβδι που βλεπεις ειναι το προσωπικο μου ραβδι. Ειναι ενα απλο σκαλισμενο ξυλο κουφοξυλιας ραντισμενο με μειγμα απο συγκεκριμενα βοτανα, τα οποια ενισχυουν την προσωπικη μου δυναμη. Και αυτο γιατι εχω "δεθει" μαζι του. Με μια μονο προταση χαραγμενη επανω του...
http://triquetra.freeforumsblog.com
Light & Darkness
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ιχθύς Γάτα
Ημερομηνία εγγραφής : 20/05/2016

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές στους ανήλικους μάγους   Σαβ Μαϊος 21, 2016 9:05 am

Είμαι ανήλικος. Θεωρώ τον εαυτό μου αποκρυφιστή ή new age. Παίρνω οτι πιστεύω πως είναι σωστό και μου ταιριάζει απο κάθε θρησκεία. Εδω και δύο χρόνια μελετώ και διβάζω όσα βιβλία μπορώ (τα οποία κατεβάζω δωρεάν σε μορφή pdf) μερικά αν μου αρέσουν πολύ τα αγοράζω.
Παρόλο που έχω περάσει αρκετό καιρό μαθαίνοντας πράγματα για την μαγεία και γενικά για τον πνευματισμό και οτι μπορείτε να φανταστείτε γύρω απο αυτό το θέμα δεν έχω κάνει ακόμη κανένα ξόρκι και αυτό για κάποιον λόγο με κάνει να νοιώθω περήφανο! Έχω μάθει να δουλεύω με τον νόμο της έλξης και το σύμπαν αλλά δεν θεωρώ πως είναι ακόμα η σωστή στιγμή για να κάνω κάποιο ξόρκι (πιστεύω πως δεν υπάρχει σημαντικός λόγος για να κάνω κάτι τέτοιο ακόμα).
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές στους ανήλικους μάγους   Κυρ Μαϊος 22, 2016 3:52 am

Καλώς αναγνωρίζεις πως δεν υπάρχει λόγος, αλλά αυτό δείχνει πως δεν ξέρεις πως να χρησιμοποιήσεις τη γνώση που έχεις ήδη. Τα βιβλία που διαβάζεις είναι καλά, αλλά δεν έχει Άνοδο αν δεν καταλάβεις τα ελλατώματά σου, τι σου λείπει, τι σκοπό έχει η ζωή σου. Γενικά πρέπει να προσπαθείς συχνά να απαντάς σ' αυτά, και να παρατηρείς την εξέλιξη. Έτσι θα καταλάβεις πως κάτι που θα σε καθυστερήσει, μπορείς να το κανονίσεις με μαγεία.

Θα σου πρότεινα να μην διαβάζεις πολύ new age. Η ΝΤΠ το προωθεί. Είναι σχεδόν άδειο από πνεύμα σαν λογική και διδασκαλία. Ανεμομαζέματα με λογική σκέψη 15χρονου. Η Μαγεία, ο Εσωτερισμός, η Φιλοσοφία έχουν πολύ ανώτερα νοήματα.

Διάβασε την πολιτεία του Πλάτωνα (πρώτα απλώς ανάγνωση, μην πιαστείς με αναλύσεις) και μυθολογία (όποια σ' αρέσει, αλλά εγώ θα πρότεινα ελληνική και σκανδιναβική).

Ο νέος μάγος πρέπει να φτιάξει το νου του πρώτα, γιατί από εκεί θα ρέει η κάθε πράξη του στο μέλλον. Πρέπει να νικήσει φόβους. Να ανδρωθεί. Έπειτα θα του δωθεί η ευκαιρία να γίνει πιο σημαντικός, αν ο ίδιος το επιλέξει.
Black Panther
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Καρκίνος Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 06/07/2014

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές στους ανήλικους μάγους   Κυρ Μαϊος 22, 2016 6:20 am

Όταν ο Φίλλιππος έφερε τον Αριστοτέλη να διδάξει τον Αλέξανδρο, πήγαινε κάθε 6 μήνες και ρωτούσε:τι τον μαθαίνει δάσκαλε; Τον μαθαίνεις πως να γίνει αυτοκράτορας;
Όχι βασιλιά μου, απαντούσε ο σοφός.
Αυτό γινόταν για 2 χρόνια κάθε 6 μήνες.
Κάποια στιγμή ο βασιλιάς εκνευρίστηκε και πήγε θυμωμένος στο δάσκαλο: επιτέλους τι τον μαθαίνεις; ρώτησε.

ΤΟΝ ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ απάντησε ο σοφός.
Light & Darkness
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ιχθύς Γάτα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές στους ανήλικους μάγους   Κυρ Μαϊος 22, 2016 8:50 am

Epsilon έγραψε:
Καλώς αναγνωρίζεις πως δεν υπάρχει λόγος, αλλά αυτό δείχνει πως δεν ξέρεις πως να χρησιμοποιήσεις τη γνώση που έχεις ήδη. Τα βιβλία που διαβάζεις είναι καλά, αλλά δεν έχει Άνοδο αν δεν καταλάβεις τα ελλατώματά σου, τι σου λείπει, τι σκοπό έχει η ζωή σου. Γενικά πρέπει να προσπαθείς συχνά να απαντάς σ' αυτά, και να παρατηρείς την εξέλιξη. Έτσι θα καταλάβεις πως κάτι που θα σε καθυστερήσει, μπορείς να το κανονίσεις με μαγεία.

Θα σου πρότεινα να μην διαβάζεις πολύ new age. Η ΝΤΠ το προωθεί. Είναι σχεδόν άδειο από πνεύμα σαν λογική και διδασκαλία. Ανεμομαζέματα με λογική σκέψη 15χρονου. Η Μαγεία, ο Εσωτερισμός, η Φιλοσοφία έχουν πολύ ανώτερα νοήματα.

Διάβασε την πολιτεία του Πλάτωνα (πρώτα απλώς ανάγνωση, μην πιαστείς με αναλύσεις) και μυθολογία (όποια σ' αρέσει, αλλά εγώ θα πρότεινα ελληνική και σκανδιναβική).

Ο νέος μάγος πρέπει να φτιάξει το νου του πρώτα, γιατί από εκεί θα ρέει η κάθε πράξη του στο μέλλον. Πρέπει να νικήσει φόβους. Να ανδρωθεί. Έπειτα θα του δωθεί η ευκαιρία να γίνει πιο σημαντικός, αν ο ίδιος το επιλέξει.
Epsilon νομίζω πως πρέπει να γίνεις λίγο ποιό συγκεκριμένος! Στην αρχή αυτού που γράφεις λες πως επειδή δεν εξασκώ ακόμα μαγεία δεν μπορώ να βρω τα ελαττώματα μου και τι σκοπό έχει η ζωή μου? Συγνώμη αλλά αν εννοείς αυτό διαφώνω απόλυτα! Η μαγεία είναι όντος όπος λες ένας πολύ όμορφος τρόπος να γνωρίσεις τον εαυτό σου και να ξεπεράσεις κάποια εμπόδια αλλά οχι ο μόνος! Τον σκοπό της ζωής μου θα τον βρω.. και για να πω την αλήθεια έχω και μερικές ιδέες ποιος μπορεί να είναι... Γιατί να προχωρήσω στο να κάνω ξόρκια για να τον βρω?
Δεν διαβάζω πολύ new age τελευταία διαβάζω το tao te ching και μου αρέσει πολύ! Επίσης επεκτείνω τις γνώσεις μου γύρω απο της ψυχικές μας ικανότητες και τις μεθόδους μαντείας.
Θα ψάξω αυτά που μου πρότεινες (και ευχαριστώ που το έκανες) xD
Συμφωνώ με αυτό που λες στο τέλος:
"Ο νέος μάγος πρέπει να φτιάξει το νου του πρώτα, γιατί από εκεί θα ρέει η κάθε πράξη του στο μέλλον." Αλλά αυτό δεν πάει ενάντιον αυτού που λες στην αρχή?
Black Panther
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Καρκίνος Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές στους ανήλικους μάγους   Δευ Μαϊος 23, 2016 1:55 pm

Έχει δίκιο ο Epsilon... δίκιο που δεν φαντάζεσαι πόσο βάθος έχει. Μην είσαι ποτέ απόλυτος για τίποτα, έχεις ζωή ολόκληρη να μαθαίνεις, να αναθεωρείς , να εξελίσσεσαι.
Μαγεία δεν είναι μόνο ξόρκια, τελετές και σκόνες.
Μαγεία είναι να γνωρίζεις τον εαυτό σου και να είσαι σε αρμονία μη την Φύσην. Αν καταφέρεις αυτά, τότε ούτε ξόρκια χρειάζεσαι. Η μαγεία είναι χάριν εαυτής και αν θες είναι ο λόγος του ΄τι ήν είναι΄. Η ουσία του γίγνεσθαί. Ουσία ε;
Light & Darkness
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ιχθύς Γάτα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές στους ανήλικους μάγους   Τρι Μαϊος 24, 2016 7:30 am

Συμφωνώ σε αυτό που λες.. Δεν λέω το αντίθετο. Θέλω όμως ο epsilon να γίνει λίγο πιο σαφής.
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές στους ανήλικους μάγους   Πεμ Μαϊος 26, 2016 7:54 am

Light & Darkness έγραψε:
Συμφωνώ σε αυτό που λες.. Δεν λέω το αντίθετο. Θέλω όμως ο epsilon να γίνει λίγο πιο σαφής.

Δε θέλω να γίνω πιο σαφής. Αν σου δώσω το νόημα μασημένο δεν θα καταλάβεις. Πρέπει να δουλέψει η αλλαγή μέσα σου. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις αυτό που είπα. Είνα άλλο να κάνεις προπόνηση, κι άλλο να πηγαίνεις σε αγώνα. Στην προπόνηση μπορεί να κάνεις τέλεια αυτό που σου λένε, αλλά το θέμα είναι πως θα τα πας στο... τεστάρισμα καθώς εκεί εσύ έχεις τον έλεγχο.

Μία συγγενής μου ρίχνει χαρτιά. Πολλές φορές της ζητούν να τα ρίξει, αλλά δε ξέρουν τι να ρωτήσουν. Τους λέει λοιπόν πως αν δεν έχουν ερωτήσεις, τα ξέρουν όλα. Να τα ξέρουν όλα αποκλείεται, άρα κάτι κάνουν λάθος, κάτι δεν βλέπουν σωστά. Δεν τεστάρουν τις αδυναμίες τους (ή τις δυνάμεις τους).

Ό,τι μαθαίνεις, να το σκέφτεσαι σαν εργαλείο. Αν δεν είναι, τότε δες αν είναι καλή γνώση. Αν όχι, είναι άχρηστο για μαγεία.

Σου έδωσα όλα όσα χρειάζεσαι για να δουλέψεις το νόημα.
Black Panther
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Καρκίνος Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συμβουλές στους ανήλικους μάγους   Πεμ Μαϊος 26, 2016 8:15 am

Light & Darkness έγραψε:

Oχι!
Δεν θέλω να συμφωνήσεις μαζί μου,γιατί δεν καταλαβαίνεις τι γράφω. Ουσία, λόγος του τι ήν είναι, δεν ξέρεις τι είναι και πόσο βάθος έχουν ! Μην συμφωνεις.
Θεωρώ πως τα παιδιά που είναι εδώ είναι πολύ τυχερά , με διαχειριστές σαν τον Witcher και τον Epsilon. που πρωτίστως επισημαίνουν τι εστί ήθος.
Ρώτα όσο θες λοιπόν, διάβαζε και άκου. Συζήτα τις μεταφυσικές απορίες σου και θα δεις ότι όσο προχωράς , θα συνειδητοποιείς ότι δεν ξέρεις τίποτα!!! Ούτε κι εγώ που στα γράφω ξέρω... γαμώ το.

Συμβουλές στους ανήλικους μάγους
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Triquetra :: ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΕΛΩΝ :: Συμβουλές για τους Νέους Μάγους-
Μετάβαση σε: