And if it harms none, Do what you will

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

ΠΟΛΥΘΕΙΣΜΟΣ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Μαύρη Γατα
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Κριός Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2012
Χιούμορ : δηλητηριωδες

ΔημοσίευσηΘέμα: ΠΟΛΥΘΕΙΣΜΟΣ    Παρ Σεπ 21, 2012 2:52 pm

Ορισμός του Πολυθεϊσμού

Ο όρος "Πολυθεϊσμός" προέρχεται από τις ελληνικές λέξεις "πολύς" και "Θεός" και σημαίνει λατρεία πολλών θεοτήτων. Ως "Πολυθεϊσμός" λοιπόν ορίζεται η αντίληψη περί υπάρξεως περισσοτέρων του ενός Θεών. Είναι η αντίληψη μίας πολλαπλότητος των θείων δυνάμεων. Είναι επίσης η αντίληψη ότι το Θείον ενυπάρχει σε πολλές και διαφορετικές οντότητες και υπάρξεις.
Υπάρχουν πολλοί Θεοί και Θεές.
Είναι οι ανώτατες και ισχυρότατες όλων των υπάρξεων.
Είναι πάνσοφες και δίκαιες.
Οι Θεοί και οι Θεές είναι αθάνατοι και άξιοι κάθε σεβασμού και τιμής. Οι Θεοί έχουν πολλές μορφές και μπορούν να επιφαίνονται με πολλούς τρόπους. Είναι τόσο έμφυτοι όσο και ένδημοι. Είναι παρόντες στα στοιχεία και τις μορφές της Υπάρξεως. Εκδηλώνονται μέσα από τις φυσικές δυνάμεις, ως ύλη και ενέργεια, αλλά είναι συνάμα και ανώτατες οντότητες που δεν δεσμεύονται από καμμία υλική μορφή.

Μπορούν ωστόσο να εμφανούν μέσα από ανθρώπινες ή άλλες υπάρξεις, όπως λ.χ. ζώα ή φυτά, ή μέσα από υλικά αντικείμενα. Δεν υπάρχουν ζωϊκά ή μορφικά όρια για τους Θεούς και τις Θεές. Είναι ό,τι επιθυμούν να είναι. Το Θείον είναι πολύμορφο και πολύτροπο, τόσο από πλευράς εμφανίσεως όσο και από πλευράς πραγματικότητος.
Κανένας μοναδικός Θεός ή Θεά δεν κρύβεται πίσω από την πολλαπλότητα των θείων μορφών. Οι Θεοί και οι Θεές είναι αντικειμενικά υπαρκτές οντότητες των οποίων η ύπαρξη δεν εξαρτάται από τις πεποιθήσεις ή τις πράξεις κατωτέρων όντων.
Δεν είναι αρχέτυπα. Δεν είναι φανταστικά σύμβολα των ανθρωπίνων δραστηριοτήτων ή της ανθρωπίνης διανοίας. Ούτε είναι αλληγορικές αναπαραστάσεις φυσικών συμβάντων και διαδικασιών. Οι Θεοί και οι Θεές είναι πραγματικοί. Υπάρχουν.
Η σοφία και η δύναμή τους δίνουν μορφή σε αυτό το Σύμπαν, σε αυτή την συγκεκριμένη μορφή του Κόσμου. Η ομορφιά και η χάρις τους θα διαρκέσουν αιώνια. Οι Θεοί και οι Θεές είναι ελεύθερες και ανεξάρτητες υπάρξεις. Είναι όλοι τους εξίσου θείοι.
Δεν εξουσιάζονται από καμμία άλλη οντότητα ή δύναμη.
Οι Θεοί και οι Θεές χαίρονται όταν κατώτερα όντα ΕΛΕΥΘΕΡΑ αναγνωρίζουν την ύπαρξή τους και τους απονέμουν σεβασμό και τιμές. Δεν έχουν ωστόσο ανάγκη αυτής της αναγνωρίσεως, ούτε την επιζητούν. Οι παντοδύναμοι Θεοί και Θεές δεν χρειάζονται τίποτε.
Απλώς σχηματίζουν ό,τι επιθυμούν!

ΠΗΓΗ: SCROLL OF OPLONTIS 1991
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dimitra_
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Δίδυμος Δράκος
Ημερομηνία εγγραφής : 15/08/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΟΛΥΘΕΙΣΜΟΣ    Παρ Σεπ 21, 2012 3:14 pm

Χρησιμότατο ποστ που απαντά σε πολλά ερωτήματα του τύπου είναι αμαρτία αν..! Ευχαριστούμε!

Ρίχτε μια ματιά σε τέτοιου είδους ποστ, βοηθούν στην βαθύτερη κατανόηση της ύπαρξης και του Θείου.
manren
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Καρκίνος Χοίρος
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΟΛΥΘΕΙΣΜΟΣ    Σαβ Σεπ 22, 2012 4:02 am

κατυαπληκτικο θεμα γατα
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/10/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΟΛΥΘΕΙΣΜΟΣ    Κυρ Σεπ 23, 2012 3:07 pm

Πολύ ωραία δημοσίευση Μαύρη Γάτα. Κάποια σημεία όμως είναι ελλειπή ή όχι τόσο ξεκάθαρα. Θα πω αμέσως τι εννοώ.

Παράθεση :

Κανένας μοναδικός Θεός ή Θεά δεν κρύβεται πίσω από την πολλαπλότητα των θείων μορφών.
-Αν και δεν υποστηρίζω τον Μονοθεισμό αυτή η φράση είναι εντελώς δογματική. Το κάθε ον μπορεί να αντιληφθεί (συνήθως) το ακριβώς επόμενο υπαρξιακό επίπεδο. Συνεπώς οι άνθρωποι δύσκολα θα αντιληφθούν πριν τον θάνατό τους τον ένα Νου.

Παράθεση :
Δεν είναι φανταστικά σύμβολα των ανθρωπίνων δραστηριοτήτων ή της ανθρωπίνης διανοίας.
-Όμως σχεδόν πάντα λειτουργούν συμβολικά. Τα σύμβολα λειτουργούν με ορισμένο τρόπο σύμφωνα με το νοητικό επίπεδο του μαθητή-τριας. Η μελέτη τους ρυθμίζει τον εγκέφαλο με ιδιαίτερο τρόπο, και ''ανοίγει'' νοητικά κέντρα.

Παράθεση :
Η ομορφιά και η χάρις τους θα διαρκέσουν αιώνια.
-Η ομορφιά; Πολλοί θεοί καταχράστηκαν την δύναμή τους για να εξουσιάσουν. Πλήρωσαν γι' αυτό.

Παράθεση :
Οι παντοδύναμοι Θεοί και Θεές δεν χρειάζονται τίποτε.
-Όταν μία θεότητα χάνει την εξουσία που έχει συνήθως θυμάται πως έχει ανάγκη από ορισμένα πράγματα. Λίγες είναι οι αυτάρκεις προσωπικότητες, κι εδώ κι εκεί.

Το νόημα των παρατηρήσεών μου είναι το εξής: αν σας αρέσει η μυθολογία προσπαθήστε να αποσυμβολίσετε τα κείμενα. Μη τα παίρνετε όλα τοις μετρητοίς. Οι αρχαίοι γραφείς είχαν ιδιαίτερα υψηλό νοητικό επίπεδο, συνεπώς το να σκαρώνουν συμβολισμούς τους ήταν εύκολο.
Fiery_Wind
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Κριός Τίγρης
Ημερομηνία εγγραφής : 09/12/2011
Χιούμορ : Ατελείωτο

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΟΛΥΘΕΙΣΜΟΣ    Δευ Σεπ 24, 2012 2:08 am

Epsilon έγραψε:
Παράθεση :
-Η ομορφιά; Πολλοί θεοί καταχράστηκαν την δύναμή τους για να εξουσιάσουν. Πλήρωσαν γι' αυτό.

Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
Μαύρη Γατα
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Κριός Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΟΛΥΘΕΙΣΜΟΣ    Δευ Σεπ 24, 2012 3:31 am

Το κειμενο ειναι απο ξενογλωσσο περιοδικο αρχαιοθρησκου περιεχομενου , το οποιο και δεν εκδιδεται πια .
Ειναι γενικα ενα αποδεκτο κειμενο ακομα και απο τον ΥΣΕΕ που κανει αναφορες σε αυτο.
Ενστασεις εχω κι εγω ,καθοτι δεν προκειται για δογματικη, εξ αποκαλυψεως διακυρηξη....!!
Παραδειγμα πιστευω οτι οι Θεοι ειναι και Αρχετυπικες εννοιες .Ετσι το χωνευω καλυτερα, ετσι με καλυπτει.
Φυσικα και καθ ενας μπορει να προσθεσει ή να αφαιρεσει πραγματα κατα το δοκουν και την ιδιοσυγκρασια του.
Επιπλεον το κειμενο εχει να κανει με την ουσια των Θεων παγκοσμιως και οχι αποκλειστικα με τον ανθρωποκεντρισμο του Ομηρου και του Ησιοδου. Ο ανθρωποκεντρισμος ειναι κοματι των μυθων για τον τοτε απλο λαο. Χαριτωμενα και διδακτικα τερτιπια!!!!!!
Ετσι το καταλαβαινω εγω.
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΟΛΥΘΕΙΣΜΟΣ    Δευ Σεπ 24, 2012 10:13 am

Παράθεση :
Φυσικα και καθ ενας μπορει να προσθεσει ή να αφαιρεσει πραγματα κατα το δοκουν και την ιδιοσυγκρασια του.

Οι θεοί είναι θεοί. Δεν προσαρμόζονται στην ιδιοσυγκρασία του καθενός. Ο ανθρωποκεντρισμός τους (αν βολεύει αυτός ο προσδιορισμός) είναι και διδακτικός και αληθινός. Δεν είναι όλοι τους ολοκληρωμένοι, όπως δεν είναι και όλοι οι άνθρωποι ολοκληρωμένοι Smile
Fiery_Wind
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Κριός Τίγρης
Ημερομηνία εγγραφής : 09/12/2011
Χιούμορ : Ατελείωτο

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΟΛΥΘΕΙΣΜΟΣ    Δευ Σεπ 24, 2012 11:39 am

Epsilon έγραψε:
Παράθεση :

Μας λες λίγα πράγματα για αυτο ?
Μαύρη Γατα
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Κριός Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΟΛΥΘΕΙΣΜΟΣ    Δευ Σεπ 24, 2012 2:31 pm

Epsilon έγραψε:
Παράθεση :

Οι θεοί είναι θεοί. Δεν προσαρμόζονται στην ιδιοσυγκρασία του καθενός. Ο ανθρωποκεντρισμός τους (αν βολεύει αυτός ο προσδιορισμός) είναι και διδακτικός και αληθινός. Δεν είναι όλοι τους ολοκληρωμένοι, όπως δεν είναι και όλοι οι άνθρωποι ολοκληρωμένοι :)

Δεν καταλαβαινω το λογο που εισαι τοσο απολυτος.
Γνωστης τελικα του τι ειναι Θεος , δεν ειναι κανεις μας και ουτε ποτε θα βρεθει καποιος που σιγουρα θα το γνωριζει .
Μηπως εχεις αντιρρηση επι τουτου ;
Επιπλεον αν θεωρεις οτι το ποστ ειναι μη ανταποκρινομενο στα παγκοσμια Πολυθειστικα δεδομενα , μπορεις να το αποσυρεις.
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΟΛΥΘΕΙΣΜΟΣ    Δευ Σεπ 24, 2012 2:34 pm

Συγγνώμη για τον τόνο μου, δεν ήθελα να φανεί απόλυτος. Μίλησα απλώς σύμφωνα με τις εμπειρίες που έχω, κι όχι σύμφωνα με κάποιο κείμενο.

Σε καμία περίπτωση δε θα αποσύρω τη δημοσίευση. Μου αρέσουν πολύ αυτές οι κουβέντες.
dimitra_
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Δίδυμος Δράκος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΟΛΥΘΕΙΣΜΟΣ    Δευ Σεπ 24, 2012 3:35 pm

Μαύρη Γατα έγραψε:

Επιπλεον το κειμενο εχει να κανει με την ουσια των Θεων παγκοσμιως και οχι αποκλειστικα με τον ανθρωποκεντρισμο του Ομηρου και του Ησιοδου. Ο ανθρωποκεντρισμος ειναι κοματι των μυθων για τον τοτε απλο λαο. Χαριτωμενα και διδακτικα τερτιπια!!!!!!
Ετσι το καταλαβαινω εγω.

Μάλλον Epsilon δεν έχεις καταλάβει τον όρο ανθρωποκεντρισμός που παραθέτει εδώ η γάτα καθώς και την έκφραση της περί προσθαφαίρεσης χαρακτηριστικών.
Ως γενικευμένη έννοια για μένα ο Θεός αναλογεί σε αυτό που μπορεί να προσδώσει κάθε άνθρωπος ως Θείο και σαφώς είναι αποδεκτό από την ευρύτερη κοινότητα που μελετά θρησκειολογικά θέματα πως στον χαρακτηρισμό του Θείου ο εκάστοτε λαός και πολιτισμός προσδίδει και τα ανάλογα χαρακτηριστικά και το ίδιο ισχύει είτε ο Θεός είναι ένας είτε πολλοί.
Οι Θεοί δεν προσαρμόζονται στην ιδιοσυγκρασία κανενός, μάλλον θα έπρεπε πρώτα να μελετήσεις ένα ευρύτερο φάσμα θρησκειών και να δεις πως όντως σε πολλές θρησκείες το Θείο αντιμετωπίζεται όχι ως κάτι ανώτερο αλλά ως συνοδοιπόρος και οδηγός για τον άνθρωπο. Σαφώς και οι Θεοί προσαρμόζονται ανάλογα με τις εκάστοτε συνθήκες.
Ο ίδιος αναφέρεις πως δεν είναι όλοι τους ολοκληρωμένοι καθώς δεν είναι και οι άνθρωποι ολοκληρωμένοι. Μπορείς να μου εξηγήσεις λοιπόν τι εννοείς όταν λες πως από την μία δεν προσαρμόζονται στην ιδιοσυγκρασία κανενός και από την άλλη πως δεν είναι ολοκληρωμένοι διότι οι άνθρωποι δεν είναι ολοκληρωμένοι?Μήπως εν τέλη οι Θεοί προσαρμόζονται στην ιδιοσυγκρασία και τις εκάστοτε συνθήκες του κάθε λαού?Εμένα με μπέρδεψες πάντως...
Και τέλος το μέλος Haris_Astr σου έκανε μία ερώτηση που από περιέργεια και μόνο θα ήθελα να διαβάσω κι εγώ την απάντηση της από εσένα???
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΟΛΥΘΕΙΣΜΟΣ    Δευ Σεπ 24, 2012 3:49 pm

Παράθεση :
Μπορείς να μου εξηγήσεις λοιπόν τι εννοείς όταν λες πως από την μία δεν προσαρμόζονται στην ιδιοσυγκρασία κανενός και από την άλλη πως δεν είναι ολοκληρωμένοι διότι οι άνθρωποι δεν είναι ολοκληρωμένοι?

Ανέφερα πως δεν είναι ολοκληρωμένοι όπως και οι άνθρωποι. Ήταν μία σύγκριση πνευματικών θέσεων αν θέλεις. Δεν τους συνέδεσα.

Παράθεση :
Σαφώς και οι Θεοί προσαρμόζονται ανάλογα με τις εκάστοτε συνθήκες.
Πρέπει να διακρίνουμε μία διαφορά ανάμεσα στις πραγματικές οντότητες που λέγονταν θεοί, και στις πεποιθήσεις των αμόρφωτων ανθρώπων που έφτιαχναν από μόνοι τους θεούς και δαίμονες (χωρίς αυτά τα όντα να υπάρχουν όντως) για να εξηγήσουν ό,τι δε κατανοούν.
Και οι δύο περιπτώσεις εξελίσσονται αλλά η πρώτη έχει σκοπό. Η δεύτερη όχι.
Πες μου τι εννοείς προσαρμογή των θεών για να συνεχίσουμε επί αυτού.

Παράθεση :
Και τέλος το μέλος Haris_Astr σου έκανε μία ερώτηση που από περιέργεια και μόνο θα ήθελα να διαβάσω κι εγώ την απάντηση της από εσένα???
Δεν μπορώ να γράψω εδώ γι' αυτό. Τα μηνύματα που στέλνουμε εδώ αφορούν ένα συγκεκριμένο επίπεδο γνώσης. Πιο πάνω τα μαθαίνει ο καθένας μόνος του.
Ενδεικτικά μόνο, αν έχει κάποιος πρόσβαση στα αρχεία της Γαίας μπορεί να δει την ιστορία της και να τη μελετήσει.
dimitra_
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Δίδυμος Δράκος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΟΛΥΘΕΙΣΜΟΣ    Δευ Σεπ 24, 2012 4:20 pm

Νομίζω πως ένα θέμα του τι εστί Θεός και πως χαρακτηρίζεται το Θείο αν και αρκετά ενδιαφέρον είναι πάρα πολύ μεγάλο για να συζητηθεί στα πλαίσια του φόρουμ και με τον τοίχο της ανωνυμίας μπροστά μας. Ωστόσο θα πω πως για μένα η έννοια της προσαρμογής των Θεών έχει να κάνει πιο πολύ με τα πιστεύω μου. Η θρησκεία την οποία ακολουθώ με έχει διδάξει να σέβομαι το Θείο με όποιον χαρακτηρισμό και μορφή του δώσει ο εκάστοτε άνθρωπος απέναντι μου. Αν εσύ πιστεύεις πως η γίδα στην αυλή σου είναι Θεός εγώ δεν θα διαφωνήσω μαζί σου και θα σεβαστώ τις όποιες Ιερές πράξεις θέλεις να κάνεις απέναντι της (παρατραβηγμένο αλλά κάπως πρέπει να δώσω την έννοια προσαρμογής να γίνει κατανοητή). Είμαι απαλλαγμένη από τον δογματισμό και ένα μεγάλο κομμάτι της μύησης μου είχε να κάνει με την μελέτη διαφόρων θρησκειών, συστημάτων και παραδόσεων. Κλείνοντας αυτό το μεγάλο κομμάτι δεν θέλω να δημιουργώ εντάσεις αλλά πραγματικά πιστεύω πως κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα να προσαρμόσει τους Θεούς του στα δικά του μέτρα και σταθμά. Το τι ισχύει όμως είναι ένα θέμα που πραγματικά κανένα ανθρώπινο ον δεν μπορεί να απαντήσει με σαφήνεια.
Μην ξεχνάς πως το άρθρο που παρατέθηκε εδώ από την Μαύρη Γάτα αναφέρετε γενικά στο σύστημα του πολυθεϊσμού κι όχι σε μεμονωμένες θρησκείες.
Όσο για την τελευταία σου παράθεση επιλέγω να μην σου απαντήσω, κάποιος γνώστης έχει καταλάβει πλήρως της απάντηση σου και έχει χαμογελάσει ήδη.
Μαύρη Γατα
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Κριός Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΟΛΥΘΕΙΣΜΟΣ    Τρι Σεπ 25, 2012 9:01 am

Βρε παιδια... τωρα εγω η γατα η μαυρη , για καλο το εγραψα αυτο το ποστ;;;;;;;;;;;;;
Ravenwolf
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Λέων Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΟΛΥΘΕΙΣΜΟΣ    Τρι Σεπ 25, 2012 9:48 am

Πολύ καλά έκανες γιατί έτσι δώθηκε η ευκαιρία να συζητηθεί αυτό το θέμα
http://signofthedragon.blogspot.com
dimitra_
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Δίδυμος Δράκος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΟΛΥΘΕΙΣΜΟΣ    Τρι Σεπ 25, 2012 1:12 pm

Καλέ καλά έκανες? Τι είμαστε εδώ για διακοσμητικά? Να λέμε και καμιά κουβέντα να υπάρχει τριβή και εξέλιξη!!!!
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΟΛΥΘΕΙΣΜΟΣ    Τρι Σεπ 25, 2012 2:12 pm

Συμφωνώ και επαυξάνω Smile Αν δεν διαφωνήσουμε και λίγο είναι βαρετό χαχα Razz
Fadasma95
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Σκορπιός Χοίρος
Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΟΛΥΘΕΙΣΜΟΣ    Κυρ Ιουλ 28, 2013 12:24 pm

Μαύρη Γατα έγραψε:
Ορισμός του Πολυθεϊσμού

Ο όρος "Πολυθεϊσμός" προέρχεται από τις ελληνικές λέξεις "πολύς" και "Θεός" και σημαίνει λατρεία πολλών θεοτήτων. Ως "Πολυθεϊσμός" λοιπόν ορίζεται η αντίληψη περί υπάρξεως περισσοτέρων του ενός Θεών. Είναι η αντίληψη μίας πολλαπλότητος των θείων δυνάμεων. Είναι επίσης η αντίληψη ότι το Θείον ενυπάρχει σε πολλές και διαφορετικές οντότητες και υπάρξεις.
Υπάρχουν πολλοί Θεοί και Θεές.
Είναι οι ανώτατες και ισχυρότατες όλων των υπάρξεων.
Είναι πάνσοφες και δίκαιες.
Οι Θεοί και οι Θεές είναι αθάνατοι και άξιοι κάθε σεβασμού και τιμής. Οι Θεοί έχουν πολλές μορφές και μπορούν να επιφαίνονται με πολλούς τρόπους. Είναι τόσο έμφυτοι όσο και ένδημοι. Είναι παρόντες στα στοιχεία και τις μορφές της Υπάρξεως. Εκδηλώνονται μέσα από τις φυσικές δυνάμεις, ως ύλη και ενέργεια, αλλά είναι συνάμα και ανώτατες οντότητες που δεν δεσμεύονται από καμμία υλική μορφή.

Μπορούν ωστόσο να εμφανούν μέσα από ανθρώπινες ή άλλες υπάρξεις, όπως λ.χ. ζώα ή φυτά, ή μέσα από υλικά αντικείμενα. Δεν υπάρχουν ζωϊκά ή μορφικά όρια για τους Θεούς και τις Θεές. Είναι ό,τι επιθυμούν να είναι. Το Θείον είναι πολύμορφο και πολύτροπο, τόσο από πλευράς εμφανίσεως όσο και από πλευράς πραγματικότητος.
Κανένας μοναδικός Θεός ή Θεά δεν κρύβεται πίσω από την πολλαπλότητα των θείων μορφών. Οι Θεοί και οι Θεές είναι αντικειμενικά υπαρκτές οντότητες των οποίων η ύπαρξη δεν εξαρτάται από τις πεποιθήσεις ή τις πράξεις κατωτέρων όντων.
Δεν είναι αρχέτυπα. Δεν είναι φανταστικά σύμβολα των ανθρωπίνων δραστηριοτήτων ή της ανθρωπίνης διανοίας. Ούτε είναι αλληγορικές αναπαραστάσεις φυσικών συμβάντων και διαδικασιών. Οι Θεοί και οι Θεές είναι πραγματικοί. Υπάρχουν.
Η σοφία και η δύναμή τους δίνουν μορφή σε αυτό το Σύμπαν, σε αυτή την συγκεκριμένη μορφή του Κόσμου. Η ομορφιά και η χάρις τους θα διαρκέσουν αιώνια. Οι Θεοί και οι Θεές είναι ελεύθερες και ανεξάρτητες υπάρξεις. Είναι όλοι τους εξίσου θείοι.
Δεν εξουσιάζονται από καμμία άλλη οντότητα ή δύναμη.
Οι Θεοί και οι Θεές χαίρονται όταν κατώτερα όντα ΕΛΕΥΘΕΡΑ αναγνωρίζουν την ύπαρξή τους και τους απονέμουν σεβασμό και τιμές. Δεν έχουν ωστόσο ανάγκη αυτής της αναγνωρίσεως, ούτε την επιζητούν. Οι παντοδύναμοι Θεοί και Θεές δεν χρειάζονται τίποτε.
Απλώς σχηματίζουν ό,τι επιθυμούν!
ΠΗΓΗ: SCROLL OF OPLONTIS 1991

Εγω θελω να αναφερθω στο 12θεο. Αν το καλοσκεφτητε ολοι οι Θεοι και Θεες ειναι ενα δημιουργιμα των ανθρωπων της εποχης για να εξυγησουν τα ανεξητητα φενωμενα για αυτους. Για παραδειγμα ο Διας που προκαλη τους κεραβνους, η Αφροδιτη για να εξηγησουν γιατι υπαρχη η ομορφια, ο Μορφεας για να δικαιολογισουν τον υπνο, ο Κατο Κοσμος για αυτους που εχουν πεθανη και αρκετη ακομα Θεοι και Θεες που δημηουργιθικαν για τους ιδιους λογους.

Δεν ξερω αν συμφωνη κανεις σε αυτο αλλα ειναι η αποψη μου. Ο ανθρωπος οταν δεν γνωριζει αναγκαζετε χορις  να  το καταλαβει να χρησημοποιηση μια Θεοτητα για να δικαιολογιση ενα γεγονος η για να κατανοηση μια κατασταση.

Sorry για τα ορθογραφικα εχω ενα 'μικρο' προβλημα με την ορθογραφια
Fadasma95
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Σκορπιός Χοίρος
Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΟΛΥΘΕΙΣΜΟΣ    Κυρ Ιουλ 28, 2013 12:29 pm

Δεν ανεφερα οταν λεω για των κατο κοσμο θελω να διξω τον σησχετησμο που εχει με την κολαση. Αδης-Διαβολος, βρισκοντε και τα δυο ''Κατω" φωτιες βασανηστηρια.... καλσηκα
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΟΛΥΘΕΙΣΜΟΣ    Κυρ Ιουλ 28, 2013 11:43 pm

Οι θεοί της φιλολοφίας, είναι απλώς δημιουργήματα φαντασίας ακριβώς για να εξηγήσουν αυτό που δεν καταλαβαίνουν. Αυτοί που καταλάβαιναν, ήξεραν πως όντως υπήρχαν θεοί.
hybrion
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Λέων Χοίρος
Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΟΛΥΘΕΙΣΜΟΣ    Δευ Ιουλ 29, 2013 2:06 am

ο πολυθεισμος σε διαφορα παλαια κειμενα περα απο την λατρεια πολλων θεων σε καποια σημεια αναφερει οτι δεν λατρευονταν πλασματα θεικης υποστασης (θεοι) αλλα και πλασματα με θεικες δυναμεις κοινω απλοι καθημερινοι ανθρωποι που απλα γεννηθηκαν με καποιες ξεχωριστες δυναμεις ... αν ωστοσο ποιασουμε την ελληνικη μυθολογια θα δουμε μια μεριδα ανθρωπων τους λεγομενους "ημιθεους" που ενω ηταν απλοι ανθρωποι λατρευονταν σαν θεοι επειδη με την "λογικη" της εποχης προερχονταν απο θεους λογω των ξεχωιστων ικανοτητων τους ... ολοι οι παραπανω ειχαν δικους τους ναους και καποιοι λατρευονταν και χωρις να υπαρχει ναος ...

τωρα στο κεντρικο θεμα για να μην σας κουραζω .. θα μου πειτε που κολλανε ολα αυτα με το πολυθεισμο .. πολυθεισμος οπως εγραψε η γατα παραπανω ειναι να λατρευεις παραπανω απο ενα θεους ... ακομα και αν αυτη στην αρχαιοτητα δεν ειχαν θεικη υποσταση αλλα λογο ελειψης δημοσιας γνωσης και ερευνας χαρακτηριστηκαν σαν θεοι και απογονοι θεων ενω απλα ηταν το επομενο βημα στην ανθρωπινη εξελιξη μ ξεχωριστες ψυχες
Ravenwolf
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Λέων Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΠΟΛΥΘΕΙΣΜΟΣ    Τρι Αυγ 13, 2013 1:44 pm

Ο καθένας μας εδω μέσα έχει από εμπειρίες του έχει διαμορφώσει κάποιες ιδέες και απόψεις σχετικά με το Θείο. Και σε ένα ποίμνιο να πας της Εκκλησίας με αυστηρό δόγμα πάλι ο καθένας έχει κάτι ειδικό που το έχει φέρει στα μέτρα του για να το καταννοήσει. Είναι όπως όταν βλεπουμε έναν άνθρωπο για πρώτη φορα και βγάζουμε κάποια χαρακτηριστικά ή ότι έχει περάσει κάτι, τα οποία μπορεί να ισχύουν μπορεί και όχι.
Το κείμενο που έγραψε η Μαύρη Γάτα έχει εκδοθεί σε ένα περιοδικό, άρα αυτά που γράφτηκαν βασίστηκαν κάπου. Σε έρευνες ανθρώπων που δουλειά τους είναι να μελετούν θρησκείες. Σαν ορισμός κάθε θρησκείας είναι η άποψη της πλειοψηφίας. Κάθε θρησκεία έχει δόγμα. Ακόμα και αυτές που φτιάχνουμε εμείς έχουν δόγμα. Είναι σαν τις Επιστήμες έχεις μια θεωρία, η θεωρία βασίζεται σε αξιώματα δηλαδή πράγματα που δεν αμφισβητούνται. Δεν γίνεται να έχεις κάποια θρησκεία και να μην έχεις κάποια πιστεύω, κάποια πράγματα που δεν θα τα αλλάξεις εύκολα.
Όλα αυτά τα γράφω μόνο και μόνο επειδή είδα αναφορά στο δόγμα σαν να είναι κάτι κακό.
Ο πολυθεισμός είναι μια κατηγορία θρησκειών που οι ανθρωποι πιστεύουν σε πολλούς θεούς σαν ανώτατη αρχή. Δόγμα. Αν δεν ισχύει αυτό τοτε δεν μιλάμε για πολυθεισμό. Κολάμε στα ασήμαντα μ αυτον τον τρόπο και χάνουμε την ουσία.
Τωρα στο αν υπάρχουν ή όχι, αν είναι ευπλαστοι ή όχι, ο καθένας διαλέγει τους θεούς του πιστεύει αυτό που θέλει Εδώ μιλάμε για θρησκείες και όχι για ανώτερα όντα και οι θρησκείες είναι ανθρώπινο δημιούργημα. Το αν εγώ λατρεύω μια ιδέα ή ένα Όν και κάνω τελετές για αυτό δεν επιρρεάζει τόσο το σύμπαν όσο το να κάνω σωστές πράξεις για την εξέλιξη μου και του συμπαντος. Αν θέλει κάποιος τους προσαρμόζει για να γίνουν πιο προσιτοι σ αυτόν. Δεν πιστεύω ο Δίας να παρεξηγηθεί αν εγω του κοντίνω τα μαλλιά για να είναι μπορεσω να πλησιάσω καλύτερα την εννοιά του.
http://signofthedragon.blogspot.com

ΠΟΛΥΘΕΙΣΜΟΣ
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Triquetra :: ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ :: Θρησκείες-
Μετάβαση σε: