And if it harms none, Do what you will

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Άποψη μου περι Μονοθεισμού Πολυθεισμού και δόγματος

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Ravenwolf
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Λέων Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Άποψη μου περι Μονοθεισμού Πολυθεισμού και δόγματος   Δευ Σεπ 24, 2012 6:17 pm

Με αφορμή το θέμα http://triquetra.freeforumsblog.com/t1275-topic
Κατ αρχήν να πω στην Μαυρη Γάτα ένα ευχαριστώ για το θέμα. Αν ο manren πίστευε ότι το θέμα μου για το στοιχειό ανοιγε μεγάλη κουβέντα αυτό τι κάνει; Razz
Το θέμα "Θείο, Θεός,-ά,οί,-ές είναι πάρα πολύ μεγάλο που εκατομμύρια άνθρωποι το σκέφτηκαν αλλά κανείς δεν παίρνει απάντηση. Και γνώατης να είσαι της ιστορίας της Γάιας σου πάλι δεν τα ξέρεις όλα. Παίρνεις μόνο μια μικρή εικόνα. Γιατί η Γαία είναι μικρό κοριτσάκι σε σχέση με άλλα τμήματα του σύμπαντος. Αυτό βέβαια που παρατηρούμε είναι ότι στις περισσότερες θεογονίες και κοσμογονίες είναι η ίδια ιστορία. Οι διαφορές προέρχονται από τον πολιτισμό κάθε περιοχής. Δεν θέλω να κάτσω τώρα να πω τι πιστεύω αν υπάρχουν, πόσοι είναι, τι είναι γιατι δεν χρειάζεται. Ο καθένας όπως έχει μάθει δημιουργεί τις δικές του εικόνες. Οι θεοί μπορεί να εκφράζουν κάποιες έννοιες κάποιες ιδέες. Ο Ζευς και ο Άμμων Ρα ταυτίζονται παρολ αυτά οι απεικονίσεις τους είναι διαφορετικές για τον κάθε λαό. Για να μπορεί να το καταλάβει μέσα από τα καθημερινά του ερεθίσματα. Λειτουργούμε με τις αισθήσεις μας και θέλουμε να έχουμε μια εικόνα.
Αλλά πιστεύω ότι δυο πράγματα. Όλοι λέμε το ίδιο με διαφορετικά λόγια και τα δόγματα δεν χάνονται. Οι μορφές θρησκειών που αναφέρονται σε πολυθεισμό και μονοθεισμό, τουλαχιστον όσες ξέρω, οι μεν λένε ότι οι θεοί είναι τμήματα ένος συνόλου ιδεών, άρα κλάσματα μονάδος, ενώ οι δε λένε έχουμε έναν θεό και πλάσματα κατώτερα του που εκτελούν το έργο του και είναι χωρισμένα σε τομείς και οι άνθρωποι πιστεύουν στην ύπαρξη τους, π.χ. άγγελοι άγιοι, προσεύχονται σ αυτούς κι όμως λεν πως δεν τους λατρεύουν.
Όσο για το δόγμα εννοώ ότι αφού λες ότι εγώ θα πιστεύω σ αυτό και θα ζω σύμφωνα μ αυτήν την ιδέα βάζεις στον εαυτό σου δόγμα. Δεν έχει σημασία αν το επιβάλλεις σε άλλους, αν σου δωθηκε ή αν μπορείς να το αλλάξεις. Είναι όπως στα μαθηματικά την γλώσσα του σύμπαντος. Για να κάνεις μια θεωρία πρέπει να βάλεις μια βάση κάτι που δεν χρειάζεται απόδειξη, ένα αξίωμα. Αν κάτι δείχνει ότι το αξιωμα δεν ισχύει όλη η θεωρία σπάει. Αυτή την στιγμή είναι γνωστή η θεωρία του Μπιγκ Μπαν όμως υπάρχουν κι άλλες. Σε θέμα δομής υπάρχει πολλές θεωρίες. Μιλάνε για διαστάσεις που εμείς δεν τις αντιλαμβανόμαστε.
Πολλά έχουν καταστραφεί, άλλα έχουν παραποιηθεί. Ο χρόνος πάντα διαβρώνει. Τίποτα δεν είναι όπως χθές. Δεν εκτελούμε πράγματα όπως πριν από δέκα χρόνια. Αυτό που μας μένει από τις θρησκείες είναι το σύνολο των απόψεων ανθρώπων που πέρασαν από μέσα από τους κόλπους. Τίποτα δεν είναι σίγουρο. Η γάτα του Schrödinger. Αν δεν ανοίξεις το κουτί η γάτα είναι είτε ζωντανή είτε νεκρή.
Λέμε ότι δεν υπάρχει μόνο ένας δρόμος προς το Θείο ή μονο ένας (δόγματα). Αυτό γιατί κανείς δρόμος δεν είναι ολοκληρωμένος. Ζήστε καλύτερα για το καλό της οικογένειάς σας και της κοινωνίας παρά για χάρη κάποιου Θεού που δεν μπορούμε να διαννοηθούμε την ύπαρξη του. Νιώθουμε τα πράγματα γύρω μας. Εκφράσεις του Θείου δηλαδή. Κι εμείς είμαστε εκφράσεις του. Ας είμαστε καλοί με τις εκφράσεις που μπορούμε να αισθανθούμε και μετά με ανώτερες νοητικές. Λένε ότι με τελετές μπορούμε να έρθουμε πιο κοντά με το Θείο. Ποιος μας λέει ότι όταν εγώ επικαλούμαι π.χ. τον Δία αυτό που νιώθω είναι ο Δίας και δεν είναι ένα πλασίμπο, μια δική μου ψευαίσθηση που με τον τρόπο αυτό κάνω το μυαλό μου να κάνει πράξη αυτό που θέλω; Το σύμπαν είναι ένας χορός, ένα τραγούδι Είμαστε μια νότα στην παρτιτούρα του Σύμπαντος. Ας είμαστε σε αρμονία. Ένα μικροσκοπικό άτομο να είναι παράφωνο με τα γύρω του άτομα στον οργανισμό μας μπορεί να προκαλέσει καρκίνο. Κι εμείς δεν διαφέρουμε για το σύμπαν. Άμα δεν είμαστε σωστά με τους γύρω μας δεν ακούγεται σωστά το τραγούδι.

Για το τέλος ας κάνουμε μια υπόθεση. Ας πούμε ότι το Θείο είναι όλο το σύμπαν που χωρίζεται σε τμήματα. Άλλα πιο μεγάλα άλλα πιο μικρά. Και ας πούμε ότι ο κόσμος μας είναι μόνο τρισδιάστατος, αυτόν δηλαδή που βλέπουμε. Βάλαμε τα αξιώματά μας. Αυτό το κάνω μόνο και μόνο για να δούμε ότι μόνο με όσα βλέπουμε αν και μικροί είμαστε σημαντικοί. Όσο σημαντικοί όσο και οι θεοί που δεν βλέπουμε. Έρχονται για να μας βοηθήσουν στη διατήρηση της αρμονίας. Παρακάτω βάζω κάτι φωτογραφίες που συγκρίνουν διαφορα ουράνια σώματα που γνωρίζουμε μέχρι τώρα απλά για να αρχίσουμε να αντιλαμβανόμαστε το χώρο που ζούμε τώρα. Αν χαθεί η Γη μας ξαφνικά και όχι όταν πρέπει, το σύστημα θα καταρρεύσει. Και αν χαθεί πρόωρα θα χαθεί από εμάς.

1
2
3
4
5

Πολλά ε; Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://signofthedragon.blogspot.com
Μαύρη Γατα
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Κριός Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2012
Χιούμορ : δηλητηριωδες

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άποψη μου περι Μονοθεισμού Πολυθεισμού και δόγματος   Τρι Σεπ 25, 2012 8:31 am

Πολυ μου αρεσει ο τροπος σκεψης σου. Μου θυμιζει την γαληνια σκεψη του Κρισναμουρτι !
Ειμαι λιγο τεμπελα και λακωνικη στο γραψιμο , τουτο το κειμενο με εκφραζει ομως απολυτα.
manren
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Καρκίνος Χοίρος
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άποψη μου περι Μονοθεισμού Πολυθεισμού και δόγματος   Τετ Σεπ 26, 2012 2:31 am

δεν θα σχολιασω γιατι θα ξαναγεινω γραφικος αλλα ναι ωραιο θεμα Laughing

Άποψη μου περι Μονοθεισμού Πολυθεισμού και δόγματος
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Triquetra :: ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ :: Θρησκείες-
Μετάβαση σε: