And if it harms none, Do what you will

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Προσωπικά Προβλήματα και Άνοδος

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/10/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Προσωπικά Προβλήματα και Άνοδος   Σαβ Ιαν 12, 2013 8:01 am

Πέρα από τις προσπάθειές μας, τις θεωρίες που μας προβληματίζουν, έρχονται κάποιες στιγμές που δεν αντέχουμε άλλο, θέλουμε κάτι καινούριο, κάτι να μας ανανεώσει, διαφορετικά πέφτουμε σε κατάθλιψη.

Όταν τείνουμε να πέσουμε σε κατάθλιψη (ή έστω όταν πέσουμε) είναι το σημείο κλειδί. Τότε είναι που πρέπει να ρίξουμε φως, να ξεκινήσουμε μία νέα ενδοσκόπηση για να δούμε τι μας οδήγησε εδώ. Βλέπετε αν πραγματικά ακολουθεί κάποιος το ανελικτικό μονοπάτι των συνεχών αλλαγών, δε θα έφτανε ποτέ σε αυτό το σημείο. Άρα κάτι ΣΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΜΑΣ δεν πάει καλά.

Κάνοντας λοιπόν αυτή την έρευνα, είναι καλό να ψάξουμε να βρούμε τι γνωρίζουμε πραγματικά και τι γνωρίζουμε από άλλους (φίλους, βιβλία, ίντερνετ κτλ κτλ). Κρατάμε την προσωπική μας γνώση και πετάμε τα υπόλοιπα οτιδήποτε κι αν αυτά είναι. Γιατί; γιατί πολύ απλά ή δε μας χρειάζονται, ή δεν είμασταν έτοιμοι να τα μάθουμε. Είναι σαν να δίνεις σ' ένα μικρό παιδί να κουβαλά συνεχώς ένα 50κιλο τσουβάλι. Δε θα τα καταφέρει, θα τραυματιστεί, θα του είναι μεγάλο το βάρος και δε θα μπορεί να παίξει ή να χαρεί γενικότερα την ηλικία του.

Έτσι είναι και ο εσωτερικός μας κόσμος. Μπορεί να τον θεωρούμε ικανό για Χ ή Ψ λόγους, και να τον φορτώνουμε με υπέρογκες θεωρίες κι αντιλήψεις τις οποίες δεν έχουμε αναλύσει οι ίδιοι και στην αντίληψή μας (ή στη ζωή μας) δεν έχουν καμία εφαρμογή. Έτσι αγγίζουμε ψυχολογικά επίπεδα κατάθλιψης, και κάτι δε πάει καλά.

''Μη πιστεύεις τίποτε, όπου κι αν το διάβασες, όποιος κι αν το είπε, ακόμη κι αν το είπα εγώ, εκτός κι αν συμφωνεί με τη δική σου λογική'', Βούδας.

Αν η λογική δεν είναι στο κατάλληλο επίπεδο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Μαύρη Γατα
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Κριός Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2012
Χιούμορ : δηλητηριωδες

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προσωπικά Προβλήματα και Άνοδος   Κυρ Ιαν 13, 2013 3:35 am

Εγω οταν πεφτω σε τετοιες περιοδους , που ευτυχως ειναι λιγες , για να ορθοποδησω επιστρεφω νοητικα σε παλιοτερες φασεις της ζωης μου που ημουν ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ και ΓΑΛΗΝΙΑ , ο,τι κι αν αντιμετωπιζα...
Ανακαλυψα λοιπον οτι σε ολες τις καλες στιγμες υπηρχε ενας κοινος παρανομαστης: Η ΑΠΛΗ ΧΑΡΑ ΖΩΗΣ!
Αν στηριξεις την ευτυχια σου στην επιτυχη εκβαση μιας καταστασης ή στην ανταποδωση αγαπης εχεις απλα χασει...
Δεν περιμενω να κερδιζω παντα , δεν επιθυμω την αγαπη και το σεβασμο κανενος , αγαπω οποιον θελω και δεν περιμενω ανταποδωση και το πιο βασικο: αγαπω και σεβομαι τον εαυτο μου.
Καθε μερα για μενα απλα εχει φως , ουρανο και χωμα. Παρατηρω τους ανθρωπους σαν να ειμαι απο καπου αλλου και οπου μου ερθει , ετσι ξαφνικα , γιατι το θελω αφοσιωνομαι χωρις να περιμενω πια τιποτα. Ειναι χαρα μεγαλη να προσφερεις...και να δημιουργεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προσωπικά Προβλήματα και Άνοδος
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Triquetra :: ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ :: Ψυχολογία-
Μετάβαση σε: