And if it harms none, Do what you will

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

λιθοι και φυλαχτα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΠΥΓΑΣΟΣ
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ημερομηνία εγγραφής : 19/03/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: λιθοι και φυλαχτα   Τετ Μαρ 20, 2013 2:05 pm

καλησπερα παιδια... ειναι το πρωτο μου post γι αυτο μην ειστε αυστηροι μαζι μου. Ξεκινησα να πειραματιζομαι γενικα..... Βασικα ειμαι σε εντελως αρχικο σταδιο. Προσπαθω να καταλαβω τι γινεται πως γινεται αν γινεται κ.ο.κ Καλα, δεν μπαινω στη διαδικασια να σας πω το τι μπερδεμα εχω στο μυαλο μου. Επειδη μαλλον δεν εχω κανεναν να μ δειξει κατι, εχω μπει στο ιντερνετ σε φορουμ κλπ και εχω διαβασει τα απειρα. Αρχικα μου γεννηθηκε η απορια, γιατι ενας μαγος να αποκαλυπτει τα μυστικα του κοινη θεα? δεν λενε οτι αυτα ειναι μυστικα αιωνων και κληροδοτουνται απο γεννια σε γεννια? ενα απλο παραδειγμα , οταν καποιος ξερει να ξεματιαζει δε το λεει σε κανεναν για να μην χασει τη δυναμη του οπως και σε αλλες γητειες. Εχω ακουσει πολλα τελευταια για τις γητειες. Αναφορικα στο χωριο μου σχεδον ολες οι γριες κατι γητευαν. Ματι, Κακο Σπυρι, παραμαγουλες κλπ κλπ..... αλλες με κοκκαλα ζωων αλλες με κοσμηματα αλλες με μαχαιρια αλλες καιγαν υφασματα στη πανσεληνο..... καποια στιγμη σε μια συνεντευξη μου απο μια γρια, αναφερθηκα στο γεγονος οτι εχω ενα φτερο απο νυχτεριδα. Επαθε πλακα.... μ ειπε πως ενεργοποιειται οταν τη βαλεις 40 μερες στο αλατι, 40 μερες στην εκκλησια, και την περασεις απο 40 κυμματα. Το ψαξα και αλλου και τελικα μ ειπαν να την ξαστρισω. Μου φανηκε πιο ευκολο και εκανα αυτο. Την φορεσα και 3 μερες πανω μου, δεν ειδα καμια διαφορα. Βεβαια μπορει και να τη καταστρεψα. Δε ξερω ειμαι αρκετα μπερδεμενος. Αυτο που με απασχολει στη παρουσα φαση ειναι τι λιθο να διαλεξω. και τι φυλαχτο. απ οσα εχω διαβασει κλικ μ κανε ο χαλαζιας αλλα θα με βοηθησει? πως τον ενεργοποιω. αν καποιος μπορει και θελει ας γραψει ενα μηνυμα ενα κατι. ας βοηθησει αν θελει.... ευχαριστω εκ των προτερων
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/10/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: λιθοι και φυλαχτα   Τετ Μαρ 20, 2013 2:55 pm

Ειδική στους λίθους και στα κρύσταλλα εδώ είναι η Μαύρη Γάτα. Άρα περίμενε από αυτήν απάντηση πάνω σ' αυτό το ερώτημα.

Εγώ θα σε παρότρυνα να πειραματιστείς μ' αυτά, καθώς κακό δε θα σου κάνουν.

Όσο για το μοίρασμα της γνώσης, είναι απλό. Εδώ γράφουμε πιο πολύ ό,τι αφορά στα πρώτα βήματα των ενδιαφερόμενων, και κάπου κάπου μπαίνουμε και σε πιο βαθιά νερά. Προσπαθούμε να δώσουμε το έναυσμα σε όσους έχουν κλίση στα πνευματικά, να ασχοληθούν σοβαρά, κι όχι μόνο θεωρητικά.

Τώρα αυτά για τα κοκαλάκια εγώ τα θεωρώ βάρβαρα (όπως και να το κάνεις είναι οστό ενός πλάσματος, το οποίο παλιά πολλοί το σκότωναν γι' αυτό, όπως τώρα σκοτώνουν άλλα για τη σάρκα τους). Η αληθινή μαγεία είναι πέρα απ' αυτά, στο προσωπικό μας μονοπάτι Wink

Καλώς όρισες και καλή αναζήτηση. Εύχομαι τα καλύτερα.
Μαύρη Γατα
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Κριός Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2012
Χιούμορ : δηλητηριωδες

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: λιθοι και φυλαχτα   Τετ Μαρ 20, 2013 4:18 pm

Καλως ορισες κι απο μενα. Μολις μυρισω λιθους εγω συγκινουμαι....
Αναφερεις για φυλαχτο απο λιθο, ειναι πολυ καλη ιδεα.Οι λιθοι δουλευουν αργα και σταθερα, συνεργαζονται μαζι μας και χαιρονται να βοηθουν οπως ο πιστος μας σκυλος. Ειναι φυλακες και θεραπευτες. Θεραπευτες ομως σε αιθερικο κυριως επιπεδο. Ετσι συντονιζονται αναλογα με το ηλεκρομαγνητικο τους φορτιο με τον οργανισμο μας και πορευονται.
Τωρα λες για χαλαζια. Χαλαζιες ειναι ολα τα πυριτικα αλατα και ο αμεθυστος ειναι, και ο ροδοχρους ειναι , και ο smoky ειναι και ο κλασικος αχρωμος διαφανος επισης. Εξαρταται τι σου τραβηξε την προσοχη. Κανονικα για να παρεις το σωστο για σενα λιθο τη δεδομενη στιγμη, πρεπει να πας σε ενα καταστημα, να τους δεις απο κοντα, να τους αγγιξεις και αυτος που ειναι ο καταλληλος απλα θα κολλησει στο χερι σου!! Μολις τον πιασεις , δεν θα θες να τον αφησεις πισω στο ραφακι του.
Ο διαφανος χαλαζιας εχει μοριακη δομη σπειροειδη , παρομοια με το dna μας και ειναι μοναδικος. Δεν εχεις αδικο να τον προτιμας. Εγω παραδειγμα δεν τους ακουω ευκολα τους χαλαζιες. Μονο τα laser ακουω που ειναι πανισχυρα.Απο την αλλη αν φορεσω αμεθυστο νιωθω αφορητη πιεση.Σαν με με πιασαν απο το λαιμο! Ειναι σχετικο και εξατομικευμενο.
Διαλεξε τον κρυσταλο σου λοιπον, φροντισε να τον καθαρισεις μολις τον παρεις.Εγω τους βαζω σε χλιαρο φασκομηλο για 1 ωρα περιπου και μετα τους παιρνω στο χερι, τους ακουμπαω στο θωρακα και λεω: σε αφιερωνω στο φως και στο καλο και σε προγραμματιζω να κανεις για μενα.... Ακουν κι ας ειναι απο ανοργανα συστατικα.Εχουν ζωη και ψυχη για μενα, απλα εξελισεται ο κυκλος ζωης τους τοσο αργα , που εμεις δεν μπορουμε να δουμε μεταβολη.
Επισης θυσιαζονται για μας και θολωνουν, αλλαζουν χρωμα ή και σπανε αν τραβηξουν αρνητικη ενεργεια. Μα και τιμωρουν τους απληστους φερνοντας κακοτυχια μερικες φορες...
Αυτα ! Ο΄τι αλλο θελεις ρωτα μας.
dimitra_
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Δίδυμος Δράκος
Ημερομηνία εγγραφής : 15/08/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: λιθοι και φυλαχτα   Πεμ Μαρ 21, 2013 8:22 am

Ας σε καλωσορίσω κι εγώ με την σειρά μου και αφού πήρες τις απαντήσεις σου για τους λίθους από την Μαύρη Γάτα να περάσω κι εγώ στα δικά μου .
Το φτερό της νυχτερίδας σαν φυλαχτό δεν μας λέει κάτι . Η ενεργοποίηση και το φτιάξιμο ενός τέτοιου φυλαχτού είναι πολύ δύσκολη δουλειά . Ένα ξάστρισμα είναι απλά ένα ξάστρισμα . Το φυλαχτό όμως θέλει δουλειά, μεράκι και προσωπική αφοσίωση και ενέργεια. Αν και πολλοί δεν θέλουν πάνω τους μέλη από νεκρά ζώα δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε τον ρόλο τους και την δύναμη τους στις διάφορες μορφές της Τέχνης στον κόσμο . Ωστόσο επαναλαμβάνω το να φτιάξεις ένα τέτοιο φυλαχτό θέλει μεγάλη και βαθύτερη γνώση.
Κι εγώ με την σειρά μου θα σου έλεγα εφόσον θέλεις ένα δικό σου φυλακτό ξεκίνα με τους λίθους . Και από προσωπική πείρα θα σου πω ότι ακόμα κι αυτό το φυλαχτό, ο λιθος σου, θέλει το χρόνο του για να δουλέψει μαζί σου . Έχω ένα λίθο κορνεάλης που όταν τον πήρα ήμασταν αδιάφοροι ο ένας στον άλλον, τώρα πλέον δεν φεύγει από πάνω μου και το καλό που μου έχει κάνει δεν το αλλάζω με κανένα .
Έχω κι άλλα φυλαχτά φτιαγμένα από τα χεράκια μου, να σου πω όμως πως μου πήρε 4 χρόνια εντατικής μελέτης για να κατασκευάσω το πρώτο μου φυλαχτό, χώρια τις εμπειρίες που είχα από παιδί από την οικογένεια μου .
Εφόσον ξεκίνησες, μελέτησε και ρώτα τις απορίες σου . Ρώτα και μια και δυο και πέντε και δέκα γνώμες και μελέτησε να σχηματίσεις και την δική σου . Το μονοπάτι της Τέχνης δεν είναι εύκολο και χτίζεται μέρα με την μέρα πνευματικά .
Καλή αρχή και καλή συνέχεια . Smile
Μαύρη Γατα
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Κριός Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2012
Χιούμορ : δηλητηριωδες

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: λιθοι και φυλαχτα   Πεμ Μαρ 21, 2013 1:26 pm

Αυτο που λεει η Δημητρα για τα μελη νεκρων ζωων για φυλαχτο ειναι αληθεια!!!
Διαβαζα για τις περλες , τα μαργαριταρακια συγκεκριμενα, πως πολλοι ειναι πολυ επιφυλακτικοι ακομα και για κατι τοσο αθωο, γιατι το στρειδι πεθαινει για να παρουν το μαργαριταρι. Υποστηριζουν καποιοι οτι φερνουν κακοτυχια ή στην καλυτερη οτι πρεπει να εισαι πολυυυυ εναρετος για να τα φορεσεις. Τι να πω... οπως το νιωθει καθενας.
Να σας πω ισως να εχει και βαση αυτη η θεωρια.
Εγω λοιπον γυροφερνω 8 μηνες τωρα ενα χαυλιοδοντα απο αγριοχοιρο απο Βραζιλια. Ειναι δεμενος πολυ ομορφα και για τους Navaho συμβολο ανδρειας και δυναμης. Οι Ινδιανοι λενε πως αν ειναι το Τοτεμ σου μπορεις να το βαλεις. Εγω δεν ταυτιζομαι και γι αυτο το περιμενω. Το τοτεμ μου δεν παει προς τα κει. Το δουλευω αυτο τον καιρο να μου σκασει να τα πουμε.
Ισως λοιπον να μην χρειαζεται να βιαστεις με την νυχτεριδα. Περιμενε να δεις τι θα σε καλεσει.
013
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: λιθοι και φυλαχτα   Σαβ Νοε 16, 2013 2:54 pm

Μαύρη Γατα έγραψε:
Καλως ορισες κι απο μενα. Μολις μυρισω λιθους εγω συγκινουμαι....
Αναφερεις για φυλαχτο απο λιθο, ειναι πολυ καλη ιδεα.Οι λιθοι δουλευουν αργα και σταθερα, συνεργαζονται μαζι μας και χαιρονται να βοηθουν οπως ο πιστος μας σκυλος. Ειναι φυλακες και θεραπευτες. Θεραπευτες ομως σε αιθερικο κυριως επιπεδο.  Ετσι συντονιζονται αναλογα με το ηλεκρομαγνητικο τους φορτιο με τον οργανισμο μας και πορευονται.
Τωρα λες για χαλαζια. Χαλαζιες ειναι ολα τα πυριτικα αλατα και ο αμεθυστος ειναι, και ο ροδοχρους ειναι , και ο smoky ειναι και ο κλασικος αχρωμος διαφανος επισης. Εξαρταται τι σου τραβηξε την προσοχη. Κανονικα για να παρεις το σωστο για σενα λιθο τη δεδομενη στιγμη, πρεπει να πας σε ενα καταστημα, να τους δεις απο κοντα, να τους αγγιξεις και αυτος που ειναι ο καταλληλος απλα θα κολλησει στο χερι σου!! Μολις τον πιασεις , δεν θα θες να τον αφησεις πισω στο ραφακι του.
Ο διαφανος χαλαζιας εχει μοριακη δομη σπειροειδη , παρομοια με το dna μας και ειναι μοναδικος. Δεν εχεις αδικο να τον προτιμας. Εγω παραδειγμα δεν τους ακουω ευκολα τους χαλαζιες. Μονο τα laser ακουω που ειναι πανισχυρα.Απο την αλλη αν φορεσω αμεθυστο νιωθω αφορητη πιεση.Σαν με με πιασαν απο το λαιμο! Ειναι σχετικο και εξατομικευμενο.
Διαλεξε τον κρυσταλο σου λοιπον, φροντισε να τον καθαρισεις μολις τον παρεις.Εγω τους βαζω σε χλιαρο φασκομηλο για 1 ωρα περιπου και μετα τους παιρνω στο χερι, τους ακουμπαω στο θωρακα και λεω: σε αφιερωνω στο φως και στο καλο και σε προγραμματιζω να κανεις για μενα.... Ακουν κι ας ειναι απο ανοργανα συστατικα.Εχουν ζωη και ψυχη για μενα, απλα εξελισεται ο κυκλος ζωης τους τοσο αργα , που εμεις δεν μπορουμε να δουμε μεταβολη.
Επισης θυσιαζονται για μας και θολωνουν, αλλαζουν χρωμα ή και σπανε αν τραβηξουν αρνητικη ενεργεια. Μα και τιμωρουν τους απληστους φερνοντας κακοτυχια μερικες φορες...
Αυτα ! Ο΄τι αλλο θελεις ρωτα μας.

καλησπερα ..καθως εψαχνα εδω και μερες επεσα στην συζητηση σας και ειπα να κανω μια εγγραφη ωστε να ρωτισω εσενα....θελω να φτιαξω δικα μου φυλαχτα...ομως..εχω 2 λιθους οι οποιοι ειναι πεφταστερια..δλδ απο κομητακια π επεσαν στην γη...εχω κατι γνωστους τελοσ παντων...και θελω αυτες τις 3 πετρουλες να τισ κανω φυλαχτα..ιδη πιγα τις περασα κρικακι ωστε ναναι κρεμαστα...επισης εχω ενα δαχτιλιδι 600 ετων μπορει και παραπανω..θελω να μ πεις πως θα τα καθαρισω απο τις ενεργειεσ των αλον εφοσον περασαν απο τοσα χερια..ωστε αν ειναι δυνατον αυριο π ναι πανσεληνος να ξεκινισω το ξαστρισμα....και θελω να μαθω αν οντως γινετε και ειναι ετσι η διαδικασια..δλδ μπορω με καποιον τροπο πχ αλατι μ πανε να καθαρισω την ενεργεια των αλων ?πχ οπως και με την ταρω και με το εκρεμες δν αφηνεις να το πιασει αλοσ ςστε να εχει μονο την δικια σου ενεργεια και μαγνητισμο..πως θα κανω το ιδιο στα αντικειμενα που σου ανεφερα....??σε παρακαλω θα σου μαι πολυ υποχρεως να με ξεμπερδεψεις λιγο και θα το εκτιμουσα παρα πολυ..

λιθοι και φυλαχτα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Triquetra :: Μέλη-
Μετάβαση σε: