And if it harms none, Do what you will

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Η δουλειά των πνευμάτων με τον ΝΟΥ μας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/10/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Η δουλειά των πνευμάτων με τον ΝΟΥ μας   Σαβ Ιουλ 20, 2013 3:00 am

Όλα τα πνεύματα, κάθε λαού (πνευμάτων) έχουν ορισμένες γνώσεις που είναι έτοιμα να μοιραστούν με τους ανθρώπους κι άλλες που δεν θέλουν να μοιραστούν. Εμείς εδώ θα ασχολοηθούμε με τις πρώτες.

Αρχικά είναι απαραίτητο να ξέρουμε τι γνώσεις έχει (σε γενικές γραμμές) ο κάθε λαός πνευμάτων. Για παράδειγμα οι Δαίμονες θα μας δώσουν πολλά λεφτά, όποιον-α θελήσουμε για σεξ και άλλα τέτοια, με ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ όμως την ψυχή μας. Υπάρχουν άλλοι λαοί όπως τα Τζίνι που δεν ζητούν ανταλλάγματα, αλλά αφωσίωση για ορισμένο χρόνο κ.ο.κ. Αυτά πρέπει να τα ξέρουμε απαραίτητα εξ' αρχής.

Έπειτα πρέπει να μάθουμε ποιους λαούς μπορούμε να ''πιάσουμε'', ανάλογα με το επίπεδό μας.

Τρίτον πρέπει τα πνεύματα αυτά να συχνάζουν στην περιοχή μας ή να μην έχουν πρόβλημα να ρθουν.
Αν αυτά τα έχουμε όλα, τότε μπορεί να προχωρήσει ο μάγος στην μαθητεία.

Ακόμη κι αν είχε κάποιος μάγος ως αυτό το σημείο δάσκαλο, καλό θα ήταν να το δει ως... προπαρασκευαστικό. Οι γνώσεις που παίρνει ένας άνθρωπος από έναν άλλον άνθρωπο δεν τον φτιάχνουν απαραίτητα όπως το πεπρωμένο θέλει. Αν ο μάγος δεν γίνει μαθητής των πνευμάτων, τότε θα παραμείνει σε αργή ή καθόλου ανάπτυξη και θα βολοδέρνει από θεωρία σε θεωρία.

Η σύνδεση πνεύματος-μάγου διαφέρεια από λαό σε λαό, συνεπώς δε πρόκειται να πω τίποτε εδώ γι' αυτό. Μην ψάξετε σε βιβλία μαγείας, δε θα βρείτε τίποτε. Ίσως βρείτε τμηματοποιημένη γνώση σε αρχαιοελληνικά βιβλία. Μην επιχειρήσετε κάτι χωρίς να ξέρετε και καταλήξετε σκλάβοι. Η ημιμάθεια σκοτώνει.

Όταν το πνεύμα συνδέεται μαζί μας, δεν δίνει δυνάμεις. Κάνει ΝΟΗΤΙΚΗ ΑΝΟΡΘΩΣΗ. Μ' άλλα λόγια βάζει σε μια σειρά τον εγκέφαλό μας, και ενεργοποιεί σημεία που ήταν ανενεργά. Γι' αυτό οι μάγοι είναι συνήθως πολύ πιο εύστροφοι από άλλους ανθρώπους. Αυτό μπορεί να μοιάζει ανιαρό, αλλά προφανώς κανένα πνεύμα δεν έχει δικαίωμα και δεν θέλει να δίνει δυνάμεις ή μεγάλα μυστικά έτσι απλόχερα. Γι' αυτό ΕΥΜΕΝΕΙΑ και ΕΥΦΥΙΑ να θέλετε. Την λογική ότι κάθετι είναι στη Γη για να υπηρετήσει τους ανθρώπους να την ξεχάσετε πάραυτα.

Η νοητική ανόρθωση δημιουργεί έτος με το έτος μια αύξηση ροής ενέργειας, από πάνω προς τα κάτω και αντιστρόφως. Μ' άλλα λόγια η ενεργειακή ανάπτυξη είναι παράλληλη και χωρίς ο μάγος να κάνει πολλά πράγματα.

Έτσι γινόταν στην αρχαιότητα, έτσι γίνεται και σήμερα. Η δουλειά με τα πνεύματα είναι το πρώτο ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ βήμα για την ανάπτυξη του ανθρώπου-μάγου.

Θα επαναλάβω, η ημιμάθεια σκοτώνει. Εδώ υπάρχουν όλες οι πληροφορίες που χρειάζονται γι' αυτό το θέμα. Η ΒΑΣΗ ΟΜΩΣ θεωρείται προϋπάρχουσα! Συνεπώς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ.

Να επισημάνω επίσης πως αυτά προϋποθέτουν εργασία με τον οδηγό. Αυτός είναι το πρώτο πνεύμα που συνδέεται. Τα άλλα είναι επιπλέον.

Όλα δόθηκαν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
<kostas>
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Τοξότης Βουβάλι
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η δουλειά των πνευμάτων με τον ΝΟΥ μας   Σαβ Ιουλ 20, 2013 8:15 am

Εμένα με συγχωρήτε που θα σχολιάσω ένα τέτοιο πόστ .Θέλω να ρωτήσω γίνετε ένα πνεύμα να έρχεται κάθε βράδυ στον ύπνο σου (ανατριχιαστικό) και να σου δίνει μαθήματα αντίληψης της ζωής ;που ύστερα γίνετε η πορεία της ανάπτυξης;

Μαύρη Γατα
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Κριός Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2012
Χιούμορ : δηλητηριωδες

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η δουλειά των πνευμάτων με τον ΝΟΥ μας   Σαβ Ιουλ 20, 2013 3:53 pm

Φυσικα!
Δεν ειναι απαραιτητο να περιστοιχιζεσαι μονο απο φωτεινες και αγαθες ενεργειες, οποτε μπορει να σε προσεγγισει ο,τιδηποτε στον υπνο, ξυπνιο.. οπου σε βρει.
Η αντιμετωπιση και μονο αυτου του μορφωματος, εστω κι αν δεν ειναι επιτυχης, αποτελει εμπειρια, γνωση και κατ επεκταση εξελιξη.
Επιπέον δεν ειναι αναγκη να κερδιζεις παντα ειτε στον αλλοκοσμο, ειτε στον υλικο μας κοσμο.
Τα μεγαλυτερα μαθηματα μου τα πηρα και συνεχιζω να τα παιρνω απο τις αποτυχιες μου.
Ετσι το νιωθω εγω Κωστα μου και ελπιζω να σου εδωσα καποιες ιδεες.

Η δουλειά των πνευμάτων με τον ΝΟΥ μας
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Triquetra :: ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ :: Σωμα - Νους - Πνευμα-
Μετάβαση σε: