And if it harms none, Do what you will

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Proposition to prevent a global disaster

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/10/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Proposition to prevent a global disaster   Παρ Απρ 25, 2014 3:51 am

Θα αλλάξει ακριβώς όταν αλλάξουν οι Έλληνες. Γι' αυτό τα παραδείγματα είναι απαραίτητα. Πόσο κραττούν οι διαλογισμοί; κι αν κάποιος ήταν αρκετά ευαίσθητος θα καταλάβαινε πως είμαστε σε... εύφλεκτη περίοδο. Είναι τόσα πολλά που μπορεί κάποιος να αλλάξει μέσα του. Αν καταλαβαίναμε πλήρως το χάος που επικρατεί μέσα μας θα αηδιάζαμε. Το αγνοούμε όμως και θέλουμε να αλλάξουμε τον εξωτερικό μας κόσμο. Το θέμα είναι πως ακόμη κι αν με κάποιον τρόπο το καταφέρουμε δε θα έχουμε τα μέσα να τον στηρίξουμε. Μία αλλαγή δε βγάζει από το παιχνίδι τους αντιπάλους. Μια μάχη δε κερδίζει τον πόλεμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Teo
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Λέων Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 15/04/2014
Χιούμορ : Πολύ συχνό

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Proposition to prevent a global disaster   Παρ Απρ 25, 2014 4:29 am

silent 
Πρωτογένεια
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Κριός Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2014

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Proposition to prevent a global disaster   Παρ Απρ 25, 2014 5:13 am

Κατ αρχην θελω να ζητησω μια μεγαλη συγνωμη απο τον Τeo.
Δεν αναφερθηκα επ ουδενι σε σενα, ουτε ειχα σκοπο να σε θιξω, συγνωμη και παλι.
Αφορμη για ο,τι εγραψα ειναι ενας γνωστος μας, πατερας 3 μικρων παιδιων, 48 χρονων, 3 χρονια ανεργος τωρα, που καθε πρωι αφου αφησει τα παιδακια σχολειο πινει το καφεδακι του με τις ωρες και ζαλιζει τ αυτια του αντρα μου για την ανεργια και τα δικαιωματα των ανθρωπων. Επειδη λυπηθηκαμε πολυ προσπαθησαμε να βοηθησουμε και του βρηκαμε 2-3 δουλιτσες με μαυρα βεβαια για 40 ευρω τη μερα. Ναι ηταν βενζιναδικο, μεταφορες, λαικη και λαχαναγορα.
Ξερετε τι απαντησε; Πως το ταμειο ανεργιας ειναι πιο συμφερον γιατι τα παιρνει τα λεφτα ξεκουραστα και πως αν δεν του ανοιξει καποιος μαγαζι να κανει τη μπαζα την καλη με 500.000 ευρω δεν κουνιεται γιατι ψιλικατζης δεν ειναι. Απο την αλλη δηλωσε πως στο εξοχικο περναει πολυ καλυτερα και πως ετσι κι αλλιως απο το μισθο της γυναικας του κολλαει και τα ενσημα του και ειναι οκ.
Αυτον τωρα τι τον κανεις ρε παιδια; Ή νομιζετε πως ειναι ο μοναδικος;
Teo
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Λέων Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Proposition to prevent a global disaster   Παρ Απρ 25, 2014 10:21 am

Πρωτογένεια έγραψε:
Κατ αρχην θελω να ζητησω μια μεγαλη συγνωμη απο τον Τeo.
Δεν αναφερθηκα επ ουδενι σε σενα, ουτε ειχα σκοπο να σε θιξω, συγνωμη και παλι.
Αφορμη για ο,τι εγραψα ειναι ενας γνωστος μας, πατερας 3 μικρων παιδιων, 48 χρονων, 3 χρονια ανεργος τωρα, που καθε πρωι αφου αφησει τα παιδακια σχολειο πινει το καφεδακι του με τις ωρες  και ζαλιζει τ αυτια του αντρα μου για την ανεργια και τα δικαιωματα των ανθρωπων. Επειδη λυπηθηκαμε πολυ προσπαθησαμε να βοηθησουμε και του βρηκαμε 2-3 δουλιτσες με μαυρα βεβαια για 40 ευρω τη μερα. Ναι ηταν βενζιναδικο, μεταφορες, λαικη και λαχαναγορα.
Ξερετε τι απαντησε; Πως το ταμειο ανεργιας ειναι πιο συμφερον γιατι τα παιρνει τα λεφτα ξεκουραστα και πως αν δεν του ανοιξει καποιος μαγαζι να κανει τη μπαζα την καλη με 500.000 ευρω δεν κουνιεται γιατι ψιλικατζης δεν ειναι. Απο την αλλη δηλωσε πως στο εξοχικο περναει πολυ καλυτερα  και πως ετσι κι αλλιως απο το μισθο της γυναικας του κολλαει και τα ενσημα του και ειναι οκ.
Αυτον τωρα τι τον κανεις ρε παιδια; Ή νομιζετε πως ειναι ο μοναδικος;

Βρε δε με έθιξες, τι λες τώρα! Ο Epsilon με έκανε να σωπάσω γιατί είναι ένας ακόμα που φοβάται ή το βλέπει αρνητικά ή τέλος πάντων δεν πρόκειται να βοηθήσει. Δεν τον κατηγορώ - προς Θεού - τον άνθρωπο, απλά είναι περισσότεροι αυτοί που δε μπορούν ή δε θέλουν να κάνουν τίποτα και με στενοχωρεί αυτό...
Όσο για το λαμόγιο, τι να πω Πρωτογενάκι μου, το λέει η λέξη από μόνη της. Είναι η στόφα που φτιάχνει τα λαμόγια αυτή. Να μην κουραστεί και να κάνει "μπάζα". Κατάπτυστος είναι και σίγουρα όχι Έλληνας. Αν ήταν μόνο αυτός καλά θα ήταν αλλά αν ο καθένας μας ξέρει τουλάχιστον έναν τέτοιο... είναι πάρα πάρα πολλοί αυτοί!
dimitra_
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Δίδυμος Δράκος
Ημερομηνία εγγραφής : 15/08/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Proposition to prevent a global disaster   Τετ Απρ 30, 2014 2:22 pm

Θέλει κάποιος να παντρευτεί κι εμένα? Πριν τρεις μέρες και με όλες τις καλές προθέσεις του κόσμου και με πάρα πολύ βαθιά και συγκινητική αγάπη μου είπανε πως με τον χαρακτήρα που έχω θα μείνω μόνη μου στη ζωή μου (λες και δεν το ξέραμε). Τα κολλάω και μόνη μου τα ένσημα μου...αλλά να...άμα... λέω γω...άμα θέλει κανείς να μου τα κολλήσει...ε ας πάει το παλιάμπελο ένας γάμος είναι δε βαριέσαι!  Shocked 
Teo
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Λέων Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Proposition to prevent a global disaster   Τετ Απρ 30, 2014 3:24 pm

affraid 
Χεχεχεχε...
Σοβαρά τώρα όμως... Γιατί κάποιος να σου πει κάτι τέτοιο; Λέω να ανοίξουμε κατηγορία "Ψυχολογική Υποστήριξη Μελών", θα διαπρέψω με τόσους που έχω βοηθήσει! Συγνώμη... κάθεσαι και ακούς άτομα που λένε τέτοιες κακίες; Στη θέση σου δε θα τους ξαναμιλούσα, στην καλύτερη περίπτωση!
Επίσης, θα το εκτιμούσα κι αν μιλούσες λίγο επί του θέματος αυτού του post, ίσως...  Rolling Eyes 
modia
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ζυγός Σκύλος
Ημερομηνία εγγραφής : 20/04/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Proposition to prevent a global disaster   Κυρ Μαϊος 04, 2014 12:57 am

Teo έγραψε:
Συγγνώμη για τα αγγλικά αλλά είναι ένα θέμα το οποίο άνοιξα σε ένα ξένο φόρουμ. Περίμενα ανταπόκριση από πολλούς και μάλιστα άμεση αλλά διαψεύστηκα οικτρά. Δεν περίμενα ότι κανένας δεν θα ενδιαφερθεί να βοηθήσει σε παγκόσμια κλίμακα να προστατευτούν ζωές ανθρώπων. Κι όμως, κανένας. Για μένα ήταν σοκαριστικό. Δεν είμαι ρατσιστής, αλλά μετά από αυτό δεν έχω πια σε μεγάλη εκτίμηση τους ξένους. Για να μη μακρηγορώ σας παραθέτω το θέμα που άνοιξα και όποιος θέλει βοηθάει. Βαριέμαι επίσης να μεταφράσω.  Neutral

Teo

Περίμενα ανταπόκριση από πολλούς και μάλιστα άμεση αλλά διαψεύστηκα οικτρά
Αχ ρε Τεο αλήθεια περίμενες; οι περισσότεροι είναι πολύ απασχολημένοι με τα γκομενικά τους που χρόνος για άλλες σκέψεις για άλλων προβλήματα μάλιστα τόσο μηδαμινά μπροστά στο τεράστιο ΕΓΩ τους;

Για μένα ήταν σοκαριστικό
Για μένα να δεις όταν το συνειδητοποίησα 20+ χρόνια πριν ακόμα με σοκάρει..........

δεν έχω πια σε μεγάλη εκτίμηση τους ξένους
Στους Έλληνες έχεις; αρκεί να δεις ποια μαφία κυβερνά την πατρίδα μας τώρα και 40 χρόνια
Φυσικά μπορείς να δεις και τις σειρές στην τηλεόραση για να καταλάβεις το επίπεδο του μέσου Έλληνα, καλά τα έλεγε ο Πανούσης ΜΜΕ= μέσα μαζικής εξημέρωσης, αν προτιμάς ΜΜΑ= μέσα μαζικής αποβλάκωσης

Βαριέμαι επίσης να μεταφράσω
Νομίζω κακώς από σεβασμό στην Ελληνική γλώσσα που όπως πάει θα εξαφανιστεί από δική μας υπαιτιότητα.

και όποιος θέλει βοηθάει
Επί της ουσίας ....
Παρόλο που μόνο θεωρητικά ασχολούμαι με την μαγική τέχνη αν μπορώ θα ήθελα να βοηθήσω, αλλά πως;
(Most of us own a radionics machine or program - or both)
Έχεις δουλέψει πάνω σε αυτά τα προγράμματα; νομίζεις ότι μπορεί να επιτευχθεί μέσω αυτών κάποιος στόχος;
Αν ναι θα ήταν καλύτερο να δώσεις κάποιες πληροφορίες παραπάνω, εμένα τουλάχιστον θα με βοηθούσε.
Ευχαριστώ Smile 

ΥΓ. Ελπίζω να μην θεωρηθεί σκληρό ή ειρωνικό το μνμ μου, απάντησα με βάση αυτό που βλέπω γύρω μου, δυστυχώς η πραγματικότητα είναι αυτή που είναι και δεν συμμορφώνεται με τις δικές μας επιθυμίες .....
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Proposition to prevent a global disaster   Κυρ Μαϊος 04, 2014 7:57 am

Είναι κοινό χαρακτηριστικό των ατόμων που ξεκινούν να μελετούν εσωτερισμό να θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο.

Ίσως κακώς είχα τέτοιο τόνο στο τελευταίο μου μήνυμα. Αυτό που δεν έγινε αντιληπτό είναι πως τέτοιες προσπάθειες γίνονται από όσους κατέχουν κάποιο επίπεδο Σοφίας. Αργά και σιωπηλά κάνουν το καθήκον τους. Οι τυμπανοκρουσίες, καλώς ή κακώς, δεν είναι μέρος αυτής της πλευράς.

Γι' αυτό είναι απαραίτητο να κάνουμε τα πάντα για να βελτιώσουμε τον εαυτό μας. Να κατανοήσουμε τους ΝΟΜΟΥΣ που διέπουν τη ζωή μας. Χωρίς αυτά τι θα κάνουμε; Με τον πρώτο άνεμο θα αλλάξει πορεία όλο το κοπάδι. Πρώτα βέβαια είναι απαραίτητο κάποιος να κατανοήσει πως χρειάζεται αλλαγή, βελτίωση. Παλιά έλεγαν πως πρέπει να κατανοήσει πως κοιμάται.

Συνεργασίες (κύκλοι, ομάδες, διαλογισμοί με πολλά άτομα κτλ) γίνονται με στόχο συγκεκριμένο, με στρατηγική.

Δε γνωρίζω τι είναι η συσκευή ραδιονίων αλλά και μόνο από το αρχικό μηνυμα καταλαβαίνει κανείς πως δεν είναι σοβαρή προσπάθεια. Ο λόγος είναι απλός: όταν κάνεις κάποια δουλειά, φροντίζεις να έχεις την κατάλληλη υποδομή. Εδώ παρακαλάμε για συμμετοχή. Τι κι αν αποφευχθεί μία καταστροφή; θα έρθει άλλη. Η έλλειψη βασικής γνώσης φωνάζει από μακριά.

Έτσι ξεκινησαν άτομα σαν τον Χίτλερ. Ήθελαν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά όχι σύμφωνα με την εικόνα του ουρανού. Προτίμησαν να βάλουν τους εγωισμούς τους μπροστά.

Η πράξη είναι προσωπικό θέμα. Το να ΠΡΑΞΕΙ κάποιος είναι ήδη μεγάλο επίπεδο. Οι πιο πολλοί απλά πηγαίνουν όπου τους πάει ο άνεμος. Χωρίς δομή, χωρίς συνοχή, χωρίς όραμα αφ' υψηλού. Κυνηγούν μεσ' το νου τους θεωρίες και σπαταλούν το χρόνο τους.

Οι ομαδικοί διαλογισμοί, είτε με συσκευές είναι απλώς με τη βοήθεια φλόγας βοηθούν και σύμφωνα με τον Gregg Braden (φυσικός) έχουν παρατηρηθεί διαφορές σε παγκόσμια πολιτικά δρόμμενα. Ο ίδιος υπολόγισε πως για να αλλάξει κάτι σε πλανητικό επίπεδο χρειάζονται τόσα άτομα όσο η τετραγωνική ρίζα του 1% του παγκόσμιου πληθυσμού. Χοντρικά αυτό βγαίνει κάπου στα 10 χιλιάδες εκπαιδευμένα άτομα. Μικρός φαίνεται ο αριθμός αλλά αν δεν είσαι σε θέση να κινήσεις έστω τα δικά σου νήματα, άντε να τους μαζέψεις.

Γι' αυτό λέω πως, Αυτοί, ήδη κάνουν δουλειά. Περιμένουν από τους υπόλοιπους να ξυπνήσουν και να αυτοβελτιωθούν. Να αλλάξουν. Να δημιουργηθούν. Να δεχθούν το πνευματικό κομμάτι στη ζωή τους.

Φιλικά
Teo
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Λέων Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Proposition to prevent a global disaster   Δευ Μαϊος 05, 2014 4:55 am

Παράθεση :

ΥΓ. Ελπίζω να μην θεωρηθεί σκληρό ή ειρωνικό το μνμ μου, απάντησα με βάση αυτό που βλέπω γύρω μου, δυστυχώς η πραγματικότητα είναι αυτή που είναι και δεν συμμορφώνεται με τις δικές μας επιθυμίες .....

Καθόλου σκληρό ή ειρωνικό δεν θεωρήθηκε, τουλάχιστον από εμένα! Περιγράφεις την πραγματικότητα. Έφτασα σε σημείο να μην εκτιμώ τους Έλληνες (την βλάχικη πλειονότητα) για το λόγο ότι κατέστρεψαν το μέλλον της Ελλάδας και δεν το λέω ούτε εθνικιστικά, ούτε πατριωτικά. Το λέω καθαρά αντικειμενικά. Απλά δεν περίμενα και ότι οι - κατά τα άλλα "προχωρημένοι", δυτικοί ή μη - ξένοι θα ήταν τόσο κοντόφθαλμοι. Και κατέληξα έτσι στο ότι απλά είναι στον άνθρωπο, την ανθρώπινη φύση, παρά στην καταγωγή. Συμφωνώ με κάθε λέξη που είπες και χαίρομαι που έχουμε μια κοινή συμπάθεια (αν το ερμήνευσα σωστά), τον Τζίμη, ο οποίος αποδεικνύεται πιο Έλληνας τελικά από κάποιους που διατείνονται Ελληναράδες και διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους ως προς την εθνικοφροσύνη τους. Σ'ευχαριστώ!  Very Happy 
Teo
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Λέων Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Proposition to prevent a global disaster   Δευ Μαϊος 05, 2014 5:15 am

Epsilon έγραψε:
Είναι κοινό χαρακτηριστικό των ατόμων που ξεκινούν να μελετούν εσωτερισμό να θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο.

Ίσως κακώς είχα τέτοιο τόνο στο τελευταίο μου μήνυμα. Αυτό που δεν έγινε αντιληπτό είναι πως τέτοιες προσπάθειες γίνονται από όσους κατέχουν κάποιο επίπεδο Σοφίας. Αργά και σιωπηλά κάνουν το καθήκον τους. Οι τυμπανοκρουσίες, καλώς ή κακώς, δεν είναι μέρος αυτής της πλευράς.

Γι' αυτό είναι απαραίτητο να κάνουμε τα πάντα για να βελτιώσουμε τον εαυτό μας. Να κατανοήσουμε τους ΝΟΜΟΥΣ που διέπουν τη ζωή μας. Χωρίς αυτά τι θα κάνουμε; Με τον πρώτο άνεμο θα αλλάξει πορεία όλο το κοπάδι. Πρώτα βέβαια είναι απαραίτητο κάποιος να κατανοήσει πως χρειάζεται αλλαγή, βελτίωση. Παλιά έλεγαν πως πρέπει να κατανοήσει πως κοιμάται.

Συνεργασίες (κύκλοι, ομάδες, διαλογισμοί με πολλά άτομα κτλ) γίνονται με στόχο συγκεκριμένο, με στρατηγική.

Δε γνωρίζω τι είναι η συσκευή ραδιονίων αλλά και μόνο από το αρχικό μηνυμα καταλαβαίνει κανείς πως δεν είναι σοβαρή προσπάθεια. Ο λόγος είναι απλός: όταν κάνεις κάποια δουλειά, φροντίζεις να έχεις την κατάλληλη υποδομή. Εδώ παρακαλάμε για συμμετοχή. Τι κι αν αποφευχθεί μία καταστροφή; θα έρθει άλλη. Η έλλειψη βασικής γνώσης φωνάζει από μακριά.

Έτσι ξεκινησαν άτομα σαν τον Χίτλερ. Ήθελαν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά όχι σύμφωνα με την εικόνα του ουρανού. Προτίμησαν να βάλουν τους εγωισμούς τους μπροστά.

Η πράξη είναι προσωπικό θέμα. Το να ΠΡΑΞΕΙ κάποιος είναι ήδη μεγάλο επίπεδο. Οι πιο πολλοί απλά πηγαίνουν όπου τους πάει ο άνεμος. Χωρίς δομή, χωρίς συνοχή, χωρίς όραμα αφ' υψηλού. Κυνηγούν μεσ' το νου τους θεωρίες και σπαταλούν το χρόνο τους.

Οι ομαδικοί διαλογισμοί, είτε με συσκευές είναι απλώς με τη βοήθεια φλόγας βοηθούν και σύμφωνα με τον Gregg Braden (φυσικός) έχουν παρατηρηθεί διαφορές σε παγκόσμια πολιτικά δρόμμενα. Ο ίδιος υπολόγισε πως για να αλλάξει κάτι σε πλανητικό επίπεδο χρειάζονται τόσα άτομα όσο η τετραγωνική ρίζα του 1% του παγκόσμιου πληθυσμού. Χοντρικά αυτό βγαίνει κάπου στα 10 χιλιάδες εκπαιδευμένα άτομα. Μικρός φαίνεται ο αριθμός αλλά αν δεν είσαι σε θέση να κινήσεις έστω τα δικά σου νήματα, άντε να τους μαζέψεις.

Γι' αυτό λέω πως, Αυτοί, ήδη κάνουν δουλειά. Περιμένουν από τους υπόλοιπους να ξυπνήσουν και να αυτοβελτιωθούν. Να αλλάξουν. Να δημιουργηθούν. Να δεχθούν το πνευματικό κομμάτι στη ζωή τους.

Φιλικά

Ρε συ epsilon... καλά όλα αυτά που λες... αλλά το "Φιλικά" στο τέλος τι το έβαλες; Μέσα στις άκρες, με λες εγωιστή ή έστω με εγωιστικά κίνητρα και με εξισώνεις με τον χίτλερ; Τέλος πάντων, μην ανησυχείς δε σε μισώ ούτε νευρίασα - το αντίθετο - γελούσα διαβάζοντάς το. Δε μπορώ να δώσω παραπάνω σημασία απ'όση θα του δώσω απαντώντας γιατί πραγματικά όποιος θέλει να βοηθήσει το κάνει, απλά σκέφτηκα να το κάνω οργανωμένα. Αν πραγματικά πιστεύεις ότι κάνω μια τρύπα στο νερό, τι να σου πω... σ'ευχαριστώ για τη γνώμη σου αλλά δε χρειάζεται να ασχοληθείς, δηλαδή και μόνο που έγραψες στη δημοσίευσή μου ξόδεψες τσάμπα ενέργεια, δεν άξιζε.
Αντίστοιχα, κι εγώ θα μπορούσα να πω ότι έχεις κρυφή ατζέντα και εκτός από το ότι δε θες να βοηθήσεις, επιπλέον προσπαθείς να πείσεις όποιον διαβάζει αυτές τις γραμμές ότι θα ταυτιστεί με τον χίτλερ ή ότι θα γίνει κάποιο μεγάλο κακό ή ότι δε θα καταφέρει απολύτως τίποτα, δεν έχει όραμα... Είδα κι εγώ το συνέδριο του Braden στο Μιλάνο αλλά πουθενά δε λέει ότι αν το κάνεις μόνος σου για ειρήνη θα αποτύχεις, μόνο ότι χρειάζονται περισσότεροι από ένας και σύμφωνα με υπολογισμούς είναι συγκεκριμένο πλήθος. Δεν ψάχνεσαι μόνο εσύ, ξέρεις, αλλά το να θέλει να βοηθήσει κάποιος και να διαβάζει αυτά που γράφεις θα τον αποθαρρύνει εκτός από το ότι θα τον/την κάνει να ξανασκεφτεί αν όλα αυτά τα οποία πιστεύουμε εσύ κι εγώ είναι αληθινά, στην καλύτερη περίπτωση. Στη χειρότερη, απλά θα παραιτηθεί, θα σκεφτεί ότι είναι βλακείες όλα αυτά και ότι απλά αυτό που βλέπει, αυτό είναι.
Άσχετα με το τι μπορεί να μου απαντήσεις, δεν κρατάω και δε θα κρατήσω κακία. Το μόνο που θα πετύχεις θα είναι να στενοχωρηθώ πάλι. Αντ' αυτού, προσπάθησε να βρεις κάτι θετικό να πεις. Είδες τον Braden... κάνε κιόλας αυτά που λέει, σκέψου θετικά, ενήργησε θετικά, μπορεί να πετύχεις κάτι στο τέλος.
 cheers 
modia
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ζυγός Σκύλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Proposition to prevent a global disaster   Δευ Μαϊος 05, 2014 9:48 am

[quote="Teo"]
Παράθεση :

χαίρομαι που έχουμε μια κοινή συμπάθεια (αν το ερμήνευσα σωστά), τον Τζίμη, ο οποίος αποδεικνύεται πιο Έλληνας τελικά από κάποιους που διατείνονται Ελληναράδες και διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους ως προς την εθνικοφροσύνη τους. Σ'ευχαριστώ!  Very Happy 

Φυσικά και κατάλαβες σωστά, ο Τζίμης έχει μια σπάνια, ίσως απόλυτη αλλά πάντως διεισδυτική ματιά και σίγουρα αξίζει όσο χίλιοι "Πατριώτες" του κ@@@.
Καλό σου απόγευμα flower flower 
Πρωτογένεια
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Κριός Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Proposition to prevent a global disaster   Δευ Μαϊος 05, 2014 10:05 am

Σε ο,τι αφορα την φωτιση ή οπως θελετε πειτε το, μου εχουν πει φιλοι που ασχολουνται σοβαρα με σεμιναρια, ομαδες και group therapy και δασκαλα πιστοποιημενη στην Ελλαδα του matrix energetix και reiki και pranic healing master και ελληνιστες λογιοι και... ειναι το εξης: ΜΗΝ βοηθησεις κανεναν ενεργειακα, ΑΝ δεν σου το ΖΗΤΗΣΕΙ!
Εχουμε μπει σε πολυ γρηγορους ρυθμους κι οποιος ανεβει , ανεβηκε. Ακουγεται περιεργο ισως και εγωιστικο, μου το λενε ολοι, το σεβομαι και το τηρω.
Και απο το σπηλαιο του Πλατωνα δεν βγηκε γκρουπακι εξω, ενας-ενας βγηκαν. Κατι ηξεραν ισως... Εγω δεν ξερω τιποτα, τα λιγα που ξερω ομως το τηρω. Εμπιστευομαι αυτους που μου τα μετεφεραν, σαν αυθεντιες, ισως και να κανω λαθος ξαναλεω.
Αν ειναι να πατωσω κι εγω μαζι με την Ελλαδα, χαλαλι της, ας πατωσω μαζι της, θα ειναι τιμη μου  εστω κι αν γινει για χαρη αχρειων.

Υ.Γ: Ο Εpsilon πολυ διακριτικα εδω και τοσα μηνυματα Φωναζει για κατι, αλλα δεν εχετε πιασει το νοημα του... δεν θελει να αποτρεψει ή να προσβαλει, απλα σημαινει.
Στους Δελφους ελεγαν πως οι Θεοι ουτε λενε ουτε δειχνουν, απλα σημαινουν... Εδω φυσικα εχουμε εναν ανθρωπο που κατι λεει... κατι σημαινει, δειτε πισω απο το προφανες του λογου του, επιμενω κατι λεει...και μην θυμωνεται. Αν τελικα δεν σας κανουν τη χαρη γιατι εκνευριζεστε;
Και τελικα να το πω κι ετσι: να δωσω ενεργεια και που ξερω ο τελικος διαχειριστης τι θα την κανει τουτη τη συλλογικη ενεργεια; Προσφορα στο αγαθο ή στο μαυρο; Ασε καλυτερα...
Teo
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Λέων Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Proposition to prevent a global disaster   Δευ Μαϊος 05, 2014 2:24 pm

Μα... ούτε θύμωσα, ούτε εκνευρίστηκα...  Shocked 
modia
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ζυγός Σκύλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Proposition to prevent a global disaster   Τρι Μαϊος 06, 2014 12:41 am

Πρωτογένεια έγραψε:
Σε ο,τι αφορα την φωτιση ή οπως θελετε πειτε το, μου εχουν πει φιλοι που ασχολουνται σοβαρα με σεμιναρια, ομαδες και group therapy και δασκαλα πιστοποιημενη στην Ελλαδα του matrix energetix και reiki και pranic healing master και ελληνιστες λογιοι και... ειναι το εξης: ΜΗΝ βοηθησεις κανεναν ενεργειακα, ΑΝ δεν σου το ΖΗΤΗΣΕΙ!

Αγαπητή Πρωτογένεια, δεν ξέρω αν αναφέρεσαι και σε μένα αλλά φυσικά και δεν θυμώνω με κανένα διότι διαφωνεί μαζί μου από τη μια και από την άλλη έχω να πω ότι δε δέχομαι ποτέ και κανένα σαν αυθεντία αν δεν το ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ. Άσε που δε νομίζω ότι υπάρχουν αυθεντίες........
Υπάρχουν πολλοί δρόμοι και δεν ξέρω αν όλοι οδηγούν στη Ρώμη, δεν ξέρω αν είναι εφικτό να φτάσει κανείς ποτέ αλλά σίγουρα η μοναχικότητα που επιβάλλουν με προβληματίζει.
Αποδέχομαι ότι ο δρόμος για την άνοδο, είναι μοναχικός και δύσκολος υπάρχει ατέλειωτη πορεία, αλλά όμως πολύ προσήλωση στο άτομο και πολύ νεφελώδεις θεωρίες, οι οποίες μάλιστα έρχονται σε αντίθεση με την λαμπρή λογική που ανέπτυξαν οι αρχαίοι Έλληνες, λυπάμαι αλλά μετά από 20+ χρόνια ενασχόλησης με τέτοιου είδους φιλοσοφίες επιστρέφω στην αφετηρία. Ατράνταχτη λογική και αποδοχή της πραγματικότητας αφήνοντας τόπο στο άγνωστο και θεωρώντας κάθετι σαν κάτι που μπορεί να εξηγηθεί με γνώση που απλά είναι πάνω από αυτά που γνωρίζουμε.
Θεωρώ ότι αν θες να πετάξεις πρέπει και η βάση που θα στηριχτείς να είναι όσο το δυνατόν πιο γερή και όσο το δυνατόν ψηλότερα flower  flower 

Με εκτίμηση και ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω........
Teo
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Λέων Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Proposition to prevent a global disaster   Τρι Μαϊος 06, 2014 12:45 am

Κυρίες / Δεσποινίδες... ελπίζω να μην μετατρέψετε σε ρινγκ τη δημοσίευσή μου, ναι;...
modia
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ζυγός Σκύλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Proposition to prevent a global disaster   Τρι Μαϊος 06, 2014 1:13 am

Teo έγραψε:
Κυρίες / Δεσποινίδες... ελπίζω να μην μετατρέψετε σε ρινγκ τη δημοσίευσή μου, ναι;...

Προφανώς και όχι, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς, μάλλον δεν κατάλαβες με ποιο πνεύμα απάντησα, από μεριάς μου την Πρωτογένεια τη θεωρώ πολύ θετική παρουσία και παρακολουθώ με ενδιαφέρον τις αναρτήσεις της
Teo
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Λέων Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Proposition to prevent a global disaster   Τρι Μαϊος 06, 2014 1:17 am

Καλημέρα! flower  Δεν ανησύχησα, το έγραψα προληπτικά!  Smile 
Πρωτογένεια
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Κριός Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Proposition to prevent a global disaster   Τρι Μαϊος 06, 2014 12:43 pm

Συζητηση κανουμε και εχει ο καθενας αποψεις και βιωματα.
Για τις αυθεντιες, ναι μωρε, οταν ο αλλος ειναι ανω των 75 ετων, ειναι συγγραφεας αναλυτης και ερμηνευτης Αριστοτελικων κειμενων, εχει εκδοσει πολλα βιβλια και ειναι ο μονος Ελληνας απο το 1870 που καταπιαστηκε σοβαρα με το Οργανον του Αριστοτελη, πλην αμφιλεγομενου Λευκοφρυδη, εχει ιδρυσει τον Αριστοτελικο ομιλο Ελλαδος και μελετα 30 χρονια μόνο Αριστοτελη, το να πω οτι δεν δεχομαι την αυθεντια του σαν μελετητη, τοτε ποιον να αποδεχτω, εμενα;
Ποτε δεν λεω κατι αν δεν το διπλοτσεκαρω και κυριως αν δεν την πατησω.. και την εχω παθει πολλες φορες.
Η πορεια ειναι μοναχικη για την ανοδο και καθολου νεφελωδης, καθως περιλαμβανει την αναπτυξη της ευφυιας δια της γνωσης: να μαθεις γραμματα δηλαδη, αναπτυξη συναισθηματικης νοημοσυνης: να κατανοεις τα συναισθηματα σου και να καταλαβαινεις και το πως νιωθουν οι αλλοι και τελος να δουλεψεις με τα συμπλεγματα και ελαττωματα του χαρακτηρα σου, προσπαθωντας να τα αναγνωρισεις αρχικα, μετα να τα αποδεχτεις και τελος να τα μειωσεις ή εξαφανισεις. Ετσι γινεσαι ευτυχισμενος και δεν εισαι και δυσαρεστος στους αλλους, καθως επισης και επιζημιος για την φυση .
Ετσι απλα τα βλεπω, τουλαχιστον απο μερους μου τα εκανα λιανά!!. Η φωτιση εκ Θεου ειναι υποκειμενικο στην τελικη. Αν ο αλλος προσευχεται 10 ωρες τη μερα αντε πες οτι ειναι σε nirvana και εγω θα σου πω οτι ειναι σε κατατονικο stupor κι οτι ειναι σχιζοειδης προσωπικοτητα...θα σου φερω και τον DSM απο την Αμερικη και ξοφλησες. Ολα σχετικα ειναι.
modia
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ζυγός Σκύλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Proposition to prevent a global disaster   Τρι Μαϊος 06, 2014 2:23 pm

Σίγουρα υπάρχουν σπάνιοι άνθρωποι δεν αντιλέγω, προφανώς το άτομο που αναφέρεσαι είναι πολύ μπροστά είναι αυθεντία λόγω σκληρής μελέτης σε θέματα που άπτονται της αρχαίας Ελληνικής γραμματείας, ίσως έχει καταλάβει πολλά από το έργο του Αριστοτέλη και άλλων κορυφαίων της αρχαιότητητας, ίσως και σύγχρονων διανοητών, με αυτή την έννοια δέχομαι την αυθεντία του σε συγκεκριμένους τομείς, όμως (χωρίς να τον ξέρω, άρα χωρίς πάθος) θεωρώ ότι αυθεντία σε όλα δεν μπορεί να είναι, το πεπερασμένο της ύπαρξης και η απειρία της γνώσης το αποκλείουν.
Φυσικά αν τον γνώριζα ίσως να ήθελα να τον ακούω με τις ώρες και να μαθαίνω από αυτόν, όμως θα είχα πάντα στο μυαλό μου ότι σαν ανθρώπινη ύπαρξη ίσως λαθεύει, δεν το λέω εγωιστικά, καταλαβαίνω πόσο λίγα ξέρω, αλλά θεωρώ εξ ίσου επικίνδυνη την προσήλωση σε αυθεντίες με την άγνοια.
Νομίζω ότι η πνευματική πρόοδος δεν είναι γραμμική συνάρτηση του χρόνου, εκεί που νομίζεις ότι έχεις ανέβει, ένα απρόοπτο γεγονός, κάτι που δεν είχε ληφθεί υπόψην, μια νέα ιδέα εισχωρεί και σαρώνει βεβαιότητες, οι μεγάλοι μύστες μιλούν για τη σκοτεινή νύχτα της ψυχής (έχεις διαβάσει το ποίημα του Αγίου Ιωάννη του ΣταυρούWink μου κάνει εντύπωση πόσο, τόσο θρησκευόμενοι άνθρωποι κοπιάζουν απελπίζονται και περπατούν δύσκολα στον πνευματικό δρόμο, δε νομίζω να είναι εύκολη μια τέτοια πορεία.............
Για το άλλο που λες φυσικά και παίζει, αυτός που φαίνεται να βρίσκεται κοντά στη θέωση ίσως φλερτάρει με την ψυχοπάθεια ( πράγμα όχι σπάνιο σύνηθες θα έλεγα) σε θρησκευτικούς κύκλους.
Ωραίο που συζητάμε......
Καληνύχτα Laughing Laughing 
Πρωτογένεια
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Κριός Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Proposition to prevent a global disaster   Τετ Μαϊος 07, 2014 1:02 pm

Ναι βρε ωραια ειναι!.
Teo
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Λέων Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Proposition to prevent a global disaster   Πεμ Μαϊος 08, 2014 2:54 am

Κάτι σαν αυτό σκεφτόμουν να κάνω. Αν θέλετε γραφτείτε γιατί εγώ απ'ότι κατάλαβα θα κάνω μόνος μου ότι είναι να κάνω αν και θα πάρω μέρος και σε αυτό.

Global Coherence Initiative Project
(είναι του Gree Braden νομίζω)
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Proposition to prevent a global disaster   Πεμ Μαϊος 08, 2014 10:22 am

Μπράβο σου που προσπαθείς. Αν κάνεις ανάλογη προσπάθεια για να σώσεις την ψυχή σου θα προχωρήσεις πολύ. Όπως και ο καθένας που κάνει έτσι διπλή δουλειά.
Teo
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Λέων Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Proposition to prevent a global disaster   Πεμ Μαϊος 08, 2014 2:22 pm

Epsilon έγραψε:
[...]Αν κάνεις ανάλογη προσπάθεια για να σώσεις την ψυχή σου θα προχωρήσεις πολύ. [...]  

...τι θες να πεις μ'αυτό;  confused
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Proposition to prevent a global disaster   Πεμ Μαϊος 08, 2014 3:55 pm

Πρέπει να σκεφτόμαστε, να διαλογιζόμαστε πάνω σε κάποια λόγια.

Αν σου πω εγώ ή κάποιος άλλος κάτι, και το λάβεις ή το απορρίψεις, δεν έχεις κανένα κέρδος. Αν καταλάβεις τη φράση, την εσωτερικεύσεις ως λανθασμένη ή ορθή, τότε έχεις κερδίσει κάτι.

Μη σκέφτεσαι με φωνές άλλων. Βρες την δική σου.
Teo
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Λέων Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Proposition to prevent a global disaster   Πεμ Μαϊος 08, 2014 4:03 pm

Epsilon έγραψε:
Πρέπει να σκεφτόμαστε, να διαλογιζόμαστε πάνω σε κάποια λόγια.

Αν σου πω εγώ ή κάποιος άλλος κάτι, και το λάβεις ή το απορρίψεις, δεν έχεις κανένα κέρδος. Αν καταλάβεις τη φράση, την εσωτερικεύσεις ως λανθασμένη ή ορθή, τότε έχεις κερδίσει κάτι.

Μη σκέφτεσαι με φωνές άλλων. Βρες την δική σου.

Αναμένω σοβαρή απάντηση...

Proposition to prevent a global disaster
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Triquetra :: ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ :: Καθημερινότητα-
Μετάβαση σε: