And if it harms none, Do what you will

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Ανάλυση θεμάτων

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/10/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Ανάλυση θεμάτων   Παρ Ιουλ 18, 2014 12:17 pm

Έχω δει πολλές φορές στο φόρουμ και σε κανονικές (μη ηλεκτρονικές) συζητήσεις, να ρωτάνε κάποιοι επίμονα το ίδιο πράγμα, και να περιμένουν μία απλή, λιανή απάντηση που να την κατανοεί το μυαλό τους.

Ρωτούν, απαντά κάποιος, και ρωτούν το ίδιο. τι συναίβει; απλώς δεν πρόσεξαν την απάντηση. Ήταν πιο προχωρημένη από την κατανόησή τους.

Στις εσωτερικές τέχνες θα βρείτε πολλά βιβλία που σας φαίνονται ακατανόητα. Αυτό συμβαίνει επειδή είναι χαμηλό το νοητικό σας επίπεδο.

Πέρα από το φυσικό πεδίο, και το επόμενό του, το συναισθηματικό, υπάρχει και το νοητικό το οποίο συνήθως είναι ακαλλιέργητο στους περισσότερους. Συνήθως ξεκινά μετά τα 20 η καλλιέργειά του και φαίνεται πολύ σ' αυτούς που έχουν μυηθεί, καθώς οι μυήσεις το ενεργοποιούν.

Ένας μάγος ισορροπημένος έχει σε τάξη αυτά τα τρία. Σώμα, συναίσθημα, νόηση. Τα φροντίζει και τα τρία. Τα έχει βάλει να κάνουν τις δουλειές που πρέπει και τους έχει δώσει τις εξουσίες που τους αρμόζουν.

Το νοητικό εξουσιάζει το συναισθηματικό. Το συναισθηματικό εξουσιάζει το φυσικό. Γι' αυτό τα άτομα με μηδενικό νοητικό ''σώμα'' είναι έρμαια των συναισθημάτων τους. Γιατί χωρίς νοητικό, ούτε το συναισθηματικό μπαίνει σε τάξη. Χρειάζεται έναν αφέντη από πάνω.

Το νοητικό καλλιεργείτε με διαλογισμό πάνω σε κείμενα και φράσεις. Όταν διαβάζετε κάτι, διαβάστε το ξανά, και ξανά, και ξανά. Προσπαθείστε να δείτε όλες τις πλευρές του. Διαλογιστείτε πάνω σ' αυτό. Να το θεωρείτε ντροπή να ρωτήσετε με τη μία τι εννοεί κάποιος. Αν δε προσπαθήσετε, δεν την αξίζετε τη γνώση. Θέλει κόπο, για να αποδείξετε τι αξίζετε. Χρόνο για να οριμάσετε, και κόπο για να αποδείξετε και να ανακαλύψετε.

Πολύ επιφανειακή γνώση θα σας φέρει μπελάδες. Εμβαθύνετε στα μυστικά. Αλλιώς καλύτερα να τα παρατήσετε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ζυγός Βουβάλι
Ημερομηνία εγγραφής : 28/07/2010
Χιούμορ : 98%

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάλυση θεμάτων   Σαβ Ιουλ 19, 2014 8:13 am

Με αφορμη εμενα εγραψες αυτο το θεμα..Θα ηθελα να πω οτι καταλαβα τι ηθελες να πεις..σε ρωτησα ξανα για να το επιβεβαιοσω,καθως δεν εδωσες μια σαφη απαντηση αλλα <αφησες> να υπονοηθει αυτο που ηθελες να πεις. Δεν κρινω βεβαια σωστο να αναφερεις για χαμηλο νοητικο επιπεδο.Ειναι μεν αληθες,αλλα λαθος..ναι ειμαι καινουργιος στο χωρο,ναι ηθελα μια ποιο προσιτη και επεξηγηματικη απαντηση.Αν σε ρωτησει κατι ενα παιδακι(χαμηλο νοητικο επιπεδο) δεν θα πεις ντροπη που δεν καταλαβαινεις τι λεω,αλλα θα το εξηγησεις..αν παλι δεν θες αστο με την απορια να ψαξει και αυτο. Smile
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάλυση θεμάτων   Σαβ Ιουλ 19, 2014 1:43 pm

Ναι, αλλά μη το παίρνεις αρνητικά. Ήθελα καιρό να γράψω κάτι αντίστοιχο αλλά εσύ μου έδωσες κάποιο υλικό επιπλέον, συνεπώς σ' ευχαριστώ.

Το χαμηλό νοητικό δεν είναι ντροπή. 90% των ανθρώπων πεθαίνει με ανύπαρκτο νοητικό σώμα.

Σκέψου όπως είπα 3 επίπεδα:
α) Φυσικό σώμα,
β) Συναισθηματικό ή αστρικό σώμα,
γ) Νοητικό σώμα.

Υπάρχουν σημάδια που προδίδουν την ύπαρξη έστω και υποτυπώδους ύπαρξης των δύο τελευταίων. Σταθερότητα στις σχέσεις, απουσία εκρήξεων, ανάλυση, εμβάθυνση.

Τα υπονοούμενα υπάρχουν παντού γύρω μας. Υπάρχουν στα σύμβολα, στα κείμενα, στις τέχνες όλες. Κι όμως ο κόσμος δεν αναγνωρίζει τίποτε. Γιατί; γιατί δεν έχει αναπτύξει τον συναισθηματικό και νοητικό κόσμο του. Δεν διαλογίστηκε ποτέ πάνω στην ερώτηση: ''τι είναι η ομορφιά; '' ή ''πως ζει κανείς σύμφωνα με τα ανώτερα πρότυπα; ''.

Όλα αυτά μας παιδεύουν. Όπως είπα, θέλει χρόνο και κόπο. Αυτό θα το βρεις παντού σε όλες τις παραδόσεις, θα στο πει κάθε σοβαρός μύστης.

Όσο περνούν τα χρόνια καταλαβαίνεις πως όλα τα πράγματα αξίζει να τα κάνεις εις βάθος (θα ανεβάσω ένα κείμενό μου μετά σ' αυτό το thread γι' αυτό, όπου εξηγώ γιατί). Κι αν κάνεις τα πάντα σε βάθος, κατανοείς πως δε μπορείς να ασχολείσαι με 1002 πράγματα, αλλά με 2-3 το πολύ.
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάλυση θεμάτων   Σαβ Ιουλ 19, 2014 1:45 pm

Ορίστε το κείμενο που ανέφερα:

Η 'Τελετή του τσαγιού' και άλλα παρόμοια που μας φαίνονται υπερβολικά και αχρείαστα έχουν βαθύτερο νόημα. Κάθετί που κάνουμε πρέπει να το κάνουμε με σεβασμό και Τελειότητα. Αυτό αγγίζει κάθε τομέα της ζωής μας, και το βασικό αποτέλεσμα είναι πως παύουμε να ασχολούμαστε με πολλά θέματα ταυτόχρονα. Πιάνουμε ό,τι είναι 'επίκαιρο' για εμάς τους ίδιους και το αναπτύσσουμε, το τελειοποιούμε και το τελειώνουμε.

Αυτό είναι απαραίτητο να ξεκινήσει από μικρά βήματα. Αυτά πρέπει να έχουν να κάνουν κάτι με την τωρινή μας προσωπικότητα, κάτι που να μας ευχαριστεί και να αυξάνει την αυτοπεποίθησή μας. Έτσι θα έχουμε θάρρος και ενέργεια και για άλλα.

Δεν πρέπει να γίνει πρόσθεση κάποιου θετικού στοιχείου. Πρέπει να αντικαταστήσουμε κάποιο αρνητικό (π.χ. χαμμένος ελεύθερος χρόνος) με κάτι θετικό (π.χ. μελέτη ή γυμναστική) και να δουλέψουμε ως την τελειοποίησή του (π.χ. να διαβάσω φιλοσοφία ή να μην χάσω προπονήσεις για ένα μήνα).

Έπειτα από κάποιο διάστημα η αρχή που επιλέξαμε να κάνουμε θα αρχίσει να μας διέπει (είμαστε ό,τι κάνουμε). Αυτό δεν πρέπει να μας φοβίζει. Έχουμε χρόνο να κάνουμε τα πάντα, αλλά πρέπει να τα κάνουμε αλλιώς ο χρόνος πάει χαμμένος, και οι τύψεις σπαταλούν όλη μας την ενέργεια.
Black Panther
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Καρκίνος Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 06/07/2014

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάλυση θεμάτων   Σαβ Ιουλ 19, 2014 3:27 pm

Γιατι κι εγω στα 23 μου βρε Epsilon να μην σκεφτομουν σαν κι εσενα και εχασα τοσο χρονο;
Καθενας τελικα εχει τους δικους του χρονους, αλλα επρεπε να ειχα αφυπνηστει νωριτερα...ουφ!
george
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ζυγός Βουβάλι
Ημερομηνία εγγραφής : 28/07/2010
Χιούμορ : 98%

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάλυση θεμάτων   Σαβ Ιουλ 19, 2014 3:49 pm

Φίλε Epsilon,Ομολογώ οτι όταν είδα το θέμα ένιωσα λίγο περίεργα(με αρνητικό τρόπο),μετά βέβαια το ξανασκέφτηκα και είδα οτι όντως δεν έχεις κάποια αρνητική πρόθεση με τα λεγομενά σου.Ισα-ισα θες να βοηθήσεις να συνειδητοποιήσουμε κάποια πράγματα και έχεις απόλυτο δίκαιο!Παραδέχομαι την αμάθεια μου και βλέπω πρως την βελτίωση.Ουσιαστικά επαναδιατύπωσα τα λεγόμενα σου με δικό μου τρόπο,μόνο και μόνο γιατί δν είμαι σύγουρος για τον εαυτό μου και γιατί ίσως δεν έχω μάθει καλά να εμβαθύνω(πράγμα που θα έπρεπε).Πάντος ευχαριστώ που με έκανες να κατανοήσω μερικά πράγματα μαζί με άλλους που θα διαβάσουν αυτό το θέμα.
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάλυση θεμάτων   Κυρ Ιουλ 20, 2014 2:07 am

Γάτα εσύ ξέρεις γιατί συμβαίνει αυτό. Υπάρχει μία ξεχωριστή επιτάχυνση γι' αυτούς που ''πήραν'' Smile Στα έλεγα! χαχα

Γιώργο είμαι σίγουρος πως πέρασες μια μικρή αλλαγή για να γράψεις αυτά.

Για όσους ξέρουν αγγλικά, δίνω τον παρακάτω σύνδεσμο:

Είναι καταπληκτικό πως απλές φράσεις μπορούν να διέπουν τη ζωή μας. Αν μπορούμε να τις αναλύσουμε, ακόμη καλύτερα. Αυτό συνδέετε κάπως με αυτά που έγραφες Γάτα σε ένα άλλο thread.
Black Panther
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Καρκίνος Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάλυση θεμάτων   Κυρ Ιουλ 20, 2014 5:48 am

Ααα!! οοχι ετσι Epsilon μου, προτιμω το τοτεμακι μου, αργα αργα με το κάρο... χι χι.
Δεν εμπιστευομαι ευκολα...Ειμαι δυστροπη.
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάλυση θεμάτων   Κυρ Ιουλ 20, 2014 1:55 pm

Πάντα κάνουμε άλματα πίστης. Ακόμη κι αν δεν κάνεις αυτό, θα κλιθείς να κάνεις άλλο.

Η δυσπιστία είναι πάντα κάτι που πρέπει να θυσιάσουμε Smile Είχαμε κάνει μία ωραία κουβέντα για τις θυσίες το περσινό καλοκαίρι ! Ίσως θα ήταν καλό να την κάνουμε και εδώ.
Black Panther
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Καρκίνος Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάλυση θεμάτων   Δευ Ιουλ 21, 2014 2:53 pm

Kαι τωρα καλοκαιρι ειναι παλι, αντε!
Και εδω μεσα!!!

Ανάλυση θεμάτων
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Triquetra :: ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΕΛΩΝ :: Συμβουλές για τους Νέους Μάγους-
Μετάβαση σε: