And if it harms none, Do what you will

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

δύναμη της σκέψης... ή μαγεία?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
LynEllin
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Τοξότης Βουβάλι
Ημερομηνία εγγραφής : 14/04/2015

ΔημοσίευσηΘέμα: δύναμη της σκέψης... ή μαγεία?   Τρι Απρ 14, 2015 2:34 pm

Χθες διάβαζα σε ένα post για την λευκή και την μαύρη μαγεία (μιας και με ενδιέφερε πολύ η λευκή μαγεία) και κάποιος ανέφερε για έναν που μπορούσε να κάνει κακό στους άλλους μόνο με την σκέψη του(δεν θυμάμαι ακριβώς)... όταν κάθισα και το σκέφτηκα μου φάνηκε πολύ οικείο αυτό το θέμα...

Σχετικά με τον πάτερα μου:
Ο πατέρας μου έχει πολύ δυνατή σκέψη και συνήθως όταν σκέφτεται κάτι αρνητικό πάντα βγαίνει (και πολλές φόρες άθελα του).
Μερικά παραδείγματα:
είχαμε πάει με τους γονείς μου σε έναν ιππικό όμιλο για να κάνω ιππασία. Τότε ο πατέρας μου μιλούσε με τον υπεύθυνο και για το αν θα μπορούσα να ιππεύσω και τότε ο υπεύθυνος του απάντησε "σε λίγο διότι τα περισσότερα άλογα τα έχουν πάρει μαθητές για να κάνουν ιππασία στο δάσος" τότε ο πατέρας μου είπε "τι θα γίνει αν κάποιο άλογο αφηνιάσει?" ο υπεύθυνος τον καθησύχασε λέγοντας του πως δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα διότι τα άλογα που έχουν πάρει είναι τα ποιο ήρεμα και πως τους επιβλέπει και δάσκαλος. Δεν πέρασε πολύ ώρα και ένας άντρας ερχόταν πανικόβλητος και φώναζε "ένα άλογο αφηνίασε και έχει και ένα παιδί πάνω του!"

Επόμενο παράδειγμα... ο πατέρας μου είχε πάει να πάρει κάτι χρωστούμενα από μια πελάτισσα του.. τότε εκείνη θέλοντας να του κάνει πλάκα του είπε "τα λεφτά που σου δίνω να τα χαλάσεις σε φάρμακα" τότε ο πατέρας μου απάντησε "την είσπραξη του επόμενου μήνα... κρεβάτι σε νοσοκομείο" και μετά από έναν μήνα εκείνη βρισκόταν στο νοσοκομείο...

Δεν αναφέρω άλλα παραδείγματα καθώς είναι πολλά! Ανέφερα αυτά που τα θεωρώ εγώ πολύ περίεργα... να πω επίσης πως ο πατέρας μου δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με μαγεία η κάτι τέτοιο... το σίγουρο είναι πως  λίγο πολύ έχω κληρονομήσει το χάρισμα του αυτό... το καλό είναι πως με έχει επηρεάσει η μητέρα μου και έτσι κάνω ποιο πολλές θετικές σκέψεις οι οποίες και βγαίνουν αλλά σαν άνθρωπος είναι λογικό να μην κάνω μόνο θετικές σκέψεις...

Πέρυσι στην δεύτερα λυκείου στην κατεύθυνση είχαμε μια δασκάλα στα λατινικά την οποία και αντιπαθούσα πολύ... έτσι μια μέρα σκεφτόμουν έντονα το πόσο δεν ήθελα να κάνω μάθημα μαζί της... την επόμενη μέρα μας ειδοποίησαν πως η καθηγήτρια μας θα έλειπε για έναν μήνα γιατί έσπασε το χέρι της (πόσο είχα χαρεί τότε xD) όταν μετά από έναν μήνα επέστρεψε ήμουν σε φάση "μπορεί να πέσει από της σκάλες και να σπάσει το πόδι της τώρα?!" πράγματι... στην 5-6 ώρα ειδοποιηθήκαμε πως έσπασε ισχίο (δεν θυμάμαι ακριβώς) και πως θα έλειπε μέχρι το τέλος της χρονιάς (τελικά πήρε και σύνταξη) Αυτές μου τις κακές σκέψεις τις πλήρωσα ακριβά... μιας και μας αντικατέστησε η διευθύντρια η οποία είναι 100 φορές χειρότερη...

Τον τελευταίο καιρό κάνω εγωιστικές σκέψεις π.χ να είμαι περισσότερη ώρα με το αγόρι μου, και αυτό έχει αρνητικές επιδράσεις στο αγόρι μου π.χ γίνετε λυπημένος και χάνει ώρες από το διάβασμα της σχολής του.... όταν άρχισα να το παίρνω χαμπάρι άρχισα να του ζητάω συγνώμη χωρίς να ξέρει εκείνος τον λόγο... όταν του το είπα δεν το πήρε ως αρνητικό αλλά με συμβούλευσε να μην κάνω αρνητικές σκέψεις και μου είπε επίσης πως είναι λογικό να θέλω να περνάω περισσότερο χρόνο μαζί του

γιατί τα γράφω όλα αυτά?
θέλω να έχετε μια εικόνα του προβλήματος μου διότι θέλω λύση... δεν θέλω να πληγώνω τους ανθρώπους που είναι γύρω μου κυρίως αυτούς που αγαπώ... και το γεγονός ότι το κάνω άθελα μου με κάνει να νιώθω ακόμα ποιο πολλές τύψεις... π.χ στην πρώτη περίπτωση με την καθηγήτρια δεν με ένοιαζε τόσο... αλλά στην δεύτερη περίπτωση με το αγόρι μου με νοιάζει και πολύ μάλιστα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Black Panther
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Καρκίνος Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 06/07/2014

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: δύναμη της σκέψης... ή μαγεία?   Παρ Απρ 17, 2015 1:45 pm

Ας υποθεσουμε οτι εσυ εισαι απλα εσυ, η κοιλια σου ειναι οι ανθρωποι και τα αγαθα που ορεγεσαι και αγαπας (με την Αριστοτελικη εννοια του ορεγεσθαι) και οι σκεψεις σου ειναι 2 πιατα στο τραπεζι. Ερχομαι τωρα εγω, που ειμαι το ανωριμο εγωκεντρικο εγω σου και σου σερβιρω μουχλιασμενα μακαροναι για να φας. Ερχεται μια αλλη φιλη σου που αγαπα τη γνωση, την προοδο, την αγαθοτητα και την φυσικη ευγενεια ψυχης και σου σερβιρει μια ολοζεστη φρεσκομαγειρεμενη μακαροναδα με ονειρεμενη σαλτσα.
Ε! Εσυ φαε τα μουχλιασμενα... Θα το εκανες; Ειναι δυνατον;
Ε! Ετσι ειναι και οι σκεψεις...
Και μην ξεχνατε ποτε:Ο,τι ακριβως πουμε με λογια και ο,τι σκεφτουμε, αυτο μα αυτο ακριβεστατα θα λαβουμε πισω.
Απλα τωρα εισαι σε μια κατασταση που ενω εχεις ενα δωρο στα χερια σου: την δυναμη του ενεργητικου Νου, δεν ξερεις τι ειναι και πειραματιζεσαι. Οχι χαλασμενα φαγητα γλυκουλα μου!!
Φιλια, η Γατα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

δύναμη της σκέψης... ή μαγεία?
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Triquetra :: ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΕΛΩΝ :: Εμπειρίες από την Μαγεία-
Μετάβαση σε: