And if it harms none, Do what you will

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Χρόνος Α - Χρόνος ανθρώπου

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/10/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Χρόνος Α - Χρόνος ανθρώπου   Δευ Μαϊος 25, 2015 4:41 am

Ο χρόνος είναι κάτι που αντιλαμβανόμαστε στην καθημερινότητα ως ροή. ''Η ζωή κυλά'' λέμε. Για να γίνει σωστός επαναπρογραμματισμός πρέπει να έχουμε ορίσει τι είναι αυτό που έχει ο παλιός κώδικας, ποιος είναι ο καινούριος, και να κάνουμε μετά όλες τις διορθώσεις και τις αλλαγές και τις προσθήκες.

"Πόσο πήρε να πας απ' το ένα σημείο στο άλλο;"

Αυτή η ερώτηση έχει νόημα χρόνου. Αν όμως κοιτάξουμε κείμενα φιλοσόφων και θρησκειών, μιλούν για κόσμους άλλους. Τα όντα που ζουν εκεί είναι άυλα μας πληροφορούν. Άρα τι έννοια έχει ο χρόνος εκεί; και πιο σημαντική ερώτηση, γιατί μας ενδιαφέρει;

Η απάντηση είναι απλή. Έχουν άλλο χρόνο, διαφορετικό από εμάς. Δε γίνεται να οριστεί γιατί δεν είμαστε εκεί, μα εδώ.

Ενδιαφέρει όσους έχουν όρεξη να ανεβάσουν την ψυχή τους στους αιθέρες.

Αυτοί θα παν την αντίληψη του χρόνου τους από το Α ως το Ω αυτού του επιπέδου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Black Panther
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Καρκίνος Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 06/07/2014

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρόνος Α - Χρόνος ανθρώπου   Τρι Μαϊος 26, 2015 2:29 pm

Ελαα το στοιχειο μου, λατρευω το χρονο και τον αριθμο.
Να συμπληρωσω πως ο χρονος ειναι ανθρωπινη εφευρεση για να μετρα επαναλαμβανομενους κυκλους. Αντιλαμβανομαστε την υλικη μεταβολη και την μετραμε με τον χρονο! Οπρατηρητης ειναι αυτος που χρησιμοποιησε ως μετρησιμο μεγεθος τους αριθμους και αποφασισε να μετρησει τους επαναλαμβανομενους κυκλους. Απο μερα σε νυχτα, απο χειμωνα σε χειμωνα, απο το Α εως το Β.
Όπου δεν υπαρχει μεταβολη, κινηση και υλη, δεν υπαρχει και χρονος.
Τα λεω καλα ειδικε;
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρόνος Α - Χρόνος ανθρώπου   Τρι Μαϊος 26, 2015 3:46 pm

Ο χρόνος εδώ είναι όπως τα λες, με την έως τώρα κατανόησή μου. Είναι όμως και κυκλικός, και γραμμικός. Δεν ξέρω από που εξαρτάται η κίνησή του.

Η άνοδος σε Χρόνο είναι άνοδος σε δύναμη και άνοδος σε Νόμο... άλλον. Δηλαδή αποκτάς δικαίωμα σε ανώτερη γνώση.

Τα επίπεδα του χρόνου μοιάζουν με αυτά της ανάπτυξης. Στην παραδοση υπάρχουν 10 επίπεδα.
Black Panther
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Καρκίνος Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρόνος Α - Χρόνος ανθρώπου   Κυρ Οκτ 18, 2015 3:56 pm

Οπου υπαρχει χωρος υπαρχει και χρονος και το αντιστροφο. Η εννοια του χωρου προδιαθετει και υλη για να γεμιζει το χωρο, χωρις να τον πληρωνει εντελως. Οπου υπαρχει χωροχρονικη κατανομη, ειναι ο κοσμος της γεννεσεως και της φθορας και η κινηση ειναι υποχρεωτικα κυκλικη. Εκτος Γαιας (κοσμου) δεν υπαρχει κινηση γιατι υπαρχει το Ακινητον Κινουν. Αρα θεοι, ηρωες και θνητοι βιωνουν χωρο, χρονο και κυκλικη κινηση. Δεξιοστροφα κινουνται τα δυνάμει, αριστεροστροφα τα ενεργεία. Οι αποθεωμενοι δεν κινουνται, αρα δεν υποκεινται και σε φθορα (τριβη). Αυτα ειναι οι τελευταιες μου ανακαλυψεις απο Αριστοτελη. Μια χαρα μου καθονται!

Αν λοιπον συντονιστεις με τον ενεργητικο σου Νου με την δυνάμει συχνοτητα, προκαλεις ενεργεία αποτελεσματα, χωρις υλικα μεσα..............
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρόνος Α - Χρόνος ανθρώπου   Κυρ Οκτ 18, 2015 4:32 pm

Μη κοιτάς μόνο τον Αριστοτέλη. Ο χρόνος περνά, και δεν ξαναγυρίζει. Θα γεράσεις θα πεθάνεις κτλ. Αυτή είναι η γραμμικότητα. Πας από το 1 στο 2 κτλ.

Η φύση του κυκλικού χρόνου φαίνεται γιατί ορισμένα πράγματα επαναλαμβάνονται.

Θα σου πρότεινα αυτά που διαβάζεις να προσπαθείς να τα εξηγείς με απλά λόγια... Η αλήθεια είναι απλή. Ο Αριστοτέλης έζησε πριν πολλά χρόνια. Μόνο αν πιάσεις επαφή θα μπορείς να μάθεις απ την πηγή. Τώρα τα δεξιόστροφα και τα αριστερόστροφα που λες, νομίζω κατάλαβα τι είναι, αλλά δεν μπορώ να τα αποδεχθώ αν δε τα κατανοήσω πλήρως. Κι αυτό προϋποθέτει να περάσω πολλές ώρες πάνω από τα βιβλία του Αριστοτέλη. Πως λοιπόν μπορώ εγώ να τα πιάσω απλά κι ωραία και να τα χρησιμοποιήσω; Αυτό είναι μαγεία.

Ο Αριστοτέλης δημιούργησε πολλές λέξεις για τα κείμενά του και έγραφε με πολύ μεστά λόγια. Δεν γίνεται να μάθεις έτσι ολοκληρωτικά, γιατί κοιτάς να μάθεις τον Αριστοτέλη κι όχι τον εαυτό σου και την Αλήθεια.

Αυτά για το λεξικό του Αριστοτέλη (μεγάλος μάγος και σεβαστός, έφτιαξε κι έναν Αλέξαδρο! ).
Θέλω να σταθώ στην τελευταία σου φράση όμως.

Black Panther έγραψε:
Αν λοιπον συντονιστεις με τον ενεργητικο σου Νου με την δυνάμει συχνοτητα, προκαλεις ενεργεία αποτελεσματα, χωρις υλικα μεσα..............

Αν λοιπόν η συχνότητα του Νου σου πιάσει αυτή των πνευμάτων (των Αγγέλων για παράδειγμα), μπορείς να ζητήσεις κάτι και αυτό θα γίνει, αν είσαι μέλος τους όμως !! Τα άλλα είναι μικροπράγματα, αλλά αν θες να κάνεις κάτι ουσιαστικό πρέπει να έχεις μπει σε πρόγραμμα. Πρέπει να έχεις το ''Διαβατήριο'' του εκάστοτε Λαού για να ζητάς κάτι από αυτόν. Έτσι γίνονται όλα. Από πνεύματα. Σπάνια κάποιος έχει τόση ενέργεια ώστε να προκαλέσει κάτι μεγάλο μόνος του. Προσπαθούν πολλοί με γκρουπ για παγκόσμια ειρήνη και κάτι άλλα τέτοια, ακριβώς γιατί δεν έχουν επαφή!! Βιβλία τύπου ''Το Μυστικό'' δείχνουν ακριβώς αυτό: πως να προκαλέσεις μια αλλαγή. Ο Αριστοτέλης και άλλοι του επιπέδου του θα σου μάθουν πως γίνεται αυτό (ίσως). Αλλά δεν γίνεται κάτι χωρίς επαφή. Είναι αναγκαίο κάποιος να την έχει, αλλιώς χάνεται στη θεωρία...

Ο χώρος και ο χρόνος είναι συνδεδεμένα. Ο χώρος είναι ίδιος εδώ και για μας και για τους Άυλους. Ο χρόνος διαφέρει. Γι' αυτό υπάρχει η ενσάρκωσή τους, ώστε να μάθουμε και να ανεβούμε.

P.S.: Σ' αγαπάω, μην θυμώσεις με το ύφος μου Smile Το ξέρω πως είσαι σε καλό δρόμο, αλλά μου είπαν να... στα πω έτσι! φιλιά!
Black Panther
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Καρκίνος Κατσίκα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρόνος Α - Χρόνος ανθρώπου   Δευ Οκτ 19, 2015 5:14 am

Μα μια χαρα τα λες!!! Απλα εγω δεν τα λεω ολα, δεν χρειαζεται.
Ατομικη καθαρα η ανοδος και μονο για εναρετους. Αν πληρεις τις προυποθεσεις εχεις διαβατηριο. Αν και δεν φοραω τα γυαλια μου, καλα σε διαβασα, δεν λεμε τιποτα διαφορετικο...
Α! μεσαα απο την φιλοσοφια μαθαινω τον εαυτο μου και λυνω τις αποριες μου. Τα δεξιοστροφα κλπ τα γραφω για να δω μηπως καποιος συνοδοιπορος διαβαζει και με πιασει.
Τα κειμενα του ειναι πολυ στρυφνα και δυσκολα, καθολου μεστα για αμυητο...

Χρόνος Α - Χρόνος ανθρώπου
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Triquetra :: ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ :: Σωμα - Νους - Πνευμα-
Μετάβαση σε: