And if it harms none, Do what you will

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Ένα Ερώτημα Νομικής Φύσεως για την Πρακτική του Αποκρυφισμού

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
RedViniaSix
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Δίδυμος Ποντικός
Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2015

ΔημοσίευσηΘέμα: Ένα Ερώτημα Νομικής Φύσεως για την Πρακτική του Αποκρυφισμού   Σαβ Ιουλ 11, 2015 7:05 pm

Αν έχετε γνώσεις επάνω στα νομικά, θα ήθελα μια απάντηση για τα εξής ερώτηματά μου.

Όπως γνωρίζουμε, υπάρχουν εκεί έξω πολλοί άνθρωποι που ασχολούνται με συστήματα μαγείας και θρησκευτικά μονοπάτια διαφορετικά από τον Χριστιανισμό. Άλλοι είναι Αρχαιοελληνιστές, άλλοι είναι Παγανιστές, άλλοι είναι Γουικανοί, άλλοι είναι Σατανιστές, άλλοι είναι Εωσφοριστές, Βαμπιριστές, άλλοι είναι Μύστες της Δρακονιανής μαγείας, Χαοτικοί μάγοι, κτλ.

Αν κάποιος/κάποια λοιπόν μένει σε πολυκατοικία και κάνει τελετές θρησκευτικού είδους, καθώς επίσης και τελετουργικά μαγείας, υπάρχει περίπτωση να βρει το μπελά του/της από γείτονες; Δεδομένου ότι δεν υπάρχει σωστή ηχομόνωση στις πολυκατοικίες κι έτσι ακούγονται τα πάντα!

Φυσικά εννοώ οι τελετές να γίνονται σε λογικές ώρες και όχι σε ώρες κοινής ησυχίας! Καθώς επίσης μιλάω για λογικές πρακτικές, όχι παράνομες ενέργειες (θυσίες και άλλα τέτοια χαζά).

Αν πχ ένα απόγευμα, βάλεις περίεργες μουσικές, αρχίσεις να χτυπάς στην αρχή και στο τέλος της τελετής το κουδούνι (για εξαγνισμό του αέρα) και μετά επικαλείσαι διάφορα ονόματα που θα φρίκαραν τους γείτονες αν τυχόν τα άκουγαν, λες ψαλμωδίες, κάνεις ας πούμε επίκληση του Σατανά κτλ. Τότε υπάρχει περίπτωση να μπορεί ο άλλος να καλέσει την αστυνομία;

Ο Νόμος σέβεται τον μάγο/την μάγισσα και τις πρακτικές του/της;;; (Όπως είπα, οι τελετές δεν θα έχουν καμιά σχέση με παράνομες ή βλαβερές σωματικά ενέργειες)

Στα πλαίσια της θρησκευτικής ελευθερίας και ανεξιθρησκίας φαντάζομαι ότι δε μπορεί να επέμβει κανείς, πχ να έρθει αστυνομία, να γίνει κατάσχεση των βιβλίων και των τελετουργικών εργαλείων. Έτσι δεν είναι;

Κι αν όταν χρησιμοποιείς την συνταγματικά θεσπισμένη θρησκευτική σου ελευθερία, κάποιος ανόητος γείτονας κινηθεί εναντίον σου (και λέγοντας υπερβολές φέρει την αστυνομία), θα ήθελα να μάθω τι νομικές κινήσεις μπορείς να κάνεις ώστε να σταματήσει και τι κινήσεις χρειάζονται για να προστατεύσω τον εαυτό μου και τον προσωπικό μου χώρο που θεωρείται απαραβίαστο άσυλο, ως σπίτι;

Παρακαλώ να τονίσω ότι περιμένω σοβαρές απαντήσεις μόνο κι αν γίνεται να έχουν νομικό υπόβαθρο.

Ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dimitra_
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Δίδυμος Δράκος
Ημερομηνία εγγραφής : 15/08/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένα Ερώτημα Νομικής Φύσεως για την Πρακτική του Αποκρυφισμού   Σαβ Αυγ 15, 2015 10:00 am

Αντικειμενικά αν το δούμε αυτός που καλεί το χριστιανό Ιερέα στο σπίτι του και θυμιατίζει και κάνει αγιασμό και ψέλνει σε τι διαφέρει νομικά με αυτόν που κάνει την τελετή μόνος του?Αυτός που λιβανίζει το σπίτι του κάθε απόγευμα στον εσπερινό σε τι διαφέρει με αυτόν που λιβανίζει κάθε πρωί για τον δικό του θρησκευτικό λόγο? Αυτός που βάζει τέρμα μουσική στις 7 το απόγευμα κάθε απόγευμα (ο γείτονας μου) και τραγουδά δυνατά με την γαιδουροφωνάρα του που να πάθει 10 φαρυγγίτιδες σε τι διαφέρει με εμένα που ψέλνω τον ύμνο της Εκάτης? Δεν έχει κανένα δικαίωμα κανείς να επέμβει στην προσωπική σου ζωή από την στιγμή που δεν κάνεις κάτι παράνομο και δεν διαταρασεις την κοινή ησυχια. Δηλαδή αν δεν σφάζεις κανένα ζωντανό (απαγορεύονται οι εκδοροσφαγές σε προσωπικές κατοικίες), δεν ασελγείς σε κανένα ανήλικο, δεν θα σε πιάσουν για κατοχή (πρόσεχε με τα παραισθηδιογόνα πχ μπελαντόνα κλπ ο νόμος ορίζει όριο) ή τέλος πάντων δεν κάνεις κάτι παράνομο κανείς δεν μπορεί να επέμβει στον προσωπικό σου χώρο. Ακόμα και την αστυνομία να σου φέρουν αυτή δεν έχει το δικαίωμα να εισέλθει στο σπίτι σου χωρίς εισαγγελική παρέμβαση. Αν σου κάνουν μήνυση για παράνομες τελετές που περιλαμβάνουν ανθρωποθυσίες κλπ αν είσαι καθαρός και βγει υπερ σου έχεις το δικαίωμα να κάνεις εσύ μήνυση στον γείτονα για συκοφαντική δυσφήμηση, για ρατσιστική επίθεση ακόμα και για ψυχική ὀδύνη. Τουλάχιστον αυτά ξέρω
Ωστόσο επειδή η κοινωνία μας είναι σφυχτόκωλη και επειδή δεν θες κάθε τρεις και λίγο να πέφτεις πάνω σε έναν παππά που θα σου πετάει νερό στα μούτρα με το ματσάκι τον μαιδανό βασιλικό δεν ξέρω και τι είναι(been there done that και πίστεψε με δεν είναι καθόλου κακό μάλωσα με τον παππά γιατί μου έριξε νερό στα μάτια λες και ζούμε στο μεσαίωνα) και επειδή το να κοιτάνε οι κυρίες στην γειτονιά και να τραβάνε τα παιδιά τους λες και είσαι ο εωσφόρος κράτα κι εσύ ένα low profil. Μην σκούζεις λες και σε πατάνε στο λαιμό όταν κάνεις μια τελετή να σε ακούσουν μέχρι τον 7ο πιο χαλαρά και προσωπική μου άποψη επιλέξτε μέρη ανοιχτά στην φύση και μακριά από αδιάκριτα βλέματα γιατί όταν ο άλλος σε κοιτάει με κακία και με περιεργια και φόβο όλο αυτό σε επιρρεάζει αρνητικά και ας μην το καταλαβαίνεις άμεσα.
Witcher Shadow
Admin
Admin

Άντρας Τοξότης Τίγρης
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένα Ερώτημα Νομικής Φύσεως για την Πρακτική του Αποκρυφισμού   Παρ Σεπ 04, 2015 1:26 am

Πέρα ότι η Δήμητρα μου θύμισε παρόμοιες αστείες περιπτώσεις που μου συνέβησαν με παπάδες, συμφωνώ με το low profile. Δεν χρειάζεται να διατυμπανίζεις το τι κάνεις και τι είσαι. Μην δίνεις σε κανέναν το πάτημα για να σε βλάψει ηθικά και ψυχικά με την αμορφωσιά του. Και στη τελική ποιος τα έβαλε με χαζό και κέρδισε?

True story... Παπάς πέρα ότι με μπάφιασε στο λιβάνι, με έκανε λούτσα με τον αγιασμό γιατί λέει "νιώθω σκοτάδι να σε περιβάλει. Κάνεις διαβολικές παρέες στα μαγαζιά που συχνάζεις"... Και διαβολικές παρέες εννοούσε την μικρή ιντερνετ καφετέρια του χωριού, που πέρα από άτομα της ηλικίας μου, έρχονται και μεγαλύτεροι Razz Razz Razz
http://triquetra.freeforumsblog.com
BlackWolf
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ημερομηνία εγγραφής : 22/09/2015
Χιούμορ : Άρρωστο και Κάφρικο

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένα Ερώτημα Νομικής Φύσεως για την Πρακτική του Αποκρυφισμού   Τετ Σεπ 23, 2015 8:36 am

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Ακόμα και κάποιος γείτονας πχ να φέρει τους μπάτσους, δεν θα γίνει τίποτα διότι δεν κάνεις κάποια παράνομη πράξη. Παράνομες είναι οι βλακείες όπως, θυσίες ζώων, ανθρώπων κλπ.
Black Panther
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Καρκίνος Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 06/07/2014

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένα Ερώτημα Νομικής Φύσεως για την Πρακτική του Αποκρυφισμού   Τετ Σεπ 23, 2015 2:07 pm

Εκατομμυρια ανθρωποι στα σπιτια τους προσευχονται καθημερινα, όπου πιστευει καθενας και δεν κανουν τοσο τζερτζελε, που να ξεσηκωσουν το τετραγωνο που μενουν! Γιατι να ασχοληθουν μαζι σου; Μπορεις να κανεις ο,τι θες.
Οσον αφορα τις παρανομες κακουργηματικου χαρακτηρα πραξεις, ουδεμια σχεση εχουν με μια προσευχη ΄ή μια σεμνη τελετη.
Καμια πιστη δεν κανει εναν ανθρωπο εγκληματια και κακουργο. Οι πραξεις μιας διεστραμενης ψυχης φορουν το ενδυμα της πιστης για να ασελγησουν κατα της υπαρξης.
BlackWolf
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ημερομηνία εγγραφής : 22/09/2015
Χιούμορ : Άρρωστο και Κάφρικο

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένα Ερώτημα Νομικής Φύσεως για την Πρακτική του Αποκρυφισμού   Τετ Σεπ 23, 2015 2:15 pm

Εδω τα πάκι μαζεύονται σε σπίτια και ακούς να γκαρίζει ο ιμάμης ΑΑΑΑααΑααΑαΑΑαΟΟοΟοοΟοοΟεΕΕΕΕεΕεΕεεΕΕΕΕ.........κανεις δεν τους κάνει κάτι και ούτε μπορεί. Ειδικά αν δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας.
sad fairy
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Παρθένος Βουβάλι
Ημερομηνία εγγραφής : 29/09/2015

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ένα Ερώτημα Νομικής Φύσεως για την Πρακτική του Αποκρυφισμού   Τρι Σεπ 29, 2015 2:42 am

εφοσον δε τους ενοχλει γιατι να υπαρξει προβλημα;

Ένα Ερώτημα Νομικής Φύσεως για την Πρακτική του Αποκρυφισμού
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Triquetra :: ΞΟΡΚΙΑ - ΤΕΛΕΤΕΣ - ΦΥΛΑΧΤΑ :: Tελετές-
Μετάβαση σε: