And if it harms none, Do what you will

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Θεικο γιατροσοφι για λοιμωξεις αναπνευστικου- κρυολογηματα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Black Panther
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Καρκίνος Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 06/07/2014

ΔημοσίευσηΘέμα: Θεικο γιατροσοφι για λοιμωξεις αναπνευστικου- κρυολογηματα   Τρι Νοε 24, 2015 2:43 pm

Χρονια τωρα το σκεφτομαι. Παλια δεν ειχαν αντιβιωσεις, αποσυμφορητικα, βλεννολυτικα, καραμελες για βηχα, λαιμο..δια πασαν νοσον και...
 Μπορει να εφευγαν νεοι οι ανθρωποι, αλλα το φελεκι μου ζουσαν καμποσο.
Υποφερω χρονια πολλα απο ιγμοριτιδες και ολο αντιβιωση...εγινα εγω φυλασθενη και ανθεκτικα τα μικροβια!

Εδω και 2 χειμωνες δοκιμασα το εξης και πιανει τοσο σ εμενα, οσο και σε οσους το εδωσα:

Ενα σκατοκρυολογημα σας γυροφερνει, χωρις καμια καθυστερηση σε ενα κατσαρολακι με λιγο νερο ριχνουμε 1 πρεζουλα ριγανη, 1 πρεζουλα θυμαρι και λιγη φλουδα απο φρεσκο λεμονι. Κανουμε εισπνοες των ατμων μολις βρασει το νερακι για 5-10 λεπτα. Δεν υπαρχει περιπτωση να εξελιχθει το κρυωματακι σε λοιμωξη αναπνευστικου ή σε μια ιωση που θα σας ριξει στο κρεβατι. Θελει ομως για δυο μερουλες ανα 5-6 ωρες επαναληψη των εισπνοων, πχ :πρ-μεσ-απογ-βρ.
Αν συνυπαρχει και πονολαιμος τοτε 1 σφηνακι τσιπουρο ή ρακι με 1 κγ μελι. Μολις ζεσταθει το τσιπουρο και λιωσει το μελι ετοιμο.Μην το αφησεται να βρασει, εχω παρει φωτια 2 φορες στη μουρη και παραλιγο να καψω τις γατισιες βλεφαριδες μου!Τις εκαψα δηλαδη...

Τι γινεται τωρα: τα βοτανα που σας ειπα εχουν ενωσεις θειου. Το θειο ειναι μικροβιοκτόνο, μυκητοκτόνο και συναμα βλεννολυτικό.Ετσι σκοτωνονται τα μικροβια και οι μυκητες, ενω επιβραδυνεται η αναπτυξη των ιων με αποτελεσμα να κερδιζει χρονο ο οργανισμος μας και με τα φαγοκύτταρά μας να καταστρεφουμε τους παθογονους εισβολεις. Επιπλεον με την εισπνοη τα σταγονιδια του δμτος φτανουν μεχρι κατω χαμηλα στους βρογχους ρευστοποιωντας τη βλεννη, χωρις να χρειαζομαστε σιροπια και μπουρδες.
Ευχομαι να φανει χρησιμη η συνταγουλα. Εγω σωθηκα.

Υ.Γ: οσοι εχετε θαλασσα κοντα, βουρ παραλια με μια 10αρα συριγγα αγκαζε χωρις την βελονα και πλυσεις με θαλασσινο νερο. Τσουζει πολυ, αλλα συμβαλλει καθοριστικα στην ιαση εντος λιγων ωρων. Προσοχη... μην παρετε στο σπιτι το θαλασσινο νερο καβατζα. Θ αναπτυχθουν μικροβια, ακομα κι αν το βαλετε ψυγειο. Μονο εκει στη θαλασσα.

Επισης οταν ειστε αδιαθετοι ή με πυρετο, μακρια απο κρεας. Μυθος. Ο κοπος που κανει το πεπτικο μας να πεψει το βρασμενο πτωμα, αφαιρει δυναμεις απο το ανοσοποιητικο μας! Eγω πια με τη βοηθεια του καλου μου Epsilon ειμαι γαλακτοχορτοφαγο ζωακι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θεικο γιατροσοφι για λοιμωξεις αναπνευστικου- κρυολογηματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Triquetra :: ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ :: Καθημερινότητα-
Μετάβαση σε: