And if it harms none, Do what you will

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Πρασινη Μαγεια (Θεραπεία)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Witcher Shadow
Admin
Admin

Άντρας Τοξότης Τίγρης
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Πρασινη Μαγεια (Θεραπεία)   Δευ Ιουν 28, 2010 6:42 am

Οι μαγισσες θεραπευουν. Μπορουν και ξερουν
Η Θεραπεια παιζει εναν θεμελιωδη ρολο στην Παλια Θρησκεια. Μια απο τις πρωταρχικες παραδοσεις που η συγχρονη Wicca ανεπτυξε ειναι αυτη των θεραπευτων του χωριου, των σοφων γυναικων και ανδρων που λειτουργουσαν σαν μαιες , βοτανολογοι, και συμβουλοι, αυτοι που ηξεραν πως να εφαρμοσουν τις ιδιοτητες του φυσικου κοσμου για ενδυναμωσουν τα σωματα και τα μυαλα ολων των μελων της κοινοτητας. Και ετσι σημερα, οι Wiccans εξασκουν την Μαγεια, την μαντεια, τελετες και ψυχικες ικανοτητες σαν μεσα να τελειωσουν την Θεραπεια, οχι μονο για τους εαυτους τους αλλα και σε αυτους που θα ερθουν να ζητησουν βοηθεια.

Ο ερχομος της μοντερνας περιοδου σημαινε οχι μονο την ενωση της πνευματικης δυναμης μεσα στην γραφειοκρατια των ευπορων και πανισχυρων εκκλησιων, επισης σημαινε την παγειωση της τεχνης της θεραπειας σε μια αλαζονικη φαρμακευτικη επιχειρηση. Χωρις λογο εκπτωσης των τοσων τροπων με τους οποιους οι φαρμακευτικοι γιατροι συνεισφεραν στην μακροζωια και στην αυξανομενη ποιοτητα ζωης, η ανοδος της μοντερνας φαρμακειας δεν ηρθε χωρις καποιο κοστος. Τα νεα φαρμακα ετειναν να φροντιζουν το ανθρωπινο σωμα σχεδον οπως τη μηχανη, πανω στο οποιο ο εκπαιδευμενος γιατρος εργαζοταν οπως ο μηχανικος την επισκευη του αυτοκινητου. Με τετοια αντικειμενικοτητα στην υγιεινη μπορει να εχει την θεση της σε καποιες καταστασεις. Αυτο ειχε αποτελεσμα στην δραπετευση της φαρμακευτικης κουλτουρας, δισεκατομμυρια δολλαρια σε αχρηστες επεμβασεις, και τις συχνα ασκοπες συνεπειες της ποιοτητας ζωης να ελλατωνονται καθως οι ασθενεις εξασθενουσαν σε στειρα νοσοκομιακα περιβαλλοντα, κρατιωντουσαν στην ζωη απο θαυματα της τεχνολογιας.

Οπως οι χαρισματικοι θεραπευτες, οι Μαγοι δεν αντικαθιστουν, αλλα συμβαλουν, στην δουλεια των γιατρων. Εκει που οι γιατροι μπορουν να κανουν επεμβαση μπαϊ-πας ή καρδιακων ασθενειων, το Ρεϊκι και αλλες ψυχικες μορφες θεραπειας μπορουν να φερουν αγαπη και αισθημα υπαρξης σε μια μοναχικη καρδια. Η Χημειοθεραπεια και η ακτινοβολια μπορουν να συλλαβουν ή να αντιστρεψουν καρκινικες αναπτυξεις, αλλα η τελετη, υγειηνη διατροφη, και σχεσεις αγαπης μπορουν να βελτιωσουν την υγεια του σωματος και της ψυχης. Δεν ειναι καθολου τυχαιο η αναγεννηση της Μαγειας να ειναι παραλληλη με την εκρηξη του ενδιαφεροντος σε εναλλακτικες μορφες θεραπειας. Φυσικα, δεν ειναι ολοι οι παροχοι εναλακτικων θεραπειων Wiccans, αλλα ολοι προερχονται απο εντιμες παραδοσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://triquetra.freeforumsblog.com
Viaddar
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Δίδυμος Σκύλος
Ημερομηνία εγγραφής : 09/08/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρασινη Μαγεια (Θεραπεία)   Τρι Αυγ 09, 2011 11:52 am

το Ρεϊκι και αλλες ψυχικες μορφες θεραπειας μπορουν να φερουν αγαπη και αισθημα υπαρξης σε μια μοναχικη καρδια.

η ερωτηση μου ειναι λιγο χαζη , τι προτεινετε να μαθω reiki ή radiance , αν μπορειτε να μου δωσετε και μερικες πληροφοριες σχετικα με αυτα θα ημουν ακομα πιο χαρουμενος Razz
Viaddar
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Δίδυμος Σκύλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρασινη Μαγεια (Θεραπεία)   Τρι Αυγ 09, 2011 11:53 am

η ερωτηση μου ειναι λιγο χαζη , τι προτεινετε να μαθω reiki ή radiance , αν μπορειτε να μου δωσετε και μερικες πληροφοριες σχετικα με αυτα θα ημουν ακομα πιο χαρουμενος Razz
<kostas>
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Τοξότης Βουβάλι
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρασινη Μαγεια (Θεραπεία)   Τετ Αυγ 10, 2011 2:12 am

Viaddar έγραψε:

κοιτα αν θες να εξασκηθεις στο ρεικι πρεπει να σκευτεσε θετικα πως ολα θα πανε καλα .Αν θες να θεραπευσεις καποιον απο ψυχολογικα προβληματα κ.λ.π πρεπει να εξασκηθης να κανεις την''αυτοθεραπια'' θα ακουμπας το σωμα σου και θα σκευτεσε καθως το ακουμπας του δινεις την θετικη ενεργια (π.χ στην πληγη) αν σου ποναει ακουμπατην λιγο διπλα( οχι απο πανω και τσουκση.. ) και σκεψου οτι του δινεις την θετικη ενεργια και αν νιωσεις πως σε ανακουφιζει τον πονο τοτε τα καταφερες! Smile (αν κανω λαθος να με διορθωσει καποιος)

**νομιζω πως θελει και οραματισμο
Viaddar
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Δίδυμος Σκύλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρασινη Μαγεια (Θεραπεία)   Τετ Αυγ 10, 2011 9:53 am

<kostas> έγραψε:
Viaddar έγραψε:

κοιτα αν θες να εξασκηθεις στο ρεικι πρεπει να σκευτεσε θετικα πως ολα θα πανε καλα .Αν θες να θεραπευσεις καποιον απο ψυχολογικα προβληματα κ.λ.π πρεπει να εξασκηθης να κανεις την''αυτοθεραπια'' θα ακουμπας το σωμα σου και θα σκευτεσε καθως το ακουμπας του δινεις την θετικη ενεργια (π.χ στην πληγη) αν σου ποναει ακουμπατην λιγο διπλα( οχι απο πανω και τσουκση.. ) και σκεψου οτι του δινεις την θετικη ενεργια και αν νιωσεις πως σε ανακουφιζει τον πονο τοτε τα καταφερες! Smile (αν κανω λαθος να με διορθωσει καποιος)

**νομιζω πως θελει και οραματισμο

το ρεικι νομιζω θελει να ξερω και κατι συμβολα τα οποια τα σχηματιζω με το χερι μου πριν αρχισω την πραξη οποτε πρεπει να παω να μαθω απο καποιον ειδικο ,αλλα δεν θυμαμαι αν αυτα χρειαζονται στο δευτερο επιπεδο ( στο οποιο διοχετευεις την ενεργεια απο μακρια ) .... και επιδη η μανα μου ασχολειτε με τετοια ξερω οτι υπαρχουν πολλα ειδη εκτος απο το ρεικη , οπως το ραντιανς που ανεφερα επανω αλλα η μονη διαφορα που ξερω γιαυτα ειναι ο τροπος που δεινεις την ενεργεια π.χ με το ρεικη η ενεργει φευγει σε μια ευθεια ενω στο ραντιανς ειναι spiral
<kostas>
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Τοξότης Βουβάλι
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρασινη Μαγεια (Θεραπεία)   Τετ Αυγ 10, 2011 12:37 pm

Θελει συμβολα το ρεικη;; χμ..δεν ξερω ακου καλητερα πηγενε σε κανεναν ειδικο να σε βοηθυσει με το ρεικη θα ηταν καλητερα.Αφου ασχολειτε και η μαμα σου με αυτα τυχερος εισαι γιατι μπωρεις να πας να αγορασεις βιβλια και υλικα Very Happy
Viaddar
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Δίδυμος Σκύλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρασινη Μαγεια (Θεραπεία)   Πεμ Αυγ 11, 2011 2:16 am

<kostas> έγραψε:
Θελει συμβολα το ρεικη;; χμ..δεν ξερω ακου καλητερα πηγενε σε κανεναν ειδικο να σε βοηθυσει με το ρεικη θα ηταν καλητερα.Αφου ασχολειτε και η μαμα σου με αυτα τυχερος εισαι γιατι μπωρεις να πας να αγορασεις βιβλια και υλικα Very Happy

ελπιζω να μην λεω βλακεις αλλα νομιζω πως ναι , εχω δει την μανα μου να τα κανει με τα χερια της ( συμβολα οχι οτι τα ζωγραφηζει σε καποιο χαρτι η οτιδηποτε , στον αερα πανω τα κανει )

Πρασινη Μαγεια (Θεραπεία)
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Triquetra :: ΜΑΓΕΙΑ :: Μαγεία-
Μετάβαση σε: