And if it harms none, Do what you will

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Βαρεμάρα ρε παιδί μου

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Βαρεμάρα ρε παιδί μου   Πεμ Ιουλ 22, 2010 6:14 am

Άπειρη βαρεμάρα παρατηρήθηκε τις τελευταίες μέρες στα μέλη, οπότε ανοίγω αυτό το ποστ ώστε να ξεσπάμε λίγο, να λέμε ότι μας απασχολεί, και ποιος ξέρει, μπορεί να προκύψει τίποτε...

Αλλά παιδιά, είναι καλοκαίρι, όσοι έχετε την δυνατότητα να φορτώσετε μπαταρίες για το χειμώνα κάντε το, μη κάθεστε μπροστά σε μια οθόνη. Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
KOUBARA
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαρεμάρα ρε παιδί μου   Πεμ Ιουλ 22, 2010 8:18 am

Απο οτι καταλαβα, εμεις οι δυο εχουμε απομεινει εδω μεσα. Το ζητημα ειναι οτι εγω εχω μονιμα φορτισμενες μπαταριες. Τα χρονια που περασαν απο πανω μου, μου εμαθαν να φιλτραρω καλα τι θα με απασχολησει πραγματικα και τι ειναι ......για πεταμα.
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαρεμάρα ρε παιδί μου   Πεμ Ιουλ 22, 2010 11:03 am

Εγώ είμαι ακόμη νιάνιαρο οπότε... τραλαλαλα... όχι εντάξει.

Για πες, τι έχεις φιλτράρει τελευταία; Razz
<kostas>
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Τοξότης Βουβάλι

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαρεμάρα ρε παιδί μου   Πεμ Ιουλ 22, 2010 1:35 pm

Α.. ειμαι και εγω εδω απλος ειχα κατι δουλητσες..αυτες τις μερες... Laughing
KOUBARA
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαρεμάρα ρε παιδί μου   Πεμ Ιουλ 22, 2010 2:53 pm

Πριν απο λιγες ωρες εμαθα οτι ενα πενταχρονο αγορακι στην γειτονια μου εχασε μια τουφα απο τα μαλλια του, ετσι στα καλα καθουμενα. Οι γονεις του κοντευουν να τρελλαθουν απο την αγωνια τους. Ο γιατρος τους εδοσε μια σειρα εξετασεων για το παιδακι. Ελα τωρα εσυ και πες μου τι αξιζει. Να χολοσακς για το παραμικρο.....η' να λεμε δοξα τω Θεω που εχουμε την υγεια μας?
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαρεμάρα ρε παιδί μου   Πεμ Ιουλ 22, 2010 4:31 pm

Τίποτε από τα δύο. Είναι καθαρά θέμα πίστης. 99 τοις εκατό των ανθρώπων που λεν πως πιστεύουν στον παράδεισο και γενικότερα στη μετά θάνατον ζωή φοβούνται να πεθάνουν, φοβούνται να χάσουν δικούς τους ανθρώπους. Γιατί;

Θα μου πεις, τα λες εκ του ασφαλούς. Αράζεις και γράφεις πέντε γραμμές και καθάρισες, ρώτα όμως και εκείνους τους γονείς.

Προφανώς δε μπορώ να κατανοήσω την αγωνία τους. Προφανώς περνούν κάτι παραπάνω από δύσκολα.

Προσωπικά δε χρειάστηκε ποτέ ως τώρα να δοκιμάσω την πίστη μου, ξέρω όμως πως εκείνη η μέρα θα έρθει.

Καλή η σωματική υγεία αλλά δεν αρκεί από μόνη της. Αν ένας άνθρωπος έχει υποστεί ένα σοκ που έχει σημαδέψει τη ζωή του και δε ζει όπως είχε επιλέξει να ζει, πιο το καλό της όποιας σωματικής του υγείας; να την βράσει.
KOUBARA
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαρεμάρα ρε παιδί μου   Πεμ Ιουλ 22, 2010 6:07 pm

Αυτο θα πρεπει να το ξανασκεφτεις . Το σωμα μας ειναι ο ναος του Θεου. Πρεπει να το προσεχουμε. Η σωματικη υγεια ειναι ο εκρογωνιαιος λιθος πανω δτον οποιο στηριζεται ολο το οικοδομημα του ειναι μας. Μια ανομαλια στην σωματικη μας υγεια μπορει να μας αποδιοργανωσει τελειως. Ολα τα αλλα μπορεις να τα παλαιψεις. Μπορεις να τα προσπαθησεις και αναλογα με τις ικανοτητες-δυνατοτητες-ευκαιριες-συγκυριες , να πετυχεις πολλα πραγματα. Ειπες " η ζωη που εχουμε επιλεξει " . Θελεις να πεις " η ζωη που θα θελαμε να ζησουμε" η' " η ζωη που ονειρευομαστε να ζησουμε" . Δεν ειναι το ιδιο.
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαρεμάρα ρε παιδί μου   Πεμ Ιουλ 22, 2010 10:13 pm

Σύμφωνοι, δεν έφτυσα το σώμα απλώς το βάζω στην ίδια στάθμη με την ψυχική υγεία κ.ά..

''Μια σωματική ανωμαλία'' είπες. Γιατί να υπάρξει εφ όσον το ''προσέχουμε''; Γιατί δεν αρρωσταίνουν οι μοναχοί σαολίν; Γιατί εκείνοι το φροντίζουν πραγματικά το σώμα τους. Ζουν ''στη'' και ''με'' τη φύση.

Ποια ''Όλα τα άλλα'' μπορείς να παλέψεις; τα οικονομικά; είναι τελείως άκυρα, ότι σημασία έχουν είναι επειδή τους την δώσαμε εμείς.

Όσο για την επιλογή που είπα ήταν λάθος καθώς οι σημαντικές επιλογές δεν είναι παρά ψευδαισθήσεις, θα γινόταν με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Η ελευθερία βούλησης δεν ισχύει πάντα.
FeoN
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαρεμάρα ρε παιδί μου   Παρ Ιουλ 23, 2010 3:24 am

τσα να μπω στην παρεα σας ?
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαρεμάρα ρε παιδί μου   Παρ Ιουλ 23, 2010 5:10 am

Βεβαίως Razz Πες και τη γνώμη σου!
FeoN
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαρεμάρα ρε παιδί μου   Παρ Ιουλ 23, 2010 7:14 am

Filosofos έγραψε:
Σύμφωνοι, δεν έφτυσα το σώμα απλώς το βάζω στην ίδια στάθμη με την ψυχική υγεία κ.ά..

''Μια σωματική ανωμαλία'' είπες. Γιατί να υπάρξει εφ όσον το ''προσέχουμε''; Γιατί δεν αρρωσταίνουν οι μοναχοί σαολίν; Γιατί εκείνοι το φροντίζουν πραγματικά το σώμα τους. Ζουν ''στη'' και ''με'' τη φύση.

Ποια ''Όλα τα άλλα'' μπορείς να παλέψεις; τα οικονομικά; είναι τελείως άκυρα, ότι σημασία έχουν είναι επειδή τους την δώσαμε εμείς.

Όσο για την επιλογή που είπα ήταν λάθος καθώς οι σημαντικές επιλογές δεν είναι παρά ψευδαισθήσεις, θα γινόταν με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Η ελευθερία βούλησης δεν ισχύει πάντα.

τι σοφα λογια ειναι αυτα με εντιποσιαζεις.. Razz
manren
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Καρκίνος Χοίρος
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαρεμάρα ρε παιδί μου   Παρ Ιουλ 23, 2010 9:09 am

ειδα μια γατα να την αμολα μετρα?
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαρεμάρα ρε παιδί μου   Παρ Ιουλ 23, 2010 9:13 am

Έχω δει κι εγώ, φρικαλέα εμπειρία Razz
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαρεμάρα ρε παιδί μου   Παρ Ιουλ 23, 2010 11:43 pm

KOUBARA αν θέλεις συνέχισε να γράφεις τις σκέψεις σου. Ήταν άκρως ενδιαφέρουσα η συζήτηση που ανοίξαμε πιο πάνω.
manren
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Καρκίνος Χοίρος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαρεμάρα ρε παιδί μου   Σαβ Ιουλ 24, 2010 2:10 am

ρε συ σαν σφυριγμα εκανε Laughing
KOUBARA
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαρεμάρα ρε παιδί μου   Σαβ Ιουλ 24, 2010 5:38 am

Εκεινο βασικα που θελω να πω , ειναι οτι ο ανθρωπος εχει εναμιση προβλημα. Το ενα ειναι η υγεια του και το μισο ειναι τα οικονομικα του. Ολα τα αλλα ειναι διαπραγματευσιμα και οχι αλυτα. Δεν θελω να απλοποιησω την κατασταση , αλλα μετα απο τα τοσα χρονια που εχω στην πλατη μου και τις εμπειριες που εχω απο τη ζωη, κατελειξα οτι αν ο ανθρωπος εχει υγεια και τα οικονομικα του ειναι τετοια που να μην του λειπουν τα απαραιτητα, ειναι η επακριβης απεικονιση του λογου που ο Θεος επλασε τον ανθρωπο.
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαρεμάρα ρε παιδί μου   Σαβ Ιουλ 24, 2010 9:37 am

Σέβομαι την εμπειρία σου, και καθώς εγώ είμαι ακόμη 19άρης δε μπορώ να σε αμφισβητήσω. Όμως πραγματικά πιστεύω πως τα οικονομικά είναι πρόβλημα επειδή το επιλέγουμε. Αν ζούσες στη ζούγκλα δε θα τα είχες ανάγκη, ή έστω σ' ένα χωριό όπου θα είχες το χωραφάκι σου και τις καλλιέργειές σου. Αλλά επιλέξαμε να ή έτυχε να ζούμε σε πόλεις (πφφ) με ότι συνέπειες έχει αυτό.

Προσωπικά χαίρομαι που ζω τώρα σε πόλη καθώς αν δε ζούσα δε θα είχα πρόσβαση σε πολλές γνώσεις (ξέρω πολύ εγωιστικό), αλλά μετά από 8 χρόνια άρχισα να κουράζομαι από την όλη κατάσταση. Προτιμώ τη φύση, και μακάρι να καταλήξω εκεί.
KOUBARA
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαρεμάρα ρε παιδί μου   Σαβ Ιουλ 24, 2010 10:22 am

Κι εγω σε πολη ζω απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου. Μου αρεσει γιατι ειμαι 10 μολις χιλιομετρα απο το κεντρο της, και εχω και τον κηπο μου και το μποστανι μου. Σημερα ενα παιδι του χωριου δεν στερειται τιποτα απο τη γνωση. Αρκει να εχει ανθρωπους πισω του να το οδηγησουν στα πρωτα του βηματα. Οι αποστασεις εχουν ελαχιστοποιηθει . Οχι οτι δεν υπαρχουν δυσκολιες αλλα δεν ειναι οπως παλια. Με τον εναν η' τον αλλο τροπο ομως τα οικονομικα δεν ειναι ολοκληρωμενο προβλημα απο τη στιγμη που υπαρχουν τα απαραιτητα. Αν ομως ζηλευεις τον γειτωνα σου που του τρεχουν απο τα μπατζακια......τοτε εχεις προβλημα.
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαρεμάρα ρε παιδί μου   Σαβ Ιουλ 24, 2010 11:29 pm

Εύστοχο το επιχείρημα Very Happy Αλλά αν υποθέσουμε πως το χρήμα λειτουργεί ως μέσο (η μέθοδος της ανταλλαγής δηλαδή κατά μία έννοια) τον ζηλεύω γιατί δε μπορώ να αγοράσω τα βιβλία που θέλω. Δεν μπορούν όλοι να έχουν πρόσβαση στη γνώση που ποθούν να αποκτήσουν, λόγω έλλειψης χρημάτων, κι αυτό είναι ζωντανό παράδειγμα στις μέρες μας, με την παραπαιδεία.

Λες πως ένα παιδί του χωριού δε στερείται από γνώση, στερείται όμως της ποικιλότητας και ίσως της πολυπολιτισμικότητας, κάτι πολύ σημαντικό κατά την άποψή μου.
<kostas>
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Τοξότης Βουβάλι

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαρεμάρα ρε παιδί μου   Κυρ Ιουλ 25, 2010 8:28 am

βρε... συγνώμη που θα αλαξω το θέμα.. μπορείτε να μου πείτε ποιος από εδώ έχει.¨η. αλιος... ελέγχει την αστρική προβολή..!(αμα θελεται ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ)) γτ εχω καταλαβει οτι εχω αστρικη προβολη...και εχθες...κοιμομουυν με αστρικη προβολη απο τιν αριστερη μερια του κρεβατιου μου! χωρις να το θελω...! Ενω το σωμα μου ηταν απο την δεξια μερια..Razz

(Ξερω οτι θελει Διαλογισμο..)
manren
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Καρκίνος Χοίρος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαρεμάρα ρε παιδί μου   Κυρ Ιουλ 25, 2010 3:02 pm

στιγμη χαλαρωσης ηταν και σου βγηκε ετσι
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαρεμάρα ρε παιδί μου   Κυρ Ιουλ 25, 2010 11:14 pm

Αστρική προβολή έχουν όλοι οι άνθρωποι, το να κατάλαβες ότι έχεις κάποιες δυνατότητες παραπάνω στο αστρικό πεδίο με αυτή την εμπειρία είναι απίθανο. Όπως είπε και ο μανρεν ήταν στιγμή χαλάρωσης, δηλαδή κατά μία έννοια έκανες το πρώτο βήμα, κατάφερες να ηρεμήσεις και να χαλαρώσεις. Η έξοδος είναι άλλο βήμα. Σιγά σιγά και με υπομονή. Αν συνεχίσεις να προσπαθείς, θα το πετύχεις, τίποτε όμως δε θα σου δωθεί ως μπόνους εκτός κι αν μιλάμε για ''δύναμη''.

Και οι δυνάμεις όμως αν τις κατέχεις είναι από προσπάθεια που έκανες σε προηγούμενες ζωές, με μερικές εξαιρέσεις όπως τα προμηνύματα (το συγκεκριμένο θέμα δε το χω πολύ οπότε περιμένω διόρθωση ή επιβεβαίωση Razz )

Υ.Γ. Κουμπάρα να απαντήσεις ε Razz Τώρα που αρχίσαμε τέτοια συζήτηση δε λέει να την κόψουμε Very Happy
manren
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Καρκίνος Χοίρος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαρεμάρα ρε παιδί μου   Δευ Ιουλ 26, 2010 1:34 am

Filosofos έγραψε:
Αστρική προβολή έχουν όλοι οι άνθρωποι, το να κατάλαβες ότι έχεις κάποιες δυνατότητες παραπάνω στο αστρικό πεδίο με αυτή την εμπειρία είναι απίθανο. Όπως είπε και ο μανρεν ήταν στιγμή χαλάρωσης, δηλαδή κατά μία έννοια έκανες το πρώτο βήμα, κατάφερες να ηρεμήσεις και να χαλαρώσεις. Η έξοδος είναι άλλο βήμα. Σιγά σιγά και με υπομονή. Αν συνεχίσεις να προσπαθείς, θα το πετύχεις, τίποτε όμως δε θα σου δωθεί ως μπόνους εκτός κι αν μιλάμε για ''δύναμη''.

Και οι δυνάμεις όμως αν τις κατέχεις είναι από προσπάθεια που έκανες σε προηγούμενες ζωές, με μερικές εξαιρέσεις όπως τα προμηνύματα (το συγκεκριμένο θέμα δε το χω πολύ οπότε περιμένω διόρθωση ή επιβεβαίωση Razz )

Υ.Γ. Κουμπάρα να απαντήσεις ε Razz Τώρα που αρχίσαμε τέτοια συζήτηση δε λέει να την κόψουμε Very Happy

αστρικη προβολη δεν εχουν ολοι οι ανθρωποι ικανοτητα σε μια συχνοτητα χαλαρωσης να κανουν αστρικο ταξιδι ναι αλλα αστρικη προβολη οχι
<kostas>
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Τοξότης Βουβάλι

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαρεμάρα ρε παιδί μου   Δευ Ιουλ 26, 2010 5:15 am

α...οκ δηλαδή δεν είναι αστρικη προβολη? ειναι το αλλο που λετε..

manren
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Καρκίνος Χοίρος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βαρεμάρα ρε παιδί μου   Δευ Ιουλ 26, 2010 7:55 am

ω ναι

Βαρεμάρα ρε παιδί μου
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Triquetra :: ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ :: Καθημερινότητα-
Μετάβαση σε: