And if it harms none, Do what you will

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Τι είναι τελικά οι αιρέσεις;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Wisdom_Witch
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ημερομηνία εγγραφής : 09/11/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Τι είναι τελικά οι αιρέσεις;    Τετ Νοε 10, 2010 8:01 am

Καταρχάς, να συγχαρώ όποιον ή όποιους σκέφτηκαν να δημιουργήσουν αυτή την κατηγορία διότι πιστεύω ότι είναι ενα ΜΕΓΑΛΟ θέμα και αυστηρά υποκειμενικό. Τι εννοώ τώρα με τον όρο υποκειμενικό... Θα ξεδιπλώσω τις σκέψεις μου και τους προβληματισμούς μου αμέσως παρακάτω.

Ας ξεκινήσουμε με την ετυμολογική ανάλυση της λέξης αίρεση..Η λέξη αίρεση προέρχεται από την αρχαιοελληνική λέξη αιρεσις που έχει 2 εν δυνάμει εξηγήσεις: Πρώτον, αν υποθέσουμε ότι η αιρεσις προέρχεται από το αρχαίο ρήμα αιρέομαι (που σημαίνει σε εκλέγομαι, έχει δηλαδή την έννοια του εκλεγειν) τότε αίρεση σημαίνει το δικαίωμα εκλογής, μια ελεύθερη σκέψη και βούληση, γενικά μια ελέυθερη επιλογή σε φιλοσοφικά και θρησκευτικά θέματα (κατα πλειοψηφία, όταν μιλάμε για αιρέσεις αναφερόμαστε σε θρησκευτικές, άσχετα με τις διάφορες κατηγορίες των αιρέσεων που υπάρχουν).
Δεύτερον, μια ακόμη πιθανή εκδοχή της λέξης αίρεσις είναι ότι προέρχεται από το αρχαίο ρήμα αιρέω με την έννοια της κατάκτησης και της κατάληψης. Πιστεύω πως στη σύγχρονη εποχή η έννοια της αίρεσης αγγίζει περισσότερο τη δεύτερη εκδοχή της αφού αιρετικός ή αιρετιστής (όπως θεωρούταν κάποιος στην αρχαία Ελλάδα) είναι αυτός ο οποίος είναι οπαδός ή μιμητής κάποιας άλλης θρησκείας ή φιλοσοφίας η οποία όμως δε γίνεται αποδεκτή από την επικρατούσα θρησκεία και θεωρείται κάθετα αντίθετη με αυτά που πρεσβεύει η εκάστοτε επικρατούσα θρησκεία. Μάλιστα η αίρεση, πιστεύεται, ότι είναι επικίνδυνη και δηλητηριώδης προς τα μυαλά των πιστών διότι διεστραβλώνει την έννοια της κυρίαρχης θρησκείας (όποια θρησκεία είναι κυρίαρχη σε οποιαδήποτε χώρα).

Το θέμα της αίρεσης όμως, τίθεται πάντοτε στο ''τραπέζι'' των χωρών που είναι ως επι το πλείστον Χριστιανικές ασχέτος δόγματος.
Δηαλδή η αίρεση απασχολεί πόλύ τις Χριστιανικές κοινωνίες και μάλιστα νιώθουν μεγάλη απειλή απο αυτές. Μάλιστα αναγνωρίζονται αιρέσεις και μεταξύ των...Χριστιανικών δογμάτων!!! Βέβαια, οι κεφαλείς της εκκλησίας είναι εκείνοι που μεσα απο τις Συνόδους τους εξετάζουν (Wink, μελετούν (Wink και τελικά αποφασίζουν ποιες θρησκείες ή κινήματα φιλοσοφικά ή μη, αποτελούν αιρέσεις του Χριστιανισμού και επομένως απειλές γι'αυτόν...

Για έναν Παγανιστή, η θρησκεία του δεν είναι αίρεση γιατί πολύ απλά είναι η θρησκεία του. Για την Χριστιανική κοινωνία, ο Παγανιστής είναι αιρετικός. Το ίδιο θα μπορούσε να ισχυριστεί και ο Παγανιστής. Τελικά υπάρχουν όντως αιρέσεις ή εδώ τίθεται ένα άλλο σοβαρό θέμα, το θέμα της πραγματικής Ανεξιθρησκείας που ενώ υπάρχει ως νόμος στο σύνταγμα, στην ουσία δεν έχει εφαρμοστεί ποτέ; Με ποια κριτήρια κρίνουμε και αποφασίζουμε τελικά τι είναι θρησκευτική αίρεση και τι όχι; Με την ταμπέλα της αίρεσης θίγουμε δικαιώματα και αφαιρούμε δικαιώματα. Γι αυτό ακριβώς είπα ότι η αίρεση τελικά είναι μεγάλο και υποκειμενικό ζήτημα.

Το θέμα προσφέρεται για πολλές συζητήσεις και για άνοιγμα πολλών υποκατηγοριών. Εύχομαι να έχουμε μια πολύ όμορφη και επικοδομητική συζήτηση που στόχο θα έχει ΜΟΝΟ και ΑΠΛΑ ΜΟΝΟ την ανάλυση αυτού του φαινομένου και σε καμία περίπτωση να θίξει ή να προσβάλλει κανέναν. Στόχος μου είναι μια κοινωνιολογική και θρησκευτική προσέγγιση αυτού του τόσο φλέγον ζητήματος!

Φιλικά, W.W. Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manren
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Καρκίνος Χοίρος
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι είναι τελικά οι αιρέσεις;    Τετ Νοε 10, 2010 10:51 am

προσωπικα κατα τη γνωμη μου αιρεση ειναι η δικαιολογια για δημιουργια ομαδας με σκοπο να μαζεψει καποιος και να φνατησει σε καποιους αλλους τα θελω του και τα πιστευω του
Wisdom_Witch
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ημερομηνία εγγραφής : 09/11/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι είναι τελικά οι αιρέσεις;    Παρ Νοε 12, 2010 4:35 am

Φίλε manren, θα συμφωνήσω μαζί σου. Η άποψη σου είναι άλλη μια οπτική της αίρεσης. Εκεί όμως που θέλω να εστιάσω και να αναπτύξουμε, εάν θέλετε, μια άλλη εκδοχή της αίρεσης, είναι όταν οι προχριστιανικές ή θρησκείες με διαφορετικά δόγματα, ονομάζονται ως αίρεση... κάποιες προχριστιανικές θρησκείες δεν αναγνωρίζονται ως θρησκείες παρά μόνο ως αιρέσεις, ως κινήματα που θέλουν να διεστραβλώσουν την ηθική του πιστού της εκάστωτε κυρίαρχης θρησκείας. Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις; Ποιός έχει το δικαίωμα να αποκαλεί αίρεση τα πιστεύω του άλλου; Είναι όντως τελικά έτσι;

Φιλικά, W.W. alien
Witcher Shadow
Admin
Admin

Άντρας Τοξότης Τίγρης
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι είναι τελικά οι αιρέσεις;    Παρ Νοε 12, 2010 11:31 am

Θα πρεπει ομως να ξεχωρισουμε και αιρεσεις απο τις Αιρεσεις. Υπαρχουν αιρεσεις που εχουν μεσα στο "προγραμμα" τους και θυσιες αθωων και αλλα παρομοια, δηθεν επειδη η "Ανω Δυναμη" το ειπε, αλλα υπαρχουν και αθωοτερες αιρεσεις που ειναι ακινδυνες απλα δεν αναγνωριζονται ως θρησκειες.

Πιστευω οτι εφοσον ολοι οι ανθρωποι εχουμε το δικαιωμα να πιστευουμε σε μια θρησκεια, θεοτητητα/ες, πιστευω που μας καλυπτει απολυτα, δεν θα πρεπει να κανουμε κακο ή να προσπαθουμε να υποταξουμε τους αλλους σε αυτο που πιστευουμε παρα τη θεληση τους, ουτε να τους σκοτωνουμε, ουτε να ειμαστε αμυντικοι (πραμα που οδηγει σε μια μορφη ρατσισμου, αν οχι στον θρησκευτικο ρατσισμο και κατα συνεπεια στον Ρατσισμο). Θα πρεπει να υπαρχει ενα σεβας απεναντι στην καθε θρησκεια. Ειμαι Γουικανος Παγανιστης, και ομως σεβομαι καθε θρησκεια ακομα και τον Χριστιανισμο. Το κανω και ας ξερω οτι εχει εγκληματισει απεναντι στους ανθρωπους που ακολουθουν αυτον τον δρομο. Γιατι μεσα σε καθε θρησκεια υπαρχουν και οι καλοι αλλα και οι κακοι.

Πιστευω οτι το δικαιωμα του να αποκαλει και να τελικα να στιγματιζει μια θρησκεια "εξω απο την εικονα" ως αιρεση, το εχει παρει απο μονη της η Εκκλησια. Και δεν απευθυνομαι μονο στην Ορθοδοξη. Αλλα γενικα στην Χριστιανικη Εκκλησια. Συγγνωμη αν ειμαι καπως με αυτα που λεω αλλα ειναι η αληθεια, τουλαχιστον μεσα απο αυτα που εχω δει και εχω διαβασει. Εχει αποκτησει μεγαλη εξουσια και δυναμη πανω στο κοινο κοσμο και μπορει να τον "δουλεψει" οπως θελει, κρυβοντας, μαγειρευοντας, τα γεγονοτα οπως τα θελει.

Τι είναι τελικά οι αιρέσεις;
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Triquetra :: ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ :: Αιρέσεις - Οργανώσεις-
Μετάβαση σε: