And if it harms none, Do what you will

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Συνηθες ερωτησεις

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Witcher Shadow
Admin
Admin

Άντρας Τοξότης Τίγρης
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Συνηθες ερωτησεις   Τετ Νοε 17, 2010 4:32 pm

Επειδη ειμαι σιγουρος οτι καποιοι που διαβαζετε αυτες τις γραμμες, αναρωτιεστε για πολλα, σιγουρα οι παρακατω ερωτησεις θα σας περασαν απο το μυαλο, αλλα φοβαστε να τις ρωτησετε. Κανω μια αρχη. Ελπιζω να δουμε νεες "ΑΠΟΡΙΕΣ".

1. Exω ακουσεις τους ορους "Λευκος Μαγος" και "Μαυρος Μαγος". Μπορεις να τους εξηγησεις?

Το λευκο αναφερεται σε ολα τα Θετικα, το μαυρο σε ολα τα Αρνητικα. Οποτε ο Λευκος Μαγος ειναι αυτος που προσπαθει να κανει Θετικα και Καλα πραγματα.Ο Μαυρος Μαγος ειναι αυτος που ειναι ορκισμενος να κανει Αρνητικα και Κακα πραγματα. Ενας Αληθινος Μαγος πιστευει στον Νομο της Τιμωριας και δεν θα μπορουσε να κανει σκοπιμα κακο σε καποιον/κατι ουτε και να παρει μερος σε κατι Αρνητικο ή Καταστροφικη Τεχνη.

2. Ειναι πιθανο να εξασκησω την Μαγεια αν παραμεινω Χρσιτιανος?

Η απαντηση ειναι οχι (εν μερει ομως). Το Χριστιανικο Δογμα, κατηγορηματικα αναφερει οτι οι χριστιανοι δεν πρεπει να πιστευουν σε κανεναν αλλο θεο περα απο τον εναν και μοναδικο χριστιανικο Θεο. Το Χριστιανικο Δογμα αναφερει οτι αν πιστεψεις σε οποιαδηποτε αλλη θεοτητα ή να εξασκησεις καποια αλλη θρησκεια, δεν ειναι μονο σατανικο αλλα και τιμωρειται με θανατο, ειδικα αν εχει να κανει με Μαγεια. Επισης αποριπτει την Μετενσαρκωση και περιγραφει την τιμωρια για αυτους που ασκουν την Μαγεια. Βεβαια στις μερες μας δεν ισχυουν στον βαθμο που ισχυαν καποτε. Ομως πριν αρχισεις να ασχολεισαι με την Μαγεια καλο ειναι να εχεις βαλει σε μια ταξη αν αυτο ειναι που θες να κανεις.
Παντα βεβαια υπαρχει και η Σμυρναιικη Μαγεια (βιβλια της κ. Μειμαριδη) οπου ναι μεν η Ατταρτη ως μουσουλμανα μαγισσα, δεχτηκε να εκπαιδευσει την Κατινα και την Ευταλια, χριστιανες και οι δυο. Πολλα (αν οχι ολα) τα ξορκια της κανουν αναφορες σε οντοτητες του Χριστιανισμου (αγγελους).

3. Λατρεια στο Σατανα?

Οι μαγισσες και οι μαγοι ΔΕΝ λατρευουν και ΔΕΝ πιστευουν στην υπαρξη του. Η Μαγεια υπαρξε πριν τον Χριστιανισμο και ετσι δεν μπορει να συνεργαστει με την πιστη του Χριστιανικου Διαβολου.

4. Θα πρεπει να ειμαι μεσα σε Συναξη?

Οχι. Δεν ειναι απαραιτητο αλλα ουτε και επιθυμητο για εναν μεγαλο αριθμο ανθρωπων. Ορισμενοι απολαμβανουν ολα τα προνομια που προσφερει, ενω αλλοι προτιμουν να ειναι Μοναχικοι. Η Συναξη μπορει να μην ειναι εφικτη λογω τοποθεσιας, οικογενειακου κλιματος κ.α.

5. Γιατι η Μαγεια ειναι κρυφη?

Ο τρομος απο την "Εποχη της Πυρας" ειναι ακομα πολυ ζωντανη για τον καθε μαγο και μαγισσα. Οι τιμωριες και τα βασανιστηρια ηταν αποτροπαια και απανθρωπα. Ωστοσο, στις μερες μας εχει μειωθει η αναγκη για πληρη μυστικοτητα, και πλεον οι μαγοι μπορουν να πουν ποιοι ειναι, αν το θελουν.

manren
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Καρκίνος Χοίρος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνηθες ερωτησεις   Πεμ Νοε 18, 2010 2:12 am

καταπληκτικο το θεμα σου witcher οστοσο να επισημανω οτι δεν ειναι αναγκη να αλλαξουμε θρησκεια για να εξασκησουμε τη μαγεια καθως η μαγεια ειναι εσωτερικη αναζητηση και αναπτυξη του εαυτου μας και των ικανοτητων μας ειτε ψυχικες ειτε σωματικες κατα την γνωμη μου στο θεμα θρησκεια-μαγεια η αναφορα γινεται περισσοτερο στο θεμα γουικα και θεα-θεος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Witcher Shadow
Admin
Admin

Άντρας Τοξότης Τίγρης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνηθες ερωτησεις   Πεμ Νοε 18, 2010 11:43 am

Κανονικα θα πρεπει να διαλεξεις τι 8α υποστηριξεις. Ειναι μια αφιερωση. Δεν ειναι κατι γελοιο ή αστειο ή κατι που θα πρεπει να το περνεις αψηφιστα.

manren
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Καρκίνος Χοίρος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνηθες ερωτησεις   Παρ Νοε 19, 2010 12:40 am

βρε σε αυτο εχεις δικιο μα δεν σου μιλαω για ασεβεια προς μια αλλη θρησκεια απλα σου λεω οτι και αυτοι που εχουν μια αλλη θρησκεια οπως πχ οι χριστιανοι ορθοδοξοι μπορουν να εξασκησουν την μαγεια και ας μην ειναι μυημενοι στε μια αλλη θρησκεια οπως η γουικα μα αμα εχεις αποδεχτει καποιους κανονες στη μαγεια και σεβεσαι το συναθρωπο σου δεν νομιζω κατα τη ταπεινη μου γνωμη να ειναι εμποδιο οτι δεν εισαι μυημενος στη γουικα Smile
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνηθες ερωτησεις   Παρ Νοε 19, 2010 4:20 am

Κι εγώ είμαι της άποψης πως είναι πιο πολύ θέμα συνειδητοποίησης η πρακτική της μαγείας, και λιγότερο θέμα θρησκείας.
TheLastMagician
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ημερομηνία εγγραφής : 09/07/2011
Χιούμορ : Brrrr poli krio :P

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνηθες ερωτησεις   Κυρ Ιουλ 10, 2011 4:19 pm

Συμφονα με τα λεγομενα του Witcher ειπε οτι η μαγεια υπηρχε πριν το χρηστιανισμο αρα υπηρχε και πριν την Wicca διλαδι η μαγεια δεν ανικει σε καμια Θρησκια.Εμενα μπορει να με βαπτισαν χρηστιανο αλλα δεν σιμενει ποτε οτι θα παρατισο την θρησκια μου για την μαγεια η το αντιθετο.Εγω πιγενω στην εκκλησια μονο επιδι ηρεμο και με κανει να ξεχνιεμε λιγακι(ασχετος αμα πιγενο σπανιος).
Lady of The Wind
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνηθες ερωτησεις   Δευ Ιουλ 11, 2011 3:08 am

TheLastMagician έγραψε:
Συμφονα με τα λεγομενα του Witcher ειπε οτι η μαγεια υπηρχε πριν το χρηστιανισμο αρα υπηρχε και πριν την Wicca διλαδι η μαγεια δεν ανικει σε καμια Θρησκια.Εμενα μπορει να με βαπτισαν χρηστιανο αλλα δεν σιμενει ποτε οτι θα παρατισο την θρησκια μου για την μαγεια η το αντιθετο.Εγω πιγενω στην εκκλησια μονο επιδι ηρεμο και με κανει να ξεχνιεμε λιγακι(ασχετος αμα πιγενο σπανιος).

Κοίτα, η Μαγεία υπήρχε εδώ και χιλιάδες και χιλιάδες χρόνια(μπορεί και πριν τον ερχομό του ανθρώπου) .
Η Wicca είναι μια αναγέννηση της αρχαίας θρησκείας της Μεγάλης Θεάς και της Μαγείας (που επίσης υπήρχε εδώ και χιλιάδες και χιλιάδες χρόνια).
queen queen queen
TheLastMagician
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ημερομηνία εγγραφής : 09/07/2011
Χιούμορ : Brrrr poli krio :P

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνηθες ερωτησεις   Δευ Ιουλ 11, 2011 3:47 am

Mα δεν καταλαβενω οτι καποιος που θελει να γινει ισχυρος μαγος γιατι να φορτωνετε με μια θρησκια για να ειναι ισχυρος;
Shadow
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Παρθένος Χοίρος
Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνηθες ερωτησεις   Δευ Ιουλ 11, 2011 4:33 am

εγώ πλέον δεν είμαι χριστιανός και κατηγορώ επίσης την βίβλο του. Στην βίβλο γράφει ότι αν πιστέψω σε άλλη θρησκεία θα πάω στην κόλαση! δηλαδή έλεος. Δεν υπάρχει πιο απάνθρωπο βιβλίο και εκδηλώνετε σε μέρη που δεν έδωσε σημασία κανείς την μισανθρωπία του χριστού!
Lampan
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ταύρος Κόκκορας
Ημερομηνία εγγραφής : 22/05/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνηθες ερωτησεις   Δευ Ιουλ 11, 2011 5:17 am

Shadow έγραψε:
εγώ πλέον δεν είμαι χριστιανός και κατηγορώ επίσης την βίβλο του. Στην βίβλο γράφει ότι αν πιστέψω σε άλλη θρησκεία θα πάω στην κόλαση! δηλαδή έλεος. Δεν υπάρχει πιο απάνθρωπο βιβλίο και εκδηλώνετε σε μέρη που δεν έδωσε σημασία κανείς την μισανθρωπία του χριστού!

αυτο συνεχιζετε να λεγεται απο ιερεες και μοναχους

ενας μαγος δε γιναιτε ισχυρος μεσω θρησκειας αυτο πιστευω
εγω πχ ειμαι γουικανος γιατι απλα με κερδισε η θρησκεια και οχι για να γινω ισχυρος η να παρω ανταμοιβη η κατι
Cat of Cheshire
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Ημερομηνία εγγραφής : 28/12/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνηθες ερωτησεις   Δευ Ιαν 16, 2012 5:23 am

Χρέος του Μάγου είναι να μην είναι δογματικός καθώς και να αντέχει να παίρνει τα μηνύματα που προορίζονται για τους λίγους. Η Βιβλος αν μελετηθεί με προσοχή καταλαβαίνεις τον λόγο που είναι θεόπνευστη!
Witcher Shadow
Admin
Admin

Άντρας Τοξότης Τίγρης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνηθες ερωτησεις   Δευ Ιαν 16, 2012 6:16 am

Για να ξεκαθαρισουμε κατι. Μια θρησκεια, οποια και αν ειναι, δεν σε κανει πιο ισχυρο σαν Μαγο. Σε καμια περιπτωση. Απλα σου δινει εναν δρομο και καποια οπλα για να τον διαβεις. Δεν σημαινει ομως οτι θα πρεπει να τον ασπαστεις οπως ειναι. Πρεπει να βρεις τον Εαυτο σου μεσα απο τον δρομο που θα ακολουθησεις.

Για μενα ο χριστιανισμος ελειξε οταν καταλαβα το ποσο με κοροιδευουν. Και μαλιστα καταμουτρα. Αυτο που θα πω ειναι μια δικη μου αποψη και τπτ παραπανω. Η χριστιανικη Παναγια στην ουσια ειναι η Θεα των Μαγισσων/Μαγων. Ο χριστιανικος Ιησους ειναι ο Θεος των Μαγισσων και των Μαγων. Αν το καλοσκεφτει κανεις ταιριαζουν οι αναλογες φασεις που περναει ο κυκλος των χριστιανων με τον κυκλο των Wiccan θεων. Η Παναγια γενναει το Χριστο, οπως η Θεα τον Θεο. Νομιζω οτι η Θεα και ο Θεος βρισκονται μεσα σε ολες τις θρησκειες απλα τους εδωσαν αλλα ονοματα, ικανοτητες και ιστορια.

Black Rose
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ημερομηνία εγγραφής : 26/04/2012
Χιούμορ : μαυρο και αραχνο....

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνηθες ερωτησεις   Τετ Μαϊος 02, 2012 2:32 pm

συγνωμη αλλα αποψη μου και αυτα που ξερω χρονια...ειναι οτι δεν ισχυει αυτο που λες οτι μαγος η μαγισσα δεν πιστευει στο σατανα η στην λατρεια γενικα....
καταρχην μαγισσες βουντου ειναι οι πρωτες που πιστευουν στην υπαρξει του και οχι μονο επισης οι wicca πιστευουν αλλα δεν λατρευουν....αγγελικη μαγεια και αγγελικες προσευχες..γιατι νομιζεισ οτι υπαρχουν στην λατρεια τους?..τεσ πα.... ειναι μεγαλο θεμα....
αποψη μου κιολας μην παρεξηγηθω.... Very Happy
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/10/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνηθες ερωτησεις   Τετ Μαϊος 02, 2012 5:45 pm

Black Rose έγραψε:
συγνωμη αλλα αποψη μου και αυτα που ξερω χρονια...ειναι οτι δεν ισχυει αυτο που λες οτι μαγος η μαγισσα δεν πιστευει στο σατανα η στην λατρεια γενικα....
καταρχην μαγισσες βουντου ειναι οι πρωτες που πιστευουν στην υπαρξει του και οχι μονο επισης οι wicca πιστευουν αλλα δεν λατρευουν....αγγελικη μαγεια και αγγελικες προσευχες..γιατι νομιζεισ οτι υπαρχουν στην λατρεια τους?..τεσ πα.... ειναι μεγαλο θεμα....

Το βουντού και η γουίκα ως θρησκείες δεν έχουν καθορισμένα πιστεύω. Είναι όπως το εκλαμβάνει ο καθένας. Στην Κίνα για παράδειγμα ούτε που τον ξέρουν τον χριστιανοεβραικό σατανά-λουσιφερ κτλ.
Black Rose
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ημερομηνία εγγραφής : 26/04/2012
Χιούμορ : μαυρο και αραχνο....

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνηθες ερωτησεις   Πεμ Μαϊος 03, 2012 2:47 am

Epsilon έγραψε:
Black Rose έγραψε:

Το βουντού και η γουίκα ως θρησκείες δεν έχουν καθορισμένα πιστεύω. Είναι όπως το εκλαμβάνει ο καθένας. Στην Κίνα για παράδειγμα ούτε που τον ξέρουν τον χριστιανοεβραικό σατανά-λουσιφερ κτλ.

συμφωνω απλα το εγραψα αυτο επειδη αναφερει οτι ολοι οι μαγοι δεν πιστευουν στη λατρεια του...καταλαβες ?
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνηθες ερωτησεις   Πεμ Μαϊος 03, 2012 6:21 am

Black Rose νομιζω οτι παρερμηνευτηκε αυτο που εγραψε ο Witcher Shadow στην αρχη. Αναφερετε για τους Μαγους και τις Μαγισσες που ακολουθουν τον δρομο της Wicca. Βεβαια θελω να τονισω πως ορισμενοι wiccans ακολουθουν την θρησκεια αυτη μαζι με την θρησκεια που μεγαλωσαν. Δηλαδη αν ενας Χριστιανος αλλαξει θρησκεια και ακολουθησει την Wicca, θα την ακολουθησει συνεχιζοντας να πιστευει σε μερικα χριστιανικα θεματα. Ακομα και στην υπαρξη του Σατανα.
s_matares
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Ημερομηνία εγγραφής : 21/05/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνηθες ερωτησεις   Δευ Μαϊος 28, 2012 3:52 am

απορία φυσικά.... μια χαρά όλα αυτά πιστεύω ότι ο καθένας πράττει όπως νομίζει και ακολουθεί το δρόμο που πιστεύει! αλλά όταν είσαι "νέος" μάγος πως ξέρεις ότι όντως το έχεις;;;;
VagelisHellas
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ταύρος Φίδι
Ημερομηνία εγγραφής : 03/10/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: απορία   Τετ Οκτ 03, 2012 5:36 am

εγώ δηλαδή που είμαι ΠΑΓΑΝΙΣΤΗΣ δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω μαγεία ; (κάλεσμα θέου , λευκή ή μαυρη) γνωρίζοντας πάντοτε τις συνέπειες
dimitra_
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Δίδυμος Δράκος
Ημερομηνία εγγραφής : 15/08/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνηθες ερωτησεις   Τετ Οκτ 03, 2012 6:01 am

Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω παρατηρώ απλά απόψεις. Εσύ που είσαι παγανιστής μπορείς να χρησιμοποιήσεις μαγεία (αλίμονο, τα μεγαλύτερα covens που οι ρίζες τους χάνονται στον χρόνο είναι καθαρά παγανιστικά) ο μπακάλης μου που είναι Χριστιανός Ορθόδοξος μπορεί να εξασκήσει την μαγεία (ψαλμοί του Δαυίδ, προσευχές κατά της βασκανίας είναι μερικές light εκδοχές και ας μην επεκταθούμε σε αυτά που προσπαθεί να αποκρύψει η σύγχρονη Χριστιανική Εκκλησία για της απαρχές του Χριστιανισμού), ο κυρ Μπάμπης ο μουσουλμάνος μπορεί να εξασκήσει την μαγεία (σας παραπέμπω στο κοράνι), ο Λι ο βουδιστής που έχει το περίπτερο στην γωνία κι αυτός μπορεί να εξασκήσει την μαγεία (ας μην αρχίσω εδώ γιατί θα χαθούμε), η θεία μου η Μαίρη από το Καμερούν εξασκεί την μαγεία... Με οδηγό και κινητήρια δύναμη όλων την πίστη, τον σεβασμό και την μελέτη. (Γιόμοσε η γειτονιά μου μάγους ούτε ο Harry Potter να μην ήμουν)

Δεν θεωρείτε Wiccan κανείς που δεν μπορεί να δείξει τον ανάλογο σεβασμό σε οποιαδήποτε θρησκεία στον κόσμο...
Φιλικά μία Wiccan...

Συνηθες ερωτησεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Triquetra :: ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΕΛΩΝ :: Συμβουλές για τους Νέους Μάγους-
Μετάβαση σε: