And if it harms none, Do what you will

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Χρησιμότητα και Χρήση

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Χρησιμότητα και Χρήση   Δευ Νοε 29, 2010 11:02 am

Σελήνη, μπορείς να μας πεις λίγα λόγια για τη χρήση και τη χρησιμότητα των ορφικών ύμνων; Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
selini
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρησιμότητα και Χρήση   Τρι Νοε 30, 2010 5:02 am

Στην αρχαιότητα οι προγονοί μας κατασκεύαζαν προς τιμην των Θεών αγάλματα.
Με τελετές πραγματοποιούσαν την ενσάρκωση θείων όντων μέσα σε αυτά, ώστε να μπορούν να έρθουν ποιό εύκολα σε επαφή μαζί τους.
Με την προσφορά ειδικών θυμιαμάτων για κάθε θεότητα οι θεουργοί επικαλούνται τα Πνεύματα απαριθμώντας τις ιδιοτητές τους ώστε να προσέλθουν στην τελετή.Αυτο γινόταν με διάφορες επωδές
Το βασικό χαρακτηριστικό των επωδών ήταν η λεπτομερής αναφορά στα κατηγορήματα του Θεού πού θεωρείτε απαραίτητη προϋπόθεση επιτυχίας των θεουργικών τελετών.
Οι Ορφικοί Ύμνοι ήταν μια τέτοια συλλογή επωδών.
Πήραν μεγάλη έκταση ως θεουργικές επωδές κατά την αρχαιότητα γιατί θεωρείται πως και ο Ορφέας όταν τους δημιουργησε ειχε και αυτος θεουργικο στοχο.Με την απαριθμηση των θεων και των ιδιοτητων τους και ειδικα λιβανια προσπαθουσαν να επιτυχουν την εμφανιση τους και συπραξη τους στην θεουργικη τελετη.
Στην αρχη των υμνων ο Ορφεας απευθυνεται στον μαθητη του Μουσαιο για να του διδαξει την ιερουργια της επικλησης των ουρανιων , εναεριων , υδροβιων , γηινων , υποχθονιων και πυροβατικων θεοτητων.
Το κλειδι της επιτυχιας των εποδων ηταν η λεπτομερης αναφορα των ιδιοτητων της συγκεκριμενης θεοτητας και αυτο επιδιωξαν και πετυχαν οι ορφικοι υμνοι.Βέβαια δεν αρκουσε η λεπτομερης καταγραφη των επιθετων των θεων για να γινουν οι Επωδες αποτελεσματικες Σημαντικο ρολο επαιζε η γνωση και η εκφωνηση των βαρβαρικων μυστικων ονοματων των θεων γιατι οι θεοι αποκαλυψαν την γλωσα που μιλουν μονο στα εθνη των Αιγυπτιων και Βαβυλωνιων Ιερων.Επεισεις σημαντικο ρολο παιζει ο τονος εκφωρας τους. Τα μυστικα ονοματα των θεων εχουν τεραστια και επικυνδυνη δυναμη και για αυτο δεν θα πρεπει να γινετε γνωστη η ακριβης προφορα τους στους αδαεις
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρησιμότητα και Χρήση   Τρι Νοε 30, 2010 6:08 am

Μου θυμίζει λίγο τις αγγελικές επικλήσεις του Dee.

Πολύ ενδιαφέροντα τα όσα λες. Αν και δε μου αρέσει η σκέψη ότι οι θεοί έκαναν φυλετικές διακρίσεις επιλέγοντας Αιγύπτιους και Βαβυλώνιους μόνο Razz

Οι Έλληνες, οι Ρωμαίοι, και οι Άραβες δε νομίζω πως υστερούσαν στις επικλήσεις.

Το σημαντικό που πρέπει να κρατηθεί οπωσδήποτε από το ποστ σου είναι η επικινδυνότητά τους. Μην τυχόν αρχίσει να τους τραγουδάει κανείς για να περάσει η ώρα του!!
selini
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Χρησιμότητα και Χρήση   Τρι Νοε 30, 2010 7:55 am

Δεν γνωριζω ακριβως για τις "φυλετικες διακρισεις" των θεων
Λογικα καποιος μυθος ειναι που αν τον βρεις ενημερωσε κ εμενα γιατι κ εμενα μου κινησε την περιεργεια.
Αυτα που εγραψα ειναι μεσα απο πληροφοριες που βρηκα μεσω νετ και απο καποια βιβλια
Με τις επικλησεις του Dee και την ενωχιανη μαγεια δεν εχω ασχοληθει ακομα οποτε δεν μπορω να σχολιασω διοτι δεν εχω ιδεα καν πως γινονται και τι συμπεριλαμβανουν. Αν και απο αυτα που φανταζομαι σιγουρα θα ειναι κατι παραπλεσιο καθοτι αναφερεται πως με τον ιδιο τροπο καλουσαν οχι μονο τα πνευματα των θεων αλλα και αγγελους και δαιμονες.
Επεισης να διευκρινησω πως δεν ειπα οτι αυτοι ηταν καλυτεροι στις επικλησεις απο τους υπολοιπους.
Ειπα πως σε αυτην την γλωσσα ειναι καλυτερο να προφερονται τα ονοματα των θεων.
Αυτο εχει υποστηριχθει απο τον Ιαμχιλο για τους λογους που ανεφερα.

Χρησιμότητα και Χρήση
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Triquetra :: ΜΑΓΕΙΑ :: Ορφικοί Ύμνοι-
Μετάβαση σε: