And if it harms none, Do what you will

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Μάθετε να μαθαίνετε

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Μάθετε να μαθαίνετε   Τρι Νοε 30, 2010 11:31 am

Γράφω αυτό το άρθρο έχοντας κατά νου τα άρθρα των Witcher και manren περί φαντασιόπληκτων νέων.

Θεωρώ πως δεν αρκεί η θέληση, ούτε η πίστη, για να μάθεις κάτι. Αυτά είναι οι κινητήριες δυνάμεις. Όση ώθηση κι αν έχετε όμως, αν η δομή σας είναι εύθραυστη δε θα προχωρήσετε ποτέ.

Μάθετε να μαθαίνετε ώστε να υπάρξει πρόοδος!

Τι εννοώ όμως μ' αυτή τη φράση.. εύλογη απορία.
Πρώτα απ' όλα μάθετε να έχετε κριτική σκέψη. Γι' αυτό όσοι φοιτούν ακόμη στη δευτεροβάθμια, να μη φτύνουν μαθήματα όπως η ιστορία και η γλώσσα.
Έπειτα, θα πρέπει να ΣΥΖΗΤΑΤΕ, είτε είναι στο φόρουμ, είτε αλλού. Η συζήτηση μας βάζει σε σκέψεις, κι έτσι το δουλεύουμε το ριμάδι, δε το χουμε να κάθεται μες το κρανίο χωρίς λόγο.
Επίσης καλό είναι, αφού φτάσετε σε κάποιο επίπεδο, να αρχίσετε να κάνετε έρευνα. Μα προσοχή, δε θα ευοδώσει οποιαδήποτε έρευνα αν κάποιος παραμένει αδαής.

Γίνετε συγκροτημένοι, οργανωμένοι. Στις μελέτες σας ε, δε λέω ν' αλλάξετε τη ζωή σας Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
selini
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μάθετε να μαθαίνετε   Τρι Νοε 30, 2010 2:05 pm

Συμφωνω!!!
Πολλα παιδια ενω δεν διαβαζουν στο σχολειο θελουν να μαθουν ....χοκους ποκους και να γινουν Χαρυ Ποτερ!
Αυτο που εμαθα εγω και πλεον βλεπω πως υσχυει ειναι πως
Η ΤΕΧΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΥΝΔΙΑΖΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΤΕΧΝΕΣ ΜΑΖΙ!

Ολα χρειαζονται και ολα μαζι δημιουργουν την βαση για να μαθεις και να κατανοησεις τα υπολοιπα
Witcher Shadow
Admin
Admin

Άντρας Τοξότης Τίγρης
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μάθετε να μαθαίνετε   Τρι Νοε 30, 2010 2:44 pm

Το οτι οι δημιουργοι των ταινιων και των σειρων μεταφυσικου και υπερφυσικου χαρακτηρα στηριζοονται καπου δεν σημαινει οτι λενε ειναι και αληθης. Υπαρχουν τοσα πολλα που μπορεις να μαθεις και πιο ενδιαφεροντα απο 100 ξορκια μαζι. Μπορω να γραψω στο χωρο εδω 100000000000 ξορκια. Δεν ειναι ομως το ιδιο με μια αναφορα για καποιον σημαντικο μαγο/μαγισσα που εζησε χρονια πριν. Δεν ειναι το ιδιο με μαγικα πλασματα για τα οποια ειχαμε μια αλλη αποψη για αυτα οσο ειμασταν μικροι.

Προσπαθω και γω και τα υπολοιπα αξιολογα μελη να στραφουμε στην θεωρια παρα στα μαγικα. Καλυτερα να ρωταει ο καθενας πραματα που αφορουν την μαγεια παρα να ζηταει ξορκια και τελετουργικα. Αυτος ειναι και ο σημαντικοτερος λογος που δεν περναω πλεον ξορκια τοσο συχνα οσο παλια. Γιατι οι περισσοτεροι (και μπορειτε να το δειτε στα ποστ) οτι δεν εχετε ιδεα απο τα βασικα. Δεν θελω να ειμαι κακος και δεν ειμαι κακος, αλλα για την δικη σας ασφαλεια καλο ειναι να διαβαζετε πρωτα.

Δεν μπορει κανενας να ξερει τι απορια εχει ο καθενας απο σας. Οποτε η μονη λυση ειναι τα μηνυματα. "Ρε συ μαγκα δεν ξερω τι ειναι η πενταλφα. Δεν ξερω αυτο. Δεν ξερω εκεινο"... Δεν ειναι κακο. Και γω ακομα ρωταω την γιαγια μου για πραματα που της φαινονται αστεια αλλα δεν τα ξερω. Διαβαζω συνεχεια βιβλια με θεμα τον κοσμο της μαγειας. Ουτε μενω σε ενα θεμα πχ Δαιμονες. Καθε τι εχει αμεση σχεση με κατι αλλο. Τα βοτανα πχ εχουν σχεση με τα φιλτρα, καθως απο τα βοτανα γινονται, τ ξορκια εχουν σχεση με τα φιλτρα και τα βοτανα κ.ο.κ.

Λαμβανω e-mails με απαιτησεις για ξορκια που δεν μπορω να περασω για ποικιλους λογους. Ορισμενα απο αυτα λενε πως ειμαι υπευθυνος για το λαθος που εκαναν και δεν επιασε το ξορκι ή γυρισε εναντιον. Ε λοιπον δεν ειμαι υπευθυνος για την αμαθεια του καθενος. Εδω μπροστα στην οθονη ειναι ολα. Πως θα μαθεις να διαβαζεις αν δεν ξερεις αλφαβητα? Ετσι και δω. Πως θα μαθεις να κανεις μαγικα χωρις γνωση. Κουραστηκα να με κατηγορουν παιδακια για τα λαθη στα μαγικα τους. Δεν ειμαι υπευθυνος για τα λαθη. Καθε μαγικο το τσεκαρω και το εκτελω πριν το ανεβασω. Αν καποιος ειναι Κουκουρουκου Σουκου δεν φταιω. Απο την στιγμη που ξεκινατε κατι να ειστε υπευθυνοι και για αυτο.

Υ.Γ. Χιλια συγγνωμη αν ακουστηκα επιθετικος αλλα δεν αντεχω αλλο αυτη τη πιεση. Δεν ειμαι βιβλιοθηκη να γραφω μονο και να μην γινεται ποτε κουβεντα και μετα να βγαινω φταιχτης.

manren
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Καρκίνος Χοίρος
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μάθετε να μαθαίνετε   Τετ Δεκ 01, 2010 7:58 am

υπηρχε πριν κατι χρονια ενα καρτουν που ο κεντρικος ηρωας ελεγε την εξης φραση "η γνωση ειναι δυναμη" αυτο να θυμαστε

Μάθετε να μαθαίνετε
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Triquetra :: ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΕΛΩΝ :: Συμβουλές για τους Νέους Μάγους-
Μετάβαση σε: