Πρόσφατα Θέματα

» Οι Βαθμοί στη Δρακόντεια Μαγεία
Χθες στις 4:55 pm από Witcher

» Τι είναι η Δρακόντεια Μαγεία;
Χθες στις 10:47 am από Witcher

» Η Φυλακή Μάουντσβιλ
Πεμ Ιαν 11, 2018 5:32 pm από Witcher

» Ανακοινώσεις 2018
Τετ Ιαν 10, 2018 12:49 pm από Witcher

» Eastern State Penitentiary: Το Αληθινό Στοίχειωμα των “12 Πιθήκων”
Τρι Ιαν 09, 2018 11:21 am από Witcher

» καλη χρονιααααα και καλως σας βρηκα!!
Κυρ Ιαν 07, 2018 1:20 pm από teras

» Μεταλλική Μαγεία (Metal Magic)
Παρ Δεκ 29, 2017 1:44 pm από Witcher

» Πύρινοι - Οι Μάγοι της Φωτιάς
Παρ Δεκ 29, 2017 11:35 am από Witcher

» Το Απάγκιο εκδοσεις Libron
Παρ Δεκ 29, 2017 1:34 am από Black Panther

Οικονομικοπολιτική κρίση

Μοιραστείτε
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Φήμη : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 28/06/2010

Οικονομικοπολιτική κρίση

Δημοσίευση  Filosofos Την / Το Τρι Νοε 30, 2010 8:34 pm

Πάει περίπου ένα χρόνος που η Ελλάδα είναι υπό καθεστώς οικονομικοπολιτικής επιτήρησης (επίσημα, γιατί αν πιάσουμε τα ανεπίσημα δε τελειώνουμε). Αναρωτιέμαι συχνά γιατί; έχει κάποια σύνδεση; είναι οργανωμένο; κι αν ναι, που στοχεύουν;

Την ώρα που γράφω αυτές τις γραμμές και τώρα που τα διαβάζετε χιλιάδες -αν όχι εκατομμύρια- χρήστες του διαδικτύου διαβάζουν τα απόρρητα αρχεία των αμερικανικών υπηρεσιών. Το πόσο η διαρροή ήταν πραγματική διαρροή είναι ακόμα προς συζήτηση κατά τη γνώμη μου.

Σε κάποια από αυτά τα έγγραφα αναφέρεται ένα σχέδιο που είχε ο τουρκικός στρατός για να προκαλέσει πόλεμο με την Ελλάδα, τον Ιανουάριο του '10.

Όλο λέμε πως φταίνε μονάχα οι πολιτικοί μας οι οποίοι έφαγαν, έφαγαν, έφαγαν. Έγινε η μάπα τους σαν τα κωλομέρια τους, όπως είχε πει ο Σωτήρης Μουστάκας. Αξίζει όμως να ρίχνουμε μόνο σ' αυτούς το βάρος;

Κατά τη γνώμη μου όλο το θέμα είναι προμελετημένο. Χθες μου είπε ένας φίλος μου που σπουδάζει οικονομικά, πως το Φεβρουάριο η Ελλάδα θα πτωχεύσει. Η αλήθεια είναι πως ήταν λίγο πολύ κοινό μυστικό. Αλλά το θέμα είναι, τι γίνεται μετά; χώρα πτωχευμένη, με μία γειτονική χώρα που έχει ιμπεριαλιστικές πολιτικές.. Αν η υπό πτώχευση Ελλάδα προσπαθήσει να εκμεταλευτεί τον φυσικό της πλούτο, θα υπάρξουν αντιδράσεις καθώς γι΄ αυτό το ζήτημα υπάρχει Casus Beli με την Τουρκία.
Ένας πτέραρχος πριν δύο βδομάδες, μίλησε στις Βρυξέλλες στους απεσταλμένους Έλληνες στρατιωτικούς και τους είπε την εξής φράση: ''Μην θεωρείτε εγγυημένη την ειρήνη''.

Ποιον ωφελεί ένας ελληνοτουρκικός πόλεμος; η ερώτηση κλειδί.
Ας σκεφθούμε πως πράγματι αρχίζει. Λέτε να μας αφήσουν να φαγοθούμε μόνοι μας; Δε νομίζω. Όλο και κάποια μεγάλη δύναμη θα σκάσει μύτη ώστε ''να σιγουρέψει την εξωμάλυνση της κατάστασης''.
Αν κάποια μεγάλη δύναμη, τύπου Ρωσία ή Αμερική πατήσει πόδι στο αιγαίο, το πρώτο που θα κάνει θα είναι να εκμεταλευτεί τους φυσικούς πόρους της περιοχής, μ' άλλα λόγια τα κοιτάσματα.

Διανύουμε μία εποχή όπως εκείνη του μεσοπολέμου. Τα στοιχεία είναι εκνευριστικά ίδια.
Οικονομική κρίση, ακροδεξιές κυβερνήσεις, πολεμικοί εξοπλισμοί.

Περιμένω απόψεις.
<kostas>
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Τοξότης Βουβάλι
Φήμη : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2010

Απ: Οικονομικοπολιτική κρίση

Δημοσίευση  <kostas> Την / Το Τρι Νοε 30, 2010 10:22 pm

τι να πει κανεις... Razz
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Δημοσίευση  Filosofos Την / Το Πεμ Δεκ 02, 2010 2:20 am

Μόλις έμαθα από σχετικά έγκυρη πηγή πως το εθνικό νομισματοκοπείο έχει ήδη κόψει δραχμές ώστε αυτές να κυκλοφορήσουν αμέσως μετά την πτώχευση.
manren
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Καρκίνος Χοίρος

Δημοσίευση  manren Την / Το Πεμ Δεκ 02, 2010 11:46 pm

Filosofos έγραψε:Μόλις έμαθα από σχετικά έγκυρη πηγή πως το εθνικό νομισματοκοπείο έχει ήδη κόψει δραχμές ώστε αυτές να κυκλοφορήσουν αμέσως μετά την πτώχευση.

επανερχονται οι δραχμες?
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Δημοσίευση  Filosofos Την / Το Παρ Δεκ 03, 2010 8:56 pm

Ναι και σημαντικά υποτιμημένες.
manren
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Καρκίνος Χοίρος

Δημοσίευση  manren Την / Το Κυρ Δεκ 05, 2010 1:30 pm

χμμμ δεν μου φαινεται παραξενο η υποτιμηση της αν και δεν περιμενα οτι θα επεφτε ξηλωμα καθως μπορει να χανανε το χρεος
kafrilina
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Φήμη : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 13/10/2010

Δημοσίευση  kafrilina Την / Το Δευ Δεκ 20, 2010 9:46 pm

βασικα κατα την γνωμη μου το βιβλιο η φαρμα των ζωων τα λεει ολα!
οσα χρονια και αν περασουν οποιο πολιτικο συστημα και αν ερθει ολα θα εχουν τον ιδιο σκοπο και το ιδιο αποτελεσμα το κερδος μεσω της εκμεταλευσης . το μεγαλο ψαρακι τρωει το μικρο ....αν και οι ανθρωποι θεωρουνται το εξυπνοτερο ειδος στην πραγματικοτητα ειναι ενα υπερσυγχρονο κοπαδι και σιγουρα γι αυτο δεν φταινε οι πολιτικοι .η χρεωκοπια ειναι το μικροτερο κακο μπροστα στην ηληθιοτητα , την ανεχεια και τον εξευτελισμο του νεοελληνα και καθε σκεπτομενου οντος! σιγουρα ο 3ος παγκοσμιος δεν αργει και πολυ αλλα και η ελπιδα παιθαινει παντα τελευταια .... ισως αυτη τη φορα τα οπλα να στραφουν εκει που πρεπει

Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Σαβ Ιαν 20, 2018 8:40 pm