And if it harms none, Do what you will

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Οικονομικοπολιτική κρίση

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Οικονομικοπολιτική κρίση   Τρι Νοε 30, 2010 11:34 am

Πάει περίπου ένα χρόνος που η Ελλάδα είναι υπό καθεστώς οικονομικοπολιτικής επιτήρησης (επίσημα, γιατί αν πιάσουμε τα ανεπίσημα δε τελειώνουμε). Αναρωτιέμαι συχνά γιατί; έχει κάποια σύνδεση; είναι οργανωμένο; κι αν ναι, που στοχεύουν;

Την ώρα που γράφω αυτές τις γραμμές και τώρα που τα διαβάζετε χιλιάδες -αν όχι εκατομμύρια- χρήστες του διαδικτύου διαβάζουν τα απόρρητα αρχεία των αμερικανικών υπηρεσιών. Το πόσο η διαρροή ήταν πραγματική διαρροή είναι ακόμα προς συζήτηση κατά τη γνώμη μου.

Σε κάποια από αυτά τα έγγραφα αναφέρεται ένα σχέδιο που είχε ο τουρκικός στρατός για να προκαλέσει πόλεμο με την Ελλάδα, τον Ιανουάριο του '10.

Όλο λέμε πως φταίνε μονάχα οι πολιτικοί μας οι οποίοι έφαγαν, έφαγαν, έφαγαν. Έγινε η μάπα τους σαν τα κωλομέρια τους, όπως είχε πει ο Σωτήρης Μουστάκας. Αξίζει όμως να ρίχνουμε μόνο σ' αυτούς το βάρος;

Κατά τη γνώμη μου όλο το θέμα είναι προμελετημένο. Χθες μου είπε ένας φίλος μου που σπουδάζει οικονομικά, πως το Φεβρουάριο η Ελλάδα θα πτωχεύσει. Η αλήθεια είναι πως ήταν λίγο πολύ κοινό μυστικό. Αλλά το θέμα είναι, τι γίνεται μετά; χώρα πτωχευμένη, με μία γειτονική χώρα που έχει ιμπεριαλιστικές πολιτικές.. Αν η υπό πτώχευση Ελλάδα προσπαθήσει να εκμεταλευτεί τον φυσικό της πλούτο, θα υπάρξουν αντιδράσεις καθώς γι΄ αυτό το ζήτημα υπάρχει Casus Beli με την Τουρκία.
Ένας πτέραρχος πριν δύο βδομάδες, μίλησε στις Βρυξέλλες στους απεσταλμένους Έλληνες στρατιωτικούς και τους είπε την εξής φράση: ''Μην θεωρείτε εγγυημένη την ειρήνη''.

Ποιον ωφελεί ένας ελληνοτουρκικός πόλεμος; η ερώτηση κλειδί.
Ας σκεφθούμε πως πράγματι αρχίζει. Λέτε να μας αφήσουν να φαγοθούμε μόνοι μας; Δε νομίζω. Όλο και κάποια μεγάλη δύναμη θα σκάσει μύτη ώστε ''να σιγουρέψει την εξωμάλυνση της κατάστασης''.
Αν κάποια μεγάλη δύναμη, τύπου Ρωσία ή Αμερική πατήσει πόδι στο αιγαίο, το πρώτο που θα κάνει θα είναι να εκμεταλευτεί τους φυσικούς πόρους της περιοχής, μ' άλλα λόγια τα κοιτάσματα.

Διανύουμε μία εποχή όπως εκείνη του μεσοπολέμου. Τα στοιχεία είναι εκνευριστικά ίδια.
Οικονομική κρίση, ακροδεξιές κυβερνήσεις, πολεμικοί εξοπλισμοί.

Περιμένω απόψεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
<kostas>
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Τοξότης Βουβάλι
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οικονομικοπολιτική κρίση   Τρι Νοε 30, 2010 1:22 pm

τι να πει κανεις... Razz
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οικονομικοπολιτική κρίση   Τετ Δεκ 01, 2010 5:20 pm

Μόλις έμαθα από σχετικά έγκυρη πηγή πως το εθνικό νομισματοκοπείο έχει ήδη κόψει δραχμές ώστε αυτές να κυκλοφορήσουν αμέσως μετά την πτώχευση.
manren
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Καρκίνος Χοίρος
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οικονομικοπολιτική κρίση   Πεμ Δεκ 02, 2010 2:46 pm

Filosofos έγραψε:
Μόλις έμαθα από σχετικά έγκυρη πηγή πως το εθνικό νομισματοκοπείο έχει ήδη κόψει δραχμές ώστε αυτές να κυκλοφορήσουν αμέσως μετά την πτώχευση.

επανερχονται οι δραχμες?
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οικονομικοπολιτική κρίση   Παρ Δεκ 03, 2010 11:56 am

Ναι και σημαντικά υποτιμημένες.
manren
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Καρκίνος Χοίρος
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οικονομικοπολιτική κρίση   Κυρ Δεκ 05, 2010 4:30 am

χμμμ δεν μου φαινεται παραξενο η υποτιμηση της αν και δεν περιμενα οτι θα επεφτε ξηλωμα καθως μπορει να χανανε το χρεος
kafrilina
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οικονομικοπολιτική κρίση   Δευ Δεκ 20, 2010 12:46 pm

βασικα κατα την γνωμη μου το βιβλιο η φαρμα των ζωων τα λεει ολα!
οσα χρονια και αν περασουν οποιο πολιτικο συστημα και αν ερθει ολα θα εχουν τον ιδιο σκοπο και το ιδιο αποτελεσμα το κερδος μεσω της εκμεταλευσης . το μεγαλο ψαρακι τρωει το μικρο ....αν και οι ανθρωποι θεωρουνται το εξυπνοτερο ειδος στην πραγματικοτητα ειναι ενα υπερσυγχρονο κοπαδι και σιγουρα γι αυτο δεν φταινε οι πολιτικοι .η χρεωκοπια ειναι το μικροτερο κακο μπροστα στην ηληθιοτητα , την ανεχεια και τον εξευτελισμο του νεοελληνα και καθε σκεπτομενου οντος! σιγουρα ο 3ος παγκοσμιος δεν αργει και πολυ αλλα και η ελπιδα παιθαινει παντα τελευταια .... ισως αυτη τη φορα τα οπλα να στραφουν εκει που πρεπει

Οικονομικοπολιτική κρίση
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Triquetra :: ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ :: Καθημερινότητα-
Μετάβαση σε: