And if it harms none, Do what you will

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Η καθημερινότητα του μάγου

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Η καθημερινότητα του μάγου   Πεμ Δεκ 09, 2010 2:19 pm

Όσοι ξεκινούν να μπαίνουν σιγά σιγά στα νοήματα της μαγείας, αλλά ακόμη κι αυτοί οι οποίοι δεν έχουν ιδέα, αναρωτιούνται: τι κάνει ένας μάγος; πως ζει; τι το διαφορετικό έχει η καθημερινότητά του από έναν συνηθισμένο άνθρωπο.

Δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος να απαντήσω καθώς ασχολούμαι με την τέχνη λιγότερο από χρόνο. Μα αυτό που έχω καταλάβει είναι πως η καθημερινότητά μας, μπορεί να αλλάξει πολύ έως και καθόλου με την ενασχόλησή μας. Ανάλογα την μαγική μας δραστηριότητα, και την προσοχή που τραβούν οι εργασίες μας.

Θα ήθελα τις γνώμες όλων σας, να δούμε όσες οπτικές μπορούμε Smile .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manren
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Καρκίνος Χοίρος
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η καθημερινότητα του μάγου   Παρ Δεκ 10, 2010 12:41 am

η ζωη σου περα απο καποιες εξτρα ευθυνες στο μονο που αλλαζει ειναι οτι βλεπεις τη ζωη σου με ενα αλλο ματι που λενε την βλεπεις πιο ωριμα σε κανει να εκτιμας ανθρωπους και πραγματα που υπο αλλες συνθηκες δεν θα εκτιμουσες επεισης σε βοηθα να γινεις ενα με τον εαυτο σου και με τη φυση
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η καθημερινότητα του μάγου   Παρ Δεκ 10, 2010 2:23 pm

Πράγματι εκτιμώ πλέον πολλά που θεωρούσα πριν δεδομένα.
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η καθημερινότητα του μάγου   Παρ Δεκ 10, 2010 3:05 pm

Ενδιαφερον το νεο θεμα που δημιουργησες αγαπητε "Filosofos".

Το να εισαι μαγος δεν ειναι σιγουρα ευκολη δουλεια. Ειδικα και αν εχεις να κανεις με μια θεση δωσμενη απο καποιον προκατοχο που σε μυησε στο να λαβεις τη θεση του. Κανονικα ο μαγος ζει, εργαζεται, κανει οικογενεια οπως ολοι οι φυσιολογικοι ανθρωποι. Μονο που εχουν μια υποχρεωση παραπανω ή πολλες, αναλογα με το τι ακολουθουν.

Αλλα για να ειμαι και μεσα στο θεμα, δεν θα μιλησω με αναλυσεις για την ζωη του μαγου κατα κανονα. Προσωπικα ειμαι μαγος εκ γεννετης. Βεβαια δεν ακολουθησα το δρομο των γονεων μου, αλλα συνεχισα την δικη μου ζωη ως φυσιολογικο παιδι. Οσο μπορουσα διοτι ειχα ηδη ισχυρες ικανοτητες. Πριν απο μερικα χρονια ετυχε να ερθω σε επαφη με τον Witcher Shadow, και να γινουμε ο ενας μεντορας του αλλου. Αλλα εξακολουθουσαμε να βγαινουμε εξω για καφε και τετοια. Δεν περιμεναμε να τυχει κατι παραφυσικο για να δραστηριοποιηθουμε. Ο καθενας εκανε τη ζωη του αλλα ταυτοχρονα εκτελουσαμε και τα μαγικα μας καθηκοντα. Πλεον εργαζομαι και ταυτοχρονα κανω αυτο που εκανε και ο προκατοχος μου (δεν εννοω τον Witcher Shadow).

H κοπελα μου ζει βεβαια με μια αγωνια αλλα ειναι και αυτη μεσα στα πραματα πλεον και δεν ανησυχει οσο ανησυχουσε καποτε. Βγαινουμε εξω για καφε, για φαγητο, πληρονουμε τους φορους μας και τους λογαριασμους, κανουμε σχεσεις. Δεν διαφερουμε καθολου απο τους αλλους ανθρωπους. Βλεπουμε βεβαια τα πραγματα και τη ζωη απο αλλη μερια αλλα και παλι δεν περνουν τα μυαλα μας αερα. Τοτε ειναι που χανεις και το παιχνιδι.
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η καθημερινότητα του μάγου   Παρ Δεκ 10, 2010 3:10 pm

Η αλήθεια είναι πως δεν είναι και δύσκολο να πάρουν τα μυαλά σου αέρα... Τουλάχιστον μέχρι να μπεις στο μονοπάτι σου.
PETROSKLINAKIS
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ταύρος Ποντικός
Ημερομηνία εγγραφής : 03/10/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η καθημερινότητα του μάγου   Κυρ Δεκ 19, 2010 1:26 pm

εγω παιδια ειμαι πολυ σοβαρος αλλα δεν ξερω πολλα
απο μαγεια εγω χαρισματα οπως εμπαθεια προμηνυματα αλλα δεν ξερω αν εχω αλλα κ αν εχω πως τα εκπαιδευω
ειμαι ασχετος
κανεις εδω να γινει μεντορασ μου να με εκπαιδευσει σωστα
μονο σοβαρα ομως
http://www.facebook.com/profile.php?id=100000819868671
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η καθημερινότητα του μάγου   Κυρ Δεκ 19, 2010 2:55 pm

Για να ξεκαθαρισω και γω τη θεση μου. Δεν μπορω και δεν επιθυμω και δεν θελω να γινω μεντορας κανενος. Σας παρακαλω μη μου στελνετε μηνυματα για να γινω μεντορας σας. Εχω αποφασισει να ειμαι μεντορας του καρμικου αδερφου μου Witcher Shadow και αυτος σε μενα. Μπορει να γινομαι λιγο κακος με την παρουσα αναρτηση μου αλλα με εχει κουρασει αυτο το ζητημα.

Ο μεντορας μου μου ειπε ενα σοφο παλιοτερα. "Ο καλυτερος μεντορας ειναι ο εαυτος σου. Μονο εσυ ξερεις τι ζητας, τι θελεις, τα ορια σου"
Lady of The Wind
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η καθημερινότητα του μάγου   Τρι Ιουλ 05, 2011 7:23 am

Φίλοι μου για μένα, το να είσαι Μάγισσα ή Μάγος είναι μεν ένα επιπλέον καθήκον, μία άλλη μεγάλη υποχρέωση προς τους εαυτούς μας, προς τον κόσμο και προς την φύση.
Αλλά εκτός από αυτό, όταν κάποιος αρχίσει να ασχολειται με την Τέχνη αρχίζει να βλέπει πράγματα που άλλοι δεν βλέπουν και ούτε καν αντιλαμβάνονται, νίωθει ένα με τη Μητέρα Φύση και βρίσκεται στο δρόμο να ανακαλύψει τον πραγματικό του εαυτό.
Smile
aire8uele
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ζυγός Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 29/02/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η καθημερινότητα του μάγου   Τετ Φεβ 29, 2012 2:12 pm

Εγώ παιδιά δεν γνωρίζω αν η οικογένεια μου είχε σχέση με τέτοια.
Η μάνα μου δεν είναι ανοιχτόμυαλη όπως ο πατέρας μου.

Η γιαγιά μου απ' την οποία πήρα το όνομα της το ζώδιο της και τησ μοιάζω πολύ
πέθανε στα 42 της και έλεγε στην μάνα μου ότι δεν θα δει εγγόνια...

Τυχαία ανακάλυψα την σχέση μου με την μαγεία και δεν έχω βοήθεια
απο πουθενά και όσοι πήγαν να μου δώσουν ήταν ψεύτες και υποκριτές...

Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/10/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η καθημερινότητα του μάγου   Παρ Μαρ 02, 2012 8:37 am

aire8uele συνέχισε την πορεία σου όπως εσύ την ορίζεις καθημερινά! Όσο για το θέμα της βοήθειας, το φόρουμ αυτό είναι εδώ γι' αυτό το λόγο, γιατί δε μπορούν όλοι να έχουν μέντορα, πλέον οι μαθητευόμενοι είναι πάρα πολλοί...
Black Rose
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ημερομηνία εγγραφής : 26/04/2012
Χιούμορ : μαυρο και αραχνο....

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η καθημερινότητα του μάγου   Τετ Μαϊος 02, 2012 2:25 pm

εαν και ειναι παλιο το ποστ να πω και εγω το τι μπορει να κανει μια σκοτινη η φωτεινη μαγεια...

εγω προσωπικα ειμαι τυχερη γιατι και εγω ειμαι δεν θα το ελεγα μαγισσα δεν μου αρεσει να πω την αληθεια αυτη η ταμπελα να το πω..τες πα απλα και ο αντρας μου ειναι πεφωτισμενος ειμαστε ενα ζευγαρι που ζουμε κανονικα την καθημερινοτητα εκτος απο το οτι μεσα στην μερα η νυχτα μας πρεπει να ασχοληθουμε να τρεξουμε σε βουνα και σε λαγκαδια απο νησι σε μεγαλουπολη και ουτε καθε εξης ετσι ωστε να κανουμε τις προσφορες μας(σε θεους αγιους και σε οντοτητες) να μαζευουμε τα βοτανα μας και επισης πολλες φορες να βαζουμε την ζωη μας σε κινδυνο γιατι το απαιτει θα ελεγα η μαγεια στο τι θα κανεις και τι χρειαζεσαι...πηγαινουμε σε συγκεντρωσεις και σε φεστιβαλ..επικοινωνουμε καθε εβδομαδα απο το εξωτερικο σε διαφορες οργανωσεις ετσι ωστε να ασκησουμε την γνωση του μυαλου μας παραπανω και εαν τυχει συναντιωμαστε απο κοντα για μυστικες συνταγες μαγειας να ανταλλαξουμε μεταξυ μας.. Wink

θελω να πω οτι αναλογα με το τι εισαι η ασχολησε δεν ειναι καθολου ευκολο να εισαι (μαγος-μαγισσα)και πανω απο ολα μεντορας-μαντις.....και πολλα αλλα αναλογα το πως ειναι η καθημερινοτητα του ατομου... Very Happy
Διάνα
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ημερομηνία εγγραφής : 20/05/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η καθημερινότητα του μάγου   Τετ Μαϊος 30, 2012 11:00 am

θα μπορουσε καποιος να μου πει ποιες ειναι οι υποχρεωσεις ενος μαγου κ να μου εξηγησει τι ενοει ο filosofos με αυτο που λεει για την προσοχή που τραβούν οι εργασίες μας? Exclamation Exclamation
Epsilon
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Ιχθύς Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/10/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η καθημερινότητα του μάγου   Τετ Μαϊος 30, 2012 11:06 am

Οι υποχρεώσεις ενός μάγου είναι ανάλογες της θέσης του, της δύναμής του, και του χαρακτήρα του. Δες το σαν τις υποχρεώσεις ενός μηχανικού. Αν είναι καλός θα φροντίσει για παράδειγμα να μη πέσουν τα κτήρια που επιβλέπει, ή να μη τραυματιστεί κάποιος εργάτης του.

Η προσοχή που τραβούν η εργασίες μας, σχετίζεται με το είδος της εργασίας μας. Αν για παράδειγμα κάποιος επικαλείται διάφορες οντότητες, σίγουρα θα τραβήξει ενεργειακά την προσοχή πολλών ''ευαίσθητων''.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Epsilon στις Τετ Μαϊος 30, 2012 11:13 am, 1 φορά
Διάνα
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ημερομηνία εγγραφής : 20/05/2012

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η καθημερινότητα του μάγου   Τετ Μαϊος 30, 2012 11:11 am

ευχαριστω πολυ Rolling Eyes !

Η καθημερινότητα του μάγου
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Triquetra :: ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΕΛΩΝ :: Συμβουλές για τους Νέους Μάγους-
Μετάβαση σε: