And if it harms none, Do what you will

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Εξελιξη χωρις μαγεια

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ματ11
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Αιγόκερως Δράκος
Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2010
Χιούμορ : χουαχαχαχαχα

ΔημοσίευσηΘέμα: Εξελιξη χωρις μαγεια   Δευ Δεκ 20, 2010 12:53 am

Το ερωτημα μου ειναι λιγο περιεργο χιχιχιχιχιχι παραξενο για εμενα Razz

Καποιοι απο εδω μεσα ξερετε οτι δεν ασχολουμε με την μαγεια , θα μου πειτε τι κανω εδω? Ασχολουμε με το θεμα ψυχη και ερευνω (οσο μπορω Razz ). Το θεμα αυτο ειναι πολυ μεγαλο και πρεπει να περασεις απο πολλα σταδια ερευνας καθαρα.

Οπως λεω .... δεν ασχοληθεικα με την μεταφυσικη αλλα η μεταφυσικη ασχολειται μαζι μου και σε εντονο βαθμο... ετσι πριν 2 χρονια αποφασησα να ασχολειθω μαζι της μπας και μαθω τι ζηταει απο εμενα.

Στα δυο χρονια εμαθα αρκετα , αλλα αυτο που εμαθα ποιο πολυ ειναι οτι δεν ξερω ΤΙΠΟΤΑ......
Ο τροπος σκεψης με τον οποιο μεγαλωσα πολυ διαφορετικος ακομα και για την οικογενεια μου τον βρηκα μπαινοντας στα μονοπατια της εσωτερικης αναζητησης. Αρα ηξερα αρκετα πραγματα για το πως λειτουργει το ολο θεμα.

Ετσι αποφασησα να κανω συνειδητη πραξη αυτο που εκανα ασυνειδητα τοσα χρονια.... να εξελιχθω.

Ομως:
Σε αυτη την συνειδητη επιλογη μου , μπορει καποιος να πει οτι περνας ενα ωραιοτατο σχολειο που τραβας μεγαλα ζορια σε προσωπικο και ψυχικο επιπεδο για την επομενη μεταβαση σου. (διορθωστε με αν κανω λαθος).

Εδω και καιρο βλεπω ομως οτι οτι για να παω στο επομενο σταδιο μου ζητειται να ασχολειθω με την μαγεια..........(ενα απο αυτα ειναι και ο marnen , ξερεις οτι για καποιο λογο θα σε χρειαστω? χαχαχα εσενα μου δειξανε Razz )κατι που δεν θελω και δεν θελω καθολου.
Τα μηνυματα ομως ειναι πολυ εντονα και δεν μπορω να τα προσπερασω, γιατι μου ζητειται σε εντονο βαθμο.
Και αρχισαν να γινονται και επιθεσης...εντονες

Υπαρχει τροπος να κανω παρακαμψη?

Αρα η ερωτηση μου ειναι

Μπορει καποιος να εξελιχθει χωρις να ασκησει μαγεια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εξελιξη χωρις μαγεια   Δευ Δεκ 20, 2010 1:16 am

Αν θες την γνωμη μου πιστευω πως ναι. Μπορεις να εξελιχθεις χωρις την μαγεια στη ζωη σου. Την αληθινη την μαγεια (ξορκια, μαγια και φιλτρα). Ο ανθρωπος μεσα απο τα λαθη του εξελισεται. Γινεται καλυτερος. Αλλα θα πρεπει να το επιθυμεις βαθια μεσα σου για να γινει αυτο.

Και τι ειναι η εξελιξη? Ενισχυμενες παραφυσικες δυναμεις? Νεες υπερφυσικες δυνατοτητες? Δεν κρυβεται μεσα στις δυναμεις και στα χαρισματα. Ειναι απλα προεκτασεις γιατι μπορουν ορισμενοι απο μας να διατηρησουν το δεσμο με τις δυναμεις της Γης. Ειναι πιο ευαισθητοι στις ενεργειακες δονησεις που εκπεμπει η φυση. Η αληθινη δυναμη ειναι η Γνωση. Αιωνες οι ανθρωποι φοβοντουσαν την δυναμη που ειχα οι Μαγιστρες και οι Μαγιστροι. Η δυναμη ομως ηταν η Γνωση που τους εκανε ισχυρους. Αν ξερεις μπορεις να το αντιμετωπισεις. Αλλα με μαγεια και αλλα οχι. Μπορεις να μην την χρησιμοποιησεις την μαγεια αλλα παντα εκει ειναι. Γυρω και μεσα σου.

ματ11
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Αιγόκερως Δράκος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εξελιξη χωρις μαγεια   Δευ Δεκ 20, 2010 2:03 am

Παράθεση :
Γινεται καλυτερος. Αλλα θα πρεπει να το επιθυμεις βαθια μεσα σου για να γινει αυτο.

Νομοζω οτι αυτο γινεται απο την μερα που γεννηθηκα Razz

Παράθεση :
Και τι ειναι η εξελιξη? Ενισχυμενες παραφυσικες δυναμεις? Νεες υπερφυσικες δυνατοτητες? Δεν κρυβεται μεσα στις δυναμεις και στα χαρισματα. Ειναι απλα προεκτασεις γιατι μπορουν ορισμενοι απο μας να διατηρησουν το δεσμο με τις δυναμεις της Γης. Ειναι πιο ευαισθητοι στις ενεργειακες δονησεις που εκπεμπει η φυση. Η αληθινη δυναμη ειναι η Γνωση. Αιωνες οι ανθρωποι φοβοντουσαν την δυναμη που ειχα οι Μαγιστρες και οι Μαγιστροι. Η δυναμη ομως ηταν η Γνωση που τους εκανε ισχυρους. Αν ξερεις μπορεις να το αντιμετωπισεις. Αλλα με μαγεια και αλλα οχι. Μπορεις να μην την χρησιμοποιησεις την μαγεια αλλα παντα εκει ειναι. Γυρω και μεσα σου.

Αυτη ειναι η γνωμη μου στο θεμα εξελιξης .......
Για εμενα εξελιξη ειναι η Ψυχη, το Εγω ή οπως αλλιως το ονομαζουν , ξερω πολυ καλα οτι στο θεμα αυτο ερχονται και αλλα οπως δυναμεις , δυνατοτητες (η εξελιξη ΔΕΝ ειναι οι δυναμεις, οι δυναμεις ερχονται μεσα απο την εξελιξη. το λεω για να το ακουνε μερικοι) .

Ξερω πολυ καλα οτι ολη η δυναμη κρυβεται και βρισκετε μεσα μας, αρα οσο προχωραμε τοσο η δυναμη εμφανιζεται, γινομαστε ποιο δυνατοι αρα μπορουμε να προστατευτουμε χωρις την μαγεια.

Αλλα υπαρχουν στιγμες .........αρκετα δυσκολες και καποιοι ποιο δυνατοι απο εμας , ειτε για να χρεισημοποιησουν , ειτε για να αποτρεψουν την εξελιξη . (ανθρωποι και οντοτητες) κανουν πραγματα που δεν μπορεις να αποτρεψεις.
Θα ηθελα πολυ να ξερω σε ολο αυτο που γινεται πως μπορω να εξελιχθω αλλα και να προστατευτω - ψω ταυτοχρονα χωρις την ασκηση μαγειας.

Και καλα η εξελιξη , για τον εαυτο μου που μιλαω εχω μπει σε αυτον τον δρομο αλλα δεν εχω βρει πως μπορεις να προστατευτεις και να δυναμωσεις σε ολα αυτα που σου ερχονται.
Και παρολο που τα μυνηματα πλεον πολλα για να ασχολειθω με την μαγεια, εγω δεν θελω αρα κοιτω το ταβανι και σφυριζω και κανω οτι δεν καταλαβαινω , δεν μπορω να τα παραβλεπω καιρο ακομα γιατι απο οτι καταλαβα δεν εχω και πολυ καιρο στην διαθεση μου.
Παντως αφου λες οτι υπαρχει δρομος χωρις την ασκηση μαγειας χαιρομαι παρα πολυ και σιγουρα θα μεινω σε αυτον τον δρομο.

Τωρα κατι να διαβασουμε για να βοηθησει? Very Happy
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εξελιξη χωρις μαγεια   Δευ Δεκ 20, 2010 3:43 am

Δοκίμασε το κίτρινο βιβλίο του Βεόρ. Και γενικότερα βιβλία του αν μπορείς. Είναι ουσιαστικά πρακτικός εσωτερισμός.
ματ11
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Αιγόκερως Δράκος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εξελιξη χωρις μαγεια   Τρι Δεκ 21, 2010 2:17 am

Filosofos έγραψε:
Δοκίμασε το κίτρινο βιβλίο του Βεόρ. Και γενικότερα βιβλία του αν μπορείς. Είναι ουσιαστικά πρακτικός εσωτερισμός.

Ευχαριστω!! Very Happy

Εξελιξη χωρις μαγεια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Triquetra :: ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ :: Καθημερινά Προβλήματα-
Μετάβαση σε: