And if it harms none, Do what you will

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

vegan???.....

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kafrilina
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: vegan???.....   Δευ Φεβ 14, 2011 11:18 am

Ποια ειναι η αποψη σας για την χορτοφαγια ή τη μη κρεατοφαγια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: vegan???.....   Τρι Φεβ 15, 2011 8:44 am

Καλή είναι, αρκεί να μην είσαι με Έλληνες σε εορταστικές περιόδους!! Razz
kafrilina
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: vegan???.....   Τρι Φεβ 15, 2011 9:37 am

Filosofos έγραψε:
Καλή είναι, αρκεί να μην είσαι με Έλληνες σε εορταστικές περιόδους!! Razz
τα περισσοτερα τροφιμα ζωικης παραγωγης εχουν αντικατασταθει απο σογια η οποια κοστιζει κατι παραπανω. αλλα οποιος δεν θελει να ζυμωσει 10 μερες κοσκινιζει Razz
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: vegan???.....   Τρι Φεβ 15, 2011 9:55 am

Υπάρχουν κάποιες θεωρίες που πηγάζουν από αρχαίες κινεζικές παραδόσεις, και λεν πως το να τρώει κανείς κόκκινο κρέας καθυστερεί την πνευματική ανάπτυξη. Έτσι στα μοναστήρια τους είναι χορτοφάγοι οι μάστερς, και οι νέοι τρων μόνο λίγο κρέας για να αναπτυχθούν σωματικά.

Αυτές οι θεωρίες έχουν πάρει πολύ συγκεκριμένη μορφή, και προτρέπουν την διακοπή κατανάλωσης κρέατος και μη φυσικών προϊόντων.

Δεν είμαι ιδιαίτερα υπέρ, αλλά προσπαθώ να ελαττώσω μερικές υπερβολές. Είναι δύσκολο να αποδεσμευτείς απ' την παράδοση.
kafrilina
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: vegan???.....   Τρι Φεβ 15, 2011 9:59 am

Filosofos έγραψε:
Υπάρχουν κάποιες θεωρίες που πηγάζουν από αρχαίες κινεζικές παραδόσεις, και λεν πως το να τρώει κανείς κόκκινο κρέας καθυστερεί την πνευματική ανάπτυξη. Έτσι στα μοναστήρια τους είναι χορτοφάγοι οι μάστερς, και οι νέοι τρων μόνο λίγο κρέας για να αναπτυχθούν σωματικά.

Αυτές οι θεωρίες έχουν πάρει πολύ συγκεκριμένη μορφή, και προτρέπουν την διακοπή κατανάλωσης κρέατος και μη φυσικών προϊόντων.

Δεν είμαι ιδιαίτερα υπέρ, αλλά προσπαθώ να ελαττώσω μερικές υπερβολές. Είναι δύσκολο να αποδεσμευτείς απ' την παράδοση.
πολυ χαιρομαι που εχω να φαω μοσχαρι σχεδον καμια δεκαετια... φαντασου να ετρωγα τι θα γινοταν Razz
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: vegan???.....   Τρι Φεβ 15, 2011 10:04 am

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα. Η θεωρία μάλλον βασίζεται στο ότι ο οργανισμός ταράζεται με τέτοιου είδους βαριές τροφές, και η ενέργειά του πάει χαμένη στη χώνεψη, αντί να την κρατήσουμε πχ για διαλογισμό. Ενδιαφέρουσες θεωρίες, αλλά η πράξη είναι δύσκοληηη.. Πάντως αν είμαστε οικολόγοι στ' αλήθεια πρέπει να τις ακολουθήσουμε, βλέπεις ένα κιλό μοσχαρίσιου κρέατος, απαιτεί καμιά 10ρια τόνους νερό για να γίνει.
kafrilina
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: vegan???.....   Τρι Φεβ 15, 2011 10:11 am

Filosofos έγραψε:
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα. Η θεωρία μάλλον βασίζεται στο ότι ο οργανισμός ταράζεται με τέτοιου είδους βαριές τροφές, και η ενέργειά του πάει χαμένη στη χώνεψη, αντί να την κρατήσουμε πχ για διαλογισμό. Ενδιαφέρουσες θεωρίες, αλλά η πράξη είναι δύσκοληηη.. Πάντως αν είμαστε οικολόγοι στ' αλήθεια πρέπει να τις ακολουθήσουμε, βλέπεις ένα κιλό μοσχαρίσιου κρέατος, απαιτεί καμιά 10ρια τόνους νερό για να γίνει.
ε καλα και αλλες τροφες απαιτουν πολυ νερο το πραγματικο προβλημα ειναι η συμπεριφορα μας στα αλλα ειδη πλεον τα ζωα δεν ειναι ζωα αλλα μηχανες παραγωγης. οταν ακους γουρουνι πιο πιθανο ειναι να σου ρθει η εικονα του μπεικον παρα του ιδιου του ζωου.οι αγελαδες ακομη χειροτερα εκτος απο το κρεας τους εχουν συνδιαστει με ολα τα γαλακτοκομικα. για τους περισσοτερους ανθρωπους τα ζωα ειναι μεσα εξυπηρετησης
black blange
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ημερομηνία εγγραφής : 07/09/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: vegan???.....   Πεμ Αυγ 25, 2011 6:30 am

εγω ειμαι 6 χρονια χορτοφαγος και ειμαι πολυ καλυτερα απο οτι πριν στην υγεια...δεν ειναι αναγκη να πινεις γαλα σογιας..μεταξυ μας σκετη αηδια ειναι αυτο το πραγμα..γευση νερο με φασολια...) τον πρωτο καιρο πιεζεσε λιγο αλλα επιδη το σκευτεσε..τωρα ομως δεν μου περναει καν απο το μυαλο το εχω σιχαθει.....το μονο που κανω ειναι να τρωω πολα οσπρια,καποια λαχανικα ,ξηρους καρπους και καποια φρουτα οστε να αναπληρωνω το σιδιρο ια να μην παθω ανεμια..αυτο!
Ravenwolf
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Λέων Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: vegan???.....   Πεμ Αυγ 25, 2011 6:52 am

Με το να τρως κρέας ειδικά με αίμα λένε ότι επιβαρύνετε ο άνθρωπος το κάρμα του ζώου. Γι αυτό οι Δάσκαλοι λένε να κάνουμε τις νηστείες, να καθαρίζει το σώμα μας από τις τοξίνες των τροφων, δεν απαγορεύουν το γάλα ούτε τα αυγά απλά λένε να τρώμε μόνο αυγά που δεν έχουν σπόρο αυτά δηλαδή που είναι σκέτα ωάρια. Και γενικά λένε να ελαττώσουμε ή να κόψουμε το κρέας αλλα είναι τόσο νόστιμο.
http://signofthedragon.blogspot.com
manren
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Καρκίνος Χοίρος
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: vegan???.....   Πεμ Αυγ 25, 2011 8:31 am

καλη η χορτοφαγια λογ καθαρσης σωματος αλλα κατα την ταπεινη μου γνωμη καλο ειναι να τρωμε ολα τα ειδη φαγητου καθως2 στο καθε φαγητο περνουμε ουσιες που πιθανα να μην μπορουμε να παρουμε απο αλλα καθως ολα χρειαζονται στη ζωη μην ξεχναμε τι ελεγαν οι αρχαοι " παν μετρον αριστον" ...

vegan???.....
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Triquetra :: ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ :: Καθημερινότητα-
Μετάβαση σε: