And if it harms none, Do what you will

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Λευκοί και Μαύροι Μάγοι

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Λευκοί και Μαύροι Μάγοι   Τρι Απρ 26, 2011 8:30 am

Ας συνεχιστεί εδώ η συζήτηση περί λευκών και μαύρων μάγων που άνοιξε στο θέμα ''Το χώμα του νεκροταφείου''.

Αντιγράφω τα μηνύματα ώστε να τα σβήσουμε από εκεί και να υπάρχει μία συνοχή στα θέματα Smile

Παράθεση :
Να υποθεσω πως αυτα τα μαγικα ανηκουν στη μαυρη μαγια και πως σκοπο εχουν να προκαλεσουν το θανατο.Σιγουρα υπαρχουν ατομα που θα το κανουν η που το χουν κανει ηδη ,αλλα αληθεια με τι σκεπτικο?Δεν ξερουν τι τους περιμενι απο το νομο των τριων?
Εχει τυχει κατι αναλογο στην οικογενεια μου αλλα δεν μας οδηγησε στο θανατο ευτυχως.Σε αυτη την περιπτωση να φανταστω πως ο νομος των τριων θα ναι ανελεητος.

Παράθεση :
Ναι ειναι μαυρη μαγεια αυτο, αλλα μαυρη μαγεια δεν ειναι μονο το να προκαλεις σε καποιον κακο αλλα και δεν πρεπει να ελεγχης την ελευθερη βουληση του αλλου . Και βεβαιως οτι κανουμε στον αλλον ερχετε πισω τρεις φωρες δυνατοτερο.Αλλα τι να κανουμε οποιος δεν εχει μυαλο τετια κανει.

Παράθεση :
Ένας μαύρος μάγος δε λογαριάζει το νόμο των τριών. Δε ξέρω κατά πόσο τον νοιάζει. Ένα ον που έχει παρασυρθεί τόσο πολύ από τις σκοτεινές τέχνες δεν έχει συνείδηση ανθρώπινη όπως την ξέρουμε εμείς. Ακόμη όμως κι αν ο νόμος των τριών δεν τον αγγίξει, από το κάρμα του σίγουρα δε μπορεί να ξεφύγει.

Παράθεση :
Εχω ακουσει οτι οι μαυροι μαγοι δεν πιστευουν στην ''λευκη και μαυρη μαγεια''
λενε οτι ειναι μονο μια για να μην νομιζουν οτι κανουν κακο.

Παράθεση :
θα σου πω εγω κατι.εχω ενα γνωστο ο οποιος ειναι μαυρος μαγος και αν κατι η καποιος το πειραξει μονο με τη σκεψη του του προκαλλει κακκο.μου το ελεγε τις προαλλες οτι τη βρισκει με τις καταστροφες κτλ.
Κι ομως πιστευει στη λευκη μαγεια ..το οτι δεν ειναι λευκος και ειναι μαυρος δεν σημαινει πως την ακυρωνει κιολας.
Το πιο απιστευτο ειναι οτι μου προτεινε να πηγαινουμε μαζι σε σαμπατ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
manren
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Καρκίνος Χοίρος
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκοί και Μαύροι Μάγοι   Τρι Απρ 26, 2011 10:09 am

οι σκοτεινοι μαγοι (αυτο ειναι η σωστη ορολογια και οχι μαυροι για ευνοητους λογους) ειναι πολλοι πιο βαθια μυημενοι απο ενα φωτεινο μαγο και η μονη διαφορα ειναι οτι προτειμουν την δυναμη απο τη γνωση και οτι δεν εχουν εκ φυσικου μαγικες ικανοτητες παρα μονο εαν κανουν καποιο σκοτεινο συμβολαιο που και παλι θα μτο πληρωνουν για μια ζωη
Witcher Shadow
Admin
Admin

Άντρας Τοξότης Τίγρης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκοί και Μαύροι Μάγοι   Τρι Απρ 26, 2011 4:40 pm

Οι σκοτεινοι μαγοι πιστευουν στην αρνητικη πλευρα της Τεχνης. Διαθετουν χαρισματα εκ του φυσικου και δεν ασχολουνται με Συμβολαια. Μπορουν να καλεσουν πιθανα δαιμονες και αλλες σκοτεινες οντοτητες. Ο πρωταρχικος τους στοχος και σκοπος ειναι να κανουν κακο στον κοσμο γιατι ετσι 8α μπορεσουν να ηρεμησουν και να κατευνασουν το μισος και την απεχθεια τους για τον κοσμο και γενικα για οτι καλο. Αναζητουν την δυναμη και την γνωση για να οδηγηθουν μαθηματικα στην Εξουσια. Eιναι ιδιαιτερα πονηροι και μπορουν να κανουν πολυ κακο μονο και μονο απο τα συναισθηματα τους. Οπως ειναι η ζηλεια.

angelic_wings
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Παρθένος Σκύλος
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκοί και Μαύροι Μάγοι   Τρι Απρ 26, 2011 6:09 pm

να ρωτησω κατι ακυρο ..καποιος μπορει να ειναι μαυρος μαγος και να μην το ξερει?η δεν παιζει κατι τετοιο?
Lady of The Wind
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκοί και Μαύροι Μάγοι   Πεμ Ιουλ 07, 2011 4:33 am

angelic_wings έγραψε:
να ρωτησω κατι ακυρο ..καποιος μπορει να ειναι μαυρος μαγος και να μην το ξερει?η δεν παιζει κατι τετοιο?

´Οχι, δεν νομίζω.
Το να είναι κάποιος σκοτεινός Μάγος ή Μάγισσα είναι καθαρά μια δικιά του επιλογή.
Όσοι ακολουθούν αυτό το δρόμο το κάνουν επειδή τους έχουν οδηγήσει εκεί τα σκοτεινά τους αισθήματα και η επιθυμία για καταστροφή.

Όπως ακριβώς και ένας λευκός Μάγος ή Μάγισσα αποφασίζει μόνος του ότι θέλει να ακολουθήσει το φωτεινό μονοπάτι. study study study
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκοί και Μαύροι Μάγοι   Πεμ Ιουλ 07, 2011 11:36 am

Κι όμως στην αρχή μπορεί να μην το καταλαβαίνει... Κάνοντας πράξεις με την σκέψη ''Εγώ έχω δίκιο'', μπορεί κάλλιστα να πέσει σε σκοτεινό μονοπάτι.

Κι αυτό ήταν μόνο ένα παράδειγμα. Είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να μείνεις 100% στο φως αν ζεις σε σύγχρονη κοινωνία. Αλλά αξίζει τον κόπο Smile
Shadow
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Παρθένος Χοίρος
Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκοί και Μαύροι Μάγοι   Πεμ Ιουλ 07, 2011 11:43 am

Εγώ παλιότερα ήμουν Σατανιστής και δεν ξέρετε πόσο μίσος κρατούσα μέσα μου. Μετά ανακάλυψα την Wicca και βρήκα τον δρόμο μου. Τώρα ζω μια πολύ καλή σε ποιότητα ζωή με το να είμαι πραγματικά ανοίκανος να μισήσω ή να θέλω να κάνω κακό σε κάποιον ας είναι καλά η Wicca. Οι μαύροι μάγοι προσβάλλουν την τέχνη και δεν έχουν ποτέ αίσιο τέλος.
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκοί και Μαύροι Μάγοι   Πεμ Ιουλ 07, 2011 2:05 pm

Στην τελευταία σου φράση Shadow έχεις απόλυτο δίκιο. Η πορεία σου μου θύμισε μία φράση που είχε πει ο δάσκαλός μου:
''To apreciate the light, you must first walk into the darkness'' (Για να εκτιμήσεις το φως, πρέπει να πρέπει πρώτα να περπατήσεις μέσα στο σκοτάδι).

Ίσως να χρειάζεται εμπειρική γνώση και από τις δύο πλευρές για να καταφέρεις να εκτιμήσεις τα καλά που θα σου προσφέρει η επιλογή σου, και πάνω απ όλα για να μην έχεις ποτέ αμφιβολίες στην πορεία σου.
Shadow
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Παρθένος Χοίρος
Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκοί και Μαύροι Μάγοι   Παρ Ιουλ 08, 2011 5:16 am

Κατάλαβα πως έκανα λάθος που είμουν Σατανιστής μέσα απ' την φιλοσοφία της Wicca. Ευτυχώς βρήκα το φως γιατί δεν θα είχα καλό τέλος στην ζωή μου.
Θεά του Νερού
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Ημερομηνία εγγραφής : 19/07/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκοί και Μαύροι Μάγοι   Τρι Ιουλ 19, 2011 4:25 am

Filosofos έγραψε:
Στην τελευταία σου φράση Shadow έχεις απόλυτο δίκιο. Η πορεία σου μου θύμισε μία φράση που είχε πει ο δάσκαλός μου:
''To apreciate the light, you must first walk into the darkness'' (Για να εκτιμήσεις το φως, πρέπει να πρέπει πρώτα να περπατήσεις μέσα στο σκοτάδι).

Ίσως να χρειάζεται εμπειρική γνώση και από τις δύο πλευρές για να καταφέρεις να εκτιμήσεις τα καλά που θα σου προσφέρει η επιλογή σου, και πάνω απ όλα για να μην έχεις ποτέ αμφιβολίες στην πορεία σου.

Συγνώμη αλλά επειδή είμαι πολύ καινούργια σε όλα αυτά θέλω να ρωτήσω το εξής :
Οταν λες ότι πρέπει να περπατήσεις μέσα στο σκοτάδι πρέπει απαραίτητα να είναι στη σκοτεινή μαγεία. Γιατί εδω και λίγους μήνες που ανακάλυψα τη φωτεινή μαγεία και τελευταίο μήνα την wicca εχω μαγευτεί. Νιώθω επιτέλους να βρίσκω ένωση μέσα μου. Δε θα ήθελα να "μπω" σε σκοτεινά μονοπάτια. Ισα ίσα το αντίθετο θα έλεγα. Λατρεύω το δρόμο του φωτός και της φύσης.
Lady of The Wind
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκοί και Μαύροι Μάγοι   Τρι Ιουλ 19, 2011 5:37 am

Καλωσήρθες, Θεά του Νερού!
Αυτό που λέει ο Filosofos είναι ότι για να μπορεί κάποιος να εκτιμήσει κάτι κάλο ή φωτεινό πρέπει να έχει πρώτα περάσει και κάτι κακό ή σκοτεινό.
Αλλά όχι δεν χρειάζεται να ''μπέις' στα σκοτεινά μονοπάτια αφού νίωθεις τη δύναμη του Φωτός μέσα σου.Αυτό είναι που μετράει. Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Θεά του Νερού
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκοί και Μαύροι Μάγοι   Τρι Ιουλ 19, 2011 6:32 am

Σ'ευχαριστώ πολύ Very Happy
kafrilina
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκοί και Μαύροι Μάγοι   Τρι Ιουλ 19, 2011 3:14 pm

Νομιζω πως η μαγεια ειναι σαν τη ζωη. Δεν υπαρχει ασπρο κ μαυρο. Δεν μπορεις να κρινεις εναν ανθρωπο απο μια πραξη του. Ολοι παλευουμαι μεταξυ του καλου κ του κακου. Και οι δυο ειναι πλευρες μας και πρεπει να τις αποδεχτουμε. Η μεση λυση ειναι το ιδανικοτερο δεν χρειαζεται να γινουμε οσιομαρτυρες γιατι απλα θα μας πατησουν αλλα και το αλλο ακρο δεν ειναι καλο γιατι παλι τρωμε τον πολυτιμο χρονο μας και στο τελος εμεις πγωνοματε. Κατα τη γνωμη μου το σκοταδι δεν σημαινει παντα κατι κακο ουτε το φως κατι καλο αντιστοιχα.
manren
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Καρκίνος Χοίρος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκοί και Μαύροι Μάγοι   Πεμ Ιουλ 21, 2011 2:43 pm

κοιταχτε κατα την ταπεινη μου γνωμη θα συμπληρωσω την καφριλινα δεν υπαρχει λευκη και μαυρη μαγεια .. οχι τουλαχιστον οπως το φανταζομαστε ολοι απλα ειναι στην καρδια του καθενος με ποιο τροπο και για ποιο λογο θα ξεπερασει τα ορια
Θεά του Νερού
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκοί και Μαύροι Μάγοι   Παρ Ιουλ 22, 2011 10:09 am

manren έγραψε:
δεν υπαρχει λευκη και μαυρη μαγεια ..απλα ειναι στην καρδια του καθενος με ποιο τροπο και για ποιο λογο θα ξεπερασει τα ορια

Mε συγχωρείτε αλλά δε θα συμφωνήσω. Οταν κάνεις κάτι για να προκαλέσεις κακό σε κάποιον υπάρχει πιθανότητα να μη το ξέρεις?
Lady of The Wind
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκοί και Μαύροι Μάγοι   Παρ Ιουλ 22, 2011 10:14 am

Ναι, υπάρχει περίπτωση απλώς να έχεις συσωρευμένη αρνητική ενέργεια και να κάνεις έντονες αρνητικές σκέψεις για κάποιους οι οποίες να τους επηρεάζουν αρνητικά ακόμα και αν δεν το θες...
<kostas>
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Τοξότης Βουβάλι
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκοί και Μαύροι Μάγοι   Παρ Ιουλ 22, 2011 10:17 am

χμ..τωρα καταλαβενω οι λευκη μαγοι ειναι η θετικη ενεργια και οι μαυροι αρνητικη Very Happy
Lady of The Wind
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκοί και Μαύροι Μάγοι   Παρ Ιουλ 22, 2011 10:19 am

<kostas> έγραψε:
χμ..τωρα καταλαβενω οι λευκη μαγοι ειναι η θετικη ενεργια και οι μαυροι αρνητικη Very Happy

Και εγώ νομίζω πως κάπως έτσι είναι...
Θεά του Νερού
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκοί και Μαύροι Μάγοι   Παρ Ιουλ 22, 2011 10:21 am

Δε συμφωνω. Υπάρχουν ανθρωποι που είναι κακοί και κάνουν ξόρκια με σκοπό να προκαλέσουν κακό και πόνο στους άλλους ανθρωπους. Αυτούς πως τους λέτε?
<kostas>
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Τοξότης Βουβάλι
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκοί και Μαύροι Μάγοι   Παρ Ιουλ 22, 2011 10:25 am

Θεά του Νερού έγραψε:
Δε συμφωνω. Υπάρχουν ανθρωποι που είναι κακοί και κάνουν ξόρκια με σκοπό να προκαλέσουν κακό και πόνο στους άλλους ανθρωπους. Αυτούς πως τους λέτε?

μαυρη μαγεια αφου δινουν αρνητικη ενεργια στον αλλον και παραβιαζουν και τον νομο της δυναμης.
Θεά του Νερού
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκοί και Μαύροι Μάγοι   Παρ Ιουλ 22, 2011 10:28 am

Αρα υπάρχει η Μαύρη μαγεία. Και κάποιοι την επιλέγουν
Lady of The Wind
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκοί και Μαύροι Μάγοι   Παρ Ιουλ 22, 2011 10:43 am

Θεά του Νερού έγραψε:
Αρα υπάρχει η Μαύρη μαγεία. Και κάποιοι την επιλέγουν

Φυσικά και υπάρχει σκοτεινη Μαγεία.
Και αυτοί που την επιλέγουν είναι ανθρωποι οι οποίοι είναι γεμάτοι αρνητική ενέργεια και θέλουν όχι μόνο υποσυνείδητα (όπως είπα και πιο πάνω) αλλά και συνειδητά να βλάψουν τους άλλους.
Για αυτό και πιο πάνω ο Κώστας είπε για θετική και αρνητική ενέργεια γιατί πάνω κάτω έτσι είναι.
kafrilina
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκοί και Μαύροι Μάγοι   Παρ Ιουλ 22, 2011 12:43 pm

καλα μην παμε και στο αλλο ακρο ενας ανθρωπος που εχει συστημα τα βουντου φυσιολογικο ειναι να τον χαρακτηρησεις κακο απλα ολοι καποια στιγμη μπορει να ξεφυγουμε.

manren
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Καρκίνος Χοίρος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκοί και Μαύροι Μάγοι   Παρ Ιουλ 22, 2011 3:23 pm

κοιταχτε η μαγεια ειναι σαν το αυτοκινητο .... στα σωστα χερια ειναι ενα μεσο για να ταξιδευσεις αλλα στα λαθος χερια ειναι θανατηφορο
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λευκοί και Μαύροι Μάγοι   Σαβ Ιουλ 23, 2011 5:02 pm

Δίκιο έχει ο μανρεν. Στην πορεία της ανάπτυξής μας είναι απαραίτητο να κατανοήσουμε πως μαύρη και λευκή μαγεία είναι ένα πράγμα.

Οι ενεργειακές ερμηνείες κατά την άποψή μου απλώς μολύνουν την ψυχή μας με πληροφορίες δίχως νόημα καθώς δεν γίνονται αντιληπτές, απλώς εξηγούνται όπως ένας φυσικός νόμος σε ένα παιδί που δεν παίρνει απ αυτά. Ας μη ξεχνάμε πως ο όρος ενέργεια είναι ηλικίας 4-5 αιώνων. Και πριν μια χαρά τα καταφερναν χωρίς αυτόν. Η πιο απλή εξήγηση είναι η καλύτερη ώστε ο εκάστοτε αναζητητής να καταβάλει κόπο με υπομονή ώστε να κατανοήσει τον κάθε όρο.
Έτσι γινόταν παλιά, γι αυτό έπαιρνε χρόνια η μαθητεία, γι αυτό οι μύστες ήταν ξεχωριστοί. Πλέον γινόμαστε βιβλιοθήκες και λεξικά.

Ας επιστρέψω όμως στο θέμα. Η λέξη επιλογή είναι το κλειδί. Συνειδητά ή ασυνείδητα βαδίζουμε το μονοπάτι μας. Αν το παίρνουμε χαμπάρι ή όχι είναι δικό μας θέμα φυσικά, και θα πληρώσουμε για τυχόν παρασπονδίες.

Λευκοί και Μαύροι Μάγοι
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Triquetra :: ΜΑΓΕΙΑ :: Μαγεία-
Μετάβαση σε: