And if it harms none, Do what you will

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Ερωτικά τραγουδάκια

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Ερωτικά τραγουδάκια   Σαβ Αυγ 20, 2011 1:29 pm

Ανοίγω αυτό το θέμα, γιατί μου αρέσει πολύ να βλέπουμε την ιστορία πίσω από κάθε τραγούδι, οπότε θα παραθέτω που και που κάποιο ερωτικό κομμάτι, και θα γράφω ό,τι ξέρω γι αυτό. Ελπίζω να σας αρέσει, και να στείλετε κι εσείς κάτι Smile

Όμορφη πόλη - Μάριος Φραγκούλης

Το τραγούδι αυτό το έγραψε ο Γιάννης Θεοδωράκης πριν πολλά χρόνια, όταν ήταν έφηβος. Για κάποιο λόγο πέταξε το χαρτί που το είχε γράψει και το βρήκε καταλάθως ο Μίκης Θεοδωράκης (ο αδερφός του) και το μελλωποίησε. Έτσι ούτε λίγο ούτε πολύ έμαθε όλη η Ελλάδα τον έρωτα του μικρού τότε Γιάννη. Την πρώτη εκτέλεση την ανέλαβε ο ίδιος ο Μίκης και έκτοτε το έχουν τραγουδήσει πολλοί καλλιτέχνες (Φραγκούλης, Νταλάρας, Μαρινέλα, Στόκας κ.ά.).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
black blange
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ημερομηνία εγγραφής : 07/09/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτικά τραγουδάκια   Σαβ Αυγ 20, 2011 3:44 pm

πολυ ωραια και προτοτυπη καπως ιδεα(εμενα μου φαινετε,για τετειο foroum)
Αλλα εγω πρωσοπικα ξερω πολλα κομματια αλλα κανενος την ιστορια What a Face
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτικά τραγουδάκια   Σαβ Αυγ 20, 2011 3:50 pm

Το μικρόβιο της έρευνας δεν λογαριάζει τομείς black blange, χαχαχα Razz

Ακόμη κι αν δε ξέρεις κάποια ιστορία τραγουδιού ελπίζω να απολαύσεις όσες θα ανεβάσω εδώ εγώ ή άλλα μέλη. Μη νομίζεις κι εγώ δεν ξέρω πολλές.

Πάντως ανέβασε κάνα ερωτικό κομμάτι, κρίμα είναι να μην αναφέρουμε κάποια ωραία απλώς και μόνο επειδή δεν ξέρουμε την ιστορία τους. Στο κάτω κάτω μπορεί να αποτέλεσαν τυχαία έμπνευση Very Happy
Ravenwolf
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Λέων Κατσίκα
Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτικά τραγουδάκια   Κυρ Αυγ 21, 2011 5:08 am

Συβαρίτισσα - Μίλτος Πασχαλίδης

Αυτό το τραγούδει ο Πασχαλίδης το έγραψε για την Λιλή Ζωγράφου, την συγγραφέα του βιβλίου <<Η αγάπη άργησε μια μέρα>>. Στα 19 του ο Πασχαλίδης ήταν ερωτευμένος με την συγγραφέα από τον τρόπο που έγραφε. Όταν πήρε την απόφασει να πάει να την βρει, βρηκε το σπίτι της με κλεισμένα παντζούρια. Η Λιλή Ζωγράφου είχε πεθάνει. Δηλαδή όπως και στο βιβλίο η αγάπη άργησε μια μέρα.
http://signofthedragon.blogspot.com
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτικά τραγουδάκια   Κυρ Αυγ 21, 2011 2:29 pm

Πολύ ωραίο κομμάτι, διαβάζοντας και την ιστορία που μας είπες καταλαβαίνεις τον κάθε στίχο...
Filosofos
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτικά τραγουδάκια   Κυρ Αυγ 21, 2011 3:08 pm

Ο Βασίλης Καζούλης έχει γράψει πολλά ωραία κομμάτια. Αυθεντικός καλλιτέχνης με τα όλα του. Είχε αρκετά χρόνια σχέση με μία κοπέλα, την Φανή, και την μέρα του γάμου τους καθώς αυτή πήγαινε στην εκκλησία, συνέβει ένα αυτοκινητιστικό και πέθανε. Αυτός περίμενε στην εκκλησία και του είπαν πως έγινε ατύχημα και η Φανή είναι στο νοσοκομείο, αλλά είχε ήδη φύγει.

Φανή

Αν ήσουν άγγελος

Αυτά και μερικά ακόμη τα έγραψε για εκείνη.

Οι καλλιτέχνες πιστεύουν ακράδαντα πως έχουμε μια μόνο ζωή... Το έχω παρατηρήσει σε πολλούς στιχουργούς, μα ίσως αυτό να τους δίνει την έμπνευση, τι να πω. Κρίμα τόσος πόνος από έλλειψη γνώσης όμως.. Όπως και να χει, εδώ ο Καζούλης κατάφερε να μετατρέψει μία άσχημη εμπειρία σε ευχάριστα ακούσματα. Απολαύστε τα Smile

Ερωτικά τραγουδάκια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Triquetra :: ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ :: Καθημερινότητα-
Μετάβαση σε: