And if it harms none, Do what you will

ΦόρουμΦόρουμ  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Φιλιες..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
<kostas>
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Τοξότης Βουβάλι
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Φιλιες..   Πεμ Σεπ 01, 2011 12:42 pm

Γεια σας θα σας πω ενα προβληματακι που εχω αυτο τον καιρο και κανω υπομονη.Εχω παρατηρησει πως υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που νιωθουν μοναξια.Ειμαι και εγω ενας απο αυτους,δεν ξερω εγω εαν το επελεξα..αλλα απο καποια μερα οι κοντινοι μου ανθρωποι (δηλαδη οι φιλοι μου) αρχισαν να μην μου μιλανε..λες και τους εκανα κατι και τους πηραξε..Και οσο περναγαν οι μερες πηγενα εγω σε αυτους για να τους δω και ενιωθα οτι δεν ειναι οι φιλοι μου, λες και ηταν αλλοι ανθρωποι τους ενιωθα λιγο ξενους.Και απο τοτε ενιωθα χαλια ημουν μονος.Δεν ηξερα με ποιον να μυραστω τις σκεψεις μου μοναχα με τις προσευχες μου στον θεο.Και οταν προσευχομουν στο θεο αρχιζα να μην πιστευω ουτε και σε αυτον και μου εκανε εντυπωση..λες και ο θεος με θεωρησε ''φιλο του σατανα ΄'' και καλα..

Μετα ενιωθα μπερδεμενος γενικα με την ζωη μου αρχιζα και εβλεπα τους αλλους με αλλο ματι εσωτερικα ακομα και τους γωνεις μου.Ολα ειχαν αλαξει γυρο μου και ημουν μονος μου.Μιλαγα μονο με φιλους απο το ιντερνετ.Και γ αυτο ειμαι συνεχεια στον υπολογιστη ,φυσικα ομως κανω και διαλειμα απο τον υπολογιστη .Ο νους μου ηταν συνεχεια στην ψυχη μου και στα συναισθηματα μου ωστε που αρχισα και διαβαζω για θεματα ψυχολογιας που μου αρεσαν.

Μετα προσπαθουσα να καταλαβω γιατι δεν πιστευω στον θεο που λεει ο χριστιανισμος. Rolling Eyes .Εχασα την πιστη μου και κοιταξα και εψαξα για διαφωρες θρησκιες που υπαρχουν.Δεν κοιταξα το τι κανουν..η καθε η θρησκια(γιορτεςκ.λ.π) αλλα κοιταξα πρωτα την Wicca ακουσα πως ειναι μια ελευθερη θρησκεια που πιστεουν σε 2 θεους τον θεο και την θεα.Ενας φιλος μου εδωσε μια διαδικασια για να προσευχηθω στην θεα μου ειπε πως δεν ειναι'' μαγεια''.Απλα ηθελε να με κανει χαρουμενο.Μου ειπε να βγω εξω στο μπαλκονι μου και να κλεισω τα ματια και να ηρεμισω λιγο και κοιταξα μετα τον ουρανο,ειδα το φεγγαρι καλα ,μου ειπε να νιωσο την ενεργια του ,να νιωσο την αγαπη της κυρας του φεγγαριου προς εμενα.Φανταστηκα να μου μιλαει,μου ειπε να την δω στο μυαλο μου ,να την δω στο μυαλο μου οπως εγω φανταζομε,να βαλω ζωιρα χαρουμενα χρωματα και να την συνοδευουν και να την καλεσω να ερθει κοντα μου μου ειπε αστην αν σε αγγιξει ,αστην να σε γεμηση με ενα πολυ δυνατο λευκο φως,αν θες να κλαψεις κλαψε στην αγκαλια της θα καταλαβει το γιατι ,βγαλε τα παραπονα σου ,ασε την ψυχη σου ελευθερη,αστην να μιλησει,οπως ποτε αλλωστε,ξεσπασε μετα δυλωσε της την επιθυμια σου ,το τι θες να κανεις,νιωσε γυρο να πεφτουν ομορφα λαμπερα και φωτινα λουλουδια και σαν εγκριση της κυρας σε αυτα που λες ,υποσχεσου της οτι τωρα που εκανες το πρωτο βημα ,δεν θα γυρισεις ποτε πισω ,οτι θα ζησεις την ζωη σου,μετα χαιρετισε την και ευχαριστησε την.
(Μου ειπε οτι δεν εχει σημασια που δεν ειμαι wiccan και ουτε μου ελεγε να γινω ,απλα καντο και αν δεν μου αρεσει η αν δεν νιωσεις αλαγη αστο.)
Εγω ενιωσα χαρα στην προσευχη μου και μου αρεσει η θεα αλλα μου φενετε δυσκολο να ακολουθησω αυτη την θρησκια και συνεχιζω και παω στην εκκλησια πφφ..μεγαλο μπερδεμα παντως καταλαβα πως ο θεος ειναι ενας φιλος της ψυχης μαςSmile και εμαθα στις δυσκολες στιγμες να χαμογελαω αλλα νιωθο τα πραγματα γεματο ζωη..Smile(και με συγκινουν)

Εγω τωρα ποια δεχτηκα αυτη την αλαγη ,το πως βλεπω τους αλλους με αλλο ματι δεν με νοιαζει .... τωρα... αλαξαν ολοι γυρο μου αφου επρεπε να γινει δεν χριαζετε και να κλεω τωρα παει το ξεπερασα .Αλλα το κακο ειναι οτι δεν εχω κανενα αθλημα η χομπι αλλα λεω να ασχοληθω με την γυμναστικη και να διαβαζω για θεματα ψυχολογιας και για θεματα διατροφης γενικα για τον ανθρωπο και την ψυχη και διαβαζω και πραγματα σχεση με την μαγεια εσωτερισμο και μαντεια(τωρα αφησα την δαιμονολογια και τα αλλα πλασματα ) ,απο φιλους ομως...δεν εχω και ειμαι μονος μου τωρα ευχομε μια μερα να γνωρισω καινουργιους φιλους. Smile
εχετε καποια αποψη στο θεμα αυτο ;; σας ακουω! μηπως αυτο λεγετε εφηβια; η απλα αλαξε η ζωη μου στα καλα καθουμενου (οπως φενετε);
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλιες..   Πεμ Σεπ 01, 2011 3:03 pm

Καλησπέρα Κώστα.
Όλοι οι άνθρωποι έχουν ένα σκοπό, άλλοι καλό άλλοι κακό...Και φυσικά αληλοεπιδρά το ένα με το άλλο. Δηλαδή για να κάνει κάποιος κάτι καλό, κάπου πρέπει να υπάρχει έστω μια σπιθαμή κακού και το αντίστροφο.
Ίσως υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις, αλλα δεν είναι αυτό το θέμα μας.
Αυτός ο σκοπός εκπέμπει απο κάπου. Θες να τον ονομάσεις Θεό, Φεγγάρι, Ήλιο, Σύμπαν...Ονόμασέ το όπως θέλεις.
Με αυτά που λέω εννοώ ότι, ίσως έπρεπε να γίνει κάτι για να δείς τον κόσμο με αυτήν την οπτική γωνία που τον βλέπεις τώρα (είτε είναι σωστή, είτε όχι). Τα πάντα είναι μαθήματα. Η κάθε προηγούμενη πράξη σου στο παρελθόν, (και πολλές φορές μπλέκονται και οι πράξεις των τριγύρων σου, αν όχι πάντα), απο την μέρα που γεννήθικες, σε έχει φέρει σε αυτήν ακριβώς την φάση που βρίσκεσαι την παρούσα στιγμή. Ίσως έκανες κάποιο λάθος και δεν το κατάλαβες, ίσως πάλι όχι. Ίσως έγινε για να μιλήσεις με αυτόν τον φίλο σου, γιατί έπρεπε να προσευχειθείς στην σελήνη, ίσως πάλι όχι. Απλά δές τι έγινε σε αυτό το διάστημα που είσουν "μόνος" σου και σε τι σε ωφέλησε και σε έκανε "καλήτερο" αυτό το συμβάν. Το καλήτερο είναι να είσαι σε εγρήγορση και να παρατηρείς. Να παρατηρείς γεγονότα γύρω σου και να τα συνδέεις. (Όχι βέβαια να γίνεις μανιακός και να φτάσεις σε σημείο να σου φένονται όλα περίεργα και ύποπτα, εκεί το έχασες το παιχνιδι.) Είναι καλό να παρατηρείς, και μπορώ να πώ πως έχει και πλάκα Smile
Πίστεύω πως κανείς δεν μπορεί να σου δώσει ουσιαστική απάντηση για ποιον λόγο έγινε αυτό.
Απλά δέξου τα μαθήματα της ζωής, και εκτίμησε το κάθε τι γύρω σου.
Δεν έχεις να χάσεις απολύτως τίποτα. Και μην ξεχνάς να εκτιμάς και τα δυσάρεστα. Απο αυτά πέρνεις τα μεγαλύτερα μαθήματα.
Τώρα όσο αναφορά την θρησκεία, το διάβασμα και την γυμναστική...
Με την θρησκεία, τον δρόμο και τις απαντήσεις θα τις βρείς μόνος σου...
Με το διάβασμα, διάβαζε ό,τι σου αρέσει, καλό κάνει (να μην είναι σαβούρες όμως) Razz
Και με την γυμναστική, νους υγιείς εν σώματι υγιεί Wink Wink
Lampan
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Ταύρος Κόκκορας
Ημερομηνία εγγραφής : 22/05/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλιες..   Πεμ Σεπ 01, 2011 3:10 pm

Λοιπον Κωστα διαβασα οσα ειπες αυτα λιγο πολι ολοι τα περναμε η τα περασαμε
Υπαρχουν και υπηρχαν στιγμες που ολοι νιωσαμε μοναξια και δεν ειχαμε που να πιαστουμε με ποιο να μιλησουμε
και εμενα οταν αρχισα να ασχολουμε με τη τεχνη και τη wicca με κατακριναν φιλοι μου που τους θεωρουσα φιλους αυτοι που εμειναν και με στιρηξαν ειναι πραγματικοι φιλοι αυτο να θυμασε παντα καποιοι θα ειναι εκει για εσενα και ας μην το διχνουν εντονα

Τελως παντων τωρα για τη θρησκεια θα συμφονισω μαζι σου δεν ειναι ευκολο απο Χριστιανος να γινεις Γουικανος και εγω εχω προβληματα μεγαλα οσο αφορα αυτο το θεμα αλλα δεν το μετανιωσα στιγμη τεσπα ακου τι θα κανεις ψαξε η ενημερωση δεν κανει κακο πανω σε ολα τα θεματα κατακρινε ενεκρινε!

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλιες..   Πεμ Σεπ 01, 2011 3:23 pm

Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου Lampan Smile
<kostas>
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Τοξότης Βουβάλι

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλιες..   Παρ Σεπ 02, 2011 12:57 am

δικιο εχετε παιδια..Αλλα δεν μπειραζει θα τις ζησω ολες τις κακες στιγμες θελω ή δεν θελω.. Wink
SeS
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Ημερομηνία εγγραφής : 23/08/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλιες..   Παρ Σεπ 02, 2011 6:07 am

Στο Ονομα των Θρησκειων ο ανθρωπος δημιουργησε τα Σπουδαιοτερα (Αθανατα) Μνημεια.....εκανε ομως κ τα πιο Αποτροπαια Εγκληματα ...

Οι θρησκειες (κατα εμε) καλες ειναι, οι ανθρωποι δεν μπορουν να σταθουν στο υψος τους...
serine
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Παρθένος Κόκκορας
Ημερομηνία εγγραφής : 19/07/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλιες..   Παρ Σεπ 02, 2011 7:23 am

SeS έγραψε:
Στο Ονομα των Θρησκειων ο ανθρωπος δημιουργησε τα Σπουδαιοτερα (Αθανατα) Μνημεια.....εκανε ομως κ τα πιο Αποτροπαια Εγκληματα ...

Οι θρησκειες (κατα εμε) καλες ειναι, οι ανθρωποι δεν μπορουν να σταθουν στο υψος τους...
Συμφωνω απολυτα μαζι σου!
Δυστυχως πολλοι χρησιμοποιουν τις θρησκειες σαν αλλοθι για να ξεσπασουν την χειροτερη πλευρα του εαυτου τους...
SeS
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Ημερομηνία εγγραφής : 23/08/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλιες..   Παρ Σεπ 02, 2011 7:31 am

...κ δυστυχως αυτοι ακριβως ηγουνται (επισημα) των θρησκειων...
οι "αλλοι-καλοι" η μειονοτητα κρυβεται....
Feronia
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ημερομηνία εγγραφής : 12/08/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλιες..   Παρ Σεπ 02, 2011 7:49 am

Κοστα διαβασα αυτα που εγραψες και ηθελα και γω να πω την αποψη μου. Σε νιωθω απολυτα! Κι εμενα οι "φιλοι" μου με παρατησαν και σταματησαν να μου μιλανε χωρις λογο! Δε νομιζω να ειναι εφηβεια, φυσικα αναλογα και ποσο χρονων ειναι καποιος! Χωρις να τους μιλησω για τη μαγεια και διαφορα τετοια με παρατησαν. Δεν ξερω αν τους ειχες πει τπτ και φοβηθηκαν να το πω! (δε θυμαμαι αν το ειχες γραψει) .Εγω το εχω δεχτει ως δωρο αυτο! Ισως τελικα να μην ηταν τα καταλληλα ατομα για να σε καταλαβουν (συγγνωμη κιολας δε θελω να προσβαλω τους φιλους σου).Θα συμφωνησω παντως πως ειναι δυσκολο να αλλαξεις θρησκεια. Σκεφτηκα πολλες φορες να αλλαξω αλλα τελικα...δεν! Γι'αυτο ξεκινησα ενα χομπι! Καταπροτιμηση ισως μια πολεμικη τεχνη που βασιζεται σε φιλοσοφιες και ενεργεις ισως σε βοηθουσε να χαλαρωσεις! Ελπιζω να σε βοηθησα! Smile
manren
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Καρκίνος Χοίρος
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλιες..   Παρ Σεπ 02, 2011 8:19 am

κωστα καθε ανθρωπος εχει δικο του μονοπατι να περπατησει ειτε ασχολειτε με μαγεια ειτε οχι .... ειμαι 28 χρονων και απο "φιλους" αλλο τιποτα αλλα οπως και εσυ μεσα μου εχω ενα κενο ... δεν φταις εσυ η οι "φιλοι " σου απλα ολοι μας εχουμε ενα δρομο-σκοπο-πεπρωμενο να εκτελεσουμε και καθως προχωραμε αλλοι ερχονται αλλοι φευγουν και καποιοι σημαντικοι για μας παραμενουν για παντα .... ο μονος σημαντικος για τη ζωη σου εισαι εσυ και μεσα απο αυτο το μονοπατι θα μαθεις θα ζησεις χαρες λυπες πονους μεχρι τη στιγμη που θα φτασεις στην εξελιξη ... μην στενοχωριεσαι για κατι που εφυγε καθως δεν ηταν αξιο να μεινει στη ζωη σου αλλα να προετοιμαζεσε για καθε καλο η κακο που θα ρθει γιατι με τις πραξεις του θα σε κανει πιο σοφο και πιο δυνατο
Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλιες..   Παρ Σεπ 02, 2011 8:36 am

Φίλε Manren, καλησπερα...
Ίσως ο Κώστας να μην ήταν άξιος, και όχι οι φίλοι του...Και γι'αυτό να έγινε ότι έγινε...Σαν να λέμε "για να βάλει μυαλό, ή να πάρει ένα μάθημα"
Κώστα δεν το λέω για κακό, και ούτε ξέρω τι έχει πεχτεί ακριβώς.
Και ούτε το λέω για να έρθω σε αντιπαράθεση με τον Manren.
Απλά καλό είναι να έχουμαι κατα νού και τις δύο όψεις του νομίσματος.
<kostas>
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Άντρας Τοξότης Βουβάλι

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλιες..   Παρ Σεπ 02, 2011 9:40 am

Feronia έγραψε:
Κοστα διαβασα αυτα που εγραψες και ηθελα και γω να πω την αποψη μου. Σε νιωθω απολυτα! Κι εμενα οι "φιλοι" μου με παρατησαν και σταματησαν να μου μιλανε χωρις λογο! Δε νομιζω να ειναι εφηβεια, φυσικα αναλογα και ποσο χρονων ειναι καποιος! Χωρις να τους μιλησω για τη μαγεια και διαφορα τετοια με παρατησαν. Δεν ξερω αν τους ειχες πει τπτ και φοβηθηκαν να το πω! (δε θυμαμαι αν το ειχες γραψει) .Εγω το εχω δεχτει ως δωρο αυτο! Ισως τελικα να μην ηταν τα καταλληλα ατομα για να σε καταλαβουν (συγγνωμη κιολας δε θελω να προσβαλω τους φιλους σου).Θα συμφωνησω παντως πως ειναι δυσκολο να αλλαξεις θρησκεια. Σκεφτηκα πολλες φορες να αλλαξω αλλα τελικα...δεν! Γι'αυτο ξεκινησα ενα χομπι! Καταπροτιμηση ισως μια πολεμικη τεχνη που βασιζεται σε φιλοσοφιες και ενεργεις ισως σε βοηθουσε να χαλαρωσεις! Ελπιζω να σε βοηθησα! Smile

Οχι δεν τους ειπα τιποτα για την μαγεια και δεν θελω να το πω σε κανεναν που δεν ασχολητε με την τεχνη και δεν ειναι οριμος γ αυτο το θεμα, καλητερα να ειναι ενα απο τα μυστικα μου που δεν αποκαλυπτοντε.Εμενα μαλλον με παρατησαν επειδη δεν εχω καποιο ενδιαφερον ισως..Δεν τους προσβαλης καθολου τους φιλους μου , δεν με ενδιαφερει τωρα εχεις πολυ δικιο μην ανυσηχεις Wink .Οσο για το χομπι σχετικα με πολεμικες τεχνες μου αρεσουν Smile .Χαρηκα πολυ! ομως που διαβασα την αποψη σου,μου εδωσες κουραγιο γιατι δεν εχω κατανοηση πληρως αυτη την αλαγη αλλα προσπαθω αυριο θα παω διακοπες να ηρεμισω λιγακι Smile.

manren έγραψε:

κωστα καθε ανθρωπος εχει δικο του μονοπατι να περπατησει ειτε ασχολειτε με μαγεια ειτε οχι .... ειμαι 28 χρονων και απο "φιλους" αλλο τιποτα αλλα οπως και εσυ μεσα μου εχω ενα κενο ... δεν φταις εσυ η οι "φιλοι " σου απλα ολοι μας εχουμε ενα δρομο-σκοπο-πεπρωμενο να εκτελεσουμε και καθως προχωραμε αλλοι ερχονται αλλοι φευγουν και καποιοι σημαντικοι για μας παραμενουν για παντα .... ο μονος σημαντικος για τη ζωη σου εισαι εσυ και μεσα απο αυτο το μονοπατι θα μαθεις θα ζησεις χαρες λυπες πονους μεχρι τη στιγμη που θα φτασεις στην εξελιξη ... μην στενοχωριεσαι για κατι που εφυγε καθως δεν ηταν αξιο να μεινει στη ζωη σου αλλα να προετοιμαζεσε για καθε καλο η κακο που θα ρθει γιατι με τις πραξεις του θα σε κανει πιο σοφο και πιο δυνατο

Smile
manren
Συντονιστής
Συντονιστής

Άντρας Καρκίνος Χοίρος
Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2010

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλιες..   Παρ Σεπ 02, 2011 12:02 pm

SlitheRas έγραψε:
Φίλε Manren, καλησπερα...
Ίσως ο Κώστας να μην ήταν άξιος, και όχι οι φίλοι του...Και γι'αυτό να έγινε ότι έγινε...Σαν να λέμε "για να βάλει μυαλό, ή να πάρει ένα μάθημα"
Κώστα δεν το λέω για κακό, και ούτε ξέρω τι έχει πεχτεί ακριβώς.
Και ούτε το λέω για να έρθω σε αντιπαράθεση με τον Manren.
Απλά καλό είναι να έχουμαι κατα νού και τις δύο όψεις του νομίσματος.

οταν λεω αξιοι δεν ενοω απο την πλευρα του κακου αλλα απο την πλευρα του αξιοι να μεινουν στη ζωη του οπως ειπες κοιταμε και τις 2 πλευρες του νομισματος ... ξερουμε τι εκανε ο κωστας αλλα τι εκαναν αυτοι για να μεινουν ?
Feronia
Wannabe Μάγος
Wannabe Μάγος

Θηλυκό Ημερομηνία εγγραφής : 12/08/2011

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλιες..   Παρ Σεπ 02, 2011 12:06 pm

Κωστα εκανες πολυ καλα και δεν ειπες τιποτα! Μερικοι ανθρωποι συνηθως οι περισσοτεροι (και πολλοι απο αυτους που γνωρισα δυστυχως) εχουν...να το πω παρωπιδες σε πολλα θεματα: θρησκειας, μαγειας , μουσικης.. Τελως παντων για να μη τα πολυλογω σου ευχομαι καλες διακοπες, να ηρεμησεις, να σκεφτεις και να βγεις πιο δυνατος απο ολα αυτα! Smile

Φιλιες..
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Triquetra :: ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ :: Καθημερινότητα-
Μετάβαση σε: